Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834503 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 15, 2015, 11:35:29 öö
Yanıtla #550
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Hemen hemen aynı tarihlerde foruma üye olduğum Sn.animi et spirus'un bu güzel haberini duymaktan memnun oldum.Umarım daha güzellerini de duyarız.

Hiç mason tanıdığı veya mason olduğunu bildiği tanıdığı olmamasına rağmen cesaretle,çalışmayla masonluğa ilk adımını atanlardan biri olan Sn.animi et spirus'u kutlarım.

Sayın animi et spirus'un bildiği gibi masonlukta almaktan ziyade vermekte önemlidir. Umarım kendisinin yapacağı paylaşımlar bu yolda ilerlemek isteyen haricilere ışık tutacaktır.

Sevgilerimle
Görmek, varlığın yükselişidir.

Haziran 15, 2015, 12:25:01 ös
Yanıtla #551
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Forum Üyeleri ve Sayın Mason'lar;

Öncelikle henüz mason olamadığım için yazacaklarım sadece kendimi bağlar. Ve süreç içerisinde yaşadıklarımı anlatmaktadır. Dolayısıyla, bunları yaparsanız Mason olursunuz, gibi bir iddiam yok.

Ayrıca, tahmin edebileceğiniz gibi, çok fazla detay veremem, kişilerden bahsetmem de söz konusu değil.

Uzunca bir zamandır Mason'luk konusunda (bir insan neden mason olmak ister, nasıl mason olabilir...) araştırmalarım ve çalışmalarım oldu. Öncelikle bir çok forum üyesi gibi kitaplar edindim. Ayrıca defalarca da vurguladığım gibi, müthiş bir bilgi kaynağı olduğuna inandığım forumda okumalar yaptım.

Çok yazmaktansa okumayı tercih ettim. Sonradan Mason olduğunu öğrendiğim bir kişi tarafında, bana denileni yaptım. Neydi peki o? Etrafımı daha dikkatli gözlemlemem. Bazen öyle detaylar oluyor ki, kişinin Mason olduğunu anlamamak için kör olmalı insan, şeklinde düşünmeye başlıyorsunuz bir zaman sonra.

Bu zaman içerisinde bende oluşan kanaat şu, cesur olmalıyız hariciler olarak. Gerçekten bu payeyi almak istiyorsak, girişimlerimizi yapmalı ve hak ettiğimizi göstermeliyiz.

Bir yıl kadar öncesinde etrafımda hiç Mason yok sanıyorken, geldiğim noktada bir elin parmaklarından fazla olduklarını gördüm. Kendileriyle doyumsuz sohbetler ediyor, aklıma her geleni fütursuzca sorabiliyorum. Onlar da genellikle açık yürekli biçimde, bazen de fark ettiğim ve hak verdiğim üzere, kaçak cevaplar veriyorlar.

Şimdi ise detaylı bir özgeçmişim, bir kaç paragraflık yazım ve vesikalık fotoğraflarım içeride :). Telefonla da bana ulaşıldı. Sanırım ben de bir yola çıktım. Çıkmak üzereyim, ya da çıkmak üzere hazırlanmaktayım. Artık adı her neyse.

Umut ediyorum ki, bir zaman sonra forumun "Duyurular" kısmında güzel haberlerimi heyecanla paylaşabilirim sizlerle.

Yazım ve anlatım bozukluklarım varsa lütfen affediniz. Bunları paylaşırken, telefon ile arandığım gün geldi aklıma, halen aklıma geldikçe ellerim titriyor, dizlerimin bağı çözülüyor...

En derin saygı ve sevgilerimle.

Oldukça güzel bir gelişme ancak böyle kuru kuruya olmaz. Duyuru bekleriz. Detay isteriz. Neler hissettiğinizi bilmek isteriz. Foruma üye olmuş ve ardından bu yola yoldaş olmuş kişileri görmek, bizleri daha da mutlu ediyor. Masonların, toplumun özgür fikirli ve iyi insan olma yolunda çabalayanların artması, bizim için büyük bir sevinç.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Haziran 15, 2015, 01:08:54 ös
Yanıtla #552
  • Aktif Uye

Sayın animi et spiritus'un heyecanı takdire değer.

Kendisi için tez evvelden yolculuğa çıkmasını ; çıktıktan sonra yolculuğunun daim ve dik olmasını diliyorum.

Haziran 15, 2015, 03:11:13 ös
Yanıtla #553

Sayın mbulut, Risus ve İNSAN,

Öncelikle güzel dileklerinizi büyük bir mutluluk ile kabul ediyorum. Sağ olun var olun.

