Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Evrim Demirel'den ''Symphony of Dialogue'' (Ezan,İncil ve Tevrat İlahileri)  (Okunma sayısı 11226 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 05, 2011, 11:50:57 ös
  • Ziyaretçi

Konservatuvardan hocam Kompozitör Evrim Demirel'in eseridir.Orjinal bir çalışma olmasından dolayı dikkat çekmek istiyorum.

''Symphony of Dialogue" adlı eserinde okunan ezan'a incil'den ve tevrat'tan ilahiler eşlik ediliyor. 22 kasım 2009'da De Philharmonie Orkestrası tarafından Amsterdam'da seslendirildi. Solistler: Halil Necipoğlu, Ken Gould, Selma Harkink. Şef Daan Admiraal.

Evrim Demirel Senfonik; Salat-ı Ümmiye & Tekbir -incil ve tevrat'tan ilahilerle

Evrim Demirel - Symphony Of Dialogue (Final part).mp4

Evrim Demirel senfonide ezan sesi

« Son Düzenleme: Eylül 05, 2011, 11:53:42 ös Gönderen: martı »

Eylül 06, 2011, 12:32:53 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın martı, bu müthiş paylaşım için size çok teşekkür ederim. Mest oldum.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Eylül 06, 2011, 06:19:20 ös
Yanıtla #2

açokcası müzikal olarak pek beğenmedim , ama fikir ve bilhassa  verilmek istenilen mesaj gayet anlamlı
ama genede bazen anlatmak istediğimizle sanatın kendine münhasır dinamiklerini bir forml içerisinde birleştirip sunamaz isek , yapmak istediğimizle yapılan aynı olmayabiliyo
niyet  iyi olsa bile
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Eylül 06, 2011, 09:37:47 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın Alşah ben teşekkür ederim dinlediğiniz ve yorumunuzu esirgemediğiniz için.

Sahnesarsan yaptığınız teknik yorumdan dolayı müzisyen olabileceğinizi düşündüm.Eğer yorumunuzu biraz daha detaylandırabilirseniz karşılıklı görüşlerimizi söyleyebiliriz.''sanatın kendine münhasır dinamiklerini bir forml içerisinde birleştirip sunamaz isek'' örneğin bu cümleyi genişletirseniz sevinirim.

Eylül 07, 2011, 12:31:22 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

çağdaşlık(!), aydın olmak(!).. işte bu.. bunu yaptılar tamam.. ;)
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Eylül 07, 2011, 01:13:47 öö
Yanıtla #5

sayın martı,
sahne sanatlarında aynı anda 3 tema verilemez 1 ana mesaj, yada hadi tema diyelim ,seçer sanatçı bestesini icra ederken ve o tema etrafında onu desteklemek adına yan temacıklarla güçlendirir,
 bazen de ana temanın önüne geçmeyecek biçim de zıt göndermelerle asıl iletilmek istenilen mesaj  daha güçlü biçimde iletilir
fakat bu video da olan iki temel yanlış ( bana göre ve tamamen izafi)
1- bir müzik eserinde 1 enstruman tarafından solo çalınması gereken  nota partileri, 3 ayrı solo enstruman tarafından eş zamanda çalınmaz,
2- mesela sahnede konuşan iki actor düşünün, ister farklı şeyler söylesinler ister benzer ,ikiside aynı anda konuşmaya başlarsa bir tiyatro oyununda , rejisör şunu demek istemiştir; ey seyirci anlaşılmazlığı anlamaya çalış , ama eğer bırakın yarım yamalak anlaşılmayı, eğer tam ve pürüssüz anlaşılmak ve anlatmak isterseniz bir meseleyi, yalın ve solo anlatımı ,dolayısıyla, tüm dış etkilerden ve piskolojik etkilemelerden kaçınarak yaparsınız ki dinleyici yada seyirci başka şey düşünmesin
sevgiler...saygılar....
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Eylül 07, 2011, 02:01:12 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Pekala anladım.Sanırım müzik yoğunluklu değil ama sahne sanatları ile ilgili bir branştasınız ya da branş müzikse şu tema ve ana mesaj kavramını birbirinden ayıralım ve tema derken müzik eserinde kullandığımız tanımıyla temadan mı bahsediyoruz? Eğer bu anlamdaki temadan bahsediyorsak 3 temanın aynı anda verilemeyişi gibi bir durum yok kesinlikle ki bunu 21.yy müziği için söylemek imkansız ve hatta bunu yapmayı özellikle severler.Sizin söylediğiniz ana bir tema etrafında onu destelemek için kullanılan yan temcaıklar,klasik dönemde,romantik dönemde vs. görebileceğiniz ve genelde görülmesi gereken şeyler,ancak bu dönem müziği için bu kurallardan bahsetmek mümkün değil.

Bunun dışında videoda gördüğünüz iki temel yanlıştan bahsederken kullandığınız izafi kavramıyla ilk madde çelişir gibi sanki..Çünkü bir enstruman tarafından çalınması gereken nota partileri,3 ayrı solo enstruman tarafından çalınabilir.Ki bildiğiniz üzere türk müziği de olmak üzere doğu müziğinin müzik geleneği bu yöndedir.

Yani aslında bu karşı çıkışlarımın nedeni müzikte bu kesinlikle yapılamaz denilen birşeyin olmayışı...Bu yüzden eğer siz ''şurası bence iyi değil çünkü şu yüzden veya şöyle yapılabilirdi'' gibi bir ifade kullansaydınız ''doğru olabilir aslında belki o şekilde daha iyi olurdu'' diyebilirdim...Ancak 21.yy müziği sizin de bildiğiniz üzere ''yapılamaz'' kelimesinin kullanılamayacağı bir dönemdir,çünkü amaç zaten ne kadar yapılamaz varsa onu yapmaktır.Ancak eser klasik,romantik veya barok vs. stilde yazılmış bir eser olsaydı o zaman bu yapılamaz dediğiniz yorumlar hepsi doğru kabul edilebilirdi.

Yaptığım yorumlarda eserin mesajı üzerinde durmadım sizin de anladığınız üzere bu istenilirse tartışılabilir,popülist görülebilir,çağdaşçılık oynamak olarak görülebilir veya tamamen yanlış bulunabilir.Ben sadece teknik ve o tekniğin eserin mesajıyla uyuşması kısmında durabilirim.

Saygılar,sevgiler

Eylül 07, 2011, 06:08:07 ös
Yanıtla #7

sayın martı ,
en yapılamaz ve en denenemez  denilen her şey yapılır sahnede, doğru ama yapabilirsen
malesef bu olmamış kulağa hoş gelmiyo
aksine tırmalıyo
müzikalitesi düşük bile demiyorum tamamen yanlış formüller yan yana koyulmuş
boş ver dediğim gibi izafi ve beğeniyle alakalı olarak kabül et,
sevgiler...saygılar...

Eylül 08, 2011, 12:55:57 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Sayın sahnesarsan , bu ifadenizi beğenmedim " boş ver  dediğim gibi izafi ve beğeniyle alakalı olarak kabul et". Bu bir emrivaki mi?  Ben sahne san'atları uzmanı değilim. Benim bakış açım bam başka. Burada bir ilk yaşanmış. Bu ilki yaşayan ve yaşatanlar, aslında insanlara     apayrı mesajlar veriyorlar. Siz daha önce böyle bir temanın işlendiğine tanık oldunuz mu? Ben olmadım.  Kıyaslama şansım da bu nedenle yok. Ama bu müzik benim kulağıma hoş geldi. Kulağımı tırmalamadı.Böyle bir atmosferde islami motiflerin ve hemde bir Ezanın işlenmesi bence çok önemli bir olaydır. Bin dörtyüz yıldır yapılmayan yapılmıştır.   Bunun için sayın martı'ya teşekkür ettim.
        Ve olaya birde değişik pencereden bakalım.  Yani Picasso'nun tabloları gibi. Sanırım o zaman düşünceniz değişecektir.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Eylül 08, 2011, 01:25:15 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Neden böyle bir şeyi yapmazlar diye düşündügüm olmuştu....hele birde bunun Ayasofyada halka açık oldugunu düşünmek :)

En başta düşünce vardı ve herşeyi o yarattı..........işte bu imzanın hakkını vermişler.. ilerde daha iyileri yapılabilirmiş o da ayrı bir konu..
paylaşımınıza tesekürler.