Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ezoterizm Nedir?  (Okunma sayısı 106711 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 30, 2014, 12:13:10 öö
Yanıtla #50
  • Ziyaretçi

Aydınlatıcı ve değerli bir yazıydı. Teşekkürler.

Eylül 04, 2015, 02:46:28 ös
Yanıtla #51
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Mason, açtığınız konu başlıklı yazılarınız çok  iyi; ayrıcı katılımcı arkadaşların katkıları ve birbirine, bilgilendirme adına hemen cevap verme duyarlılığı çok güzel.

Her bireyin yazılarını dikkatle okudum çünkü, zaman kaybına uğratıcı olmadıkları konunun ve üslupların akışından  belli oluyor.
Çocukluk yaşlarda başlayan ve cevapsız kalan sorgularım, adını koyamadığım ve gerek çevre gerek dini büyüklerime tanıştığım sorularıma yanıt alamam beni hiçbir zaman geri adım attırmadı, sanki benim için kaçınılmazdı.Zamanla, gereksiz , hayali, gizliye olan merak  vs gibi yanıtlar da aldım  ve belirli zaman dilimlerinde unutuldular; ama sanki birey olarak  büyürken onlarda büyüdü ve hatta daha akılsal    olarak zihnime çimdik atmaya başladılar;  benden bir adım önde oldular. Ne bana çok yakın ne benden çok uzak;sadece kendileri açısından olması gerektiği kadar ve birbirimizden ayrılamaz bir parça gibi;
Rahatsız olmaya ve ruhum daralmaya başladı. Ciddi uygulamalarla meditasyona başladım;hissiyatım genişledi,adeta bedenim, içime dar gelmeye başladı. Benim için çok zor zamanlardı .Spirütiel arkadaşlar tanıdım ;çalışmalar anlık rahatlamalar verdi zaman zaman ,ama o da yeterli olmadı.Sık sık mekan değiştirmeye başladım ve kitaplara gömüldüm; öyle anlar geldi bilgi eşeği olduğumun farkına vardım;artık o bilgiler yük oluşturuyordu. Nereye, kime boşaltabilirdim ki anlatılacak şeyler değildi, deli gözüyle bakılırdı. İngiltere de lisansını yaparken oradan Tibet'e geçip üç ay manastırda eğitim görmüş bir arkadaşın yardımıyla bilgime şahsi eylemler de katarak bir müddet yol aldım..Ama zamanla daha öteye dürtüler başladı, ayrıca kaleme aldığım içsel yolculuklarla kendimi çözmeye çalıştım. Bir şeyler gittikçe büyüyor ve hiç bir kareye  hatta zamanla dünyaya sığamaz oluyordum.Arkadaşa anlattığımda ruhun genişlediğini söyledi ama ağzından laf almak imkansızdı çünkü bir yemininden bahsediyordu. İlerki zamanlarda kendimin bulacağı şeylerin içinde yalnız yol alacağımın şartını koydu, çünkü az bir yardımla yolumu birey olarak  bulmalıydım.  sonraları ona hak verdim. Bunları yaşarken, dışarıdan bakıldığında gayet iyi ve dengeli biri olarak tanındığım gibi bir o kadar hoş görülü ve sevecenlikle insanlara yaklaşırım ( hala da öyle eskiye   nazaran biraz sinirlenip tepkilerim oluyor. Aslında normali bu) Zaman geldi çoğu insanı böcek gibi görmeye başladım;bir terslik vardı. Doğayı sever biri olarak, tabiata ve hayvanlara karşı sevgim arttı, sadece konuşmayı unutamayacak kadar insan ilişkilerine yönelir oldum. Acaba sağlık açısından bir çöküntüye mi uğruyordum? Uzman olan kuzenimle konuştum aksine benim psikolojik bir rahatsızlığımın olmadığını belirtti. Peki neydi? Bir şey vardı ya ters ya düz giden en iyisi suyu akışına bırakayım bakalım nereye varacak dedim.
Ve bir akşam Google da dolaşırken değişik bir müzik türüne rastladım . "Kabala müziği" enteresandı, onun klasik versiyonunu dinledim. Bu nasıl bir şey ? büyüsel;içim hiç olmadığı kadar anlam veremediğim bir hal aldı. Defalarca dinledim....İşte! bu yolla Kabala bilgisiyle tanıştım.

Bu süreç de okuyor , çalışıyor ve hala okuyor ,çalışıyorum; ve yıllardır cevabını alamadığım soruların cevabını alıyorum. Nefretin, Affetmenin, öfkenin ve sevmenin asıl gerekliliğini anladım;yani hayatın ve yaratılışın en mahrem yerlerine kadar daha bilinçlendim. Ayrıca önceki öğretilerle bir bütün olduğunu da gördüm.Artık alacak tek şey kaldı o da iyi bir eğitim;çünkü yalnız olabilecek çalışmalar değil, en azından bazı durumlarda omuzum da güvenli uzman bir elin olması gerekiyor;bunun için taş binaların ardına girmeye razıyım.
Bu kadar şahsi yazmak hoşuma gitmiyor ama bu konu açılmış olduğundan ve işte belki yeridir diye düşünerek eyleme geçtim.

Sn Mason'a soruyorum ; yolumu seçtim ve yol da beni seçti gibi. Artık durmanın imkansız olduğu gibi geri dönmenin'de imkansız olduğunu biliyorum. Ne yakık ki İngilizce bilmiyorum dışarı çıkıp çalışayım ve geri çekilmeye de niyetim yok.
Ülkemde öğrencisi olabileceğim bir Hoca'ya nasıl ulaşabilirim. İyi hoş, bilgileri getirip götürüyoruz ; ciddi ve sabırlı inançlı bir öğrenciye Hoca nerede? Asıl önemli olan bu, gerisi sadece boşlukta kaybolan sözler ve bilgiler.
Sevgi ile kalın

Temmuz 08, 2016, 10:24:40 ös
Yanıtla #52
  • Yeni Katilimci
  • *

Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.

Temmuz 23, 2016, 12:03:33 öö
Yanıtla #53
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhabalar, verilen bilgiler ve bilgiler üzerine yapılan yorumları beğenerek okudum. Öncelikle konu hakkında yeteri kadar bilgimin bulunmadığını belirtmek isterim. Ezoterizmin daha geniş kapsamlı bir olgu olduğunu belirten üstadlara bir sorum olacak. Ezoterizm hakkında merakı uyanan bir kişi, bunu anlamayı hedef koydu ise, hangi yolları izlemelidir?
Konuyu amacından farklı yorumladıysam lütfen hatamı düzeltin.
Saygılarımla.
(kam)

Temmuz 23, 2016, 02:20:51 öö
Yanıtla #54

Merhabalar, verilen bilgiler ve bilgiler üzerine yapılan yorumları beğenerek okudum. Öncelikle konu hakkında yeteri kadar bilgimin bulunmadığını belirtmek isterim. Ezoterizmin daha geniş kapsamlı bir olgu olduğunu belirten üstadlara bir sorum olacak. Ezoterizm hakkında merakı uyanan bir kişi, bunu anlamayı hedef koydu ise, hangi yolları izlemelidir?
Saygılarımla.

Ezoterizm; kendinizden kopacak olan cok büyük bir parçanın acısına, hazır olmak demektir.
Sen Özelsin

Temmuz 23, 2016, 05:54:47 ös
Yanıtla #55
  • Yeni Katilimci
  • *

Saygılarımla.

Merhaba. Kendimden yola çıkarak tavsiyede bulunmak istiyorum. İlk önce kesinlikle uzay ve evrenin büyüklüğünü anlayıp, yaratılışın inceliklerini görmek gerekli diye düşünüyorum. Kısa bir evrim ile ilgili makaleden sonra ise tarih okumaya geçebilirsiniz. Eğer ezoterizm ile ilgili merakınız var ise, Sayın Cihangir Gener'in yazdığı "Ezoterik Batıni Doktrinler Tarihi" adlı kitabı okuyabilirsiniz.

Sorularla hareket etmek en mantıklısı olacaktır. Her soruyu sorabilir ve cevabını arayabilirsiniz. Batıda insanlar fiziki yaşamlarına gayet iyi müdahale edebiliyor. İnsanlar makineler, otomobiller üretip hayatlarına şekil veriyor. Temel dayanakları "nasıl?" sorusudur. Ezoterizmde ise temel soru "neden?"dir.

Batı insanları genellikle bu soruya takılmazlar. Fakat neden sorusunun cevabını bulmak istiyorsanız bunu dinlerin bir çoğunda bulabilirsiniz. Dinlerdeki cevaplar bağnazlıkla bitecektir. Örneğin "neden yaratıldık?" sorusuna "Allah bilir" cevabını duyabilirsiniz.

