Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Zeki Alasya  (Okunma sayısı 59764 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 28, 2014, 09:52:00 öö
Yanıtla #20
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın mbulut, Yanlış anlaşılma kaygımdan dolayı, yazdıklarınıza cevap verme gereği hissettim. Ben yazdığım iletide, Sayın Alasya'nın yaptığı konuşmadan en etkilendiğim kısmı belirterek, bugünkü memleket fotoğrafının nedenlerine vurgu yapmak istedim.

Niyetim orada takılıp kalmak tabi ki değil. Sorunların çözümü yönünde herhangi bir ileti görmediğim için, ifademi maruz görün, o topa girmedim.

Tekrar etmekte fayda görüyorum, Sayın Alasya'nın vurguladığı gibi, Avrupa medeniyeti , rönesans ile aydınlanma çağına koşar adım giderken, biz ne yapıyorduk tespitindeki haklılığını işaret etmek istedim.

Bir hatam olduysa affola.

Saygılarımla.

Hatanız olarak görmem mümkün degil.Sn.Zeki Alasya'nın konuşmasındaki etkilendiğiniz yeri belirterek yorumda da bulunmuşsunuz.Bu konuyu okuyan birçok üye ve harici olduğunu düşünerek toplumsal bir mesaj veya bir öneri olarak düşüncelerimi belirttim.Söylediğiniz gibi bu sorunların çözümü farklı bir başlıkta, etkili bir şekilde değerlendirilmesi daha doğru olur ve bu konuda biz ne yapıyoruz derken,yani ben insanların umursamaz ve tembelliğinden bahsederken bu konu hakkında  bir başlık açıp, detaylıca irdelenmesini sağlarsam tembellik yapmamış olurum.:)

Yazmış olduğunuz yorumdan yola çıkarak konuyu farklı yönden (çözümüne yönelik) ele almam sizin yaptığınızı yanlış olarak göstermez, benim size karşı yaptığım bir yanlış olabilir en fazla..Saygılarımla.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ekim 28, 2014, 12:02:53 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

29 Mayıs 1453 sabah şafak sökmeden başlayan saldırı gün ağardığında yoğunlaşmış, öğlen olmadan önce Constantin Türklerin eline geçmiştir. Tüm bilinen dünyada savaşın galibinin hakkı olan ilke; eğer şehir teslim olmamış ve savaşmayı tercih etmiş ise galibin askerlerinin ele geçirdikleri şehri 3 gün yağmalama hakkı var.

Constantinopolis düşmüş, öğleden sonra muzaffer komutan şehre girer, gördüğü manzara karşısında gözleri dolar ve askerlerine "bu şehir için mi savaştık, bundan sonra yıkmak ve öldürmek yok" emrini verir. Ancak askerin 3 günlük yağma hakkını engelleyemez, çünkü muzaffer komutan da olsa padişahta olsa yağma hakkını durduramaz.

Avrupa rönesanssa doğru koşarken rönesansı yaşayan Türkler tarafından ele geçirilmiştir. Constantinople pozitif felsefeyi dini felsefeden önde tutan islam inancına sahip halk tarafından ele geçirilmiştir.

Devlet i Ali nin muhteşem dönemlerinde batının hayranlıkla baktığı şehir, o şehir ki dünyanın merkezi olarak görülür. Devlet i Ali nin yıpranması ile beraber yıpranan şehirdir. Prensesin parasızlıktan yıpranması gibi yıpranır, ancak özü, ruhu, duruşu "ben prensesim" der bakmasını bilene. Ancak der ki "güzelliğim için, ayağa tekrar kalkabilmem için, altın boynuz gerdanlığımı takmam için, güzel elbiseler giyip süslenmem için sahip olanımın da ayağa kalkıp dik durmasını, bilimle, akılla, pozitif felsefe ile düşünmesini bekliyorum. Bakabilen için ben herzaman prensesim."

Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Mayıs 08, 2015, 11:21:10 öö
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

Nur içinde yatsın.

Mayıs 08, 2015, 11:43:52 öö
Yanıtla #23

Az önce internette gezinirken ölüm haberine denk geldim. Son zamanlarda kaybettiğimiz değerli sanatçılar kervanına katılıp, Sonsuz Doğu  (Ebedî Maşrık)'ya yol almıştır.

Çocukluğumuzun, gençliğimizin en güzel yıllarında izler bırakan insanlar göçüp gidiyorlar... Işıklar içinde uyusunlar.

Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Mayıs 08, 2015, 11:48:03 öö
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Büyük bir aktör, önemli bir sanatçıydı.

Duyduğumdan beri şaşkınım.

Çok üzüldüm.

Işıklar içinde yatsın.

Kabri ışık dolsun.
Nosce te Ipsum

Mayıs 08, 2015, 12:51:33 ös
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

Nur içinde yatsın.

Mayıs 08, 2015, 04:49:29 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Mayıs 08, 2015, 06:16:47 ös
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Güzel insan demek şimdi gidiyorsun ha!
ışığını alda öyle git.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 08, 2015, 06:40:55 ös
Yanıtla #28
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Zeki ALASYA

Ölümünü duyduğumdan beri hala kendime gelebilmis değilim radyoda haberin sonunu dinledim.
Metin Akpınar yarimi kaybettim dedi. İnşallah "o" degildir dedim hemen internetten haberlere baktim.

Sanki hayatta hersey bir anda "karardı". Ve uzun zaman sonra bu derin uzuntu ve aci onun adına onu anabilmem iimdeki paylasimi yapabilmek istedim ve onun icin onemli bir yeri oldugunu dusundugum mason kardeslerinin uye oldugu bu foruma dusuncelerimi yazmak istedim.
Güle Güle guzel insan. Güle güle büyük usta...

Mayıs 08, 2015, 10:03:06 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Nur içinde yatsın. Kıymetli bir insandı.