Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonluk ve güvenle ilgili sorular  (Okunma sayısı 8486 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 06, 2008, 10:18:02 ös
  • Uzman Uye

Rusya masonlar büyük locası büyük üstadı Andrey Bogdanov Rusya Demokrat Partisi başkanı olarak devlet başkanlığına aday oldu ama % 1.29 oranında oy aldı 2 mart 2008de.Mason olduğunada seçimlerden önce açıkladı.

1-mason olmayan biri olarak Türkiyedeki masonluğun düzgün ve güvenilir birşekilde gittiğine inancım sabitleşti.Ama yine de bazen düşündüğüm zaman eksik olan birşeyler var gibi.Yüzyıllardır varolan masonlukta nedenini bilemediğim anlamsız bir güven eksikliği var.Bu güven eksikliği nelerden kaynaklanmaktadır?
Belki yukarıda verdiğim örneğe istinaden diyeceksiniz ki "birçok ülkede mason devlet başkanları olmuştur,bu kişinin devlet başkanı olamaması masonluğun güvenilir olmadığını belirlemez".Ama olaya şöyle bakın şuana kadar devlet başkanlığı yapmış kaç mason , mason olduğunu seçimden önce açıklamış.Mason oldukları ya ölümünden sonra ya da emekliye ayrıldıktan sonra ortaya çıkmış.Yani en azından mason olan bir adayın hele hele büyük üstat olan bir kişinin en azından %20lerde bi rakkam alması gerekmezmiydi?Sonuçta kendini geliştirmeye,olgunlaşmaya çalışan sizler insanlığa veremediğiniz güven, neden kaynaklanmaktadır?

2-Sizce büyük üstad olan bir kişinin devlet başkanlığına aday olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz.Bence bir masonun devlet başkanlığına aday olması gayet normal ama büyük üstad olan birinin seçime katılması hoş gelmedi.İster istemez masonluğa siyaset girer.

3-Konuyla alakasız ama bunun için konu açmak istemedim:Haftalık toplantılarınızdan sonra locanın içinde toplandığınız kardeş sofrasında,size ikramı yapan garson(çalışan) sizin kardeş sofrasında da konuşmalarınızı duyuyor ve locanın girişinde de görevli(çalışan) var.Bu kişiler için eğitim,masonik bir çalışma yapılıyor mu?

Her zamanki gibi eleştirmek amacıyla değil öğrenmek için sorulmuş sorulardır.

saygılar sevgiler
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2008, 10:24:42 ös Gönderen: M.Akyol »

Haziran 07, 2008, 12:10:25 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin M.Akyol,

Alıntı
mason olmayan biri olarak Türkiyedeki masonluğun düzgün ve güvenilir birşekilde gittiğine inancım sabitleşti.Ama yine de bazen düşündüğüm zaman eksik olan birşeyler var gibi.Yüzyıllardır varolan masonlukta nedenini bilemediğim anlamsız bir güven eksikliği var.Bu güven eksikliği nelerden kaynaklanmaktadır?

Bizlerin ketumiyeti. Bilinmeyene olan korku ve antimasonik faaliyetler.

Alıntı
Belki yukarıda verdiğim örneğe istinaden diyeceksiniz ki "birçok ülkede mason devlet başkanları olmuştur,bu kişinin devlet başkanı olamaması masonluğun güvenilir olmadığını belirlemez".Ama olaya şöyle bakın şuana kadar devlet başkanlığı yapmış kaç mason , mason olduğunu seçimden önce açıklamış.Mason oldukları ya ölümünden sonra ya da emekliye ayrıldıktan sonra ortaya çıkmış.Yani en azından mason olan bir adayın hele hele büyük üstat olan bir kişinin en azından %20lerde bi rakkam alması gerekmezmiydi?Sonuçta kendini geliştirmeye,olgunlaşmaya çalışan sizler insanlığa veremediğiniz güven, neden kaynaklanmaktadır?

Kardesimizin politik faaliyetleri hakkinda yorum yapmam. Ancak politik faaliyetler ile Masonik kimligin bagdastirilmasini dogru bulmuyorum. Halk kisiye oy verirken "Mason oldugu icin bu kisi kesin dogru faaliyetlerde bulunur" yada "Mason oldugu icin bu kisi kesin yanlis faaliyetlerde bulunur" seklinde bir dusunceye odaklanlaktansa kisinin politik uygulamalari ve gelecege yonelik hedeflerine bakmis olabilir.

Mason olmak kisiyi kisisel olarak gelistirmektedir. Politika yada hayatin baska yonlerinde bunun kullanimi, kulanimdan dogan basari yada basarisizlik yine kisinin kendisine aittir. Suana kadar bircok Mason devlet buyugu olmustur ve elbette Mason olmasina ragmen politikada yukselememis kisilerde mevcuttur. Her meslekten ve dinden uyeler mevcut ise tek bir kesimi (yada kisiyi) baz alarak bir ortak dusunceye varilmasi yanlis olacaktir.

Alıntı
Sizce büyük üstad olan bir kişinin devlet başkanlığına aday olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz.

Bir marangoz, yargic, market sahibi yada bir muhendisin meslegi hakkinda nasilki yorum yapmiyorsak, bu Kardesimizinde politikayi secmis olmasi ile ilgili bir yorumda bulunmamaliyiz. Kisinin kendi tercihidir.

Alıntı
Konuyla alakasız ama bunun için konu açmak istemedim:Haftalık toplantılarınızdan sonra locanın içinde toplandığınız kardeş sofrasında,size ikramı yapan garson(çalışan) sizin kardeş sofrasında da konuşmalarınızı duyuyor ve locanın girişinde de görevli(çalışan) var.Bu kişiler için eğitim,masonik bir çalışma yapılıyor mu?

Aslinda bu sorunuzu yeni konu olarak acmanizi dilerdim. Fakat sizi anliyorum.
Localarda belli hizmetler vermek icin gorevlendirilmis olan bu kisilerin hepsi Mason degildir. Ancak kisiler ozenle secilir. Kendilerinin yaninda zaten bir sir hakkinda konusulmaz. Kardes Sofrasinda, bu sitede gordugunuz bilgiler ve konusma uslubunu (biraz daha samimi bir ortamda) Kardesler arasinda gorebilirsiniz.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 07, 2008, 01:28:47 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

aydınlattığınız için teşekkürrüm ederim sn. Mason.

saygılar sevgiler

Haziran 07, 2008, 09:26:01 öö
Yanıtla #3

Alıntı
Konuyla alakasız ama bunun için konu açmak istemedim:Haftalık toplantılarınızdan sonra locanın içinde toplandığınız kardeş sofrasında,size ikramı yapan garson(çalışan) sizin kardeş sofrasında da konuşmalarınızı duyuyor ve locanın girişinde de görevli(çalışan) var.Bu kişiler için eğitim,masonik bir çalışma yapılıyor mu?

Sn Üstadımın verdiği değerli bilgilere ek olarak sorunuza HKEMBL nin kardeş sofrası uygulamasını biraz açarak yanıtlamak isterim;

Sofranın 2 bölümü vardır.Resmi ve gayrıresmi bölüm.Resmi bölüm başladığında Masonik konular konuşulduğundan kapılar kapatılır ve bu süre zarfında içeriye Mason olmayan bir kişi giremez, servis yapılamaz.Kapılar açıldığında servis devam eder ve Masonik konular konuşulmaz, kardeşler aralarında sohbet edebilir.Bu bağlamda içeride hizmet için bulunan haricilerin Masonik hiçbir konuşmayı duymaları veya bilgi edinmeleri mümkün değildir.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Haziran 07, 2008, 01:15:43 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
en azından mason olan bir adayın hele hele büyük üstat olan bir kişinin en azından %20lerde bi rakkam alması gerekmezmiydi?

bence gerekmezdi. bir kişinin mason olması ya da olmaması onun siyasal olarak öne çıkartacağını düşünmüyorum. siyasette sadece güven kavramına dayalı olarak oy alınmaz.

hele hele Rusya gibi görünürde demokratik bir ülkede bir büyük üstad'ın aday olması ile ona büyük bir oyun akması da beklenemez. bu en azından siyasetbilim açısından normal şartlar altında olası kabul edilmez. Rusya'da dikkat ederseniz Putin Hanedanlığı söz konusudur ve seçim denilen sey de aslında bu iktidarın uluslararası düzlemde "meşruiyeti"ni ssağlamaktan öte bir anlam ifade etmemektedir.

