Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kürşad yerine Alemdar Mustafa Paşa  (Okunma sayısı 3639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 15, 2013, 12:00:47 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Her toplum kahramanlara ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaç rol model sağlama ihtiyacının yanısıra toplumu bir arada tutabilecek ortak değerlerin sağlanması için de gereklidir. Bunu kendi toplumumuz özelinde değerlendirirsek günümüzdeki kahraman imajının Ulu Önder Atatürk ile doldurulduğunu görürüz.
Ne var ki Atatürk Cumhurbaşkanı olması nedeniyle gençlerin gözünde fazlaca "kalem efendisi" gibi gelmektedir zira günümüzde kahraman deilince akla süpermen gibi havada uçan , bedensel güç gösterisi yapan kişiler anlaşılmaktadır. Azerbaycan'daki Karabağ direnişi sırasında çokça kahramanlıklar sergileyen bir Azer askere Rambo lakabı takıldığını duymuştum. Ona Atatürk lakabı takılsaydı biçmsiz dururdu.
Peki Amerikanın Rambosu yerine bu kişiye ne diyebiliriz?
Türk milliyetçiliğinin kahraman sembolüne baktığımızda Hüseyin Nihal Atsız'ın romanlarında adı geçen Kürşad'ın en büyük savaşı figürü olduğunu görürüz.
Fakat bu durumda bir çok sakatlık var. İlk olarak o kişinin gerçek adı Kürşad değil, çince bir ismi var Kürşad yazarın taktığı bir isim. İkincisi Kürşad'ın bir ara Çin'e sığındığı biliniyor. Bu tarihlerde yani Göktürkler devrinde kesin nüfus kayıtları bulunmadığından Kürşad'ın annesini bilmiyoruz kuvvetle muhtemel bir çinli olabilir.
Yani en bahadır ruhlu Türk yarı çinli olabilecek, çinli ismi taşıyan ve çine sığınmış biri mi? Peki kahramanlığı neymiş çin sarayına baskın yapıp imparatora süikast düzenleyip başarısız olmak.
Takdir edersniz ki bu kişide "En güçlü Türk" olacak kapasite yok.
Ben milletini seven biri olarak savaşçı Türk'ün sembolü olarak Alemdar Mustafa Paşa'yı öneriyorum. Kendisi ayaklanma bastırmış, Rusları yenmiş ve en son olarakta içimizdeki karışıklıkları önlemek için saraya baskın yapmış ve Kürşad gibi başarısız olmak yerine şehzade Mahmud'u padişah yapmayı başarmış karışıklıklara nokta koymuştur.
En sonunda isyancıların eline geçmektense ölmeyi yeğ tutmuş cephaneliyi havaya uçurup kendisiyle beraber yüzlerce isyancıyı da yok etmiştir.

Nisan 15, 2013, 12:32:10 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kişi saçmaladığının farkına varamıyorsa, birisinin ona saçmalamakta olduğunu, bu gereksiz ve yakışıksız yazıların böyle ciddi bir foruma yakışmaması nedeniyle kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini söylemesi mi gerekiyor?

Söylenince anlaşılırsa ne âlâ!
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 15, 2013, 12:41:48 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Samuray

Sanırım okuduğunuz bir romanın etkisi ile bu önermeyi yapıyorsunuz bencede gereksiz ve saçma olmuş,türkler alemdar mustafa paşayı tarihteki bir figür olarak görmüşlerdir daha ilerisini hiç düşünmemişlerdir.Atatürkün yerine ise bir arayış olmamıştır hafızamızda bilgilerimizde yaşanışlıklarda daha henüz yeni ve bilinen olduğu için biz atatürkü tercih ediyoruz.
Üstelik böyle tanımlamalara ve rol model arayışlarına en tepeden başilamanızda  ilerisi için beni ürküttü sn.adamda sanırım bunu saçmalık olarak niteleyip kibarca uyarıyor ciddiye alsanız iyi olur en azından bakış açınız duygularınızla birleşmez.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 15, 2013, 01:10:28 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sayın Samuray'ı bu harika(!) önerisi için kutlamak gerek. Gençleri düşünerek kahramanlar öneriyor. Forumda bir bu eksik kalmıştı.

Bizim de küçükken kahramanlarımız vardı. Çizgi romanlarda...

Şimdi büyüyünce düşünsel kahramanlar edindik.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Nisan 15, 2013, 06:30:34 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kişi saçmaladığının farkına varamıyorsa, birisinin ona saçmalamakta olduğunu, bu gereksiz ve yakışıksız yazıların böyle ciddi bir foruma yakışmaması nedeniyle kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini söylemesi mi gerekiyor?

Söylenince anlaşılırsa ne âlâ!
Böyle bir gerekliliği son hissettiğinizde yönetim yanıtınızı şikayetim üzerine silmişti malesef edebe aykırı sözlerin forumda yer alması doğru olmmuyor bu nedenle bana hakaret etmeyi kesmenizi istirham edeceğim. Bir kez daha şikayette bulunup yöneticilerin değerli vaktini almaya yüzüm yok... Üçtür bana "saçmalama" diyerek hakaret ediyorsunuz madem saçmalamaktayım lütfen zamanınızı saçmalıklara ayırmak yerine kendinize başka meşkale bulun aile terbiyesi aldığımdan dolayı size cevap veremiyor olmamı kötüye kullanmamanızı rica ediyorum...

Kalan kişiler için ise düşüncemi şu şekilde arzedeyim. Çocuklarımız Batman'lerle Spidermanlerle büyüyor bunların yerine bir alternatif çıkarmalıyız. Atatürk gerçek bir kahramandır ancak çocuklar oynarken kendisini Atatürk yerine koymazlar bu sahte kahramanların alternatifi gerçek ancak Atatürke nazaran daha erişilebilir biri olmalıdır. Ve Atatürk'ün aksine savaşçı yanı yerine deha yanı ön planda olmamalıdır çünkü özellikle gençler savaşçılara daha çok özenir.
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2013, 09:50:53 ös Gönderen: Apprentice »