Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834142 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 31, 2012, 11:56:30 öö
Yanıtla #410

Bu konuda benim deyişlerimi "kızmak"  olarak nitelemeyelim lütfen... Bu deyişimin sadece bu başlık için değil, genelde geçerlidir.

Sayın MASON bu sitenin sahibi ve yöneticisidir. Bir açıdan bakarsak, onun dediklerine, yargılarına karşı gelmemiz uygun düşmez; yakışık almaz. Nazik ve görgülü bir insanın olağan tutumu böylesini gerektirir. Ev sahibinin evinde ev sahibinin dediği geçerlidir.

Fakat Sayın MASON'un gerek doğrudan Masonluk ile bağlantılı gerekse bir başka konuda her dediği doğru mu acaba? Bunu hiç irdelemeyecek miyiz? Gerçekleri aramayacak mıyız? Şayet öyle yapmamız gerekiyorsa, Sayın MASON bunun bu sitede yapılmasına karşı mı çıkıyor?

Sayın MASON’un bu sitenin sahibi ve yöneticisi olmadan önce “mason” olduğunu unutmayalım. Kuşkusuz “masonca” davranacaktır. Doğruya doğru, eğriye eğri. Gerçi bazı diretmeleri yok değil ama onlar da Masonluğun bulunduğu kanadındaki genel tutumdan ileri geliyor.

Ancak buradaki konumuz Sayın MASON’u eleştirmek değil.

Ben de bu sitede ADAM olarak çok yazı yazmış bulunmaktayım. Tüm dediklerim doğru mu? Hiç yanlışım olamaz mı? Benim yargılarımın da irdelenmesi gerekmez mi?

Ben buna açık kapı bırakmak istiyorum. Araştırılmasını öneriyorum. Fakat bunun için de merak eden, soran, öğrenmek isteyen kişinin pasif kalmasının doğru olmadığını, kendisinin de bir çaba göstermesi gerektiğini söylüyorum.

Bütün bu sorun, bu tartışma nereden çıkıyor?... Masonluğa alınabilecek olan kişilerin nitelikleri arasında daha önce herhangi bir suçtan ötürü hüküm giymiş olup olmadığının nasıl bir kriter olarak yer aldığından... Sayın MASON bu bağlamda "herhangi bir suç" demiş. Ben ise o sözün orada "öylesine" söylenmiş olduğu görüşündeyim. Orada bir sicil temizliğinden de söz etmiş Sayın MASON. ABD’nde kişinin siyasi görüşünün sicilini kirlettiği dönemleri biliriz. Güya özgürlüğün kol attığı o ülkede bir zamanlar sokakta birisine “Komünist” dediğiniz zaman, onun hiç de öyle olmadığını kanıtlayabilene kadar günlerce göz altında kaldığı yalan mı? Ya Türkiye’de?... Kaç kişi aylarca hapis yattı evinde “^Kapital” bulunduğu için. Şimdi onlar mason olamayacak mı yani?

Bir ülkede suç olan bir tutum ya da eylem, bir diğerinde hiç de öyle olmayabiliyor. Bu konuya Sayın MASON'un yaşadığı ABD açısından hatta oradaki eyaletler arasındaki farkı bile göz önünde tutarak bakarsak başka, Türkiye'deki durum açısından bakarsak başka... Türkiye'de bu bağlamda Türk Ceza Kanunu bilmem kaç kere değişikliğe uğradı şu son elli yıl içinde.

Herhangi bir ülkedeki bir mason örgütü kendini o ülkenin yasalarının üzerinde görmez. Bunu açık seçik bir şekilde ortaya koyalım. Bizim ülkemizde suç sayılan bir eylem nedeniyle Masonluğa alınamayacak olan bir kişinin bir başka ülkede karşı karşıya olduğu  nedir, ona bakalım. Masonluk açısından bunların hepsini bir ortak paydada değerlendirebilmek için ise, Masonluğun Anayasası’na bakmak doğru olmaz mı?

İşte benim yapmış olduğum onu önermek… O anayasa bulunmaz Hint kumaşı değil. Üstelik Türkçe çevirilerine (kimisi pek kötü yapılmış olsa bile) kolayca ulaşılabiliyor. Ben bir de ipucu verdim; ikinci maddeye bakılmasını önerdim.

