Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir mason, başkalarına “mason” olduğunu söyleyebilir mi, söyleyemez mi?  (Okunma sayısı 33392 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 08, 2014, 06:51:35 ös
Yanıtla #20
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

SAYIN ABCDEF'nin aktardığı anısına bakmacak olursak, z-aten ilgili öğretim üyesi masonluğun ne olduğunu bile bilmiyor. Ona göre masonluk başka bir şey. Bu nedenle öğrenciler arasında mason bulunup bulunmadığını, varsa bunun kendisi üzerinde çok olumsuz bir etki yapacağını söylemiş. Orada bir ön yargı yok. Kişi kesinlikle aydın olamamış; sorun orada.

Aydın sözcüğünün eski dildeki karşılığı "münevver"dir.

Ulu Atatürk'ün söylediği bir söz var: "Bu memlekete ne zarar gelecekse yarı-münevverlerden gelecektir."

Eh, bir masonun da yarı münevverlerin bolca bulunduğu bir ortamda mason olduğunu açıklaması, bırakın
kendisine getirebileceği zararı, çevreye hiçbir yarar sağlamaz. Zaten bu nedenle bir mason da öyle bir iş yapmaz.

Ha, bakın, biri çıkar ve yapar. O mason değildir. Mason olmaya özenmekte ya da kendini öyle göstermeye heveslenmektedir yani bir şarlatandır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 09, 2014, 12:39:15 öö
Yanıtla #21
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın ABDEF'nin başına gelen olay benimde başıma geldi. Dr. Seviyesinde bir hocamıza bir  düşürün mason olduğunu söyledim.Karıştırma masonluğu falan çocukların aklını karıştırma dedi. Bunun üzerine masonluk hakkında sorular soruldu. Hocamız da aynen söyle dedi.

- Arkadaşlar bir iş gizli  yapılıyorsa kesin onun içinde kötü bir şey vardır. Madem iyi insanlar çalışmalarını açıkta yapsınlar. Gizli kurumlardan uzak durun çocuklar.

Ben içimden aynen söyle dedim hocama yahu ne ön yargılı inandığı sevdiği bir çok düşünür ve bilim adamı mason bunu nasıl olur da bilmez dedim.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ocak 09, 2014, 08:16:55 öö
Yanıtla #22
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Arais'in sözü üzerine;

Yine aynı noktaya gelmiyor muyuz?

Bir kişi üniversite okumuş olabiir; öğretim üyesi olabilir; profesör unvanını almış olabilir. Bunlar o kişinin aydın olduğunu göstermez. Aydın olabilmek için, önce kafanın içini aydınlatmak gerek. Belli bir meslek alanında çok bilgili olmak aydın olmayı sağlayamayabiliyor.

Bir üniversite öğretim üyesi Masonluğun ne olduğunu bilmeyebilir. Bunu bilmemek ayıp değil. Ancak bir gizli örgüt ile bir ezoterik örgütün farkını bilmiyorsa, işte bu ayıp. Çünkü tarih boyunca tüm bilimler ezoterik örgütler çerçevesinde gelişmiştir.

Bir üniversite öğretim üyesi gizli yapılan işleri kötü olarak niteliyorsa, o sadece edinmiş olduğu bilgileri edinmiş olduğu kadarıyla öğretmeye çalışan, bir bilim adamı yolunu tutamamış kişi demektir. Günümüzde hangi bilimsel araştırma herkesin gözleri önünde açıkça yapılıyor ki? Böyle bir şey mi var?

Gizli kurumlardan uzak durmak... Evet, oportünist görüş açısıyla doğru bir iş sayılabilir. Ne kokmak, ne bulaşmak... Suya sabuna dokunmamak... Bir öğüt... Aklına yatan tutar.

