Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk hedeflerine ulaşabilmiş midir?  (Okunma sayısı 11848 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 14, 2011, 02:55:42 ös
Yanıtla #10

Masonluğun amaçlarının gerçekleştirilebileceğine ilişkin tüm umutlar yitirildi mi?... Henüz değil.

Bu konuyla ilgili kendi görüşümü belirtmek istiyorum.

Bir aramanın sonuçsuz kalacağını bilsem dahi, aramaya devam eder miyim? Gerçekleşmesi beklenen nihai amaç nedir burada? Aramanın sonuçlanması mı, arama eyleminin kendisi mi?

Benim Masonluğa bakışım, bir amacı gerçekleştirmekten ziyade, amacı gerçekleştirmek için gösterilen çalışmadır. Bu sebeple başlıktaki soruya vereceğim cevap şudur:

Masonluk hedeflerine her an ulaşmaktadır.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ekim 24, 2011, 10:19:12 öö
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Evet masonluk amacına hizmet ediyor, ancak etrafta iyi insan olmaması nedeniyle aday sıkıntısı çektıkleri muhakkak. Özellikle Türkiye'de. Fakat kendileri öğretilerini etraflarında tespit ettikleri fakat borçlu, kadın mason olamayacak kişilere aktarsalar hissettirmeden daha iyi olmazmı? Saygılarımla.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Kasım 05, 2011, 11:45:12 öö
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu iletiye dönmek gerektiğini düşünerek bir not almıştım. Daha öncve tartışmaya katılanlarn devam edeceğini ummuştum ama umudum boşa çıktı.

Peki, ben devam edeyim. Ancak bu durumda bir gereksinmem var. Rica etsem Sayın Ruzber, son iletisinde ne demek istediğini biraz daha geniş ve ayrıntılı olarak yazar mı acaba?

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 05, 2011, 01:03:57 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Sayın ADAM.Tartışmaya katılmak istiyorum fakat birikimimi gözden geçiriyorum tartışılan konunun ilerisine bakıyorum sürdürebilirmiyim diye sonrasında ise daha fazla bilgiyi barındırdığım zaman katılıyorum diyorum fakat takip olarak takip ediyorum takipsizlik söz konusu değil.Yorum ile katılım biraz sıkıntılı.Konu ile ilgili görüş belirtmeye gelirse mason locasına üye kardeşlerime göre nasıldır bilemem fakat ben şahsım adına ulaştığını düşünüyorum.Disiplin kaybı yaşanmışmı hayır.Aynı disiplinde devam eden bir topluluk,saygı kaybı asla yok son derece saygın bir oluşum,yeterince araştırma yapmamış gelen geçenin üye olabileceği bir yer zaaaten değil.Temelde bakıldığı zaman eğer amaca ulaşılmamış dahi olsa temel o kadar sağlam ki amaca ulaşılmaması uzak bir ihtimal olarak gözükmedi değil gözüme.

Buda benim şahsi görüşüm.

Saygılarımın yerlerini bulması dileğimle.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Kasım 05, 2011, 04:27:18 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Türkiyede'ki masonların hedefledikleri amaç tam olarak nedir acaba?

Saygılarımla.
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Kasım 06, 2011, 04:37:36 öö
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

Bu günlerde hangi insana sorsanız ya borçlu  ya da iki yüzlü, böyle insanların doğal olarak mason olabilecek kriterleri yok. Masonların da ne kadar adam o kadar güç kaygıları da yok. Kendi aralarında birbirlerine sundukları tezleri (sır saklamayan) öğrenme ve öğretme kriterlerini kendilerini açıga vurmadan öğretseler demek istemiştim. Bu sayede mason olma kriterleri olmayan ama, fikren mason, iyi niyetli insanların toplum içinde kendilerini ifade etmeleri sağlansa demek istemiştim. Burada masonluk sırlar kesinlikle değil kastım. Amacım iyi insanların çevremizde olması, bencil siyasete yağ çeken, insanlığını bile satan kişilerin azalması. 

Kasım 06, 2011, 09:17:01 öö
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şimdi Sayın Ruzber’in ne demek istediği anlaşıldı. Belki başkaları daha önce de anlamıştı da, şimdi ben de anlamış oldum.

Buna yanıt: Zaten öyle oluyor.

Zaten öyle olduğu içindir ki toplum içinde masonlar “yok” gibi görünüyor.

Çoğu kimsenin deyişine bakılırsa, masonlar sadece loca toplantılarında bir araya gelip kendi başlarına ezoterik çalışmalar yapıyor; birtakım amaç ve ilkelerden söz ediyor ama eylemsel olarak hiçbir etkinlik göstermiyorlar.

Yanılıyorlar.

Masonlar sanıldığından çok etkinlik gösteriyor. Sayın Ruzber’in dediklerini yapıyorlar. Ancak, bunu yaparken birtakım başka kurumların üyeleri gibi göğüslerini kabartmıyor, böbürlenmiyor, hele tüm bu söylediklerinin Masonluğun ilkeleriyle uyuştuğuna hiç ama hiç değinmiyorlar.

Masonları iyi tanıyan, nasıl düşündüklerini ve ne gibi konuları nasıl gündeme getirip aktardıklarını iyi bilen bir kişi, toplum içinde onları kolayca ayırt edebiliyor. Kuşkusuz yanılabilir de bu bağlamda ama işte o zaman bir “önlüksüz mason” ile karşılaşmış demektir. Zaten hiç kimse bir başkası ile ilintili olmak üzere durup dururken “Acaba mason mu?” diye düşünmez; buna ne gerek var?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 06, 2011, 07:03:32 ös
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Bende umuyorum böyledir diye; ama benim etrafımda iyi insan yok ki
iyi diye nitelenenler de şimdi cemaat adamı, hayır- hayrat ve söylemlerde iyiler.
İnsanlık adına iyi insan olma adına kimse yok ve bir şey yapılmıyor, olacağını düşündüğümüzde 2 kuruş
ders ücreti almak için kendinden altta bulunan şahısları eziyor. Bizleri örnek alan gençler de tıpkı
kendilerini yetiştiren gibi oluyorlar doğal olarak.

Kasım 12, 2011, 06:58:43 ös
Yanıtla #18
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Ruzber

İyi insan olmak  artık garip karşılanıyor.Biliyormusnuz Nesli tukenmıs adam  dıyorlar.,

Yinede umudu yitirmemek lazım.

Bir kişi hedefine ulaşşa bile kendine yeni bir hedef belirleyecektir.Yoksa gelişemez.
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Kasım 06, 2014, 10:45:08 öö
Yanıtla #19
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Eski bir başlığa yeni bir yorum getirmek istiyorum.Masonluğun amacına,özellikle ülkemizde ulaşamadığını görmek mümkün. Siyasi,sosyal ve düşünsel anlamda yer yer bunu görüyorum ve ülkemiz karanlıkların içerisinde kalmaya devam ediyor.Elbette ışığın mevcudiyetinde karanliktan söz edilemez ama bunu sadece masonları yetersiz görerek geçistirmemeliyiz.Masonluğun dünyada ve ülkemizde hedeflerini gerçekleştirmesi ümidiyle, saygılar.
Görmek, varlığın yükselişidir.