Sonuç: Sayın asimov’un dediği bir düzeye kadar doğru. Sayın MASON’un dediği ile benim dediğim arasında bir çelişki var. Fakat bu, Sayın asimov’un dediğince öyle 180 derecelik bir çelişki, bir taban tabana zıtlık değil. Sadece bir farklılık. Sayın MASON bundan beş yıl önceki yazısında pek ayrıntıyla girmemeyi yeğlemiş. Biz ise burada ayrıntıya girmiş durumdayız.

Bakın aklıma ne geldi?... Bir mason örgütünde üye olarak kalabilmek için Masonluğa girmek için gerekli olan bireysel koşulların Masonluğa girdikten sonra da korunur durumda olması zorunludur. Bir diğer deyişle, Masonluğun kabul etmediği türde (Sayın MASON’un deyişine göre “herhangi bir”) suç işleyen kişinin, o mason örgütünün üyeliğinden çıkarılması gerekir. Nitekim bu işlem yapılır da…

Şimdi…

Türkiye’de birçok yazarımız, birçok gazetecimiz, birçok politikacımız, şu ya da bu nedenle ama bir yüz kızartıcı suçtan ötürü değil de yazdıklarından ya da politik tutumundan ötürü  yargılanarak hapis yattı. Bunların arasında mason olduğu bilinenler de var. Ne olacak şimdi?

Ben sayın ADAM ın görüşlerine katılarak şunuda belirtmek isterim. Burada bir birliktelik vardır vede bu birlikteligin zarar görmemesi için belli kurallar konulmuştur, bu kurallar bence kişiye göre değiştirilirse anlamını yitirir. Örnegin sicili temiz olmalı kuralı,bunu siyasi nedenlerden hüküm giymiş olanlar muaf olmalı,düşünce özgürlügünden dolayı sicili kirlenmiş olanlar muaf olmalı diye bir ayrım yapılmadıysa, yine bu toplumun zarar görmemesi açısından düşünülmüştür diye düşünüyorum.
Sayın ADAM' ında  zekasının çok keskin oldugunu tahmin ettiğim için olaylara farklı bakış açısıyla baktığını düşünüyorum, öyleki bir bakıma çok haklı çünkü en basit örneği Türkiyeyi yöneten şuanki başbakan bile siyasi nedenlerden dolayı birçok defa yargılanmış,yanlışhatırlamıyorsam yazdıgı bir şiir yüzünden suçlu bile bulunmuştu.  Saygılarımla

Eylül 21, 2012, 01:25:56 öö
Yanıtla #411
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Saygıdeğer Üyeler,

Masonluk,eşitlik ilkesini baz almış bir ahlak okuludur.Söylemlerimizde bu durumu göz önüne almamızda fayda vardır.Ezilen halklar da,azınlıklar da,yoksul,yetim,zor durumda insanlar da masonlar tarafından toplumun diğer akil kesimiyle beraber hep himaye edilmiş ve süreklilik için bağımsız kuruluşlar,yardım dernekleri veya başka sivil toplum kuruluşları oluşturulmuştur.Bu durum sadece ülkemiz için değil tarihteki bir çok ülke için geçerli olmuş ve hala olmaktadır.

Masonluğa;"Siz sadece zenginleri aranıza alıyorsunuz,siz burjuvazisiniz"derken durup düşünmekte fayda var.Masonluktaki;"Fakirler mason olamaz"ilkesi masonların faydasını değil masonluğa intisap etmek isteyecek geçim sıkıntısı olan kişinin faydasına düşünülmüş bir ilkedir.Masonluğa intisap edecek kişinin ailesindekilerin boğazından kesipte,derneğe aidat vermesi "Etik"görülmez.Masonluğa giriş için zaten dikkat edersek zengin olmak değil,fakir olmamak şartı aranır.

Ben açıkçası bir nebze sitemkâr olan bu yazımı,gözümüzün önünden geçen dolandırıcıları,insana cüzdanının ağırlığı kadar değer veren tonlarca insanı gözardı edip,tarih boyunca bas bas eşitlik diye bağıran bir kuruma siz sahtekarsınız denmesini sindiremediğim için belki böyle yazdım.

