Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yazar olan bir mason, yazdıklarında masonluğu yansıtır mı?  (Okunma sayısı 9078 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 18, 2013, 06:51:50 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Misal bir yazar,yazarlık süresi boyunca iyi işler yapıyor ve bir süre sonra mason oluyor.Şimdi yazılan eser yazarını yansıtır.(Elbette istisnai durumlar olabilir.)Daha sonra yazar,yazdıklarında masonluktan etkilendiği şeyleri(bu herhangi birşey olabilir) katarsa bu kardeşler arasında nasıl karşılanır?Bu bir fotoğrafçı için de geçerli olabilir. Mason üstadlarımdan beni aydınlatmalarını rica ediyorum.

En içten saygı ve sevgilerimle.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mart 18, 2013, 07:18:21 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bir mason yazılmaması, çizilmemesi gereken bazı detayları harici alemde yazmamak ve çizmemek üzerine ilk günden yemin etmiştir. Bunların dışında kalan masonik vurguların sanatçı masonların eserlerinde yer almasında herhangi bir sakınca yoktur.

Bir de ufak bir hatırlatma; forumda haricilerin mason üyelere üstat vs. kelimelerle hitap etmelerinin hoş karşılanmadığını belirtmek isterim.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mart 18, 2013, 07:22:47 ös Gönderen: gnothi »
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mart 18, 2013, 09:11:47 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özür dilerim sayın gnothi ben bunu bilmiyordum aksine bir nezaket gereği üstad diyordum.Uyardığınız için teşekkür ederim.Demek yemin ediyorlar sanırım bu sorumun cevabıydı.İçtenlikle teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mart 19, 2013, 12:50:33 öö
Yanıtla #3
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bence bu soruya en iyi yaniti verecegini dusundugum kardesim SkullG'dir. Gnothi kardesimede katiliyorum. Masonlukta ozel kalmasi olan seyler vardir ve bunlar loca disinda his biryerde tartisilamaz ve birde masonluk ile ilgi birgi arayisinda olan kisiler icin paylasabilecegimiz bilgiler mevcuttur.

Illaki her kardesimin kendine gore gorusleri ve fikirleri vardir ama bu site uzerinde Mason vasifini tasiyan herkez Masonik kurallar cercevesinde yorum yapmak zorundadir tabiki buda benim dusuncem.

Saygilar.
İmza -M-

Mart 19, 2013, 03:03:36 öö
Yanıtla #4
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Bir müslümanın Allahı anmadan gününü geçirmesi mümkün müdür ? Sorusuyla aynı  soru bence.Cevabı da aynı olsa gerek.

Sen Allahı seversen , Allah seni sevmez mi ?

Ben Müslümanlıktan örnek verdim.Başka bir inanç sistemi yada felsefi düşünce sistemi de olabilirdi.

Sonuçta belli bir seviyeden sonra masonlukta, masonun kişişel bir ögesi olmakta ve bu olgu bilinç ve bilinç altınada işlemekte

Saygılarımla

2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mart 19, 2013, 07:22:17 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bu soruya bir başka yönden gireyim:

Önce "Misal bir yazar" ne demek? Bu ne tür bir yazar ya da ne tür bir misal?

Yazar diye alınmış önceki katılımcılar tarafından da neyin yazarı?  Roman ya  da öykü mü, günlük makale mi, tiyatro mu, sinema ya da televizyon senayosu mu, reklam metni mi, teknik ya da bilimsel araştırma mı, sigorta poliçesi mi?....

Misal neyin misali?

Bunlar açıkça ortaya konulsa belki yanıt varsayımsız daha kolay verilir.

Bir de kişinin önce yazar olup (neyin yazarıysa) sonra mason olduğu varsayılmış. Önce mason olup sonra yazar olamıyor mu?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 19, 2013, 04:29:41 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben bu soruya bir başka yönden gireyim:

Önce "Misal bir yazar" ne demek? Bu ne tür bir yazar ya da ne tür bir misal?

Yazar diye alınmış önceki katılımcılar tarafından da neyin yazarı?  Roman ya  da öykü mü, günlük makale mi, tiyatro mu, sinema ya da televizyon senayosu mu, reklam metni mi, teknik ya da bilimsel araştırma mı, sigorta poliçesi mi?....

Misal neyin misali?

Bunlar açıkça ortaya konulsa belki yanıt varsayımsız daha kolay verilir.

Bir de kişinin önce yazar olup (neyin yazarıysa) sonra mason olduğu varsayılmış. Önce mason olup sonra yazar olamıyor mu?

Sayın ADAM,

O zaman size biraz açıklık getireyim.Yazardan kastım;bir romancı,makale yazarı,öykü yazarı veya masal yazarı olabilir.Burda asıl sorum şu aslında:Masonlar yaptıkları işlerde(ressam,yazarlık,fotoğrafçılık,yönetmenlik) masonluğu yansıtacak herhangi bir şeyi eserine katabilir mi?

Kişinin önce yazar olup sonradan mason olmasının pek bir ayrıntısı yok bence yani mason olduktan sonra da yazar olabilir fark etmiyor.

Saygılarımla.

Ç.A

Mart 19, 2013, 04:41:07 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Türkiye'yi bilmiyorum ama diğer ülkelerde inşa edilen bazı mimari yapı ve binalarda örnekleri mevcuttur. Yani yazarları bilmem ama mimar/inşaat mühendisleri belli ki bunu yapıyorlar.
Live long and prosper.

Mart 19, 2013, 04:48:26 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tam üstüne bastınız sayın Spock,

Acaba bu masonlar tarafından nasıl karşılanıyor(olumlu yada olumsuz yönü ile).

Saygı ve Sevgilerimle.

Ç.A

Mart 19, 2013, 04:52:52 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Tam üstüne bastınız sayın Spock,

Acaba bu masonlar tarafından nasıl karşılanıyor(olumlu yada olumsuz yönü ile).

Saygı ve Sevgilerimle.

Soruyu Masonlar cevaplamalı ama ben de iki kelam edeyim... Operatif Masonluk kapsamına girdiğinden bence gayet de olumlu karşılıyorlardır.
Live long and prosper.