Sayın Risus, nasıl detaylar verebilirim bilmiyorum. Tanıdığım Masonların yönlendirmesi ile, bir dosya hazırladım ve yaşadığım şehrin kapısını çaldım. Tabi ben gitmeden önce sanırım, yada gittikten sonra mıydı, inanın hatırlamıyorum, dosya bırakacağım hakkında bilgi verilmişti. Ardından 2-3 hafta süren bir sessizlik oldu, ve bir gün telefonum çaldı. Açtığımda bir ses, üyelik başvurunuz için arıyorum sayın xxx, dediğinde, dünyanın ayağımın altından kaydığını hissettim :) Bir kaç telefon görüşmesi daha yaptık. Ne yazık ki burada veremeyeceğim bazı konuşmalarımız oldu. Umarım anlayışla karşılarsınız.

Sayın mbulut ile kendisin de belirttiği üzere, hemen hemen aynı tarihlerde forum üyeliğine kabul edilmiştik. Bu foruma üye olmadan da Mason olabilme isteği taşıyordum. Ve belki de hepimiz gibi yolum bu foruma düşmüştü. Ama ne güzel bir düşme. O kadar değerli insanlardan, öyle bilgiler okudum ki, hakikaten doyumsuz anlar hepsi.

Özellikle Sayın ADAM'ın tatlı-sert üslubunu ve bana özel mesajlardan attığı fırçaların kıymetini sonraları daha da iyi anladım. İlk başlarda fevri davranıp, ne yazık ki saçma sapan yanıtlar versem de, paylaşımları ile öyle büyük bir hak sahibi ki üstümde, ne yazsam boşa gidecek. Kendisinden forum önünde özür diliyorum. Umarım okur burayı.

Sayın mbulut, benim gibi bu yolda yürümek isteyenlere ışık tutmak haddim ve harcım değil. Ben sadece kendi deneyimlerimi paylaşmak istedim. Sonucunun ne olacağını kesinlikle bilmiyorum. Fakat şunu ısrarla vurgulamak istiyorum. Sadece çok iyi gözlemlemeli, istemeli ve cesur olmalıyız. Olmayacaksa da böyle olmasın. Verilmeye layık olursak verileceğine inanıyorum artık.

Sayın İNSAN, heyecanımı ifade etmekte çok zorlanıyorum. Hakikaten yaşamadan anlayamayacağım olaylar geçti ve geçmeye devam ediyor başımdan. Sizin de dediğiniz gibi, umarım yolculuğum bir an evvel başlar. Ve yine belirttiğiniz gibi, eğer olursa, çıktığım yolculuğu bihakkın yerine getiririm.

Saygılarımla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Haziran 15, 2015, 03:19:30 ös
Yanıtla #554
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Tebrik ederim Sayın animi et spritus. Umarım yolculuğunuz esnasında aradığınızı bulur, kendinizi geliştirme şansını yakalarsınız. Ancak yolunuzun uzun, çetin bir yol olduğunu unutmayınız. Sizin gibi istekli arkadaşlarımızı aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Saygı ve sevgilerimle.

Haziran 15, 2015, 03:24:50 ös
Yanıtla #555

Tebrik ederim Sayın animi et spritus. Umarım yolculuğunuz esnasında aradığınızı bulur, kendinizi geliştirme şansını yakalarsınız. Ancak yolunuzun uzun, çetin bir yol olduğunu unutmayınız. Sizin gibi istekli arkadaşlarımızı aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Saygı ve sevgilerimle.

Sayın Da Vinci, Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Şunu belirtmek isterim ki, sizin tavsiyeleriniz her zaman kılavuzum olacaktır. Yolumun uzun ve çetinliğinin, beklememden çok asıl yola çıktıktan sonra başlayacağının farkındayım. Elimden geldiğince hazırlığımı o yönde yapıyorum.

Saygılarımla.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Haziran 15, 2015, 03:57:02 ös
Yanıtla #556
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın mbulut, benim gibi bu yolda yürümek isteyenlere ışık tutmak haddim ve harcım değil. Ben sadece kendi deneyimlerimi paylaşmak istedim. Sonucunun ne olacağını kesinlikle bilmiyorum. Fakat şunu ısrarla vurgulamak istiyorum. Sadece çok iyi gözlemlemeli, istemeli ve cesur olmalıyız. Olmayacaksa da böyle olmasın. Verilmeye layık olursak verileceğine inanıyorum artık.

Duygularınızı paylaştığınız gibi,bilgilerinizinde öğretici olacağını düşünüyorum. Yaşadığınız süreçten çok, bu sürece nasıl hazırlandığınız,okuduklarınız,öğrendikleriniz anlatabileceğiniz kadarıyla herkes için faydalı olacaktır. Biliyoruz ki öğrenmek kadar öğretmek de önemlidir.İki kulak,bir ağız misali.

Haddime düşmez demeyin foruma ilk geldiğiniz günü hatırlayın ve şimdiye bakın, aradaki fark ne kadarsa bir o kadar ışık olacaksınız,tabi dahasını istemekten vazgecmeyeceğinize inanıyorum..
Görmek, varlığın yükselişidir.

Haziran 15, 2015, 04:36:07 ös
Yanıtla #557

Sayın mbulut, hakikaten mütevazilik olsun diye yazmadım. Ciddi olarak müthiş derecede bilgisiz ve boş hissediyorum.

Hele hele Masonluk hakkında konuşmam çok büyük bir hadsizlik olur.

Ama sorunuza şu şekilde karşılık verebilirim. Masonluk ile ilgili bir çok kitap edindim. Zaten tv ile pek anlaşamayan biri olarak, evde zamanımın büyük kısmını bu işe ayırdım. Rahmetli Üstat Tanju Koray'ın 'ÇIRAK' kitabından çok fazla etkilendim. Bir sahafta bulup internetten almıştım.

Eski bir kitaptı, üzerinde bir çok yerinde alınmış notlar, yapılmış işaretlemeler vardı. O kitabı okuduğumda Mason olmak konusunda kararımı vermiştim.

Daha sonra üyesi olduğum bir dernekte tanıdığım ve yaptığı ağabeyliğin hakkını asla ödeyemeyeceğim insan bu konuda çok yüreklendirdi beni.

Ve gerek kendisini, gerek kardeşlerini bunaltıncaya kadar soru yağmurlarına tuttum. Kendisi hiç bir zaman uzak durması, aksine az önce yazdığım gibi sürekli cesaretlendirdi beni.

Şimdilik yazabilecek başka bir şey bulamıyorum. Ancak başlığın akışına göre yaşadıklarımdan kazanımlarımı paylaşırım.

Saygılarımla.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Haziran 15, 2015, 06:30:02 ös
Yanıtla #558
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Sayın "animi et spiritus"  sizi tüm samimiyetimle kutlarım. Demek aydınlığın neferleri arasına bir nefer daha kazandık diye temenni ediyorum bir harici olarak. Umarım uykudaki benim de ruhumun uyanacağı o gün yakındır. Sanırım bir gün olup benim telefonum çalıp "Sayın xxx" diye başlayan bir cümleyi duyamayacağım. Fakat davet edilmeden kabulu çok fazla istemesemde içimdeki bu tezcanlı aşk benden erken davranıp bizatihi arayıp ben de meşaleyi devralmak istiyorum diye haykıracak. Umarım o zaman aydınlığın neferleri beni yeterince layık bulur bu ulu misyona nail olmaya...
Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Haziran 16, 2015, 08:47:27 öö
Yanıtla #559

Sayın "animi et spiritus"  sizi tüm samimiyetimle kutlarım. Demek aydınlığın neferleri arasına bir nefer daha kazandık diye temenni ediyorum bir harici olarak. Umarım uykudaki benim de ruhumun uyanacağı o gün yakındır. Sanırım bir gün olup benim telefonum çalıp "Sayın xxx" diye başlayan bir cümleyi duyamayacağım. Fakat davet edilmeden kabulu çok fazla istemesemde içimdeki bu tezcanlı aşk benden erken davranıp bizatihi arayıp ben de meşaleyi devralmak istiyorum diye haykıracak. Umarım o zaman aydınlığın neferleri beni yeterince layık bulur bu ulu misyona nail olmaya...

Sayın KEMAL_7, Güzel temennileriniz için teşekkür ederim. Burada bir yanlış anlaşılmayı da düzeltmek istiyorum. Sizin yazdıklarınızdan, sanki tekris olmuşum gibi anlaşılıyor. Ne yazık ki şimdilik böyle bir durum söz konusu değil. Sadece kararımı vererek kapıyı çaldım.

Daha önceki yazdıklarımdan bu anlam çıkıyorsa hatamı düzeltmek isterim.

Saygılarımla.
Mustafa Kemal ATATÜRK