Ezoterizmde daha akılcı cevaplar bulma imkanınız vardır.
--
Tavsiye ettiğim kitaptan genel tarih bilgisine ulaşabilirsiniz. Ayrıca merak ettikleriniz varsa daha detaylı kitaplar eminim piyasada mevcuttur.

Saygılarımla.

Temmuz 23, 2016, 06:52:18 ös
Yanıtla #56
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın zigzag, bu iletim sizedir. Bir önceki iletimde söylemek istediklerim sizin tarafınızdan galiba yanlış anlaşıldı. Ben son yazdığım metni, biraz daha düzelterek tekrar yazayım. Ezoterizmin birçok farklı konuyu kapsadığı/bir çok farklı konuyu barındırdığı tarafımdan anlaşıldı. Örneğin araştırmak/öğrenmek için öncelikle ezoterizmi incelemek mi gerek, yoksa ezoterizmin kapsadığı konu yada bölümleri inceleyerek ezoterizme ulaşmak mı doğrudur.
Samimiyetle cevabınızı bekliyorum.
(kam)

Temmuz 23, 2016, 11:32:14 ös
Yanıtla #57
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın dante, düşüncelerimi en güzel şekilde anlamış, anlatılabilecek en güzel dille anlatmıştır. Kendisine bu olaydan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.
(kam)

Temmuz 24, 2016, 01:43:00 öö
Yanıtla #58

Sayın zigzag, bu iletim sizedir. Bir önceki iletimde söylemek istediklerim sizin tarafınızdan galiba yanlış anlaşıldı. Ben son yazdığım metni, biraz daha düzelterek tekrar yazayım. Ezoterizmin birçok farklı konuyu kapsadığı/bir çok farklı konuyu barındırdığı tarafımdan anlaşıldı. Örneğin araştırmak/öğrenmek için öncelikle ezoterizmi incelemek mi gerek, yoksa ezoterizmin kapsadığı konu yada bölümleri inceleyerek ezoterizme ulaşmak mı doğrudur.
Samimiyetle cevabınızı bekliyorum.

Sayın Ve-nice;
Sözlerinizi yanlış anlamadım."Ezoterizm" hakkında ki kişisel görüşümü kısaca özetledim.
Ezoterizm'in, bildikleriniz ile mutlu olduğunuz bir Dünya'dan uzaklaşıp,ve yahut yükselip, kendinizi bulmak ve bilmek arayışın da bir yolculuk olduğunu düşünüyorum.Bu yolculuğun devamın da sizden geriye eski pek bir parçanız kalmaz; ve var olan herşey de bir bağ olduğunu anlarsınız.Kaos' da bir düzen belirir.Bütün karmaşa bir zerre de görünür.

Ayrıca Kitap ile de öğrenilmez.Ulaşılan bilgiler tehlikelidir; istismara acıktır.Harici/Zahiri bireyleri,cok kolay etki altına alabilecek bir vasıf taşır.

Ezoterizm de, cıkılan yollar ve zamanlar, ne kadar değişkenlik gösterse de: Zaman ve mekan ile değişen eşya ve olaylar; bir kabuk mesafesinde ki vasıtalar ve detaylardır. Öz ve mána, bir ve değişmezdir.

Yaratıcı yı bulmak ile alakalı değildir; Kendini bilmek ve bulmak adına bitmez bir yolculuktur.

Kendi deneyim ve görüşlerimi özetlemeye çalıştım. Saygılar

« Son Düzenleme: Temmuz 24, 2016, 01:51:39 öö Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Temmuz 24, 2016, 01:55:38 öö
Yanıtla #59
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Zigzag, düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Düşüncelerinizi paylaşırken aynı zamanda Ezoterizmin tanımını daha detaylı yapmış bulundunuz. Yapmış olduğunuz bu tanımda
"Ezoterizm de cıkılan yollar ve zamanlar  ne kadar değişkenlik gösterse de: Zaman ve mekan ile değişen eşya ve olaylar; bir kabuk mesafesinde ki vasıtalar ve detaylardır. Öz ve mána bir ve değişmezdir.
cümlenizin, tam olarak anlamına ulaşamadığımı belirtmek isterim. Bahsettiğiniz bu konuyu biraz daha ayrıntılı anlatmanız, hem bu konuyu okuyan ve Ezoterizmin tanımını anlamaya çalışan üyeler hemde benim için gayet faydalı olacaktır.
Saygılarımla.
(kam)