Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Olmak İsteyen Kişiye Öneriler - 1  (Okunma sayısı 34343 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 09, 2014, 10:45:04 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu konuda Masonluk yolunda ilerleyen adaylara düşünülebilecek birkaç önerim olabilir diye düşünüyorum.

Aşağıdaki yazımın, yukarıdaki bahsi geçen konulardan bazılarının detaylarını oluşturmasını umuyorum:

Bir kişi neden Masonluğa girmek isteyebilir?

Ne tür bir arayıştan dolayı bu istek ortaya çıkmıştır. Aranılan iyi biliyorsa, aranılana ulaşma yolunda kişi Masonluğu genel anlamda ne kadar biliyordur. Belki de aranılan Masonluk değil de bir başka topluluktur.

Öncelikle söylenebilir ki, kişi Masonluğu kulaktan dolma öğrendiği kadarıyla değerlendiriyorsa büyük ihtimalle yanılıyordur. Bu bakımdan aceleci olunmamalı, araştırılan konu sabırla araştırılmalı ve değerlendirmeler yapılmalıdır.

Bu yol neye benzer?

Masonluk üyeleri haricine kapalı olan ezoterik bir yoldur. Bu yolda iyi bir birey daha iyi bir birey olmak için ilerler. Bu yolda düşünsel gelişim, ahlaka ve erdemlere yansır, bu yansımalar ise pratiğe dökülür. Kişide olgunlaşan gelişim meyveleri, kişi bencillik kilidini kıramamışsa, paylaşılmayan bir değer olarak çürüyüp gidebilir. Bu bakımdan bu yolda yürümek isteyen kişi paylaşımını işin en genelinde tüm insanlık için, ölçüsünü adamına göre ayarlayarak yapmalıdır.

Forumumuz Türkiye'de Masonluk yolunda yürümeyi aklından geçirmiş biri için, Türkiye'deki en zengin ve canlı kaynaktır. Peki bir aday Türkiye'de hangi yolda ilerlemek istemektedir?

Türkiye'yi baz alırsak, Masonluk yolunda ilerlemek isteyen bir erkek için iki yol farklı yol vardır ve bu yollar kapıları çalınmadan önce iyice araştırılmalıdır. Bu yolların evrensel amaçları ve ilkeleri çok benzer de olsa, birbirinden ayrı düzenlere, ön şart ve kabullere sahiptirler. Masonluk yolunda ilerlemek isteyen bir aday ülkemizde hangi yoldan yürümek istediğini de iyi düşünmelidir. Bilmelidir ki iki yol arasında Masonik çalışmalar olamamakla birlikte, temel bazı konuların kabullerinde çok önemli olarak nitelendirilen farklılıklar mevcuttur. Bir kadın için ise tek bir adres gösterilebilir. Neden farklı yollar var, bu adresler nelerdir gibi soruların cevapları forumda bulunabilir.

Bahsedilmesi gereken en önemli konulardan biri de şudur:

Kişi "Mason" olarak anıldığında kendini çok özel görülerek oturduğu yerden çok farklı değerlendirmelerle el üstünde tutulacağını zannediyorsa yanılıyordur.

Unutulmamalıdır ki, bu yolda gerçekten yürümek demek, kişinin gerçek bir Mason olma idealine yaklaşmasının bir yolculuğudur. Bu yoldaki yolcu, kendisinden beklenen sorumlulukları yerine getirmek zorundadır. Daha da ötesinde, Masonluğun bir tık daha ileriye gidebilmesi için ekstra bir gayret içerisinde olup çevresine, ülkesine ve dünyaya katkılar sağlayabilmelidir.

Mason olmaya çalışan kişi belki de en önce, nasıl Adam olunur onu araştırmalıdır.

« Son Düzenleme: Kasım 10, 2014, 07:19:43 öö Gönderen: ADAM »

Kasım 09, 2014, 11:40:12 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Sayın Katharsis konuyu daha ileri bir noktaya taşıdı.

Mason olmak isteyen bir kişinin Türkiye'de hangi yolu seçmesi gerektiğini de bilmesinin öneminden bahsetti.

Yani HKEMBL ve ÖMBL'nı kastediyor. Bayanlar için zaten tek seçenek var o da KMBL.

Foruma üye olanlar bu konuda çok şanslı. Her iki obediyansında masonluk anlayışı ve farkları çeşitli başlıklar altında defalarca irdelendi. Aranırsa kolaylıkla bulunabilir.

Madem konuyu açtı ben bir soru sorayım. Mason olacak bir kişiye diğer obediyans tanıtılıyor mu, söyleniyor mu masonlar tarafından, yoksa bu farkı kendisinin bilmesi ve kararını zaten vermiş olması mı bekleniyor?

« Son Düzenleme: Kasım 09, 2014, 11:46:43 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Kasım 10, 2014, 06:19:19 öö
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Bence Türkiye de   hangi obediyansın kişi sayısı fazla ise o tercih ediliyor. Fazla olan obediyans içindeki masonlar diğerinden haberdar bile değillerdir. Çünkü duzensiz o deyip geçiştirilmekte sanki...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Kasım 10, 2014, 08:07:13 öö
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altındaki paylaşımlarımızın aslında benim ikinci aşamada olmasını öngördüğüm birçok konu, katılımcılarımız tarafından birinci aşamada irdelendi.

Özellikle Sayın Katharsis, bu konuda çok güzel bir katkıda bulundu.

Başka katkıda bulunanlar da olacaktır.

Bu durumda ben onlardan önce davranarak, mason olmak isteyen genç dostumuza ilk aşamadaki önerilerimi aktarayım:

Dostum, öncelikle öyle hemen Masonluğa girmeyi, mason olmayı isteme… İstersen, bu bilinçsizcesine olur; ön yargıya düşebilirsin. İyisi mi, sen önce Masonluk hakkında edinebileceğin kadar çok bilgi edin.

Eskiden Masonluk ve masonlar bir kapalı kutu gibiymiş. Ne bu kurum ne bu kişiler hakkında bilgi edinme olanağı varmış. Üstelik bu bilgilerin edinilmemesine de çalışırlarmış mason olan kişiler. Oysa şimdi öyle mi?... Hiç e değil. Çok bilgi var, edinmek isteyen için.

Öncelikle, nedir bu Masonluk denilen?... Bunu bir öğren. Öğrenmekle kalma; anla.

Masonluğun amaçları nelerdir?... Bunlar senin için uygun amaçlar mı?

Masonluğun ilkeleri nelerdir?... Hem temel ilkeler, hem töresel ilkeler… Bunlar sana uygun geliyor mu?

Masonluğun amaçları ve ilkeleri sana uygun gelmiyorsa, bil ki Masonluğa girerek Masonluğu kendine uygun olan bir biçime dönüştüremezsin. Bir kurum zaman içinde değişir ama bu sosyal bir değişimdir ve çok uzun yıllar alır; bu değişim belki kuşaklar boyu bile sürer. Sen kendini Masonluğa uyarlamalısın; Masonluğa uyum göstermelisin. Bunu yapabilecek misin? Kendini çok zorlarsan, mutsuz olur ve Masonluğun dışına düşersin. Bunu baştan hesapla. Masonluğa gireceksen, orada bulunmak, mason olmak için girmelisin, beğenmezsem çıkarım düşüncesiyle değil.

Bu kadar yetmez… Bunun ardından Masonluğun örgütlenme biçimi ve çalışma yöntemi gelir. Bunları da bilmelisin… Bunlar senin için sürpriz olmamalı. Amaçlar ve ilkeler için geçerli olanlar, örgütlenme tarzı ve yöntemler için de geçerlidir. Bunları önceden bilmelisin. İşine gelmiyorsa, baştan masonluğa girme hevesinden vazgeç. Belki şöyle desek daha iyi:  Bu konudaki niyetini ertele; sonraki bir tarihte yeniden gözden geçirirsin.

Bu aşamaya kadar iyi geldiysen, şimdi bir de Masonluğun tarihini şöyle bir incele. Bunu az da olsa bilmelisin; sonra bırakmamalısın. Masonluk ne zaman nerede doğmuş, hangi aşamalardan geçmiş, günümüze nasıl gelmiş; hem dünyada hem bizim ülkemizde…

Hepsi tamam mı?

Şimdi sıra Masonluğun düşünsel öğelerine, bir diğer deyişle felsefesine geldi. Gerçi Masonluğa girdikten sonra bunları ritüelik ortamda göreceksin ama, önce, ritüelik olmayan bir düzeyde bunlar nelerden oluşur, onu da şöyle bir öğrenmelisin.

