Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk-Murat Bardakçı-Fatih Altaylı-Sorular  (Okunma sayısı 51543 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 03, 2009, 04:47:26 öö
Yanıtla #30
  • Uzman Uye

Evet ben de Sn Bardakci'nin butun programi komediye cevirmesi bir yana, "Mason olan aile buyuklerinizin sizin egitiminizde ne kadar etkisi olmustur" sorusuna sanki tiksinerek  "Hic bir etkisi olmamistir" demesine bir hayli sasirdim. O kadar ki kiymetli dedesinin bile mason olmadigini ve "bakin benim dedemdi ama torununu Masonluga sokamadi, yani biz sizi tarihe gomduk" der gibi bir imaj yaratma cabasinda oldugunu dusundum. Cunku bir insan en azindan ebediyete gocmus bir buyugu hakkinda konusurken "Kamil bir insandi" sitayisini hakediyor oldugunu dusunuyorum.

Mayıs 03, 2009, 11:21:43 öö
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Saat ikiye dek seyrettim, valla istedikleri kadar  dalga geçmeye çalışsınlar, onların dalgaları bile "ritüellerin şiirselliği"ne gölge düşürmedi bende. Sıkıldım sonra, yarım yamalak... Aklımda sorulardan çok şiirsellik kaldı.

O ritüellerdeki kelimeler, nacizane bana çok şiirsel geldi...

Mayıs 03, 2009, 12:32:30 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

yazık....Masonluk hakkında bir fikri olmayan izleyici, masonluk hakkında bu programdan fikir edinmeye çalıştıysa vay haline..Fiyasko bir program.Bütün program ritüellerin canlandırmasıyla geçti.Sanane be adam ritüellerden,ne anlayacaksın,konuşsana tarihini,felsefesini,amaçlarını..Sonuç olarak, cumartesi gecesi eğlencesini programda gerçekleştirdi...

Mayıs 03, 2009, 12:45:31 ös
Yanıtla #33
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili Arkadaslar,

Dikkat edeniniz oldu mu bilmiyorum, aslinda karalayayim derken rituller icinden okudugu metinlerle anlamak isteyenlere olumlu seyler de aktardi farkinda olmadan. Rituellerdeki, kamil insan olunuz, vicdaniniza inaniniz, yardima kosunuz, bagnazliktan kurtulunuz, aydin olmaya calisiniz vs gibi olumlu ve olmazsa olmazlari da paylasti izleyici ile. Ama asil derdi ritueller icindeki teatral ve yuzyillardir degismeden suregelen ananeler oldugu ve bunlarin kendi aklinca dalga gecilmesi kolay olmasindan dolayi o kolayi secerek sacmalamayi tercih etti, ne diyelim, Allah akil sagligi ve saygi versin...

Suna cok sevindigimi de soylemeden gecemeyecegim; bu konu basligi altinda fikirlerini beyan eden arkadaslarimizin tamami, gece yasananlari tuhaf ve garip olarak nitelendirmisler, bu da gosteriyor ki forum icinde gercekten Masonlugu anlamaya calisan aydin bir kesim var ve dusunerek dogrulari buluyorlar. Eksik olmayin, varolun...

Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mayıs 03, 2009, 01:41:12 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Programı internet üzerinden arattım ancak herhangi bir sonuç bulamadım. Kaydeden yada internet üzerinden izlenebilir bir adrese ulaşan üyeler paylaşımda bulunurlarsa sevinirim.

Mayıs 03, 2009, 01:53:32 ös
Yanıtla #35
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Suna cok sevindigimi de soylemeden gecemeyecegim; bu konu basligi altinda fikirlerini beyan eden arkadaslarimizin tamami, gece yasananlari tuhaf ve garip olarak nitelendirmisler, bu da gosteriyor ki forum icinde gercekten Masonlugu anlamaya calisan aydin bir kesim var ve dusunerek dogrulari buluyorlar. Eksik olmayin, varolun...

Saygilarimla,

sadece bu forumda değil; tüm dünyada yavaş yavaş yıkılıyor anti-masonik düşünce. tamamen bitermi bilinmez fakat,baskınlığa geçiş kesin oluşur.

Mayıs 03, 2009, 02:29:52 ös
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Programın başında Locanın yayınları olan o gösterdiği Ritüel kitaplarına nasıl ulaşabilirim. Herkes okuyabiliyormu bunları ?

