Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Pargalı İbrahim Paşa ve Gnostik Kimliği  (Okunma sayısı 30492 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 04, 2015, 06:11:25 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Pargalı ile alakalı bu güzel yazı 2011 yılında yazılmış nasılda gözümden kaçmış anlamadım.
Pargalının hakkında yazılanlarda kopukluklar var bence,nede olsa çoğu salt bilgi değil yorum.
O zamanki avrupada bu işleri kıvıracak kadar büyük bir yapı olduğunu sanmıyorum.Kanunini bu kadar büyük ve etkili bir hükümdar olup olmayacağı bile bilinmez iken pargalıyı bu iş için hazırladılar denmesi çok zorlama.Pargalı ibrahim osmanlı veziriazamları içerisinde benim için en iyi en güçlü ve osmanlıya katkıları yadsınamayacak kadar büyük bir adam.

Sanata olan düşkünlüğünden dolayıdırki heykele ilgisi olması normaldir.Aslında şöyle neden bakmıyoruzki?

Osmanlı dönemi sanat eseri sayın dese biri hemen ilk akla ngelen,cami,kervansaray,han,hamam,köprü.
Başka?

İstanbuloda osmanlı eseri olarak camilerden başka gösterilecek bir şeyimiz yok.Topkapı sarayı mimarisinden değil konumundan dolayı çekici.
Antik yunanda ve romada gücün simgesi görkemli yapıları heykellerle bezeyip bir ihtişam oluşturmuşlar.
Biz sanatı olmayan bir devlet olarak pargalının aslında bu girişimi yaşasa ve o ihtişamlı yüzyılda osmanlı bence tam avrupalı bir devlet olabilirmiş.

karahan

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 05, 2015, 08:21:38 ös
Yanıtla #11
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonların dünya siyasi tarihi üzerinde büyük bir etkisi olduğunun tarihsel bir kanıtıdır Pargalı İbrahim. Dolayısı ile her ne kadar kurum olarak direk siyasete müdahil oldukları inkar ve red edilse bile masonik faaliyet gösteren tüm dernek ve kuruluşların üyeleri yada bir kısmı mutlaka  bulundukları ve yaşadıkları ülkelerde önemli rolleri üstlenmişlerdir. Bu yüzden ben mason localarının büyük hedefler doğrultusunda kurulduğunu ve yürütüldüğünü düşünüyorum sadece sivil ve elit bir kuruluş değil devlet yönetiminde ,sivil kuruluşların ve medyanın yönetiminde paylarının olduğunu istediklerinde senaryo yazıp istediklerini oynatabilecek güçte olduklarını düşünüyorum. Yanılabilirimde ama tarihin çoğu neticesi bunu destekler nitelikte.

O tarihte Avrupada güçlü  ve faal olan hangi locadır acaba bu işleri beceren.Hatta kendi can dertlerinden vakitte bulmuşlarmıdır?
Şu yazdıklarınız bu forumun işi değil hurafe sözlerden başka bir şey değil.Hurafeliğinde bu forumda kabul görmesi düşünülemez.
Masonluk tek başına tüm bu dediklerinizi yapamaz,mesela şöyle dese idiniz biraz olurdu kimi masonlar toplumda bir yere gelmiş olanlar bazı alanlarda kullanılmış yada etkin olması istenmiştir.

karahan

Zaten o dönemlerde hem Avrupa hemde Osmanlıda din faktörünün devlet yönetimlerinde ön planda olmasından dolayı masonik bir faaliyetin aşikar yapılması imkansız idi. Kendi can dertleri ile uğraşıyor olmaları doğru ama bu Osmanlıda değil avrupada çokça da Fransada. Hurafe ye gelince ben insanoğluna verilmiş en değerli öge olan düşünce yi dile getiriyorum yani sadece düşündüğümü söylüyorum. Mantıklı açıklamalarla ikna edilebilirim. Bu forumda saygıyı barındırmayan sözler kabul görmeyebilir ancak ilime bilime ve bunların ışığına inanan bir kurum düşünceye saygı göstermeli yada sizin söyledikleriniz bu kurumu ilgilendirmeyebilirde (ben sizi kurum adına konuşuyor olarak düşündüm çünkü siz bu kadar kat'i konuşunca) dolayısı ile hakaret ve saygısızlık içermeyen yazımda kimseyi kırmayıda düşünmedim. Son olarak şöyle dese idiniz olurdu dediğiniz  toplumda bir yerlere gelmiş masonları sizce kim yada hangi güçlü ve bilmediğimiz örgütlenme kullanmıştır. Bu konuda birşeyler bildiğinizi destekleyen bir söylem olmuş son dedikleriniz.
Gelecekte varacağın nokta, geçmişte yaptıklarının eseridir.

Eylül 05, 2015, 08:54:36 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Akılcıl

Tarafımdan şahsınıza saygı içermeyen bir cümlemi gördünüz?
Hurafe sözcüğü tdk ya  göre;

Dine sonradan girmiş  boş inanç.

Hurafe genelde din için uydurulmuş sözler olduğu düşünülürse,bu betimlemeyi ben bahsettiğiniz konuya uyarladım sadece.
Yani gerçekliği asla kanıtlanamayacak bir takım faraziyeler üzerine pargali,masonluk ve osmanlı ile alakalı bir bağ oluşturmak hurafeliktir.
Ben karahan'ım bu forumdaki tek vasfımda forumdaki en eski katılımcılardan biri olmam ,bundan öte bu forum adına herhangi bir beyanda bulunmam abesle iştigal olur.Üstelik ben bir hariciyim yani mason değilim,dışarıdan biriyim.

Dediğiniz tarihler masonluğun avrupadaki en sorunlu yılları idi.Avrupa devletleri başta fransa ve vatikan olmak üzere her daim çeşitli planlar içerisinde olmuştur.Pargalı bir hain değil idi,oldukça zeki ve ne yaptığını bilen biri idi.Son dönemlerinde ihtirasına yenilmesinde kanuninin bir çok devlet işini pargalıya bırakmasınında etkisi yoğundur.

Yani pargalıya o sözleri ettiren aslında bir başka mantıkta kanunidir,o yolu ona o vermiş gidişatın vehametini görüncede işini bitirmiş.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 17, 2016, 12:09:58 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok ilgi çekici bir yazı. Bu teorinin gerçek olma ihtimali de var. Kânuni çünkü tahtın tek varisiydi ve babası Yavuz'dan güçlü ve zengin bir ülke teslim alacağı bilindiği için bazı şeyler önceden hesaplanmış olabilir.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender