Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Evrim Demirel'den ''Symphony of Dialogue'' (Ezan,İncil ve Tevrat İlahileri)  (Okunma sayısı 11225 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 08, 2011, 03:53:22 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Benzer bir pozisyonda olduğu için aklıma Çağrı filminin müziği geldi. Hz.Muhammed'i tasvir eden ve unutulamayan bu müziği 70 li yıllarda Maurice Jarre adlı bir Hristiyan müzisyenin yaptığını duyunca şaşırmıştım.

Sanatçılar duygusal ve ruhsal anlamda hisleri kuvvetli insanlar olduğu için Çağrı filmine yaptığı müzikle her müslümanın tüylerini her dinleyişte diken diken yapabilmeyi başarmıştır.  Aynı şekilde Hz.Hamza rolünü oynayan Anthony Quin de müslüman olmadığı halde islamla özdeşleştirilmiş bir sanatçı olmuştu.

Sayın Sahnesarsan'a katıldığım noktalar var. İlahileri seslendirenler sırayla okusaydı kulağı tırmalamayacak şekilde karmaşasız olabilirdi. İlk videoda başlangıçta buna dikkat edilmiş gibi duruyor. Belki aynı anda okunmasının vermek istediği bir mesaj da olabilir. Sanatçıları anlamak zordur.

Benzer güzel atmosferi Ayasofya'da da hissedebiyorsunuz. Her dinden insanı benzer duygularla büyüleyebilen ve benzersiz bir sanatsal yapı. Tabi ki benzer kinleri de alevleyen bir yapı olarak da bakanlar var malesef.

Saygılarımla.

Eylül 08, 2011, 01:20:35 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Tabi ki sololar tek söylendiğinde ve birlikte söylendiğinde,orkestranın yükseldiği alçaldığı yerler hepsi bir anlatımın,bir mesajın yansımasıdır.Beğenilir veya beğenilmeyebilir tabi ki.İyi ve kötü tüm eleştirilere teşekkürler.

Eylül 08, 2011, 07:58:52 ös
Yanıtla #12

sayın alşah,
ezanda tek başına sahnede orkestra ile okunabilir diğer ilahilerde ve hatta ve hatta, incil ve tevrattan bölümler okunduğu gibi kuran-ı kerim den de okunabilir , gene orkestra ile bunda bir şey yok bana göre, dahası hem desteklerim hem sevinirim
gene sadece 3 din değil diğer dinlerinde ilahilerini katarak 13 dinde sahnede birlikte yansıtılabilir
mesele aynı anda olmaz , neden olmaz? dinleyici yada seyirci hangisini dinlesin  aynı anda 3 ünü birden nasıl takip edebilsin algılayabilsin
halbuki  bence ezan ın kendine münhasır bir naifliği bie makamı var dinleyici sanki solo bir klarnet dinlermiş gibi ezanı dinleyerek mest olabilir ,
ama 3ünü takip etmek , dikkat, zor demiyorum , teknik olarak manasız ve dinleyiciye haz vermez 
bence duygusal olarak tepki vermişsin sahnede ki malzeme din olduğu için , oysaki söylediğim şey daha teknik bir boyut
ibrahim tatlıses zengin bir orkestra ile senfonik düzenlemelerde yaparak konser verebilir ,
ama sahnede aynı anda tarkan şımarık, lady gaga bad romance ve  ibrahim tatlıses ağrı dağın eteğnde uçan güvercin olsam şarkılarını söylerse ki isterse bu üç şarkı aynı müzikal orkestrasyonla çalınıp söylenmeye çalışılsın
dinleyici rahatlıkla şunu söyler
biriniz söyleyin ama tam söyleyin
gelelim başka noktaya bu sanatçılar lady gaga ile mesela  tarkan düet yapamazlarmı tabiki yaparlar ama nasıl yaparlar karşılıklı ya dialog ile yada aynı şeyi aynı anda söyleyerek
kısacası yapılanın ilk mesej da da yazdığım gibi yapılanın  iyi niyetli olduğundan  kuşkum yok , ama  bazen teknik olarak kafamızda yapmak istediğimizle sahnede yapılan aynı şey olmayabiliyor
bunun sanatta kural tanımamazlık yada kuralcılık veyahut picasso gibi düşünmekle alakası yok , aksine çok basit teknik detaydan bahsediyorum
iki kişi aynı anda farklı hikaye anlatamaz
dinleyici hangisini dinlesin
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Eylül 09, 2011, 01:12:39 öö
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Sayın sahnesarsan, olayda  sizin bakış açınız ile benim bakış açım arasında çok büyük farklar var. Ben sahne san'atları üzerine uzman biri olmadığımı zaten belirttim. Aslında Ezan tek olarak ta okunuyor. Yani dinleyici Ezan'ı rahatlıkla duyabiliyor ama siz konunun uzmanı olarak olmaz diyorsanız ben buna bir şey diyemem. Ben burada çok farklı bir perfektiften bakıyorum olaya. Mesela , bu güne kadar özellikle İslami müzik eşliğinde söylenen ilahiler ve bazı tarikatların başlarını sallaya sallaya yaptıkları ayinleri hepimiz  biliyoruz. Yüzlerce senedir hep böyle değil mi idi ? Şimdi  bir ilk yaşanmış ve hiç te alışık olunmayan bir platformda. Yani bu konuda bu hareket bence bir reform niteliğindedir. Belki  bir gün aynı platformda sema gösterileride seyredebiliriz. Kötü mü olur ?  Konuya asla duygusal yaklaşmıyorum. Bilakis akli yaklaşıyorum.  Ve bunu belirtiyorum da. Bin dörtyüz senedir  neden olmamış ? Daha güzel nasıl olabilir? gibi.
         İşin teknik boyutu beni zaten aşıyor. Uzmanlar konuyu daha da geliştirebilirlerse daha da çok memnun olurum.  Dediğim gibi ben çok beğendim. siz beğenmemiş olabilirsiniz. Bu tamamen sizin takdiriniz.  Bu arada , sizden daha güzellerini bizlerle paylaşmayı da beklediğimi belirtirim.
        Saygılar-sevgiler
"Vur ama dinle beni"

Eylül 09, 2011, 01:50:24 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Konuyu açtığımda işin bu kadar teknik boyutlara çekileceğini düşünmemiştim,kötü olmadı iyi oldu tabi ki ama asıl mesaj teorinin içinde boğuldu kaldı.Şimdi sahnesarsan üç solistin aynı anda söyleyemeyeceği vurgusunu yapıp durdu.Ben de yapılamaz diye birşey yok 21.yy müziğinde herşey mübahtır dedim,tabi estetik olduğu müddetçe,ancak onun da çerçevesi belli değildir,kime göre estetik?...Sonra sahnesarsan tabi yapılamaz diye bir kural yok ama burada kötü durmuş,oturmamış,karışıklık olmuş dedi.

Şimdi biraz daha boğulalım işin içinde; solo partileri iyi dinlediğiniz zaman ezanın grafiğinin daha yürüyen bir grafik sopranonunkinin daha durağan ve diğer baritonun ise arada bir girip çıkan partileri vardır.Yani orkestrasyon açısından tam da olması gereken şekilde bir kullanım var.O halde kulağımıza karışık geliyorsa eğer, ki benim asla gelmiyor(çünkü konservatuvar eğitimi boyunca çok şanslıyım ki klasik değil hep modern bestecilerle çalıştım,bu yüzden oluşan bir kulak aşinalığıyla da ilgili olabilir) karışık gelmesinin nedeni şu yüzden olabilir diye bir düşüncem var;orkestra enstrumanlarının bu şekilde kullanılmasına alıştık şimdiye kadar,yani bu sololara verilen üç parti, üç enstrumana verilmiş olsaydı kesinlikle karışık gelmeyecekti.Ama insan sesi,enstruman sesi kadar net frekansta tınlamayacağı için ve yorumun ister istemez girdiği bir enstruman(insan sesi) olduğu için yani sonuç olarak şan partilerinin bu şekilde enstruman partisi gibi kullanımına alışık olmadığımızdan kaynaklı olabilir bu karışıklığı hissetmemiz diye düşünüyorum.

Saygılar

Eylül 10, 2011, 09:10:53 ös
Yanıtla #15

fazla boğulmadan , birazda rahatlayalım

Salat-ı Ümmiye ve Tekbir

sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Eylül 10, 2011, 10:00:05 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Çok beğendim,çok güzel...tabii ki müzikal anlayış olarak benim verdiğim örnekle alakası yok ama çok beğendim.Ancak sizin sevmemeniz gerekirdi sahnesarsan,keza 3 enstruman değil tüm enstrumanlar ''allah ne verdiyse'' aynı partiyi çalmış,ancak yine de beğendim,türk işi olmuş..

Eylül 10, 2011, 10:10:54 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Sayın  sahnesarsan sizede çok teşekkür ederim. Çok beğendim. Böyle paylaşımlardan
çok büyük haz  alıyorum.
        Saygılar-sevgiler
"Vur ama dinle beni"

Eylül 24, 2011, 04:20:45 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye