Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar Kimdir? Gerçek Masonluk!  (Okunma sayısı 7419 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 04, 2015, 02:18:32 öö
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

www.youtube.com/watch?v=GM91w4rzzp8

Merhabalar. Masonluk ve Masonlar adına ufak bir video hazırladım. Yanlışım varsa affola. Teşekkürler. =)

Saygılar
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mart 04, 2015, 09:42:30 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada ne anlatılıyor?

Masonlar kimmiş?

Gerçek Masonluk nasılmış?

Öyle link vermekle olmaz; bu açıklamaları da bekleriz.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 04, 2015, 06:34:15 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Burada ne anlatılıyor?

Masonlar kimmiş?

Gerçek Masonluk nasılmış?

Öyle link vermekle olmaz; bu açıklamaları da bekleriz.

Bunu sadece video olarak paylaştım ve içeriğine yazılar ekledim, yani ben hazırladım sayın ADAM, ancak yakın zamanda yazı olarak da eklerim.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mart 04, 2015, 08:09:27 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Risus güzel bir emek vermiş,uğraşmış fakat bazı anlamadığım noktalar var.

1-Mimar Sinan mason mu ?

2-İnsanlığa birçok katkısı olan masonluk mu ?

3-Masonlar yaptıklarıyla övünüp herkesin haberinin olmasını sağlar mı ?

4-Bu forum HKEMBL'nin resmi internet adresi mi ?

Video 4 dakika soru 4 adet.Öncelikle bu sorular ile alakalı aydınlatabilirseniz beni çok sevinirim.Çok merak ediyorum gerçekten böyle mi ?
Görmek, varlığın yükselişidir.

Mart 04, 2015, 08:15:34 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Risus güzel bir emek vermiş,uğraşmış fakat bazı anlamadığım noktalar var.

1-Mimar Sinan mason mu ?

2-İnsanlığa birçok katkısı olan masonluk mu ?

3-Masonlar yaptıklarıyla övünüp herkesin haberinin olmasını sağlar mı ?

4-Bu forum HKEMBL'nin resmi internet adresi mi ?

Video 4 dakika soru 4 adet.Öncelikle bu sorular ile alakalı aydınlatabilirseniz beni çok sevinirim.Çok merak ediyorum gerçekten böyle mi ?

1-Mimar Sinan dergisinin ilk sayılarındaydı yanlış hatırlamıyorsam, Mimar Sinan'ın en azından masonluğun operatif masonluktan bu döneme, sembolik anlamda mason olduğunu okumuştum. Ayrıca internette ve yine yanlış hatırlamıyorsam sitemizde bununla ilgili yorumlar mevcut.

2-İnsanlığa birçok katkısı olan masonluktur. Bilim, tıp ve teknoloji son 200 yıl içerisinde, binlerce yılı aşkın bir gelişme göstermiş ve bu gelişmeleri sağlayanların çoğunluğu masondur.

3-Ben mason değilim. Mason olsaydım elbette övmezdim .Ayrıca masonluğu övmek ayrı, masonları övmek ayrı. Masonluğu övdüm çünkü fikri ve amacı insanlık adına övülmeye değer bir yapıdır. 'Mason' olanı övdüm çünkü bu fikre ve hayata kendi hayatını adamış kişidir.

4-Resmidir çünkü burada gerçek masonlar vardır. Bu siteden başka bir forum sitesi mevcut değildir. Bu site diğer masonlarca kabul edilmiş, onaylanmış bir sitedir. Bunu bir çok canlı yayında da duydum 'Masonların sitesi' olarak.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Mart 04, 2015, 08:46:43 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

1-İlk defa duydum.Sembolik olarak Mimar Sinan'a mason denildiğini.Önem verildiğini biliyordum ama bunu bilmiyordum...Teşekkür ederim hatta bu konuda biraz daha bilgi verebilirseniz daha çok teşekkür ederim.

Yalnız,Mimar Sinan yapıtlarını yapmasında masonluğun etkisi var mı ? Yani masonluk sayesinde mi Mimar Sinan bu kadar güzel yapıtlar bıraktı ?

Masonluk hakkında bilgi sahibi olmadan bu çalışmanızı izlesem; ''Masonlar yolu bulmuş,nerede ünlü,değerli biri var masonluğun içerisine katıyorlar'' şeklinde düşünürüm.

