Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Prof. Dr. Kerem Doksat  (Okunma sayısı 45173 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 30, 2009, 05:22:40 ös
Yanıtla #10

Sayın Mozart,

Ben de bunu söylüyorum. Sayın Doksat, yazımın yayınlanmasını istememiştir. Zaten her engel, nihayetinde bir "istememek" değil midir? Atlamış olamaz çünkü benden sonra birçok kişinin yazısı yayımlandı. Uslubum burada yazdıklarımla aynıydı. Occham bana ustura verdiğinde, yoğunluğundan değil, fakat gerçekten yayınlanmasını istemediği için onaylamadığını düşünüyorum. Bunu da kendisine bu konjonkturde yakıştıramıyorum.

Sayın Doksat'a olan sevginizi anlıyorum. Ben de kendisinin yazılarını severim. Ancak sevilen biri olmakla, sürekli doğru karar vermek arasında bir bağ yok. Ben de çok iyi biriyim birçoklarına göre ama benim de zaman zaman yanlışlarım oluyor. İfade özgürlüğünü de içine aldığını zannettiğim "hür ve yapıcı tartışmalar"a kanarak yazıyordum ben oraya. Bana göre Kerem Bey'in yaptığı yanlıştır. Hem de çok büyük bir yanlıştır.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ocak 27, 2010, 10:12:53 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Kerem Bey bugün saat 23:00'da, kanal 7'de "alternatif tıp" konulu bir programa katılacak, onu sevenlerin bilgisine.

Mutlaka izleyin derim...

Haziran 19, 2011, 12:51:49 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Sn.Doksat'ın sitesini ben de sürekli takip etmekteyim. Gördüğüm kadarıyla yazılarına eleştiri getirenlerin yazılarını da paylaşmakta. Ancak hakaret içerikli değilse yayınlıyor. Hatta kimi zaman düzeltip öyle de yayınlayabiliyor. Sn.Popperist'in eleştirel yazısını görmemiş olabilir ya da bir aksaklık meydana gelmiş olabilir diye tahmin ediyorum.

Haziran 19, 2011, 01:14:08 ös
Yanıtla #13

Haziran 19, 2011, 01:22:16 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Paylaştığınız için teşekkürler :) Açıkçası ne yazdınız diye merak etmiştim . :)

Haziran 19, 2011, 02:42:09 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Prof.Dr.Kerem Doksat'ın işi gerçekten çok zor. Vatan hainleri ile uğraşmak kolay değildir.
Birisinin size saldıracağını bilirseniz ne yaparsınız? Aklınızın yettiği kadarıyla önlem alırsınız değil mi? Bunun içinde karşı saldırı da olabilir. Peki içinizdeki bir haine (eğer onu bilmezseniz) ne yapabilirsiniz?
Dünyanın en zor şeyi ikiyüzlü insanlarla tartışmaktır. Net değillerdir, çıkıp biz Cumhuriyetten nefret ediyoruz, yıkacağız demezler. "Konuşalım canım, ne var bunda", "İleri demokrasi" gibi sahtekarlıklarla yaklaşırlar. Ciddi ve iyi niyetli bir eleştiri gelecekse bu da ancak sosyalist ve ulusalcı(Bu gün için) insanlardan gelir.
Ayrıca bu hain insanlar güç ellerine geçince vahşi olurlar. Çünkü hainlik dürüstlük değildir, kişilik bozukluğundan kaynaklanır. Tarih kaybetme pahasına dürüst olanlarla doludur.
Ahmet Altan'ın göz göre göre TSK ya iftiralarını okudukça midem bulanırdı. Ergenekonu savunur, balyozu konuşur. Bağlı olduğu bir insan vardır, kuldur.

Sayın Kerem Doksat'ın işi açıkçası çok zor.

Bu her konuda kendisini desteklediğim anlamına gelmez, genel çizgisi itibariyle yazdım.

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Haziran 19, 2011, 02:47:34 ös Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 19, 2011, 06:33:30 ös
Yanıtla #16

Sayın Prometheus,

Kerem Doksat'ın işinin zor olduğunu söylüyorsunuz. Hakikaten öyle. Yani gerçekten bir adamı (Ahmet Altan) sevmeyip, "kozmopolitlik" "anti milliyetçilik" "liberteryenizm" gibi kavramları bir anda by pass edip, bütün düşünceyi "vatan hainliği" kavramına sıvamak için, babasına, kardeşinin kantinci vb. olması gerektiği esprisine, ailesine, intihallerine vb. kadar, konuyla ilgisiz bir sürü argümanı paragraflarca ileri sürüp, sonra hala elinde kat ettiği yol açısından hiçbir şey olmaması, ve bunu ifade eden benim gibilerin yorumlarını geri çevirmesi, gerçekten zor, zahmetli bana sorarsanız biraz da acıklı bir durum. Kerem Doksat'a bu küçük işlerinde başarılar dileyeyim bari...

:)
Saygılar.

Haziran 19, 2011, 11:57:20 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın poperist,
Nedense size yazarken hep en basit konulardan başlamak zorunda kalıyorum. Siz ise hep izm'lerdesiniz.

Dünyada iki sistemden birine dahilsinizdir, ya kapitalistsinizdir yada sosyalist. Bundan başka bir sistem yeryüzünde henüz bilinmiyor.
Antimilliyetçilik gibi, kozmopolitlik gibi şeylerin tamamı bunların içindedir. Alt sınıflarıdır.

Bakın kozmopolitliğin başı arşa değmiş tanımlamasını komünizm de bulabilirsiniz. Anti milliyetçiliği savunursanız yine komünistsinizdir.
liberteryenizm'i savunursanız kapitalistsinizdir. Açın bakın kapitalizm aşamalarından birisidir. Hatta son aşamasıdır bile diyebiliriz. Son aşamasının asıl tanımı bazen vahşi(saldırgan, müdaheleci) emperyalizm olarak da tanımlanır. Günümüze tam uygundur.
Aslında böyle tanımlar, tıpkı "Açılım" gibi döneme uygun, art niyetli insanların uydurdukları tanımlamalardır. Maksat cahillere şirin görünmektir. Yoksa tarih boyunca niye kimse daha önce açılımı keşfetmemiştir?

Ben sosyalist bir insanım ama Ahmet isimli şahsın ne olduğu belli değildir. O, yerine göre sosyalist yerine göre milliyetçi olmayı iyi kıvırır, kim güçlüyse onun çanağını yalar. Bu gün akp olur, yarın fettulah gülen, İnanıyorum ki ülkede askeri ihtilal olsa, ilk önce paşaları o kutlar. Onun tek inancı öyle kozmopolitlik falan değildir, sadece paradır, güçtür. İnanmıyorsanız nasıl bir çizgiyi takip ettiğine bir bakın artık.
Kozmopoliti anlayamacak kadar cahil birisinden bunu savunmasını nasıl beklersiniz? İnsan hayatı boyunca belli bir çizgide durur.
Türkiye bu gün mü kozmopolit olmaya ihtiyaç duydu? niye bu adam daha önce böyle bir tanımı akıl edip tek kelime bile etmedi? Kozmopolit lafını akp nin açılımdan sonra niye kullanmaya başladı?

İtiraf edin peygamberiniz de kapitalistti, değildi diyorsanız bir sürü yazı sunabilirim.
ahmet isimli şahıs buna ne diyor peki? yada fettulah gülen için ne diyor? hangi birine uyuyor acaba kozmopolit olmak? bambaşka ülkelerde Türkçe eğitimin manası ne? Hangi dincinin gönlünü okşamıyor bu? Hangisinin milli duyguları kabarmıyor? Övüne övüne bi hal oluyorlar.
Bu insanlar yıllardır niçin akıl edemediler anti milliyetçiliği? Kürçeyi çok istiyorlarda, kürtçe ezanı duyunca niye çıldırdılar? Al sana açılım işte, bırak istediği gibi ezan okusun, istediği gibi ibadet etsin.