Andrey Bogdanov Mason olduğunu niçin seçimlerden önce açıklamış onu da anlayamadım. Tabi kişinin kaç yıldır Büyük Üstad olduğunu bilmiyorum. Ama Türkiye'de (bile) -bu bileyi bilerek koydum- HKEMBL'nın üst yönetimi kamuoyu tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla Büyük Üstad'ın isminin bilinmemesini veya kamuoyunun bundan bihaber olmasını pek düşünemiyorum. Öyle de olsa nihayetinde Bogdanov yurttaşlarından "ey yurttaşlar! ben masonum, hatta Rusya Büyük Locasının en üst mevkiindeki kişiyim Büyük Üstad'ım. Biz Masonlar, insanın gelişimi ve olgunlaşması için çalışırız. Bana bu yüzden oy vermelisiniz" tarzından bir propaganda yapmadıysa (ki yapmadığını peşinen söyleyebiliriz) seçilmemiş olmasının /veya seçilse idi seçilmiş olmasının Mason olması ile ilgisi kurulamazdı. (Belki seçilmiş olsaydı anti-masonluk tarafından buyuk bir yaygara koparılırdı ama aklı selim kişinin seçilmesinde Mason olmasının bir ilgisi olmadığını söyleyebilirdi)

Alıntı
şuana kadar devlet başkanlığı yapmış kaç mason , mason olduğunu seçimden önce açıklamış.Mason oldukları ya ölümünden sonra ya da emekliye ayrıldıktan sonra ortaya çıkmış

bunun tersi de olabilir, mesela amerikan toplumunda . ancak bu da nihayetinde bir tercih meselesidir. birey mason olduğunun bilinmesini istemeyebilir veya mason olduğunu herkese büyük bir iç rahatlığıyla söyleyebilir.

Saygılarımla.

Haziran 07, 2008, 04:57:30 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sn Üstadımın verdiği değerli bilgilere ek olarak sorunuza HKEMBL nin kardeş sofrası uygulamasını biraz açarak yanıtlamak isterim;

Sofranın 2 bölümü vardır.Resmi ve gayrıresmi bölüm.Resmi bölüm başladığında Masonik konular konuşulduğundan kapılar kapatılır ve bu süre zarfında içeriye Mason olmayan bir kişi giremez, servis yapılamaz.Kapılar açıldığında servis devam eder ve Masonik konular konuşulmaz, kardeşler aralarında sohbet edebilir.Bu bağlamda içeride hizmet için bulunan haricilerin Masonik hiçbir konuşmayı duymaları veya bilgi edinmeleri mümkün değildir.

Saygılarımla,

Hizmet için orada bulunan haricileri nasıl seçiyor ve güveniyorsunuz? Bende bunu merak ettim şimdi...

Haziran 07, 2008, 07:31:52 ös
Yanıtla #6

Alıntı
Hizmet için orada bulunan haricileri nasıl seçiyor ve güveniyorsunuz? Bende bunu merak ettim şimdi...

Sn.blossom,

Kişiler referans yolu ile seçilebildiği gibi  araştırma da yapılıyor.Ancak yukarıda da yazdığım gibi bu kişilerin içeride herhangi bir Masonik belgeye veya bilgiye ulaşabilmeleri mümkün değil.Bu sebeple tehdit oluşturabilecek bir pozisyonları yok.Ayrıca yakında HKEMBL nin 100. yılı dolacak bu süre zarfında hizmetlilerden kaynaklanan bir güvenlik problemi veya sızma yaşanmamış olmasıda bir örnek oluşturur sanırım.

