Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

süleyman mabedi tekrar yapılmalımıdır?

kesinlikle yapılmalıdır
yapılırsa iyi olur
yapılmasına karşıyım
kararsızım
ilgilenmiyorum

Gönderen Konu: süleyman mabedi  (Okunma sayısı 31171 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 24, 2011, 10:42:14 öö
Yanıtla #40
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın karahan,

Bir önceki yazımda dediğim aktif dinlerin ibadethanelerini içeren mabet düşüncemi biraz daha açmak isterim.Benim düşlediğim mabet Kudüs'te olmayabilir hatta ;Birleşik Devletlerde de olabilir,İsviçrede de olabilir,Türkiyede de,Sibiryada da.Hatta Süleyman Mabedi de olmayabilir.Önemli olan yeri ve ismi değil işlevidir bence.Aslında ben sorumda kendimi pek istediğim gibi ifade edemedim,bu yüzden sizden özür dilerim.Sorumu şimdi daha net belirteyim:

Peki Sizce..
Dünya üzerinde herhangi bir yerde,herhangi bir isimde bir mabet yapılsa içinde birbirlerinden görsel ve akustik olarak ayrılmış aktif dinlerin ibadethaneleri olsa sizce bu dinlerin birbiriyle kaynaşması,birbirlerini anlaması ve öğrenmesi açısından yararlı olmaz mı?

Benim bahsettiğim anlatımımdaki olayı sanırım anlayamamışsınız sn.mustafa kemalin anlattığı şey aslında.Ben şuna inanıyorum insanoğlu asırlardan beri bu kutsal görevi ifa etme yerini görkemli mabetler yaparak olacağını sanmışlar ama dünyanın en görkemli mabedinide yapsanız aslında allahın insanoğlunun kalbine inşaa ettiği kendi mabedinin yerini tutmaz.olmuyor olamadı hiç bir mabedde o huşu ve görkemi bulma olasılığı bence yok.

İbadet etme bir gereksinim ise ve bu işi yapmanın anlamı allah ile başbaşa kalınarak yapılıyorsa bunun yeri mabed olamaz.oradaki şartlar allahın oluşturduğu şartlarla örtüşmez.ibadet bir gereksinimdir bazen insanın canı sıkılırda bir dostunu arar muhabbet için işte en küçük anlatımı bu bendeki ifade ile.Allah benim sığındığım en büyük ve tek dostum canım ne zaman ve nerde isterse her derdimi ve korkumu anlatırım ona.Aslında namazın vakitlerininde bir anlamı allah hiç olmazssa benimle günde 5 vakit vakit geçirin benimle muhabbet edin derdinizi sıkıntınızı,korkunuzu bana açın ibadetin anlamı en azından benim anladığım budur.Borç olduğu için değil insanın ihtiyacı olduğu için yapılır.

Umarım anlatabilmişimdir.Buna göre çıkan sonuçta süleyman mabedi yapılsa ne olur yapılmasa içinde ne yaptığın ve ne alabileceğin önemli.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 25, 2011, 02:33:04 ös
Yanıtla #41
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Süleyman Mabedi denince, Süleyman Mabedi'nin yapımı denince, eskiden var olan ama şimdi olmayan bir mabetten söz edildiği için yeniden yapımı denince bundan farklı şeyler anlaşılabiliyor.

Buna genel olarak farklı bir anlam verilebildiği gibi Masonlukta bu deyişler farklı algılanabiliyor.

Üslelik Masonluğun kendi içcinde de yer yer farklı algılayışlar var.

Kimisi Süleyman mabedi terimini "insanlık mabedi" deyişiyle özdeşleştiriyor.

Bu bağlamda hayli coşkulu olanlar da var, bekleyenler de, beklemek zorunda kalanlar da...

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 30, 2011, 12:56:12 ös
Yanıtla #42
  • Ziyaretçi

bence mescidi aksa yerinden kaydırılıp yani yıkılmadan sonrada süleyman mabedi tekrar yapılırsa mabedin önündeki engeller kalkacaktır.yapılmalıdır çünkü bu idealdir çünkü mesih buradan dünyayı yönetecektir.

