Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sokrates'den anti-masonlara ders  (Okunma sayısı 5552 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 05, 2012, 05:52:35 ös

Sokrates: Tanrılar ölümsüz müdürler?
Savcı : Kuşkun mu var yoksa?
Sokrates: Ölümsüz olan öldürülemez, yok edilemez, değil mi?
Savcı : Apaçık!
Sokrates: Öyleyse neden telaş ediyorsun, Sokrates tanrılarımızı yok etmek istiyor diye?

Anti-masonlar genellikle her yerde olduğu gibi yine dini kullanarak, gerçekleri saptırmaktalardır. Din elden gidiyor gibi söylemlerle ortaya çıkanların bu korkusunun arkasında ne vardır? Belli ki bu tarz söylemlerde bulunanlar ne sağlam bir bilgiye ne de sağlam bir inanca sahiplerdir. İnancının büyüklüğünden ve gücünden şüphesi olmayanlar, onun asla yok edilemeyeceğini bilirler. Ve bunu bildikleri için din elden gidiyor gibi söylemlere girmezler. Masonluğu araştıran herkesten öncelikle bu sorgulamayı yapmalarını ve bu yalanlara kanmamalarını rica ediyorum.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mayıs 05, 2012, 10:06:35 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Merak etme kardeşim peacewings ;

Masonluğu araştıran herkesten öncelikle bu sorgulamayı yapmalarını ve bu yalanlara kanmamalarını rica ediyorum

Kanmadığımız için burdayız ve üyeyiz. Saygılarımı sunarım, Efendim
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 06, 2012, 09:29:32 öö
Yanıtla #2

Merhabalar NOSAM33,

Belki de bazılarının anlayamayacakları tek bir şey var. O da masonluğun insanlığa açtığı kucaktır. NE OLURSAN OL GEL
diyen Mevlana gibi bir tasavvuf ehline sahip insanların, bu olgunluğa erişmiş olmadıklarını görmek beni çok üzüyor.
Bizler dindar arkadaşlarımızın sevgi ve saygılarını görmek isterdik. Ama pek çoğu kılıçlarıyla bizi tehdit etmekte.

Forumda din konusuyla ilgili en yetkili ağızlardan gereken cevaplar verilmiştir. Benzer söylemlerle tekrara düşmek
istemem.

Yorumunuz için teşekkürler.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mayıs 06, 2012, 09:31:29 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın peacewings kardeşim ;

O bahsettiğin gurup kendi çalıp kendileri oynuyan kişiler onlar eline kılıç alsalar onunla ancak kuşbaşı et pişirler o kadar rahat ol. Birde ET dedim ya, belki yerlerde beyin lopları çalışır.  Saygılarımı sunarım ;Efendim  8) 8) 8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Temmuz 24, 2012, 01:51:54 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Tüm dinlerden nefret ediyorum !

Temmuz 24, 2012, 05:33:07 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben anlayamıyorum.Benim eksikliğim.

Belki daha fazla açıklarsanız daha iyi anlayabilirim.

Sokrates dialoğu ile antimasonluk arasındaki ilişkiyi anlamış değilim.

Acaba söylenmek istenen dinlere olan bir karşı duruşun masonluk kurumunun eti iskeleti oluşumu olması mı dır.

Acaba dinsel kutuplaşmayı getiren ortak payda anlayışının değerlendirilmesi ile bu kutuplaşmaya neden olduğu düşünülen tüm

dinlerin yekün olarak  değerlendirilmesi olarak karşımıza çıkan iki fikir durağının arasında masonluk nerede duruyor ?

Sayın Yücel beye söylemek isterim ki "nefret" önyargı tezahürü olabilir.

Olaylara belki biraz daha kapsayıcı ve sorgulayıcı bir bakış gerekebilir.
« Son Düzenleme: Temmuz 24, 2012, 05:40:01 öö Gönderen: neumann »

Temmuz 24, 2012, 07:35:25 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Bende ki reaksyon :) yani tepki hani derler ya "Etki - Tepki"

Temmuz 24, 2012, 08:23:59 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bence bu başlık pek iyi seçilmemiş.

Gerek Türkiyemizde gerek dünyanın diğer birçok ülkesinde "Din elden gidiyor" ya da benzeri bir slogan ile gericilik ve bağnazlığa karşı olan insanların üzerine doğrudan kıyma, öldürme, yok etme amacıyla saldırılması, üstelik bu bağlamda bilgisiz halkın da sürü ruhu edindirilerek kışkırtılması çok görülmüştür. Antimasonik nitelikli etkinliklerin kapsamında böylesinin de görülüşü, tümünün çercçevesinde pek önemsiz bir ayrıntı olarak kalır.

Belki daha güzel bir açıklama vardır.O da Masonluğun dinlerle bir alıp veremeyeceğinin olmadığı, dinlere ve iunançlara herhangi bir karşıtlığının bulunmadığıdır. Öyle olursa, bu karşıtlık Masonluğun kendi amaç ve ilkeleriyle ters düşmesi demektir.

Dahası, birtakım inanç sistemleri din adamlarına dehşetli bir şekilde karşıdır. Örneğin günümüzde artık kalmamış olsa da tarihteki Kathar inancı bunun pek tipik örneklerinden biriydi. Masonluğun ise din adamlarına da bir karşıtlığı yoktur çünkü Masonluk şu ya da bu din ile rekabet eden bir inanç sistemi değildir.

Ancak Masonluğun bir karşıtlığı vardır. Bilgisizliğe, boş inançlara, aşırı tutuculuğa, gericiliğe, baskıya, sindirmeye, kıyıma, kandınmaya, bağnazlığa, emperyalizme karşıdır Masonluk. Belki şöyle desek daha doğru: Masonluk bir kurum olarak böyle bir karşıtlık sergilemez; ilkeleri masonların bu saydıklarımıza karşı çıkmalarını gerektirir. Elbette o masonlar bu ilkeleri benimsemişse.

Dolayısıyla masonlar, insanları kandıran, kendine bağlayan, kendi çıkarlarına alet eden bağnaz din adamlarına karşıdır. İşte bu karşı çıkış, Masonluğun dinlere karşıtmış gibi yanlış değerlendirilmesine yol açar.

Sayın Neumann haklı. Dinlerden nefreat etmek pek de anlamsız bir duygu. Böyle bir duyguyle edinilen bir tutum da insanı bağnazlığa yöneltir ve en kötüsü yücelmekten alıkoyar. Tolaranslı hatta gereğinde hoşgörülü olmayı bilmeli.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.