Saygılarımla,

Omnia mors aequat

Haziran 07, 2008, 07:32:26 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Sorular ve açıklayacı cevaplara teşekkür ederim. 

Sn.M.Akyol güven eksikliğinden bahsetmişsiniz, benzer hisleri yaşadığım  bir dönemi anımsattınız. Rotary kulübüne üye davetimi. Kulüp hakkında hiç bir  fikrim olmadığı halde çevresel etkenlerden dolayı  önyargılarım olduğunu farketmiş ve beni kulübe davet eden kişiye anımsayamayacağım kadar çok sorular sormuştum. Hatta Masonluk kötüymüş gibi masonlukla ilintisini bile sormuştum.O günler geride kaldı.Bugün kulübe üye değilim ancak kişisel gelişimime oldukça katkısı olduğu gibi çok güzel anılarım oldu.Ayrıca önyargıların insanı bir çok güzel eylemden mahrum kıldığını öğretti.

Saygılarımla,

Nisan 23, 2009, 09:48:36 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Sayin M.Akyol,

Alıntı
mason olmayan biri olarak Türkiyedeki masonluğun düzgün ve güvenilir birşekilde gittiğine inancım sabitleşti.Ama yine de bazen düşündüğüm zaman eksik olan birşeyler var gibi.Yüzyıllardır varolan masonlukta nedenini bilemediğim anlamsız bir güven eksikliği var.Bu güven eksikliği nelerden kaynaklanmaktadır?

Bizlerin ketumiyeti. Bilinmeyene olan korku ve antimasonik faaliyetler.

Alıntı

Kardesimizin politik faaliyetleri hakkinda yorum yapmam. Ancak politik faaliyetler ile Masonik kimligin bagdastirilmasini dogru bulmuyorum. Halk kisiye oy verirken "Mason oldugu icin bu kisi kesin dogru faaliyetlerde bulunur" yada "Mason oldugu icin bu kisi kesin yanlis faaliyetlerde bulunur" seklinde bir dusunceye odaklanlaktansa kisinin politik uygulamalari ve gelecege yonelik hedeflerine bakmis olabilir.

Mason olmak kisiyi kisisel olarak gelistirmektedir. Politika yada hayatin baska yonlerinde bunun kullanimi, kulanimdan dogan basari yada basarisizlik yine kisinin kendisine aittir. Suana kadar bircok Mason devlet buyugu olmustur ve elbette Mason olmasina ragmen politikada yukselememis kisilerde mevcuttur. Her meslekten ve dinden uyeler mevcut ise tek bir kesimi (yada kisiyi) baz alarak bir ortak dusunceye varilmasi yanlis olacaktir.

Alıntı
Sizce büyük üstad olan bir kişinin devlet başkanlığına aday olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz.

Bir marangoz, yargic, market sahibi yada bir muhendisin meslegi hakkinda nasilki yorum yapmiyorsak, bu Kardesimizinde politikayi secmis olmasi ile ilgili bir yorumda bulunmamaliyiz. Kisinin kendi tercihidir.

Alıntı

Aslinda bu sorunuzu yeni konu olarak acmanizi dilerdim. Fakat sizi anliyorum.
Localarda belli hizmetler vermek icin gorevlendirilmis olan bu kisilerin hepsi Mason degildir. Ancak kisiler ozenle secilir. Kendilerinin yaninda zaten bir sir hakkinda konusulmaz. Kardes Sofrasinda, bu sitede gordugunuz bilgiler ve konusma uslubunu (biraz daha samimi bir ortamda) Kardesler arasinda gorebilirsiniz.

Saygilarimla

Bir filozofun elindeki en değerli şey,bir boşboğazın elinde paspaye bir şeye dönüşebilir...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 08, 2011, 03:47:44 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Mozart'ın 2008 yılının Haziran ayında açmış olduğu başlığın "Kardeş Sofrası" ile bağlantılı bölümüne ben de geç olsa bile katkıda bulunmak istiyorum.