Şubat 03, 2012, 12:07:41 öö
Yanıtla #43
  • Uzman Uye

Değerli katılımcılar, Süleyman Mabedinin yapılışında görev alan,
      -Prenslerin, Ustaların,
      -Dağdan taşları oyup  getiren taş yonucularının ,
      -İnşaasında çalışan kalfaların ,
      -İnşaasında çalışan işçilerin sayıları ile
      -Etrafını çeviren duvarların metre bazında ölçüleri,
      -En kötü ihtimalle çatısı altında kaç insanı barındırabileceği,
      -Kaç sütunu,
      -Kaç penceresinin olduğu hakkında bilginiz var mı ?
       Ve en önemlisi, çalışmalar sırasındaki özelliğin ne olduğu hakkında bilginiz var mı ? 
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 03, 2012, 11:13:57 öö
Yanıtla #44
  • Ziyaretçi

Sn. Alşah

Kutsal kitaplarda anlatımı var ne kadar ne kullanıldığı hakkında bilgi verilmekte, masonların kayıtlarında var mı bilemiyorum...

Saygılarımla,
418

Şubat 03, 2012, 07:30:25 ös
Yanıtla #45
  • Uzman Uye

Ben bu " süleyman mabedi" yerine " insanlik mabedi" tanimini daha cok benimsiyorum, hani nebileyim yarin bu mabet yapilirda "süleyman`dan geldigini idda edenler birde bunun icin kavgaya baslarlar.
 :) :) :)

Alıntı
Tersanede Körükçü Süleyman idim
.
Hatta isminide belki " Büyük insanlik mabedi" koyariz

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2012, 07:35:08 ös Gönderen: Tij »

Şubat 23, 2012, 10:37:08 ös
Yanıtla #46
  • Uzman Uye

Mabedi Yaptım,Yapacaksın ? , Yapacaklar. Şayet Kaderinde varsa gönüllerde yapılması saygılar... ???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 23, 2012, 11:17:18 ös
Yanıtla #47
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Mabedi Yaptım,Yapacaksın ? , Yapacaklar. Şayet Kaderinde varsa gönüllerde yapılması saygılar... ???

Tam olarak ne demek istediğiniz anlayamadım sn.nosam

Yazınızda hem özlem var hem istek var hemde zorlama var.Mabet sizin için ne ifade ediyor yada süleyman mabedinin değeri nedir günümüz sosyal toplumları içn olsa yada olmasa ne ifade eder,bu tapınak yapılsa çok daha iyi yahudi yada hristiyanmı olacaklar yada allaha daha yakın olup dahamı iyi tanıyacaklar hakikaten amaçlanan nedir tam olarak neden bu kadar yapılması arzu ediliyor

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 23, 2012, 11:23:23 ös
Yanıtla #48
  • Uzman Uye

Sayın karahan kardeşim sadece  Özlem diyelim sebebi yok sonuçta güçü elinde tutanın niyeti varsa olur saygılar ... 8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 23, 2012, 11:44:51 ös
Yanıtla #49
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bir yahudi sözüdür hak güçten gelir derler,yahudilerin güce tapmaları onu kullanmak istemeleri bunun için sanırım.Halüsilasyon gören biz zihnin fikridir bu mabed işi.Kötü olanı iyimi yapacakki bu mabet olunca hangi taş yerine otururki,o mabedi  yeniden yapmakta,mabedi yıkan zavallı beynin zavallığı gibi kusurlu bir üründür.Hiçbir amacı olmadığı gibi sadece insanoğluna sorundan başka,kan,gözyaşı ve şiddet vermekten öte bir katkısı olmayacak bir sakıncalı düşüncedir.
Temelde hiçbir akıllı bir öngörüsü ve mantıksal bir nedeni olmayan bir fikirden türemiş insanlığada konu gündemde olduğu her ana sadece yıkım getirmiş bir fikri hangi sağlıklı beyin isterki.

Bir taş yığının adı mabedde olsa allah indindeki önemi nedirki.Sevgili mevlananın kabe için söylediği o muhteşem lafızı tekrarlayayımda daha net anlaşılsın anlatmak istediğim.

Mevlana diyorki....Kabe allahın insanlara bolbol lütuf ve ihsan dağıttığı evdir lakin allah o eve hiç girmemişltir ama benimgibi bir aciz kulunda kalbinden hiç çıkmamıştır.

İşte bu mabed olayının değeri allah indinde benim anladığım hali bu kadar,taşa betona tapmayı bırakında kalbinizdeki gerçek kıbleyi mabedi yapın.Ne yahudileri süleymanının tapınağı nede müslümanları kabe kuratrabilir.

saygılar

EDMUND BURKE