Saygılarımla.
Memento Mori

Ekim 21, 2012, 02:57:47 öö
Yanıtla #412
  • Ziyaretçi

Bazı arkadaşların belli noktalarda karamsarlık ve güvensizlik duyguları içinde olduğunu gördüğümden bir şeyler yazmak istedim.

Masonlar zenginlerden oluşur, Mason tanıdığı olmayan mason olamaz vb düşünceler tamamen yersiz ve manasızdır. Masonluk, Ciddi anlamda ilkelerine ve öğretilerine bağlıdır.
" Kapıyı çalın, açılacaktır " öğretisini, Önce kalben mason olmayı ve bunlar gibi konunun temel dinamiklerini oluşturan sözlere bazı arkadaşlar karamsarlıkla yaklaşmaktalar.

Ben bizzat kapıyı kendi başına çalmış biri olarak, bu düşüncelere yer vermemeniz noktasında sizlerin içini rahatlatmak isterim.
Eğer doğru zamanda iseniz, içerden açılan o kapı sizler için de açılabilir.
Zengin olmanıza ya da etrafınızın Masonlarla dolu olmasına gerek yoktur.

Saygılarımla..

Ekim 21, 2012, 01:31:42 ös
Yanıtla #413
  • Uzman Uye

Alıntı
Masonluğa intisap edecek kişinin ailesindekilerin boğazından kesipte,derneğe aidat vermesi "Etik"görülmez.Masonluğa giriş için zaten dikkat edersek zengin olmak değil,fakir olmamak şartı aranır.
Sayın erim ; Suçu o insanın fakir olmasımı , bence Masonlarında bu konuda esnek olması lazım yeterki yürekte yanın Masonluk ateşi yanıyor olsun kişinin '' Ferhat' la ,Şirin misali '' Ferhat için ne önemi kalır Aidatın o AŞK varsa KALBİN'de .  :)

Alıntı
Ben bizzat kapıyı kendi başına çalmış biri olarak, bu düşüncelere yer vermemeniz noktasında sizlerin içini rahatlatmak isterim.
Eğer doğru zamanda iseniz, içerden açılan o kapı sizler için de açılabilir.
Zengin olmanıza ya da etrafınızın Masonlarla dolu olmasına gerek yoktur.

EMİNMİSİNİZ !   ??? ??? ???

Sayın hiramsavas , hepsini anladımda 2 Mason kefil olayını nasıl hallettiniz ?
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 21, 2012, 02:13:34 ös
Yanıtla #414
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Sayın Üyeler;

Sayın NOSAM33'e katılmamak mümkün değildir.
Benzer bir durumla ben karsılastım. Bir gün eşimin elinden tuttum hadi bana refakat et deyip adresini aldıgım Loca'nın yolunu tuttum.

Daha önce hiç gitmediğim ve iceriden kimseyi tanımadıgım aşikar. Kendi meslegimde belli bir noktada oldugum, eğitimin'in yada toplumsal konumumun bir sorun olusturabilecegini hiç düşünmeden kapılarını çaldım.

İçerideki sayın ilgili calısan kapıya gelerek bana iceriden kimseyi tanıyıp tanımadıgımı ;
mimarsinan yada baska bir ünv. de ögrenci olup olmadıgımı sordular.

Kendisine Loca'dahilinde üye olan kimseyi tanımadığımı soyledim. O halde üye olamıyacagımı en az iki üyenin bana kefaleti olması gerektigini söylediler.

O gün benim basıma gelen bir dernege giderek üye olmak istiyorum tarzı bir girisin ; aslında iceride üye tanıdıgınız olmazsa basvuru dahi yapamazsınız benzeri bir yanıtıydı.

Kapıya gelen görevlinin benim ne giyimim , ne fiziksel yapım ile ilgilendigini sanmıyorum bana basma kalıp cumleleri sarf ediyordu sadece.
Aslolan Masonluga adım atmak icin kesinlikle sizi en az iki Mason'un önermesi idi.

Benim daha sonradan ögrendiğim genel bilgi ise ( söylenti yada Mason oldugunu bildigim kimselerden ) sizi öneren iki kişinin önerisinden sonra sizin hakkınızda tahkikat yapıldıgı ve ancak bu sürecten sonra ilgili prosodür ve rituellerin yapılarak Mason'luga adım atılabilecegi yönündedir.