Bir mason lokalinde çalışanlarla bağlantılı olmak üzere eskiden bu "güven" konusu farklı bir boyutta değerlendirilmiş. Bu farklılık da sadece masonların bilmesi gereken konuların kapmasına mabette her ne konuşulup görüşülürse hepsinin dahil sayılmasıymış. Şayet bir harici bunlardan bir gıdımını bile öğrense, o locanın düzenini yitirdiğine (gayri muntazam olduğuna) inanılırmış. Bu nedenle de locaların çalıştığı lokallerdeki tüm çalışanlar özel bir inisyasyon (tekris) töreninden geçirilir, böylece kendilerine “mason” sıfatı verilirmiş. Nitekim tarihteki ilk kadın mason İrlandalı Elizabeth Aldworth da böyle bir gerekçeden ötürü Masonluğa alınmıştır.

Bu bana biraz masonların kendi içlerinde kendilerini kandırmaları gibi geliyor ama aynı yöntemin eski tarihlerde Türkiye’de de uygulanmış olduğunu biliyoruz. Nitekim Türk Masonluğu’nun tarihçesinin bir köşesinde “hadîm birader” diye bir kavram geçek ki, işte bu öyle bir uygulamanın yapıldığına işaret eder.

Günümüzde bu gibi kaygılar çok biçim değiştirdi. Masonluğun sırf masonlara özgü olması gereken bölümü pek darlaştı. Masonların “sır” sözcüğü altında ağız sıkılığıyla saklamak zorunda oldukları bilgiler pek azaldı. Dolayısıyla, özellikle mason lokallerinin emektar çalışanları, -görevleri kardeş sofrasında olsun, başka yerde olsun- Masonluk ile bağlantılı çok şey biliyor. Bu bilgiler gönül rahatlığıyla onların onurlarına emanet edilebiliyor. Hatta o çalışanların birçok masondan çok daha bilgili olduğunu söylemek bile olası.

Sayın Mozart konuyu sadece Kardeş Sofrası açısından ele almış. Oysa ondan çok daha önemli olan bir başka yer var: Bir büyük locanın ya da bir bölgenin sekreteryası… Oralarda çalışan ücretliler var. Üstelik bu kişilerden çoğu da bayan… Bir Kardeş Sofrası’nda konuşulan şeyler pek sınırlıdır. Sekreteryadaki çalışanların elinden geçen bilgiler ise çok daha derin, çok daha önemlidir. Öyle ki bunlardan birçoğunun doğrudan mason üyelerce bile bilinmemesi, sadece yönetim çevresinde kalması gerekir. Masonlar bundan çekinecek olursa, tüm işleri doğrudan kendilerinin yapması gerekir. Oysa buna hiç de gerek yok çünkü orası “sekreterya” yani sırların saklandığı yer.

Biz Türkiye’de her nedense toplumsal yaşamın birçok öğesini güven üzerine değil, güvensizlik üzerine kurmuşuz. Rahmetli Turgut Özal’ın bir sözünü anımsıyorum. Şöyle bir şey demişti: “Artık devlet dairelerinde vatandaştan kimlik belgesi, ikametgâh senedi gibi şeyler istenmeyecek. Vatandaş kimlik bilgilerini verecek, nerede oturduğunu söyleyecek. Ona güvenilecek.”

Öyle demişti ama olmadı. Devlet hiçbir zaman vatandaşa güvenemedi, güvenmiyor.

Ancak masonlar öyle yapmamalı. Nasıl aslında hiç olmayacakmış gibi görünen bir insanlık ülküsünün bir gün gelip gerçekleşeceğine güveniyorlarsa, bunun için nasıl “insan”a güveniyorlarsa (başka çaresi yok), bunun için nasıl aralarından ara sıra çürük yumurtalar çıkmasına karşın birbirlerine güveniyorlarsa, lokallerinde çalışanlara de güvenmeliler.

Nitekim güveniyorlar.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.