Ülkemizin yapısına bakmadan, işsiz oranına bakmadan, dünyanın en pahalı benzinine bakmadan, asgari ücretin açlık sınırı altında olmasına bakmadan, okumuş oranının afrika ülkeleriyle nereeyse aynı olmasına bakmadan, daha ülkesinin hangi kıta'da olduğunu bilmeyen insanlara bakmadan, binlerce yıldır karışmış, iç içe geçmiş, kız almış, kız vermiş halklara bakmadan kozmopolitlik de neyin nesi? Kime neyi öğretiyorsunuz? Bunca sıkıntı bitti de veya yokta, kozmopolit olmak mı tek sorunumuz?
Bizim İlyas Salman'larımız, Deniz Gezmişlerimiz kürt değilmiydi? Pkk yı temize çıkartma mı kozmopolit olmak?
Hem ulusalcılık ne anlama geliyor? Kozmopolitin daniskası değil mi? Yoksa sizde mi milliyetçilik ile ulusalcılığın farkını bilmiyorsunuz?
Binlerce yıldır birada yaşamış bu insanlara kozmopolitik olmayı mı öğreteceksiniz?
Merak etmeyin, onlar bir şekilde birlikte yaşamayı hatta yan yana ölmeyi bile becerdiler. Önünüzdeki en güzel örnek ATATÜRK'tür. Aynı topraklar için, aynı amaç için insanlar yan yana ölmüştür. Alın size kozmopolitlik dalaverasına verdiğimiz cevap.
Ya komünist olursunuz ya kapitalist, yoksa kozmopolitlik komünizm içinde ufacık bir damladır.
Elbette ahmet altan gibi, Arinç'ın dedeleri gibi kişiler çıkıp Cumhuriyet için itiraz etmişlerdir, böyleleri hep olmuştur.

Biliyorum bunu yiyen bir sürü cahil insan var ama ben yemiyorum. Siz istediğiniz kadar inanabilirsiniz.

Geçen konuda Kuran'da kadının erkekten üretilmediğini söylemiştiniz bende gerekli ayeti size göstermiştim, niye cevap vermediniz?
Burada da bir sürü yazı bulup koyarsam yine cevapsız mı bırakacaksınız?
ahmet efendiye kadar bu ülkede savunulmayacak adam mı kalmadı? Nerede Uğur Mumcu? Nerede diğer ülkesi için ölenler? Ama sizler abdülhamiti anarsınız, fettullahı konuşursunuz.

Şuna kimse itiraz edemez ki,Komünizm'e geçesiye kadarda en iyi sistem ulusalcılıktır. Yoksa hakim güçlerin elinde maymuna dönersiniz.
Yüreği olan varsa oturur tartışırız.

Kerem Doksat için ise, ben ve siz neredeyse en son laf edebilecek kişileriz. O adamı anlatan bir sürü öğrencisi vardır. Hatta ekşi sözlüğü açın bakın. jaguraından bahsederler. Dangır dungur konuşur derler, göbeğiyle arabasını sürdüğünü iddia ederler ve cümlelerinin hep sonu ama iyi adamdır ile biter.
Ben onu tanımam etmem, hatta zıtlaşacağımı sandığım bir çok da konu vardır ama ahmet altana karşı odunu bile(malum hakimin lafıdır) savunurum.

Şu geldiğimiz günlere bir bakın, abdülhamit han anılıyor, aşık veyseli bilmezler
adnan menderes anılıyor, Ecevite yaşlıydı derler.
özalın anıtı bile vardır(nedense?) ama Deniz Gezmişin yoktur.
tayyip başbakan olur, mehdi derler peygamber derler, Yunusu hatırlayan yoktur.

Aklıma geldi;
Bu dünya akılsızın, aptalın elinde,
Sorarsan bütün bilgi de kendilerinde.
Üzülme eşek eşeği beğenir,
Hayır var seni sevmemelerinde.

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Haziran 20, 2011, 12:05:36 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 22, 2011, 02:00:13 öö
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Sayın popperist, yazılarınızdan anladığım kadar biraz ön hükümlüsünüz.  Sayın Prometheus çok güzel vurgulamalarda bulunmuş. Bir çok örneklerini yaşamış biri olarak, bu tip insanların topluma yön verici gibi gösterilmeleri beni gerçekten çok rahatsız etmektedir. Belki biliyor belki de bilmiyorsunuz. Bu şahsın babası benim gençlik yıllarımda yazıları ile  bizleri sokaklara dökerdi. O'nu sosyalizmin kahramanlarından biri olarak görürdük. Binlerce üniversiteli genç ona karşı yapılan ufacık bir hareket nedeniyle sokaklara dökülür, çatışmalara girerdi. Bu yüzden bir çok gencin hayatı kararmıştır. Pekiyi sonra ne olmuştur ? o meşum 12 Eylül'den sonra,  sosyalizmin kahramanı olarak gördüğümüz o kişi meğer liberalizmin en önde giden cengaveri olup çıkmaz mı ?  Kendime ne kadar kahrettiğimi burada anlatmaya kelimeler yetmez. Zehirlediği  sayısız gencimizin vebalini nasıl hala taşıyabilmektedir, nasıl olup ta hala topluma yön vermeye çalışmaktadır şaşırıyorum! Ne yazık ki , halkımız her şeyde olduğu gibi bunlarıda çabucak unutmaktadır.
        Gerçekten anlatacağım o kadar şey var ki , kitaplara sığmaz. Yani sözün özü, dün baba bu gün oğullar. Bu kadar ucuz  olmamalı idealizm.
        Bir vesile ile daha evvel de karanlık işler yapan bir şahsın sözünü bir kez daha ve tam da adamlarına yakıştığını düşündüğüm için yazacağım. Bu karanlık adam bana "Türkiye'de insan etinin inek etinden daha ucuz olduğunu " söylemişti de, ben de bu sözü burada paylaşmak istedim.
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Haziran 22, 2011, 06:52:56 ös
Yanıtla #19

Sayın Prometheus, siz her seferinde konu dışına çıkmasanız, ben de size her seferinde cevap veririm. Ama o kadar ayrı tellerden çalıyorsunuz ki, size cevap olarak yazacaklarımı düşününce, paragraflar gözümde büyüyor, üşeniyorum.

Burada da aynını yapıyorsunuz. Kerem Doksat, Ahmet Altan'ın Atatürkçülük ile, devlet ile ilgili söylemlerini eleştirmek amacıyla bir yazı yazıyor, ama konuyu bir türlü bu ana argümana getiremiyor, Ahmet Altan'ın etrafında, ailesinde, işinde dönüp duruyor. Benim derdim şu: Kerem Doksat, cevap verme iddiasıyla başladığı yazıyı sağdan soldan Altan eleştirileriyle doldurmuş, asıl cevap vermesi gereken konuya bir türlü değinememiştir. İşte Kerem Doksat'ın "zor" olan işi de budur. Zordur, çünkü imkansızı başarmak istemektedir. Günümüz, tek adamcılığın artık savunulamayacağı bir gündür, bu yüzden Kerem Doksat düzgün yazamaz, bu yüzden Kerem Doksat benim yorumumu engeller.

Siz ise bu eleştirime karşılık bana alakası olmayan görüşlerinizi yazıyorsunuz. Acaba "izm"lerde olan ben miyim, yoksa her metninizde komunizm, deniz gezmiş, yunus, ulusalcılık vb. alt metinlerini geçen siz misiniz? Acaba derdi basit olan ben miyim, yoksa siz misiniz. Cevap yazmak için zaman harcıyorsunuz, ama lütfen biraz benim yazdıklarımı dikkatli okuyun. Benim burada komunizm-kapitalizm tartışacak bir söylemim olmadı. Tüm bunları nereden çıkarıyorsunuz? Bir paragrafınızı alıntılayın ve deyin ki, "işte bu paragrafı senin şu iddiana yönelik olarak yazdım". Ben iddia ediyorum ki diyemezsiniz. Çünkü off topic oluyorsunuz. Kendi telinizden çalıyorsunuz. Üstelik konu dışı da olsa yine yanlış, yine hatalı, yine çelişkili yazıyorsunuz ki işte beni yazdırmaktan caydıran taraf da burası oluyor.

Benim burada yazdıklarım gayet açık ve  anlaşılması zor olmayan şeyler. Ortalama bir okuyucu bu tartışmada kimin ne yazdığını anlar diye düşünüyorum ve daha fazla uzatmak istemiyorum.

Saygılar