Eğer siz burda acık kalplilikle halen ben hop diye gittim.. Sayın Loca yetkilileride beni hoppp diye aldı diyebiliyorsanız.

Sanırım bu forumdaki saygıdeğer Mason üyelerin bu noktada söyliyecekleri çok sey olacaktır.

O noktada ben de sizin burada olan ancak harici diye tabir edilen ki bende bu guruba dahilim; ( Mason olmayan , Masonlugu anlamak ve Mason olmayı gercek anlamda arzulayan insanlar ) bizi manipule'mi etmeye çalışıyorsunuz derim.

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos
« Son Düzenleme: Ekim 21, 2012, 02:16:22 ös Gönderen: kerberos »

Ekim 21, 2012, 02:25:40 ös
Yanıtla #415
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Üyeler;

Bu platformun çok saygıdeğer üyeleirnden biri bana söyle demişti. Sen doğru kelimeleri söylememişsin.

Evet doğru kelimeleri söylememiştim. Çünkü doru kelimeleri bana kimse söylememişti.

İşin gerçeği burada , bu platformda bizimle bilgilerini , deneyimlerini , dünya görüş ve fikirlerini , hatta hayatlarının belli süreclerini paylasan bircok insan belkide bu belli kelimeleri hiç duymadı hiç söylemedi , hatta buna ihtiyacta duymadılar.

Sizin söyleminizin aksine iş dünyasında onlar doğru insanlar ile karşılaştı ve bir şekilde onları etkilemeyi başardı. bu etki kişisel olabileceği gibi kanımca daha çok iş , statiko , politik yada gerekli anda gerekli noktalarda oluşlarına dayanıyordu.

Masonluğun gelişim ve tarihini inceliyen benim gibi bircoklarınız gibi , Mason Localarının belli dönemlerde ; kendi gelişim , ekonomik yada politik konumları acısından gerekli görülen insanları yada belli iş yada meslek guruplarından üyeleri tercih ettikleri yadımsanmıycak bir gercektir.

Sizce ülkemizde üyeleri seçerken farklı bir yol izlenmişmidir ?

Bu sorunun cevabını ben elbetteki değerli Mason Locası üyelerimize bırakıyorum.

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos
« Son Düzenleme: Ekim 21, 2012, 02:29:16 ös Gönderen: kerberos »

Ekim 21, 2012, 02:57:12 ös
Yanıtla #416
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Üyeler;

Madem herkes bu kadar açık kalpli ; mademki Basvuruldugunda siz kisiniz demeden hakkınızd aişlem baslatılıyor...

Hadi bir cocukluk yapıyım..

İsmim : xxxxxx xxxxxxx

Yaşım : 41

Dogum Yeri ; İstanbul

Eğitim Durumu : Ünv Ögrencisi ( 40 yasında ilk20 de Konservatuar'a girebilen bir çılgın.. )

Spor , Kültür : Halen en köklü spor kuluplerinden birinde su sporlarında lisanslı sporcu.

Toplumsal Konum : Çevre ve toplumda sevilen ve saygı duyulan biri.

İş , Meslek  : Bilişim Sektöründe , Firma sahibi , MCSE , MCT , Apple Yetkili Uzmanı , Security Uzmanı , Bilişim ve Güvenlik Danısmanlıgı , Web  yazılım ile iştigal ediyor.

Maddi Durumu : Yetkin.

Şimdi ben Locaya gittigimde beni iceriye aldırtacak , beni bilgilendirecek yada üyelik basvurusu konusunda bilgilendirecek yeterlilige sahip olup olmadıgımı kim nasıl anlayacak icinizde bunu söyliyebilecek aklı selim bir zat varmıdır acaba.

Sayın üyenin yukarıda söylediği ben gititm basvurdum bana kapı acıldı tamamen mecazdır.

Buraya yeni katılım saglamıs birinin bunu böyle bilip böyle algılaması gerekir.

Bu platforma üye kabul edilen degerli uyelerin , bu mecazları anlayabiliyor oldugunu size ifade etmek isterim.

Burası Masonlugu anlamak adına bana çok sey katmıştır. Bazı sayın büyüklerimin deigi gibi iki tip Masonluk oldugunda bende hem fikirim.

Hadi bunu korkusuz bir şeklde de dillendirelim.

1. Sadece Ekonomik , Siyasal , Politik menfaat saglamak icin Mason olmak siteyen ve olanlar.

2. Kendimi de icinde kabul ettigim.Masonluğu gercek anlamda anlamaya calısan , onu icinde yasatan , belki biraz da eski kafalı diye tabir edilebilecek işin felsefi , ilmi ve geleneksel kısmı ile ilgilenen Mason olan ve olmak isteyenlerin oluşturduğu kesim.

Kendi adıma gönül rahatlığı ile söyliyebilirimki , Para her sekilde her kosulda kazanılabilir.
Politik olarak gercek kazanım ; gercekten kendi inandıgınız ideallerin pesinden gittiginiz sürece yaptıgınız kazanımlardır.
Mesleki Statiko ; gerekli bilgi , tecrube ve deneyime haiz degilseniz sadece bir balondur patlar.
Toplumsal Statiko ; insanoglu dogustan bir tiyatro oyuncusudur, sadece ne kadar basarılı oldugu onun sınırını belirler. Sınırı olmayanlar , kendini kaptıranlar ise sadece kendini kandıranlardır. Sahneden düşüp kaybolurlar.
İnsanlar sizin bu tiyatroda söyledikleriniz ile yaptıklarınızı degerlendirir.
İkisi arasındaki tutarlılık sizi degerli kılan seydir.

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos

« Son Düzenleme: Ekim 21, 2012, 03:00:05 ös Gönderen: kerberos »

Ekim 21, 2012, 03:54:50 ös
Yanıtla #417
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kusura bakmayın ama burada sanki farklı şeylerden söz etmek gibi bir durum seziyorum ben.

Bir mason locasının bulunduğu yere gidip, kapıyı çalınız, kapıyı açarlar ve sizi içeriye de alırlar. Hatta Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın merkez binasına öğle saatinde gittiğinizde, şahane bir manzaraya bakarak enfes bir öğle yemeği bile yiyebilirsiniz.

Kapının açı4lması ve içeriye alınmak demek, binaya girmek demektir. İzin verildiği ölçüde gezmek demektir. Bundan başka bir şey demek değildir.

Fakat masonlar simgesel dille konuştuğu için bunu da biradaü simgeselleştirip mecazlaştırırsanız, elbette o kapıyı vurmak Masonluğa girmek üzere bir locaya başvurmak, kapının açılması da Masonluğa kabul edilmek üzeri çağrılmak anlamına gelir.

Buradaki konu başlığının gereği, elbette söz konusu olanın ikisi olmasını gerektirir. Fakat kişiler öncelikle sözlerin literal yani sözlük anlamları çerçevesinde olmasını benimser. Bu nedenle sanırım burada konu biraz karışıklığa uğramış.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 21, 2012, 04:58:04 ös
Yanıtla #418
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Üyeler

Degerli ADAM olayı cok net bir sekilde özetledi..

İçsel anlam önemlidir. Birde öyle deneyelim bakalım öğle saatinde gidince alıcaklarmı..:)

İçerde yemek yemek baska birsey , izin verildigi kadar gezip görmek elbette baska birsey..

belkide ben yanlıs bir günde gitmisimdir..:)

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos

Ekim 22, 2012, 12:00:13 öö
Yanıtla #419
  • Uzman Uye

Sayın Kerberos;
Ben Mason olunmak için 2 kefil şartını belirttim.Benim için ast olan tam anlamıyla Mabed'de Tekris olup Masonluğa adım atmayı kastettim, benim için ast olan Masonluktur ...

Alıntı
Bir mason locasının bulunduğu yere gidip, kapıyı çalınız, kapıyı açarlar ve sizi içeriye de alırlar. Hatta Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın merkez binasına öğle saatinde gittiğinizde, şahane bir manzaraya bakarak enfes bir öğle yemeği bile yiyebilirsiniz.

Öğle Yemek zamanını yeni öğrendim ilginç   :-[

Not: Özellikle Sayın MASON 'un yazılarını okuyun SkullG,Masonlar ve  Sayın ADAM ' ın yazılarını Özellikle Masonlukla ilgili geriye dönük yazıları Okumakta hepimiz için bilgi tazele açısından OLMAZSA OLMAZ'dır bence...  Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus