Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Cahit Kılavuz  (Okunma sayısı 6220 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 02, 2007, 09:06:42 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Avustralya’da bir Türk Mason
Kırk Yunanlı, dört İngiliz ve Cahit Kılavuz Kardeş…

Avusturalya'ya giderken Masonlukla ilgili ne kadar bilgi sahibiydiniz?

Epey bilgi sahibi idim. Benimle önce üniversite yıllarında temas kuruldu, ama hazır değildim. İş hayatıma başladığımda, etrafımda sürekli Masonlar vardı. Beni aralarına almak istediler. Lise ve üniversitede sınıf arkadaşım olan bir Mason vardı, sonradan iş arkadaşım olan bir başka lise arkadaşım da yine Mason’du. İlk patronum Mason’du. Benim çalıştığım alan sigortacılıktı ve malumunuz sigorta sektöründe çok Mason vardır. 1986’da yukarıda sözünü ettiğim arkadaşlarım benim için Nur-u Ziya’ya müracaatta bulundular. Hatırladığım kadarıyla Başak Locası’na almak istiyorlardı. İlk görüşme safhasında Avustralya’ya göçtüm. Tarih 22 Mayıs 1988’di.

Avustralya’da Masonlar’la nasıl karşılaştınız?

İsteğim üzerine evraklarım Melbourne’da United Grand Lodge of Victoria’ya gönderildi ve bana Büyük Sekreter Andrews’in telefon numarası ve adresi verildi. Ben de aradım. Oturduğum mahalleye yakın oldukça aktif bir Loca’ya verildim.

1. 2. 3 dereceleri 836 numaralı Orana Locası’nda gerçekleştirdim. 18 Temmuz 1990’da Üstat oldum.

Ne yazık ki işim nedeniyle 1994’te Sydney’e taşındım. Aynı zamanda Locamda görev almaya başlamıştım 1. Nazır görevimin ikinci ayında durdum. Sydney’den her ay Melbourne’a gelmek çok zor ve masraşı olmaya başladı. Bilmiyorum biliyor musunuz, iki şehir arasındaki mesafe 940 kilometredir. Locam buradaki United Grand Lodge of NSW&ACT’a evraklarımı gönderdi ben de uygun bir Loca aramaya başladım.

Yeni atandığım Locada bana bir rehber verildi. Üstad-ı Muhterem Ken Uhlhorn Kardeş her sorunumu çözdü. Beni eğitti ve tüm görevlerimde elimi tuttu. Bana rehberlik yaptı. Her dereceden sonra, en az iki Locada aynı seremoniyi birlikte izledik. Bana açıklamalarda bulundu. Ortaokul lise ve üniversiteyi İngilizce okuduğum için lisandan pek sorun çekmedim. Maarif Koleji ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni bitirmiştim. Ancak Locada kullanılan İngilizce oldukça ağırdı, alışmak biraz zaman aldı. Tüm tanıştığım Masonlar bana yardımcı olmak için ellerinden geleni yaptılar. Her iki ayda bir Locanın sosyal kolu etkinliği olduğu için aile ile içlerine girdik. Çok güzel dostluklar kurduk.

Türk olmanız, orada Mason olmanız açısından bir soruna yol açtı mı?

En ufak bir sorun çıkarmadı. Tersine yardımcı oldu. Herkes Türklerin neye benzediğini, kültür ve medeniyet seviyesini, aile kavramını, ne kadar Müslüman olduğumuzu merak ediyordu. Lübnanlı, Yunan ve Ermeni (Türkiyeli, Lübnanlı ve Mısırlı) biraderlerimizle çabucak ısındık, sohbetler ettik. Benim tutucu Müslüman olmadığıma çok şaşırdılar. Oruç tutmamam, alkol kullanmam onlara enteresan geldi. Eşimin ve kızlarımın başlarının açık olmasına şaşırdılar. Sakalsız, bıyıksız, içki içen, şaka yapan pek Müslüman görmemişlerdi. Görmüş oldular. Tahmin edersiniz epey açıklama yapmam gerekti. Örneğin kullandığımız hukuk sisteminin İsviçre hukuku olduğunu, Lâtin alfabesi kullandığımızı ve tek eşli olmamızı çok şaşırtıcı buldular. Kuran’ı merak ettiler. Penguin tercümesini aldım, çok sayıda Kardeşim inceledi. İncil ve Tevrat ile olan benzerliğine çok şaşırdılar. Burada kaliteli bir Türkçe veya İngilizce Kur’an bulamadım. Cami’den aldıklarımla idare ediyorum.

