Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Müziğin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir?  (Okunma sayısı 13155 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 28, 2007, 09:03:53 öö
Yanıtla #10

Sevgili Arteizm; savunuculukla Evrenselliği pekala ayırdedebilme kapasitesine sahibim. Ancak konuya şöyle bir açıklık getirmek istiyorum;

Müzik, çok yönlüdür, herkes her tür müzikten kendi payını alabilir. Yani sesleniş itibariyle müziğin hitap şekline burada özellikle dikkat çekmek istiyorum.

Bu arada söyleminiz dikkatimi çekti; gerçekten de Müziğin Evrensellğinin herkes tarafından aynı düzeyde algılanması mümkün değildir aynen katılıyorum ki bunun da bireysel farklılıklardan kaynaklandığını hepimiz bariz bir şekilde bilincindeyiz. Sözün kısası Müzik bana göre Evrenseldir.

Çünkü farklı kültürleri bünyesinde barındıran salt bir müzik tarzına takılıp kalmadan bireyin her yönden farklılıklara açık bir yapıya sahip olunması itibariyle kendini bu yönde geliştirmesi mümkün kılınabilmektedir.

Bakın burada çok ince bir ayrım var ve bu ayrımı dikkatli bir şekilde irdelediğiniz taktirde kendimle çelişmediğimi pekala anlayabilirsinz.
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2007, 09:12:11 öö Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 28, 2007, 09:38:21 öö
Yanıtla #11

Şimdi imajımız açısından dikkatli olmamız gerekiğini söylüyorsunuz da buna ben katılmıyorum. Neden derseniz çünkü kendimi açık olarak ifade etmem gerekiyorsa ve salt bir düşünceye, bir inanca saplanıp kalmadıysam eleştiri oklarına maruz kalmam benim açımdan sorun değil!
Çünkü ben sadece müzik alanında değil, inanç ve fikir akımında da Evrenselliği yakalamaya çalışıyorum. Bu arada bir fikir beyanım olursa yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermişsem tabiki bu konuda eleştirilirim ancak bu eleştirilere de açıklık getirmek benim vazifemdir anlatabiliyor muyum?   

Yalnız şunu unutmamak gerekiyor ki; birey her zaman için kendi isteklerine ve zevklerine göre müzik dinler. Yani bireyin seçiminde bu yatmaktadır. Sanatın dalları için de bu geçerlidir. Sanatı icra eden Sanatçıdır. 

Kasım 28, 2007, 09:46:52 öö
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

muzzik tabi ki evrenseldir...ayni zamanda da goreceli ..
mesela ben su an Kubat-Gesi Bağları türküsünü dinliyorum cok hosuma gidiyor..:)
sizden de bu sarkiyi sevmenizi bekleyemem
Gerçeğin çölü

Kasım 28, 2007, 09:51:45 öö
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

an geliyor sozlerinden hic bir sey anlamadigimiz sarkilarla cosabiliyoruz :)
Gerçeğin çölü

Kasım 28, 2007, 09:55:30 öö
Yanıtla #14

Kasım 28, 2007, 10:53:24 öö
Yanıtla #15

:D
Fakat senin gibi yorum yeteneklisi bir arkadaşımdan çok daha iyi bir yorum bekliyorum haberin olsun.

Bu arada bunu bana atfen söylediğinizi sanmıyorum; çünkü yorum yeteneklisi olduğumu düşünmüyorum. Bir başka konuda afallayabilirim belki de bu konuda olduğu gibi  ;)
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2007, 11:03:04 öö Gönderen: Sevil »

Kasım 28, 2007, 02:42:31 ös
Yanıtla #16

Müzik evrensellik yoktur bence. (mozart evrensel değil midir diyenler olabilir ama o belli bir dönemi yaşatıyor ve gerçek sanat yapıyordu her yerde aynı değeri görüyor mu elbette hayır)

Müzikte üst ve alt kavramlarının olduğuna inanıyorum. Büyük kitlelerce dinlenilen belli bir duygu vermeyen anlık müzik ya da  yıllarca yaşayabilen gerçek sanatsal müzikler.

Müzikteki bu farklılıklar insanların bakış açılarına göre beğeni kazanır. En büyük etkisi ise amiyane tabirle duyguları gaza getirmesidir.

ars longa, vita brevis...

Kasım 28, 2007, 04:51:24 ös
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Ahenk her yerde... Müzikle ilgili söylenecek çok söz var kısa kesmek gerekirse müzik benim gözümde tanrısaldır.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Kasım 28, 2007, 08:52:41 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Çünkü farklı kültürleri bünyesinde barındıran salt bir müzik tarzına takılıp kalmadan bireyin her yönden farklılıklara açık bir yapıya sahip olunması itibariyle kendini bu yönde geliştirmesi mümkün kılınabilmektedir.

Başından beri savunduğumda buydu.
Müzik, kişinin evrenselliğine katkı sağlayan bir değerdir; fakat evrensel olamayacak kadar özeldir.

Eleştiri konusundaki düşüncelerinize saygım sonsuz ama, düşüncelerin gölgesine esir olmaktansa; düşünüleni ortaya koymak sanırım daha özgür olabilmeyi sağlayacaktır.

Tüm arkadaşlara özverilerinden dolayı teşekkür ederim.

Sevil Hnm.Sizinle tartışmaktan gerçekten zevk duydum.Yorum yeteneklisi kelimesini sevgili Shemuel için söylemiştim.Fakat sizinde yeteneğinizi fazla küçümsediğinizi söylemeden geçemeyeceğim.

Ortak paydalarda tekrar buluşabilmek dileğimle.

« Son Düzenleme: Kasım 28, 2007, 08:55:49 ös Gönderen: arteizm »

Kasım 28, 2007, 08:57:35 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Başından beri savunduğumda buydu.
Müzik, kişinin evrenselliğine katkı sağlayan bir değerdir; fakat evrensel olamayacak kadar özeldir.

Eleştiri konusundaki düşüncelerinize saygım sonsuz ama, düşüncelerin gölgesine esir olmaktansa; düşünüleni ortaya koymak sanırım daha özgür olabilmeyi sağlayacaktır.

Tüm arkadaşlara özverilerinden dolayı teşekkür ederim.

Sevil Hnm.Sizinle tartışmaktan gerçekten zevk duydum.Yorum yeteneklisi kelimesini sevgili Shemuel için söylemiştim.Fakat sizinde yeteneğinizi fazla küçümsediğinizi söylemeden geçemeyeceğim.

Ortak paydalarda tekrar buluşabilmek dileğimle.

Guzel bir cevap...