Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Olmak İsteyen Kişiye Öneriler - 2  (Okunma sayısı 13225 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 15, 2014, 11:12:47 ös
Yanıtla #20
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sanırım ben yanlış anlıyorum ya da anlatıyorum. Geçerli mazeretler 1 en fazla 2 oluyor sonrası zor diyor sn.ADAM.

Güvensizlik yüzünden mi ?

« Son Düzenleme: Kasım 15, 2014, 11:43:46 ös Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 16, 2014, 08:03:02 öö
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Ruzber'e yanıt: Elbette tüm mason örgütleri için geçerlidir. Kadın mason örgütlerinin bu bağlamda farkı olmaz. Ancak mason örgütlerinin uygulama yöntemleri arasında farklar söz konusudur. Burada öyle ayrıntılara girmedik. Örneğin bazı locaların uygulamasında, aday lokale çağrılır ve orada çapraz sorgulamaya alınır.

Demek bu forumda bu başlığa katkıda bulunan üyeler, kendilerinden istendiğinde, çağrıldıkları yere gidemeyebilecek... Eh, bu onların özel durumunu gösterir. Belki de Masonluğa girmeye verdikleri önemi gösterir. Belki de heveslerinin ölçüsünü gösterir. Bilemem.

Benim önerim açık:

Mason olmaya niyetlenen kişi, bu iş gerçekleşme yoluna girmeden önce herhangi bir yere davet edilecek olursa, orada mutlaka bulunmak için elinden gelen her olanağı kullanmalı. Bu kadar basit.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 16, 2014, 12:50:22 ös
Yanıtla #22
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Demek bu forumda bu başlığa katkıda bulunan üyeler, kendilerinden istendiğinde, çağrıldıkları yere gidemeyebilecek... Eh, bu onların özel durumunu gösterir. Belki de Masonluğa girmeye verdikleri önemi gösterir. Belki de heveslerinin ölçüsünü gösterir. Bilemem.

Peki sn.ADAM.Kişi çağrıldığı yere, kabul edilen mazereti nedeniyle 2 kez  gidemedi.(Elinden gelen her olanağı kullandı.)Ama mazeretimi belirttim,sağlık olsun demiyor.Telafi etmeye çalışıyor,özür diliyor yetmiyor ise yalvarıyor..

Neden yalvarmasın,kardeşlik kutsal  değil mi ? Bu durumu bir iş  görüşmesine indirgemek yeterli olmaz.Masonluk ve bir iş görüşmesi arasındaki fark;birinde emeğiniz karşılığı maddi menfaat söz konusu,diğerinde ise emek vermeye çalışarak manevi kazanım.Bu iş olmazsa,başka işe girebilirim diyebilir insan.Masonluk için böyle düşünmesi mümkün değil.Masonluk olmazsa başka bir yer var veya olmazsa da olur gözüyle yaklaşan kişi adaylığı süresince bu safhaya kadar gelebildiyse büyük şans.

Benim bu konu ile alakalı öğrenmek istediğim böyle bir durumla karşılaşan aday,defalarca özür diliyor,yalvarıyor..Bu kişi için neden zor ?

Kasım 16, 2014, 01:16:27 ös
Yanıtla #23

Bu durumu bir iş  görüşmesine indirgemek yeterli olmaz.Masonluk ve bir iş görüşmesi arasındaki fark;birinde emeğiniz karşılığı maddi menfaat söz konusu,diğerinde ise emek vermeye çalışarak manevi kazanım.Bu iş olmazsa,başka işe girebilirim diyebilir insan.Masonluk için böyle düşünmesi mümkün değil.Masonluk olmazsa başka bir yer var veya olmazsa da olur gözüyle yaklaşan kişi adaylığı süresince bu safhaya kadar gelebildiyse büyük şans.

[/quote]

Bu başlık altında Sayın ADAM'ın belirttiği durumu kesin olarak anlamama ve başka bir yorumda bulunmayacağımı belirtmeme rağmen, iş görüşmesi ile örneği ben verdiğim için cevap hakkım doğduğunu düşünüyorum.

Verdiğim örnekte Masonluk ile bir iş görüşmesini kıyaslamadığım oldukça aşikar olmasına rağmen, benim bu konuyu bu kadar basit ele alabileceğimin düşünülmesi oldukça üzdü beni.

Bir iş görüşmesinin dahi bir kaç kez ertelenmesi üzerine, işveren tarafından size karşı oluşacak yargıya vurgu yapmak istemiştim. Hele hele, bu iş olmadı başka iş nasıl olsa bulunur, mason olamadım, x olurum, şeklinde bir yaklaşımda bulunmayacağımı bilecek kadar ne istediğimi biliyorum.

Ancak bunu ifade edemediğim için oldukça üzgünüm.

« Son Düzenleme: Kasım 16, 2014, 05:38:52 ös Gönderen: ADAM »
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kasım 16, 2014, 01:18:46 ös
Yanıtla #24
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın mbulut'un bu üzerinde cçok durduğu konu üzerinde benim daha fazla duracak bir halim yok.

Bu konuyu abartmak, giderek yanlış, olmayacak bir yöne sürükleniyor.

Kim bilir, Sayın mbulut'un çok önemsediği bu durumda mason olan taraf belki de adayın yalvarmalarını göz önünde tutar, ona acır, bir fırsat daha verir.

Bir mason adayının yalvarması, acınası bir duruma düşmesi doğru olursa eğer...
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 16, 2014, 01:55:54 ös
Yanıtla #25
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu konuya herkesin bakış açısı farklı olabilir.Bilgi almak için bu konuya fazla önem gösterdiğim dile getiriliyorsa doğrudur, saygı duyarım.

Yalvarmaktan kasıt bireysel olarak yalvarma,aidiyet duygusu ile biat edercesine değil. En basit kardeşiniz sizi bir yere çağırdı ve gidemediniz.Ona ulaşıp, özür diler belki de yalvarırsınız.Belirttiğiniz gibi acınacak duruma düşmemek için kişi elinden geleni yapmalı buna rağmen böyle bir durumla karşılaştığında kibirli olmamalı.Yalvarma içtenlikle yapılmalı,karşı tarafın acıma duygusuna değil, gönlüne hitaben olmalı..

Sn.ADAM konunun yönünün değiştiğini söylüyor ise,bu konu ile alakalı yorumu kesip,konunun akışını takip edeceğim. Belki farklı yaklaşımlar ile karşılaşıp,yanlışımı görebilirim.
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2014, 05:39:21 ös Gönderen: ADAM »

Kasım 16, 2014, 10:43:38 ös
Yanıtla #26

Herkese nasip olmayacak bir fırsat ele geçirilirse insanın iki eli kanda olsa o buluşmaya gitmesi gerek. Ölüm kalım olmadıktan sonra bu fırsat muhakkak değerlendirilmeli. Ben, görüştüğüm masonların söyledikleri gün ve saatte hep karşılarında oldum. Hatta bir keresinde biri buluşmaya iki saat kadar geç kalmıştı:) İşim elbette önemli ama bu da en az işim kadar önemli benim için. Belki çalıştığım okula bile bu durumu anlatabilirim, sonuçta o toplantılara katılmak şart.
Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez.
Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz.
Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir.