Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Oldun. Ya Sonra?  (Okunma sayısı 4791 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 01, 2016, 03:02:19 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Forumda Mason olmaktan Masonlukla ilgili birçok konudan bahsediyoruz. Ben bugün biraz daha farklı bir konuya değineceğim.
Farzedelimki Mason olmak gibi bir hedefi olan, kendini bunun için hazırlayan bir kişisiniz. Hedeflerinize ulaştınız. Mason oldunuz.

Peki ya Mason oldukdan sonraki hedefleriniz neler ?

Sizde Masonluğa büyük bir hevesle başvurup, bir süre sonra sıkılan ve toplantılara katılmayan, dernek üyeliğinden ihraç edilenlerden mi olacaksınız ? Neden böyle bir soru sordum? Çünkü böyle birçok insan tanıyorum.

Mesela ben Mason oldukdan sonra :

Camiamda sevilen sayılan bir insan olmak isterdim. Bencil olup hep Masonluğun bana birşey katmasını beklemez, aksine bende Masonluğa birşeyler katmaya çalışırdım. Benimde öldükden sonra kitaplarımın okunmasını ve benim sayemde insanların ham taşı yontmasını sağlamak isterdim. Aslında bir Tanju Koray, Remzi Sanver gibi isimlerle yan yana zikredilmek isterdim. Yıllar sonra Loca Arşivlerini karıştıranlar benim gibi bir fakirinde o Loca'dan geçtiğini bilmesini isterdim.

En önemlisi IŞIK olup etrafa saçılmak isterdim...

Hayali bile güzel...

Sizinde düşüncelerinizi bekliyorum.

ÖZEL İSTEK : Mason üyeler Mason olmadan önce ne yapıyordu, nasıl bir kişiliğe sahipti? Mason oldukdan sonra Masonlukla alakalı hedefleriniz oldu mu? Olduysa nedir? 
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Ekim 01, 2016, 03:09:20 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

DEğerli Kardeşim,
Öncelikle Mason olmak bir hedef değildir. Çünkü ya Masonsu'dur yada değil... Localarda olmakla Mason olunamayacağı gibi, locasız da Moson olan bir çok kişi vardır. Masonluk bir yaşam tarzıdır.
Hatatımızda yada mesleğimizde değişen bence bir şey yoktur. Localarda sadece kepçeni genişletirsin.
Nil Nisi Clavis Dest ( Aranan Yalnızca Anahtardır )

Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem

Ekim 01, 2016, 03:38:43 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın egeran

Öncelikle merhabalar. Dediklerinizin bazılarına hak veriyorum. Sanırım herzamanki gibi yanlış anlaşıldım. Kastedmeye çalıştığım şey Locada tekris oldukdan öncesi ve sonrası. Yani sırların ve kardeşliğin kapısının size açılması. Masonların'da sizi Mason olarak kabul etmesi.
Kişinin Masonluğu hedef görüp görmemesine bu kadar takılmayalım bence.

Ekim 01, 2016, 08:52:59 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Eğer kişi  hedefine ulaşmış, mason olmuş ise bir daha ritüelik toplantılara katılmasına gerek kalmamış demektir.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ekim 01, 2016, 10:38:58 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ya ben kendimi anlatamıyorum yada sizler anlamak istemiyosunuz. Neyse sağlık olsun.

Ekim 02, 2016, 09:17:15 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın @Zaharoff

Gelen cevaplar aslında "Mason oldun. Ya sonra?" sorusundaki "olmak" sözcüğüne hitaben gelmiş olabilir. Masonluğa girmek ya da yolculuğa başlamak demek daha doğru olacaktır. Bu yolculuğa başladığınızda kendinizi  deryada bulacaksınız. Lakin bu deryadan almak istediğiniz kadar fayda görebilirsiniz. Sayın ADAM'ın bir yazısından alıntı ile devam edecek olursak;

Bir mason loca toplantısına katıldığında mutlaka bir şey alır; bir şey edinir. Elbette onunla birlikte tüm katılanlar bir şey alıp edinir.  Kuşkusuz her biri kendi alabileceği kadar alır; kimisi kaşıkla kimisi kepçeyle. Ancak Masonlukta eşitlik ilkesi geçerliliğini sürdürür ve her masonun aynı ölçüde alacağı varsayılır. Eşitliği bozan kurum değil, bireylerdir.

En derin sevgi ve saygılarımla

Ekim 04, 2016, 12:07:01 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tartışmanıza bir terim düzeltmesi ile müdahale etmek isterim. Hedef: Varmak istenilen yerin rakamlar ile önceden gösterilmesidir. Mason olmak bir hedef değildir. Mason olursam aylık kazancımı %50 arttırcam ise hedeftir :)   (bunu bir espri olarak yazıyorum. Kimse üstüne alınmasın lütfen)

Bana sorarsanız "Mason olmak" bir amaç da değildir. Amacımız, derdimiz iyi bir insan olabilmektir. Masonluk bu yolda bir araçtır. Bunun gibi onlarca araç vardır. Kaldı ki masonların hepsi iyi insan olamamışlardır.Bu masonluğun suçu değildir elbet.

Gelelim konuya. Bence hazır olmak gerekir. Neye? Tekris töreninden sonra size dul kadının kesesi uzatıldığında içine para koymak için bile hazır olmak gerekir. Bunun için bir Mason; çok çalışması, kişisel varlığını(maddi,manevi) arttırması gerekir. Bu kişinin locasına gönülden bağlılığının delilidir. Bu foruma girerek bir şeyler yazmak için bile biliyor olmak gerekir ise o zaman mabed çalışmalarında anlatılanı anlamak, hatta katılmak için bile bilmek gerekir.

Bunların hepsi için ise zaman gerekir. Hayatımızın en büyük maliyeti zamandır. belirli periyodlar ile yapılan çalışmalara zaman ayırabilmek için harici dünyanızda ki zamanınızı verimli bir şekilde  ayarlayabilmek gerekir. Yoğun bir iş programında dahi zaman bulamamak diye bir şey yoktur. Bu zamanınızı doğru ayarlayamıyorsunuz demektir. İşinize, ailenize, sağlığınıza, kişisel gelişiminize, inançlı iseniz inancınıza, hem de masonik faaliyetlerinize verimli bir şekilde zaman ayırmanız gerekir. Yoksa hem insanlığa hem de locanıza bir katkınız olamayacağınız gibi, kendinizden de kaybetmiş olursunuz.

Ekim 06, 2016, 06:34:54 ös
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Görünen o ki sayın Zaharoff'un sorusuna verilen yanıtların önemli bir kısmı "kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla" özelliğinde ve sanırım forumda bulunan masonlara hitap eden  yanıtlardan oluşuyor.

Bu yanıtların bir kısmı ise her topluluk gibi bu topluluğun içerisinde de kimi kronik sıkıntıların yaşandığını ele veriyor.

Bu sıkıntılar da aslında ortada herkesten saklanması gereken ahım şahım bir sır, normal yollarla asla ulaşılamayacak bir bilgi yada mükemmel bir yaşam öğretisinin bulunmadığına işaret ediyor.

Sanırım olacak olan ila nihayetinde şu: Mason da herkes gibi yaşayacak ve ölecek. Ama nedir? Aklı çok ileri olmasa bile, şeyleri merak edip düşünen insanların bulunduğu bir toplulukta bulunmanın katalizör etkisi onun farkındalık düzeyini ister istemez arttıracak, bunun da şüphesiz yaşadığı hayata olumlu katkıları olacaktır. Ama tabi bu olgu masonluğa spesifik bir olgu değil, insanların toplanıp düşünme ve düşünce özgürlüğü içerisinde akıl yürüttükleri her yerde bu böyledir, atıyorum belki Bostancı felsefe topluluğuna üye olmanın bireye katkısı masonluğunkinden biraz daha fazladır, bunu bilemeyiz, neyi sevip neden tat aldığımız da çok önemli...

Ama şunu bilebiliriz: Hiç kimse bize öğretebilecek olduğu kutsal bir sırra sahip değil...
Hay aksi, en gizli büyük sırrı böylece ağzımdan kaçırmış oldum...

Umberto Eco'nun Foucault'un sarkacı kitabının ilk cümlesinde farklı bir biçimde söz edilen sırların sırrı... :)

Saygılar, Sevgiler...

Ekim 06, 2016, 07:28:38 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Görünen o ki sayın Zaharoff'un sorusuna verilen yanıtların önemli bir kısmı "kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla" özelliğinde ve sanırım forumda bulunan masonlara hitap eden  yanıtlardan oluşuyor.

Sayın Oroboro durumu çok güzel özetledi. Anlaşılmıyorum diye üzülmüştüm.  Kendisine çok teşekkür ediyorum. Kalemine, eline sağlık.

Sorduğum sorularla üyelerin yazılarının  hiç bir alakası yok.

Burada yazılanlar aslında bana değil Mason üyelere yazıldı.

Benden dostça bir öneri; bana değil Masonlara yazın.

« Son Düzenleme: Ekim 06, 2016, 07:31:45 ös Gönderen: Zaharoff »

Ekim 06, 2016, 10:55:10 ös
Yanıtla #9

Alıntı
Ama şunu bilebiliriz: Hiç kimse bize öğretebilecek olduğu kutsal bir sırra sahip değil...
Hay aksi, en gizli büyük sırrı böylece ağzımdan kaçırmış oldum...

Eminmisin ? ? ?
Sen Özelsin