Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Atatürk ile İngilizlerin bağı varmı idi?  (Okunma sayısı 5517 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 17, 2016, 08:09:58 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 17, 2016, 10:05:29 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Dostum karahan, keske basligi acan olarak önce sen "tepki ve yorumlar"ini yazsaydinda bizde katkilarimizi öyle yapsaydik.

Ocak 18, 2016, 03:05:26 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Dostum karahan, keske basligi acan olarak önce sen "tepki ve yorumlar"ini yazsaydinda bizde katkilarimizi öyle yapsaydik.

Bilim adamı değilim. Lakin bilimde hep acaba lari sorgulanır netlik tam yoktur.Atatürk üstüme ile araya o çizgiyi hep koyarım ben.

Karahan

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 18, 2016, 10:33:02 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yoktu. Bunu anlamak için süper kaynaklara sahip olmak gerekmiyor. Rauf Orbay hikayesini bilmek yeterli. O dönem mandacılığı savunanların başında Amerikan ve İngiliz mandası düşünceleri hakim. Atatürk'e defalarca kez söylüyorlar, hepsinde aldıkları cevap belli: "Tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti." Bunu söylemesinin sebebi de belli. Kendisi bir paşa olarak Osmanlı'nın çok değişik coğrafyalarında bulunmuş. Ve gördüğü şu olmuş, birisinin esareti altında yaşamaktansa ölmek daha iyidir. Bundan dolayı da "Özgürlük benim karakterimdir." sözüne sahip çıkmıştır.

Bir de ek olarak şunu belirtmem lazım, yandaş kanallardaki kişilerin neresinden tutsakta Mustafa Kemal Atatürk'e lafı getirsek çabaları oldukça komik. Bence bu konuda daha deneyimli İlber Ortaylı, Murat Bardakçı gibi tarihçileri dinlemek lazım. Mustafa Kemal'i tutuklamadılar yalanı özellikle seviyelerini çok güzel ortaya koymuş.
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2016, 10:39:53 öö Gönderen: kurt »
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Ocak 18, 2016, 12:58:17 ös
Yanıtla #4
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Atatürkün ingiliz ajanı olup, olmaması bir şeyi değiştirmez.İngiltere Büyük elçisi ile yakın ilişki içinde olduğu doğrudur.

Şimdi birileride amerikan ajanı o gözle bakarsanız.

Yurt dışındaki mihraklar öle yada böyle amaçlarına dolaylı da olsa ulaşmış, ulaşmaya devam etmektedir. Türkiye'nin ne yazık ki hala 200 senelik bir aksiyon planı yoktur. Başa gelen kişiye göre aksiyon planı değişmekte yurtdışı güclerin  devlet falan demiyorum direk olarak çeşitli  lobilerin aynı şekilde yurt içinde (paralel oluşum) gibi aksiyon planına göre hareket etmektedir. Millet olarak şuculuk, buculuktan vazgeçip ülke çıkarlarına göre hareket etmek zorunluluğumuz doğmuş olup, lojistik faaliyetlerin hızlanması, gelişmesi ile dünya küçülmüş kaynak sömürüsü artmıştır. Bunlar birinci ve ikinci dünya savasında görüldüğü gibi kanuni zorunluluklarla yapılmaktadır. İdeolojiler Türkiye'nin ve dünyanın kurtuluşu değildir. Esas sorunlar bunlardır.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ocak 18, 2016, 03:45:43 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Atatürk ingiliz ajanı dir demedim yanlislik olmasın. .
Her ne yaptı ise o şartlarda emin olun ata ben olsam yapardım. Burada yanlışta yok kabule zorlanmadan lazım.

EDMUND BURKE

Ocak 18, 2016, 08:49:46 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Tamam dostum anladikta, peki sen bu videoyu niye yayinladin, amacin neydi veya burada tartismamiz gereken ne?
Saka yapmiyorum veya seni birseylere zorlama diye bir niyetimde yok , inan buna.

Ocak 19, 2016, 05:42:01 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Tij
Sorun olan yayla mamdaki nedenmidir?
Bir neden için yayınlamadım. Fakat forumda sorduğun soru için genel bir problem olduğu da kesin.
Neden mi?

Yandaş medya
Yandaş yazarlar
................!
Devam edip gidiyor.
Bilim selling ve aklı öğreten ve yönlendiren bir sitede ise biraz garip duruyor.
Bu tip yazıları ben sıkça paylasiyorum yeniden değil, sorunlar ve sorular ise hep aynı bu değişmiyor kısır polemik ler.
Atatürk ingiliz ile anlaşma yapmış olsa ne olurki?
O nun değerini gidecek?
O zamanin şartlarında en iyisini yapmış zaten.
Burada sorun kimsenin söylenilene odaklanmamasi, anlatılıyor sakin görüp un ufak etmeye yönelmek.

Sizlere doğru geliyorsa problem yok.

Karahan

EDMUND BURKE

Ocak 19, 2016, 01:46:01 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konuşan ve konuşturan cumhuriyetin kazanımlarına dil uzatmaktansa kazanımları sağlayan hakkında soru işareti oluşturacak yaklaşım sergiler.

Bu zihniyet doğrudan saldırmayı göze alamaz. Acaba der ve boşlukları da konuşma sırasındaki sergiledikleri üslup ile izleyene doldurtur. İzleyen ve konuşanların yönlendirmesi ile boşlukları dolduranların sayısı artırılır. İleriki süreçte önüne çıkacak sorunun yanıtını da kazanılan taraftar doldurarak bir üst aşamaya geçirtilir.

"Velev ki öyle olsa ne olur."  "Öyle diyorsanız da öyle olsun." yaklaşımları ile de kuşku tohumları iyice beslenir.

İstanbul'da ki meclis Atatürk ile anlaşan İngilizler tarafından baskı ile kapatıldı ve Ankara da meclis açıldı ise Sevr anlaşması İstanbul da Damat Ferit'in oyunları ile ne zaman onaylandı?

Damat Ferit ve Vahdettin'in Meclisi tekrar toplayamaması üzerine Şurada (yani 50 kişinin katıldığı Meclis) (yine Damat Ferit in oyunları ile) nasıl Sevr onaylandı? Ben de bundan kısaca bahsedeyim.

Tarih:22 Ağustos 1921
Yer: Yıldız Sarayı
Konu: Sevr in maddelerinin konuşulması

Ankara daki meclisin "toplanmayın (yani Mustafa KEMAL'İN), Sevr i kabul ettirecekler" itirazlarına rağmen Şura (meclis) toplanır. Toplanma İngilizlerin baskısı ve Damat Ferit oyunları ile gerçekleşir.

Sevr maddeleri okunur ve Yıldız sarayında toplanan şura (meclis) üyeleri maddeleri dinlerler, Damat Ferit "kabul edenler ayağa kalksın" der ve o anda Vahdettin şurayı terk etmek için ayağa kalktığında herkes saygı gereği ayağa kalkar. Damat Ferit gürleyen sesi ile "kabul edilmiştir." der. Ayağa kalkma sebebinin Vahdettin in ayrılmak için ayağa kalktığında "saygı gereği ayağa kalktık, onaylamak için değil" itirazları kabul edilmez.

Üst çizmek ne demek?
"Bilmediğini bilen, bilmediğini de bilmeyen" özelliği ile nereye varmak isterseniz oraya varırsınız.
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Ocak 19, 2016, 03:35:05 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Tarih merakı ne kadarı doğru acaba ile başlayıp anlamak ve tatmin olmak içinde sorarsın.

Burada derdimiz acaba lara cevap.

EDMUND BURKE