2-''İnsanlığa katkı'' kelimesinde kastedilen nedir ?

3-Paylaşmış olduğunuz video tüm insanların izleyebileceği bir alanda bulunmaktadır.Videoyu hazırlayan mason değildir şeklinde bir ibare bulunmaması nedeniyle videoyu izleyenler masonların kendini övdüğünü düşünmez mi ?..

4- Gerçek masondan kasıt herhangi bir locaya üye olmuş kişiden bahsedildiğini düşünerek; bu sitede önlüksüz masonlar olabilir,masonluğa ilgi duyanlar olabilir,masonluğu sevmeyenler olabilir,masonluğu umursamayan öylesine bilgi amaçlı üye olanlar olabilir...

''Sitenin sahibi ve Admini  "MASON"  üye isimli kişidir. Kendisi  Muntazam bir Büyük Locaya bağlı aktif bir  Masondur.
www.masonlar.org  hiçbir Muntazam Büyük Loca adına açıklama yapma yetkisine sahip değildir. Hiçbir Muntazam Büyük Loca ile resmi bağı yoktur.Ayrıca hiçbir Büyük Locayı temsil etme hakkına sahip değildir. Bu site Masonlar.org sahibinin bağlı olduğu Büyük Locadan alınan özel izin ve kontroller dahilinde tasarlanmış ve kurulmuştur. Ayrıca site sahibinin bağlı olduğu Büyük loca tarafından site sıklıkla kontrol edilmektedir.''

Bildiğim kadarıyla Sayın MASON HKEMBL üyesi bir mason değildi.

Ayrıca HKEMBL resmi sitesinde çoğul eki yok.

Bu siteden haberi olmayan belki bir çok mason vardır.Masonlarca kabul edilmek başka,HKEMBL'nın kabul etmesi başka..

Mart 04, 2015, 08:50:56 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

1-İlk defa duydum.Sembolik olarak Mimar Sinan'a mason denildiğini.Önem verildiğini biliyordum ama bunu bilmiyordum...Teşekkür ederim hatta bu konuda biraz daha bilgi verebilirseniz daha çok teşekkür ederim.

Yalnız,Mimar Sinan yapıtlarını yapmasında masonluğun etkisi var mı ? Yani masonluk sayesinde mi Mimar Sinan bu kadar güzel yapıtlar bıraktı ?

Masonluk hakkında bilgi sahibi olmadan bu çalışmanızı izlesem; ''Masonlar yolu bulmuş,nerede ünlü,değerli biri var masonluğun içerisine katıyorlar'' şeklinde düşünürüm.

2-''İnsanlığa katkı'' kelimesinde kastedilen nedir ?

3-Paylaşmış olduğunuz video tüm insanların izleyebileceği bir alanda bulunmaktadır.Videoyu hazırlayan mason değildir şeklinde bir ibare bulunmaması nedeniyle videoyu izleyenler masonların kendini övdüğünü düşünmez mi ?..

4- Gerçek masondan kasıt herhangi bir locaya üye olmuş kişiden bahsedildiğini düşünerek; bu sitede önlüksüz masonlar olabilir,masonluğa ilgi duyanlar olabilir,masonluğu sevmeyenler olabilir,masonluğu umursamayan öylesine bilgi amaçlı üye olanlar olabilir...

''Sitenin sahibi ve Admini  "MASON"  üye isimli kişidir. Kendisi  Muntazam bir Büyük Locaya bağlı aktif bir  Masondur.
www.masonlar.org  hiçbir Muntazam Büyük Loca adına açıklama yapma yetkisine sahip değildir. Hiçbir Muntazam Büyük Loca ile resmi bağı yoktur.Ayrıca hiçbir Büyük Locayı temsil etme hakkına sahip değildir. Bu site Masonlar.org sahibinin bağlı olduğu Büyük Locadan alınan özel izin ve kontroller dahilinde tasarlanmış ve kurulmuştur. Ayrıca site sahibinin bağlı olduğu Büyük loca tarafından site sıklıkla kontrol edilmektedir.''

Bildiğim kadarıyla Sayın MASON HKEMBL üyesi bir mason değildi.

Ayrıca HKEMBL resmi sitesinde çoğul eki yok.

Bu siteden haberi olmayan belki bir çok mason vardır.Masonlarca kabul edilmek başka,HKEMBL'nın kabul etmesi başka..