Daha çok Yunanlı Masonların olduğu bir Loca’da çalışıyorsunuz. Bu bir avantaj mı dezavantaj mı?Bir yandan kültürlerimiz bir birine çok yakın, öte yandan yılların silemediği bir karşıtlık var…

Locamda dört İngiliz asıllı Mason var. Türk olarak yalnızca ben varım. Kırk üyemiz de Yunan asıllı. Kardeş Sofrası’nda Yunanca en çok kullanılan dil. Daha sonra Arapça ve İngilizce geliyor. Bir üyemiz iyi duymazsa söylenen şey anında Yunanca tekrarlanıyor. Dolayısiyle haklısınız, ismimizden anlaşılacağı üzere ağırlıklı olarak bir Yunan Locasıyız. Ve bence bu durum bir avantaj.

Öncelikle Sydney’de bana ilk kucak açan Biraderim Steve Simis oldu, Üstad-ı Muhterem Dimitri Voynas’ın akrabası. Steve Kardeşin asıl ismi Strato Simitçioglu. Sonradan Efstratios Simitsopoulos olmus. Buraya gelince hemen tüm Rum Kardeşlerimizin ismi kısaltılmış. 1956’da İstanbul’dan ayrılmış, özbeöz vatandaşım, hemşehrim, üstelik Cihangirli. Ben de Beşiktaş doğumluyum, yakın sayılırız yani. Bu Kardeşim, Mısırdan gelme, Sisam ve Meis adalarından gelme Rum Biraderlerin kurduğu Lodge Hellenic Arcadia’nın bir üyesi ve İç Muhafız olarak görev yapıyor. Kendisiyle ailecek görüşüyoruz.

Kısacası, beni burada da bu kez buradaki Kardeşlerim çok iyi karşıladılar. İki-üç yıl içinde kaldığım yerden tekrar rotasyon’a soktular, bir yıl Senior Deacon olduktan sonra gecen Kasım ayında Hz Süleyman Koltuğu’na oturttular.

Şaka yollu sürtüşmelerimiz oluyor tabii. Baklava, cacık, döner kebap, şiş kebap Türk mü yoksa Yunan mı? Yunan kahvesi diye bir şey var mı? Bunlar şaka yollu tartışmalar tabii.

Bu arada, Layiktez Kardeşimizin “Türkiye’de Masonluk Tarihi” adlı yazısını Loca’da sundum. Çok şaşırdılar. Meis adasından Biraderimiz Nikolas Malaxos buradaki Yunanların tarihini, Masonluğu nasıl getirdiklerini anlatınca ben de çok şaşırdım. Ne kadar çok konuda ortak düşüncelerimiz, ortak duygularımız olduğunu görünce hepimiz şaşırıyoruz hâlâ.

Şakalardan küfürlere kadar hemen her şeyimiz ortak. İki büyük fark var: Onlar Ortodoks, biz Müslüman olmuşuz. Onlar hâlâ Yunanca konuşuyorlar, biz hâlâ Türkçe konuşuyoruz. Bence/bizce farkımız sadece bu. Ortodoks, doğru yol demek, dolayısıyla onlar bunu doğru yol biliyorlar; biz de tabii ki Kur’an’ı son kitap biliyoruz. Avustralya’da Localarda din tartışılmaz. Huzur içinde, çalışıyoruz ve yaşıyoruz.

Tüm sürtüşmeler için iki taraf da tabii ki politikacıları suçluyor. Burada hepimiz İngilizce konuşuyoruz, benim sonradan takviyeli, çocukluktan kalma üç-beş kelime Yunancamı teşvik ediyorlar, ben de onların çocukluklarından kalma üçbeş kelime Türkçelerine yardımcı oluyorum, gül gibi geçinip gidiyoruz işte.

Locanızda Üstad-ı Muhterem’lik yaptığınızı biliyoruz: Bu görev, hem Locanız’da hem yakın çevrenizde ve hem de Yunanistan’daki Masonlar arasında nasıl yankılandı?

Öğrendiğim kadarıyla Yunanistan’da çok ilginç karşılanmış, Locada çekilen resimlerimiz, benim o gece hediye ettiğim Loca anahtarlığı ile birlikte teşhir edilmiş. Yunan Büyük Locası Avustralya temsilcisi P. Muh. Llianos K. son yılda beni ve Locamızı üç defa ziyaret etti, epey sohbetlerimiz oldu. Ne yazık ki, anladığım kadarıyla burada Türkiye Büyük Locası’nın temsilcisi yok. Emekli Sydney Büyükelçisi Üstad-ı Muhterem Niyazi Adalı Kardeşimiz, sağ olsun geldi, sohbet ettik. Yani kısacası herkesten takdir ve destek gördük. Şu anda Sydney’deki Türk asıllı Masonları Locamıza toplamaya çalışıyoruz, yaklaşık 10-12 isim var elimizde.

Bu arada, Melbourne’daki Yunan Locası ile ilişkimiz çok verimli. Kardeş Locayız tabii ki. Her yıl onlar bizi ziyaret edip şilt veriyorlar ve biz de aynen karşılık veriyoruz. Temmuz ayında üç gün onların misafiri oldum. Çok izzet ve ikram gördüm, kucaklarını açtılar bana.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.