Mayıs 03, 2009, 02:53:15 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Hayır, masonlukta sırdır bu ve gibi şeyler yani dışarıya açılmaz ama kuyruk acısı olan bu insanların açıklamasına mani olunamamış.

Mayıs 03, 2009, 02:55:18 ös
Yanıtla #38
  • Seyirci
  • Uzman Uye

selam
bende aklım yettiği kadar masonluğu inceleyen ve anlamaya çalışan biriyim.bende seyrettim gece epey pek arzu ettiğim şeyleri göremedim ama zaten başta konuyu açıklamıştı.şimdi sizinle sadece bana ait olan fikirlerim umarım erken olmamıştır paylaşmak isterim.bir çok forum takip ediyorum ve çoğundada yazıyorum.daha önce ilgilenmediğim ne olduğunu merak dahi etmediğim bir sürü düşünce sistemi ile karşılaştım bunların içinde ismi en akılda kalıcı olanı masonluktu.ben masonluktan ne anladığımı açıkça yazacağım.masonluk 2 yüzü olan bir olgu insanlara az az verdikleri ve vermedikleri.zaten mason locası başkanıda söylüyor gizlermiz var diyor.bence burası önemli giz her daim insanda 2 yönlü merak uyandırır.bende uyandırdığı ise endişe .çözemediğim algılamakta zorlandığım şüphe ettiğim herşey benim için tehlikelidir.güven duymam imkansızdır.ikili insani ilişkilerinde temelinde güven varsa ve en insani yaşamsal öğelerden biri ise gizem olması mantıksız açık olmak daha güvenli.din ile masonluğun uzak yakın ilişkisi yok deniyor ama ritüellerinde olsun bazı açıkladıkları kaynaklarda olsun hem tevrattan hem incilden bahsederler.şimdi burdaki sözleri kaynak gösterdiğinde dinle bağın var demektir burda asıl sorun şu bence türkiyede müslüman masonluğu arzulayan insanların paradigmalarını çözemiyorum.ritüellerin kaynağı derecelerdeki işaretler ta eski mısır ve onun uzantısı kabala öğretisine kadar gidiyor.burda merak ettiğim şeylerden biride masonluk ve kabala birbirlerine ne kadar yakın ne kadar uzak masonluk öğretileri kabalayı kabul ediyormu bu çok önemli bence.benim bu konudaki algım olduğu yönünde eğer işin gerçeğide bu şekilde ise kendi ülkem için söylüyorum türklerin bu dernekte ne bulmayı amaçladıklarıdır.öğretisi tamamen insanlık yararına ise dünyanın haline bakarsak pek başarılı değiller.insanlık yararına ise siyasal gelişmelerin zaman zaman tam anlamı ile içinde olmalarını ne ile izah etmek mümkün.ben masonlukta derece almış insanların dahi konuyu çok özümsediklerini sanmıyorum.ama iyi niyetlerinden temiz saf ve ari olduklarındanda şüphem yok.ama gizemleri ritüellerindeki ilginçlikler çok farklı ve hep belli şeylerin etrafında dönüyor evrensel değerlerden bahsederken evrensellik adına bu duyguları sanki sadece bir şeye mal ediyor görünümündeler.iskoç ritüelinin düşünüce masonlar için ne anlamı olabilir çokta vakıf değilim.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 03, 2009, 02:59:48 ös
Yanıtla #39
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hayır, masonlukta sırdır bu ve gibi şeyler yani dışarıya açılmaz ama kuyruk acısı olan bu insanların açıklamasına mani olunamamış.

sevgili saygın kuyruk acısı lafı aydın bir insana yakışmamış.ne olabilir sizce keşke onuda açıklayıpta bundandı dese idiniz.masonluğun en değerli şeyi gizleri.ve bunları açıklamazlar 33 derecede bile benim anladığım bir alttaki üstün gizini bilmez.bak kabalada bir giz kitabıdır kökeni eski mısır büyücülerine kara büyüye dayanır felsefesi hatta ordada gizlerden bahsederler.insanlar bildiklerinden değil bilmediklerinden korkarlar yani gizden.açık olamıyorsanız gizlediğiniz şeyin değerindenmidir paylaşılamayacak kadar önemli kılan nedir.yani bu admlar bilmiyorki kuyruk acısı olsun
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo