Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden mason olmak istiyorsunuz ?  (Okunma sayısı 16799 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 29, 2013, 08:50:59 öö
  • Uzman Uye

Bu soru,alışılmışın aksine masonlara değil harici üyelere yöneltilmiş bir soru...

Uzun zamandır dikkatimi çekiyor;başta üyeliğe yeni katılanlar olmak üzere,çoğu üyemiz mason olma gayreti içerisinde...

Derhal mason olmak isteyen arkadaşlarımız,benim kendilerine sorduğum soruyu hiç kendilerine soruyorlar mı acaba ?

İnsanların elbette hayalleri de olur,hedefleri de...Ancak,hedef somut olursa ulaşılmaya değerdir.

Bakıyorum,yeni üye olmuş bir dostumuz,hemen nasıl mason olurum un peşine düşmüş.Önce araştırıp,irdeleyip,masonluğun kendisine uygun olup,olmadığını kavraması,daha sonra bu yolda isteklerini şekillendirmesi gerekmez mi?

Gerçek anlamda mason olmak,öyle tekris edilmekle falan olmuyor;zaman ister,isteklilik ister,yoğun çalışma ve fedakarlık ister,arınma ve temiz bir kişilik ister,en önemlisi  karşılında bilgi ve erdem dışında elde edebileceğiniz hiçbir şey yoktur..Bunları göze almadan mason olmaya gönül verirseniz,belki adınız mason olabilir ama kendiniz gerçek anlamda mason olamazsınız.

Masonluk'u araştırıp,kesin kararını vermiş olanlara tekrar soruyorum,neden mason olmak istiyorsunuz ?

Saygılarımla

Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 29, 2013, 11:19:08 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kim istiyor?

boyle bir baslik vardi benim hatirladigimca :)

tekris olunmakla gercek mason olunmaz belki dogru ama tekris olmadikca da mason olunamaz.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Mayıs 29, 2013, 09:09:25 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ceycet'in bu sorusunu çok sevdim.

Açık söylemek gerekirse masonluğu çok fazla sevmeme rağmen hiç mason olmak istemedim.Fakat bir masonun ahlaki özelliklerine de sahip olmayı isterim.Büyük tolerans...büyük erdem...büyük hoşgörü ve büyük saygı...

Mason olmak istemememin nedenlerinden biride sanırım masonluk hakkında ''yeterli'' bilgiye ve ''aydınlığa'' kavuşamamamdan kaynaklanıyor.

Ve birde bana çok ağır geldiğinden olsa gerek...

Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mayıs 30, 2013, 12:53:11 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.ceycet

Bu soruyu sorduğunuz ve cevap beklediğiniz arkadaşlarımız sanırım hem üstlerine alınmayacaklar hemde cevabını bilemedikleri için soruya yanaşmayacaklardır.
Bir çok kişi birçok ünlü insanın mason olduğundan dolayı mason olmak isterler,zaten o masonmu şu masonmu diye araştırmalar o yüzdendir.
Masonluğun sadece bir yol olduğunu ve bu yoluda sadece kardeşlik ilkesine dayanarak ve birbirlerine tıpkı körlerin birbirlerine dayanışması g,ibi yardımlaşarak devam ediyorlar.
İnsanların herşeyi ve birçok kavramı aşırı abartması ve değerli hale sokması nedeni ilede masonluğu ulaşılmaz bir mevkii gibi görüyorlar,
masonların aslında yaptıkları şey çok basit bir mantığı var bilginin peşinden gidiyorlar yol bu tekamül yolu bilgiden geçer aslında bu kadar basit.

eskiler hep der ya kendini bil
işte ilk oradan başlıyorlar.

dışarıdan bakanların birçoğunun neden mason olmak istedikleri hakkında bir fikirleri olduğunu sanmıyorum ama fenerbahçe kadar popüler olduğunu düşünüyorlardır muhtemelen etkin ve elit olmak istiyorlar ama o yolda böyle şeyler yokki bir bilseler.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 30, 2013, 08:20:47 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Ben kendi içimde gerçek bir masonum. Herhangi bir mason locasına bağlı olmamın yada olmamamın bir önemi yok. İnsan hissettiği yaştadır ve insan hissettiği karakterdedir.

Hani derler ya "sen kendini ne zannediyorsun ?" diye. İşte ben kendimi mason zannediyorum.

Mayıs 30, 2013, 08:08:26 ös
Yanıtla #5
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Intense,

Mason olduğunuza nasıl bu kadar çabuk karar verdiniz ?

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mayıs 30, 2013, 09:10:18 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Aslında benimde ilgimi çeken bir nokta bu ,idealistlerin pek yapmadiği bir şey bu ,ama materyalistlerin çok ön planda tuttuğu bir şey diyendüşünüyorum.aslında fikir  de zikirde buna hazır hissediyorsa birey eyleminde de masonluğa geçmek ve bu birliği oturtmak  için çabalıyorsa ,iyi bir şey olduğu fikrindeyim.

Mayıs 30, 2013, 09:49:46 ös
Yanıtla #7

Mason olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu ... Masonluk sırlarına sahip değilim bu Tanrı'nın belki bana çizdiği yoldur. Teklif gelirse düşünürüm değerlendiririm üniversite 1. sınıftan beri araştırırım sahip olduğum kendimce 0 . Kimisi masonluğu güç için kimisi para için ister. Para istemiyorum param var güç istemiyorum çünkü üstünde kullanmak isteyeceğim insan yok. Merak desen o da değil gerçekten sahiplerse aralarındaki kardeşliği isterim tartışmayı tarihi onlardan dinlemeyi sahip oldukları kitaplardan okumayı isterim. Yaşım 30 yolun belki yarısı belkide yarısından da fazlası bu vakitten sonra artık istediğim hayatımı olumlu kullanmak . Onu da zaten azda olsa kendimce yapıyorum. 9 kişi olun birleşin araştırın bulduğunuz bilgiyi aranızda müzakere edin emek verin saygı gösterin kardeşçe yaşayın araştırın ilerleyin bilgileriniz sırrınız olsun yeni kardeşler edinin güvenilir bu şekilde zaten ilerlersiniz belki bunun sonunda mason olamayacaksınız ama birşeyler öğrenmiş olacaksınız .

Esenlikler dilerim ,
Nico
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Temmuz 14, 2013, 07:51:22 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Bilgelik, tolerans, kardeşlik, fikir özgürlüğü, dayanışma, açık görüşlülük, bilimin yolunda gitme, kişisel olarak aydınlanma gibi kavramlara son derece önem verildiğini gördüm bu forumda. Daha önceki araştırmalarım da bu yöndeydi. Böyle bir topluluğun için de kişi kendini manevi olarak üst seviyelere taşıyabilecek fırsatlara çok daha açık olacaktır. Maddiyat her zaman bir yere kadar kişiyi mutlu edebilir ama sonrası için de kişini kendisini insan yapan değerler için üst seviyelere taşımalıdır. Dolayısıyla masonlukta bu seviyelere gelme ihtimali çok yüksek görünüyor. İçinde olmadığım için araştırmalarım ve burda yazanlar sonunda bu kanıya vardım.

Bu sebeplerden dolayı da mason olmak istiyorum. Olabilecek seviyeye gelebilecek miyim, gerekli şartları sağlayabilecek miyim bilmiyorum ama istemeden bir şeyi başaramıyorsunuz.

Temmuz 14, 2013, 10:04:14 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

İsteyin verilecektir,arayın bulacaksınız,çalın kapı size açılacaktır.

Saygılarımla.
Memento Mori