Bu işin çok uzun süreceğini mi düşünürsün?... Doğru! Uzun sürecek; zaman alacak. Masonluk da öyle değil mi? Bir ömür boyu… Onun süresi için de bunun süresi pek bir şey sayılmaz.

Yoksa sen Masonluğa önce kısa bir süre için girmeyi, bir denemeyi, işine gelirse devam etmeyi, hoşlanmazsan vazgeçmeyi öngörerek mi girmek istemiştin? Öyle bir düşüncen varsa boşuna yorulma, gerek zamanını, gerek enerjini boşa harcama çünkü düş kırıklığına uğrayacaksın. Çok mason var böyle senin gibi düşünüp Masonluğa girmiş ve sonra çıkmış olan. Sen onlardan olma!

Bütün bunları yap, sonra kararını ver. İşte ancak ondan sonra sana ikinci aşamada kendini hazırlaman gereken diğer noktaları da sana anlatmalıyız. Ancak bu ikinci aşamanın anlatımı, Masonluktaki örgütlenme tarzı ve çalışma yöntemini de biraz olsun bilmeyi gerektirir. O nedenle, sen şimdi git, öncelikle onları bir incele, diğerlerini incelemeye sıra gelmeden önce buraya dön; sana başka bilmen, kendini hazırlaman gereken birtakım incelikleri anlatalım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 11, 2014, 11:17:02 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason olmak isteyen bir erkek zaten bunu önceki hayatında bir eksiklik olarak hissetmiş ve aydınlık için adımları olmuştur.

Bu forumda bir çok değerli üyenin bu konuda ne kadar hevesli ve aceleci olduğu bariz görülmekte.

Ama affınıza sığınarak önce kendimize gerçekten ne istediğimizi sormalıyız.

Bu konuda bir çok birikimi olduğunu düşündüğüm Sayın ADAM'ın bir yorumunda mason olmanın bir derneğe üye olmak ile gerçekleşmeyeceğini ve kendisininde mason olmak istemediğini buna cevaben kendisini hazır hissetmediğine yakın bir yorum belirtmişti.

Şimdi bu kişinin masonluğu benimsediğini buradaki çaba ve emeklerinden zaten görebiliyoruz.

Her konu başlığı altında fikir düşünce ve bilgisi var.

Eğer Sayın ADAM masonluğu içerisinde yaşayıp bir süre bununla yetinebiliyorsa,yolun başında olan bizlerde bundan feyz almalıyız.

Şuan istese olabilir olamaz bu değil söylemek istediğim yanlış anlaşılmakta istenmiyorum !

Burda söylemeye çalıştığım mason olacak insan bence her açıdan kendini değerlendirmelidir.

Bolca araştırmalı fikir alışverişi yapmalı şu forumda en az 3 yıl süreklilik göstermeli geçiçi bir heves olmadığını kendisi hissetmeli.

Maddi ve manevi yeterlilik göstermeli,düzenli bir hayata sahip olmalı.

Biz üyeler sanki her açıdan bütün problemlerimizle yüzleşmiş aşmış kendimizi buna hazırlamış ve şuan etkimize bir tepki bir cevap bekler gibi davranmaktayız.

Varsayalım ki mason olduk ?

Ben kendimden ödün vererek bu locanın aidatını ödeyebileceksem bu bir gelişim değil hata olur.

Manevi boyutunuda unutmamak gerek çok paramız olabilir ama bunu kaldırabilirmiyiz ?

Mason olmak isteyen kişilere öneriler mi ?

Arkadaşlar bu forum zaten öneri,bilgi hazinesi ben bazı başlıkları incelemek istediğimde seçemiyorum buğün hangisini irdeleyip araştırsam diye ikilem yaşıyorum.

Bu başlığın gereksiz olduğunu asla söyleyemem yorumumun amacıda bu değil böyle anlaşılmasını istemem.

Yeteri kadar isteyen açar okur bilgi edinir kendi kafasında tartar biçer zamanla suyunu kaynatır ve artık öneriye bile ihtiyacı kalmayacaktır çünkü o erkek zaten ne istediğini biliyor ve öneride bulunacak düzeye gelmiştir.

( Bunlarda kendimce önerilerimdir )

Işığınız bol olsun
« Son Düzenleme: Kasım 11, 2014, 11:19:24 öö Gönderen: Kajmeran »
Saygılarımla.

Kasım 11, 2014, 11:29:02 öö
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Gerçi şu ana kadar yazdıklarımızla doğrudan bağlantılı değil, belki ilk önerimizin yani bilgi edinmenin erkesindeki bir öneriyi getirmuş bize Sayın Kajmeran ama olsun. Anlatımında biraz karmaşıklık varsa da, iki kez okununca ne demek istediği anlaşılıyor.

Tek bir soru: İki kez "erkek" sözcüğünü kullanmış; kişi ya da insan değil. Bununla "kadın olmaz" mı demek istiyor, yoksa erkek yerine "insan" koyabilir miyiz?   

Kasım 11, 2014, 11:38:42 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben insan yerine erkek demeyi yeğeliyorum.

(Ama bir kadın kendini geliştiremez  yada bir erkeğin bu forumdan öğreneceklerini öğrenemez diyemem.)
« Son Düzenleme: Kasım 11, 2014, 11:42:00 öö Gönderen: Kajmeran »
Saygılarımla.

Kasım 11, 2014, 11:50:04 öö
Yanıtla #17
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Kajmeran'ın benimsediği tutuma alışkınız.

Kimileri kadınların da mason olamayacağı konusunda diretmecidir. Ancak o ayrı bir başlığın konusu. O nedenle burada Sayın Kajmeran'a da bir diyeceğimiz yok.

Acaba mason olmayı düşünmeden önce Masonluk üzerine gerekli bilgileri edinmeye gerek olmadığını savunacak bir katılımcımız var mı?

O da bir görüştür. Kimileri önce mason olunmasını yani ilk inisiyasyonu geçirmeyi, sonra bilgi edinilmesini öngörebilir; hani tarihteki eski ezoterik örgüt ve kurumlarda (Örneğin Hermetizm) olduğu gibi.

Ne dersiniz?

Kasım 11, 2014, 12:10:28 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben kadınların mason olamacağını dayatan gruba dahil değilim.

Burada mason olmak isteyenlere önerilerde bulunuyoruz değil mi ?

Bu öneriler acaba kime hitap ediyor diye sorabilirmiyim ?

Ben buna istinaden erkeklere sesleniyorum.

Oysaki bir haricinin cinsiyetinin ne önemi var ki ?

Bu forumda ben ne kadar benimseyebiliyorsam fikirleri bir bayan arkadaşımızda o kadar benimseyebilir hatta bana yol gösterebilecek seviyede olabilir.

Ama bunu ne kadar realiteye dökebilir  ? Bu bağlamda erkek üyelere seslenmek daha alakalı olur.

Ben değerli üyelerin bu forumda bir bayan üye gibi tutum sağlamalarının daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Dernek bayan arkadaşları kabul etmiyorsa buna saygı duymak gerekir kendince kuralları sebepleri yada gelenekleri vardır.

Sizden yaptığım alıntıda mason olmak bir locaya kayıt olmak anlamına gelmiyor,fikrini benimsemişsem ?

Pekala bayanlarında aslında tek engeli bu olduğu süreçte ben onlarında bu gelişimden faydalanabileceğine inanmaktayım.

Mason olmadan önce gerekli bilgileri edinmek istemeyen yoktur bence ama edinemeyen ,edinmeden aceleci tutum sergileyen varmıdır diye sorsaydınız buna cevabım evet olurdu.
« Son Düzenleme: Kasım 11, 2014, 12:15:00 ös Gönderen: Kajmeran »
Saygılarımla.

Kasım 11, 2014, 02:18:13 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.ADAM'ın sorusu ile alakalı olarak;

Masonluğa başvuracak kişinin masonluğun yapısı, amaçları ve hedefleri gibi bilgileri edinmelidir bence ama bu bir şart değildir. Masonluğun öngördüğü nitelikler arasında masonluk hakkında bilgi sahibi olmak gibi bir koşul bulunmadığı için bu durum başvuracak kişilerin insiyatifine kalmıştır.

Başarısızlık, ümitsizlik ve hayal kırıklığı ile karşılaşmak istenmiyorsa detayli bilgi edinip,anlamak gereklidir diye düşünüyorum.
Görmek, varlığın yükselişidir.