2- İnsanlığa katkı olarak videoda bir çok bilim insanının, sanatçının isimleri yer almaktadır.

3- Bunu mutlaka belirteceğim teşekkür ederim.

4- Bilmiyordum bunu. Eğer öyleyse özür dilerim. Daha önce site yönetiminden, sayın Remzi SANVER'in teke tek görüntülerini yükleyen saygıdeğer masonlar, videoya Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası www.masonlar.org yazısını yazdıkları için, burayı resmi site kabul ettim. Daha önce bir yorumda da, 'burası HKEMBL sitesidir' diye bir yorum okumuştum. Ancak madem böyle değil özür dilerim. Gerekirse silerim videoyu.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Mart 04, 2015, 09:07:49 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ben mason değilim bu nedenle özür dilenecek veya videonuzun kaldırılıp/kaldırılmaması hakkında görüş bildirecek biri de değilim.Ben kendi öğrendiklerim ile sizin anlattıklarınızı kıyaslayarak işin doğrusunu öğrenmeye çalışıyorum.Yanlış anlaşılma olmasın..

Mart 04, 2015, 09:12:48 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn. Risus,

Lütfen önerilerimi dikkate alınız.

1. masonlar.org Sn. mbulut'un da belirttiği gibi HKEMBL'nın resmi forum sitesi değildir. HKEMBL'nın tek resmi sitesi vardır, onun yeri de www.mason.org.tr adresidir. Bu yanlışın ivedilikle düzeltilmesi gerekir.

2. Videoda olmaması gereken unsurlar tespit ettim. Bu genel olarak başka organizasyonların masonlukla karıştırılmasından ibaret.

a) AMORC
b) Shriner (evet üyeleri masondur ama kendisi yapı olarak mason organizasyonu değildir, ayrı bir kurumdur)
c) Anti-masonic Almanac dergisinin videoda ne işi var?  :)

Bunların video içerisinde nerelerde olduğunu söylemeyeceğim. Siz kendiniz bulun lütfen. Kendi araştırmanızı yaparak elbette.

3. Spekülatif masonluğun 18. yy'da başladığı biliniyor iken, 16.yy'da yaşamış Mimar Sinan'ın harici alemde "mason" olarak tanıtılması, kanımca doğru değildir, kavram kargaşasına yol açabilir.
Live long and prosper.

Mart 06, 2015, 10:30:52 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altındaki birçok konu arasında bir de şu soruyaü bakalım:

Mimar Sinan mason mu?

Hiç olabilir mi?

Hangi Masonluktan söz ediliyor bu soru sorulurken; Çağdaş yani Spekülatif Masonluk mu, yoksa ondan önceki inşaatçı Operatif Masonluk mu?

Çağdaş Masonluk bir 18. yüzyıl ürünü olduğuna göre, herhalde ondan önceki.

O da olmaz çünkü o Masonluk Orta ve Batı Avrupa'da geçerli bir meslek. Hele İngilizlere sorarsanız sadece Britanya'da söz konusu.

Fakat inşaatçılık elbette sırf Orta ve Batı Avrupa'ya özgü değil. Dünyanın her yerinde yüzyıllar boyunca mimarlar, inşaatçılar ve  bu kişilerin birlikleri ya da örgütleri var. Fakat onları adı Masonluk değil.

Nitekim bunlardan biri de Anadolu'daki Ahiler'in bir kolu. Ancak o da 15. yüzyılda varlığınrı yitirmiş. Onun yerine Osmanlı Devleti'nde loncalar oluşturulmuş.

Lonca ve loca aynı şey değildir.

Mimar Sinan elbette bir inşaatçı loncasının üyesidir. Bu konuya çok meraklı olan, araştırırsa hayli bilgi edinir. Öyle bir bilgi edinen ya da önceden bilgisi olan, Forum'da bir başlık açıp anlatırsa, bu Forumu izleyen herkese yararlı olur.

Gerçi inşaatçılığın tarihi bu Forumun ana konuları kapsamında değildir ama hiç olmazsa Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası 'nın sürekli yayın organı "Mimar Sinan" adını taşıyor.

Kim bilir belki Mimar Sinan dergisinin eski sayılarından birinde bu konuda bilgi vardır ve araştırma için çok uzaklara gitmek gerekmez.

Acaba Forum'da daha önce bu konu üzerinde yazılmış hiçbir şey yok mu?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.