Burada öyle bir öğretim üyesine sorulacak soru şu: Acaba sizin şu çok sevdiğiniz ve saygı gösterdiğiniz, örrnek bir insan olarak nitelendirdiğiniz kişi mason olduğunu söylerse ne dersiniz?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 09, 2014, 01:38:07 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burada söylemek istediğim bir başka nokta daha var. Çoğu kişi gözlediğim kadarıyla bilgi sahibi olmadan fikir sahibi  oluyor. Asıl tehlikeli olan burası aslında. Okumayan, araştırmayan bir insanın fikri olmaz, olmamalı. Varsa da bu tahminden öteye gidemez. Onun da ne kadar doğruluk payı vardır tartışılır. Burada üniversitede çalışan bir görevlinin her şey hakkında çok da iyi bilgisi aslında. Ama o beyninin içerisindeki örümcek ağı onları dar düşünmeye zorluyor. Çok sevdiği bir yakını ya da sürekli işi olduğu bir üst düzey görevlinin mason olduğunu öğrense, bundan hiç şüphem yok ki, o saniye içerisinde önceki söylediklerinin tam aksi yönünde konuşabilirler. Birkaç kez buna benzer duruma şahit oldum. Bu aslında birazda insanın hamuru ilgilidir. Ben hatırlıyorum, babam ben küçükken hep derdi "bir insanın ilk önce mayası iyi olacak" diye. Ben de hep düşünürdüm bu ne der acaba diye. Şimdi çok iyi anlıyorum işte.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Ocak 09, 2014, 02:49:00 ös
Yanıtla #24
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ABCDEF ve Sayın ARAİS,

Cahil, taassub içinde olan bu öğretim üyelerinin isimleri nedir acaba? 
İsim sormamın amacı kesinlikle yaftalamak, hedef göstermek değildir.

Saygılar

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ocak 09, 2014, 05:08:06 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın irukanji kusura bakmayın. Amaç ne olursa olsun hiçbir şekilde isim veremem.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Ocak 09, 2014, 08:29:41 ös
Yanıtla #26
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Bura da bir yanlışa gidiliyor sanırım sayın irukanjı tarafından. Önemli olan kişiler değil fikirlerdir. Fikri, fikirleri zen kişilerle karşılaşmak dileğiyle.

Moderasyon:

İsim paylaşılması konusunda bir yasak yoktur, fakat bu tür durumlarda isim paylaşılması hoş karşılanmamaktadır.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ocak 09, 2014, 09:18:34 ös
Yanıtla #27
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

İsim verilmeyişini saygı ile anlıyorum.

Yaptığım provakatif çıkışın merkezinde kesinlikle kişiler yok.
Göstermek istediğim noktayı göremeyip yanlış değerlendirmek mümkün.

İki öğretim görevlisi bir sınıf insan önünde, yaygın görüşle aynı olan fikirlerini açıklıyor ayrıca  başkalarının  fikirlerine saygı göstermiyor...

Bu tür fikirlerin korunduğu bir ortamda benim ve kardeşlerimin isimlerini kolayca açıklamaması anlaşılır heralde.

Saygılar

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ocak 09, 2014, 09:45:28 ös
Yanıtla #28
  • Aktif Uye

Bir mason kime, na zaman ve nerede kendini tanıtması gerektiğini bilir.
Dogmalarla yaşayan, demokrasi ve insan haklarına saygının olmadığı bir toplumda mason kendini gizleme gereği duyar.

Masonluğa tahammül yok ki, masona saygı gösterilsin.
Kitap okumayan, dünyayı anlayamayan, hurafelere saplanmış kişileri kendine rehber edinenler masonları nasıl anlayacak?

Şu unutulmamalıdır ki: Masonlar hiçbir şeyi boşuna yapmazlar.Kendilerini topluluk içinde açıkça ortaya koymamalarının Türkiye'de haklı gerekçeleri vardır.

Bunların çoğu da burada söylendi.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 10, 2014, 01:19:31 öö
Yanıtla #29
  • Aktif Uye

kapiyı çalıyorsun, kararlısın, ama en yakınına anlatamıyorsun. İşte acı gerçek...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...