Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason olmanın ilk şartları  (Okunma sayısı 21399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 30, 2011, 05:08:03 ös
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Masonluk, herkesi içine almayan, dil, din, ırk gözetmeyen bir kurum.
Belirli birçok kıstasları var. Bütün mason olma şartlarını toplarsak, toplum içinde iyi bir yer edinmiş, okumuş, sevilen sayılan bir insan olma özelliği, bütün şartların toplamından daha çoktur ve genelde aranılan sanki buymuş gibi bir his yaratır.(Kötü birşey değil)
Peki kabul, önce belli bir yer edinmek zorundasın, topluma uyabilmiş, iyi yerler edinmiş ve kültürlü, sayılan sevilen biri olman gerekir.
Kim bunlara itiraz edebilir ki?
Ben ediyorum.
Öncelikle, toplum nedir, nasıldır ve orada yer almak nasıl olabilir diye bir bakalım.
Günümüzün toplumu, on bin yıl gibi bir süre önce tarım devrimi ile başladı der bütün kaynaklar. On bin yılda dünyaya yayılmış, sayı olarak inanılmaz büyümüş bir kültürüz. Ancak hem huzursuz olmuş, sürekli savaşmış, sürekli rekabet içine girmiş, sürekli kazanmaya, tüketeceğinden fazlası ile tahakküm kurmaya, kendi uydurduğu, doğaya uymayan kanunlara inanmaya ve alakasız din ve ahlak kanunları ile, yıkıcı, agresif, çıkarcı bir toplum yaratmışız.
Doğayı, sadece dilediği gibi, hunharca, fütursuzca kullanmaya, sadece o keşfetsin diye yaratıldığına inanmaya başlamış. Çıkarları ve güç uğruna kendi hemcinslerini bile zalimce yok etmeye başlamış, bu gün, aradığı huzuru kendi uydurduğu hiçbir yerde bulamayan bir tür ortaya çıkarmıştır.
Sonuna kadar inandığı dinler bile sadece onun içindir, Tanrı bile ona ruhundan üfürmüştür. Gelecek de, geçmiş de, hatta ölüm sonrası bile onun içindir.

Oysa Jiddu Krishnamurti şöyle der; Böyle bir topluma iyi eklemlenmiş olmak, sağlıklı olmak anlamına gelmez.
Öyleyse masonların istediği ve neredeyse ön şart olan, hijyenik, kariyer sahibi ve pastörize edilmiş, topluma uyumlu, böylesi bir toplumda saygı duyulabilen bu insan, nasıl oluyor da başarılı addediliyor ve bir ön şart olarak isteniyor?
Masonluk damı bir sorun var, yoksa toplumda mı?

Saygılarımla…
« Son Düzenleme: Ocak 30, 2011, 05:14:17 ös Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Aralık 26, 2014, 02:51:01 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben insanlarla arkadaş olmaya çalışıyorum ama insanlar beni hiç sevmezler aralarına almazlar. Biliyorum ben siz gibi deyilim. Bu beni iyi mi yapar kötü mü ,onu bilem. Ama bende insanım.Bana saygızca davranmalarından hoşlanmıyorum.Bence insanlarda tuhaflık var.Senin yazdığın şekilde olanlara ben insan görünümlü insan olmayan şeyler diyorum.
🖖🏻

Aralık 26, 2014, 03:41:43 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Öncelikle Prometheus'un, zamanında yazdığı konuya cevap vereyim.

Masonların aradığı niteliklere bakacak olursak zaten bu söylenenler aranıyor, bunu anlıyorum. Lakin bir de bunun farklı bir boyutu var.

Tamam, öncelik olarak üniversite mezunu, toplum tarafından benimsenmiş, saygı duyulan, çevresi olan ve sevilen biri olmalı.
Seçilirken yada teklif iletilirken bu durumlar gözetilir.

Bu kişinin adı içeriye girdiği an, kişiyi araştırmak üzere bir ekip detaylı bir analize girer ve bu süreç yaklaşık bir-bir buçuk sene sürer.

Arada sorgu melekleri sizi sorguya çeker, loca geneli sorulması gereken soruları ve mason olmayı neden istediğiniz ve gerçekten istiyor musunuz kısmını sorgular.

Kişi başvuruyu yaptığı an hemen mason olamaz. Tekris yapılana kadar o kişi mason değil mason aday adayıdır.

Kişinin Mason olması bu nitelikler arasından seçilmesi, Çiğ süt emmediği anlamına gelmez. Bu durum loca geneli belli bir süre içerisinde zaten anlaşılır.

Tekris edilen kişi mason adayıdır 1. derece çıraktır halâ daha gerçek anlamda mason olmamış hamdır.

Locanın belirlediği süreden sonra bir üst dereceye geçer. Bu süre bu kişinin sorgulanma ve analiz sürecide denebilir.

Zaten yeni giren bir kişiye de hemen güvenip gel kardeşim, istediğine kefil ol akraba yuvası yapalım burada yerleşke kuralım izni verilmez.

Her kademenin ve her derecenin, kendine has öğretileri, ritüelleri vardır.

Kademe ne kadar yükselirse öğreneceğin sırlar bu oranla artacak ve yontulma sürecinde şekillenmeye başlayacaksındır.

-----

Melike Şenel'e vereceğim cevaba gelecek olursam...
Kendi adıma cevap vermek istiyorum ki; insanlarla iletişim halinde olmasın.
Öncelikle insanların seni neden sevmediklerini düşünmelisin, kendini tartmalısın ve sorgulamalısın.
Arkadaş olmaya çalışma bence, iletişim dahilinde olursan zaten otomatik olarak arkadaşlık statüsü gelişir.
İnsanların seni sevmeleri içinde bir çaba içerisine girme. Seni tanımayan biri, seni doğal olarak sevemez zaten...
İnsanların sana verdikleri cevaplara bakarak insanlar beni sevmiyor sonucunu çıkaramazsın, insanlar umursamadığı konulara cevap vermezler.

Bir farklı boyuta gelecek olursak; Farkındalığın farkına varmalısın.
Daha dikkatli analiz yapman ve daha iyi gözlem yeteneği geliştirmen gerekiyor.

Gönderen: Prometheus - Ocak 30, 2011, 05:08:03 ÖS
Son Aktif Olma Zamanı: Ağustos 06, 2013, 06:51:00 ÖÖ

Kafama takılan hususlara gelecek olursam;
Prometheus ne zaman bu konuya cevap verecek acaba ?
Bu duruma bakacak olursak benden başka bu konuya kim cevap verecek ?
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Aralık 26, 2014, 09:04:31 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason olmak isteyen birey zaten isteği gereği bir farka sahiptir.

Bu yeterlimidir ? Değildir !

Istenilen ozellikleri bir daha bir daha gundeme getirmenin manasi yok ?

Zor bir durum yok arkadaslar mason olan arkadaslarda siradan insanlar.

Yeteri kadar istemek ve cabalamaktir bence bahsedilen sart.

Masonluk dernek adi altinda toplansada ozel bir topluluktur siradan bir dernek degildir.

Bu baglamda farkinda bir kisilik ve bu topluluga ait olabilme niteligi tasiyan kisilerce cok zorlu bir seruven olmayacaktir.

Zorlanan kisilerde gercekten bu yolda yurumek el ele tutusmak istiyorsa pes etmeyecektir..

Saygilar
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2014, 09:10:11 ös Gönderen: Kajmeran »
Saygılarımla.

Aralık 26, 2014, 09:10:33 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntıdır ;

Masonluk,

olgunlaşmak ve yetkinleşme yolunda ilerlemek isteyenler için düşünsel ve töresel, insancı (hümanist) nitelikli bir kurumdur.

Masonluk,

tüm insanların ve tüm toplumların barış ve mutluluğunu amaçlayan, bu amaç doğrultusunda benimsenmiş ilkeler üzerine kurulu, evrensel bir dünya görüşüyle bireylerin bu yolda ilerlemelerini sağlamaya çalışan bir sistemdir.

Masonluk,

öncelikle akıl verilerine dayanarak ve bilimsel yöntemlerle gerçekleri araştırma yöntemi ve sanatıdır.

Masonluk,

bu amaçların gerçekleştirilmesine gönül vermiş, bu doğrultudaki ilkeleri içtenlikle benimsemiş, her biri “mason” olarak anılan kişilerin topluluğudur.

Fakat Masonluk tek başına bunlardan hiç biri değildir; bunların hepsi, hatta çok daha fazlasıdır.

Anlaşılacağı üzere mason olmanın şartlarının başında bu ilkeleri benimsemek geliyor,

Saygılarımla
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Aralık 26, 2014, 10:19:18 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

İlk olarak Sn.Prometheus'un eski ve bugüne kadar herhangi bir paylaşım yapılmamış konusuna cevap vermek isterim.

Sn.Prometheus haklı olarak toplum içerisindeki bozuklukları,toplumun olumsuzluklarını göz önünde bulundurarak böyle bir toplumdan saygı duyulabilen insanın ön şart olmasının bir faydası olamayacağını,bu konuda bir bozukluk(sorun)olduğunu belirtmiş ve devamında gelen soru ise bu sorun masonlara mı ait,topluma mı ? şeklinde olmuştur.

Güzel bir söz vardır; '' Yağmur küsmez ne üstüne basana,ne şemsiye açana''

Sn.Prometheus toplumun olumsuz yanlarını görmüş,bozuk bir toplum olsa da topluma ayak uyduramamış daha doğru bir tabirle toplumdaki sorunları görebilmiş.Masonlar içinde böyle olduğunu kabul edelim.Olumsuzluğu görüp düzeltmek isteyenler olamaz mı ? İlk insandan bu yana gelen toplumu en az ilk insan kadar temiz bir hale getirmek mümkün değil mi ?

Cevabını bilindik güzel bir hikaye ile vermek isterim:

Nemrud, ona karşı gelen İbrahim peygamberin ateşte yakılması emrini vermiş. Meydanda odunlardan büyük bir yığın yapıp odunları tutuşmuşlar. O kadar büyük bir alevmiş ki bulutlara kadar yükselmiş. Bütün hayvanlar ateşten korkmuş kaçmış.  Nemrud, ne güçlü bir kral olduğunu herkes anlasın, görsün istemiş. Nemrud’un askerleri İbrahim peygamber’i mancınıkla ateşin tam orta yerine atacaklarmış.

Bu sırada göklere kadar varan ateşe doğru bir karınca ağzında küçücük bir damla su ile telaşla gidiyormuş.  Başka bir karınca onun bu telaşını görüp sormuş:

– Acele ile nereye gidiyorsun?

Telaşla yetişmeye çalışan karınca, ağzındaki bir damla suyu ellerinin arasına alıp cevap vermiş:

- Haberin yok mu? Nemrud, İbrahim peygamberi ateşe atacakmış.  Meydana ateşin olduğu yere su götürüyorum.

Diğer karınca kahkahalarla gülerek demiş ki:

- Senin yanan büyük ateşten haberin yok mu? Ateşe hiç bakmadın mı? Ne kadar büyük, senin bir damla suyun ateşe ne yapabilir ki?

Bir damla su taşıyan karınca:

- Olsun, hiç olmazsa hangi taraftan olduğum anlaşılır.

Damlalar ile okyanus oluşturmak kadar zor olsa da çalışmak gerek.Masonlukta bireysel gelişim dışında bir de toplumsal yükümlülükleri/gelişimi bulunmaktadır.O yüzden adam gibi adam/insan olabilmek en kötü bu yolda olabilmek bir ön şarttır.

Diğer paylaşımlara bir diyeceğim olamaz fakat diğer paylaşımlar ile benzer olan ''Masonluk Nedir'' ve ''Nasıl Mason Olunur'' konu başlıklarının daha kapsamlı olduğunu düşünüyorum.

Sn.Kadim demiş ki :

''Tamam, öncelik olarak üniversite mezunu, toplum tarafından benimsenmiş, saygı duyulan, çevresi olan ve sevilen biri olmalı.
Seçilirken yada teklif iletilirken bu durumlar gözetilir.''

Üniversite mezunu olmak belli bir konuda öğrenim görüp,diploma almaktan öte bir şey değildir.Böyle bir şartın olduğunu bilmiyordum.Eğer böyle bir şart var ise buna katılmıyorum.Üniversite okumayıp bahsetmiş olduğunuz özelliklerin üstünde ne insanlar var ve sırf üniversite mezunu olamadıkları için mason olamayacaklar ise çok yazık..

Mevlana'nın dediği gibi : '' Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok.Nice elbiseler gördüm içinde insan yok..''
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2014, 10:24:34 ös Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.

Aralık 27, 2014, 02:17:03 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öyle universite mezunlari goruyorum ki, bu kadar cehalet ancak egitimle basarilir diyorum.
 Sayin mbulut da guzel bir ornek vermis bu hususta zaten.

Bir insanin potansiyeli bunlarla olculemez diye dusunuyorum.

Muhendislik ogrencisiyim ve suanki universite ogrencilerinden degil muhendis sanayide cirak olmaz arkadaslar bu benim kendi gozlemim hakkini veren arkadaslarada lafim yok onlarda zaten benim gibi dusunuyorlardir.

Egitim ve gelisim bireyin kendinde biter..

Saygılar
Saygılarımla.