Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Olmak İsteyen Kişiye Öneriler - 1  (Okunma sayısı 34345 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 11, 2014, 07:58:42 ös
Yanıtla #30
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Benim aklıma gelen bir şey var. Daha önce de söylemiştim ve eleştiri almıştım. Ama olsun, bir kez daha söyleyeceğim.

Ne yazık ki, kâr elde etme üzerine kurulu, parayı verenin düdüğü çaldığı materyalist bir dünyada yaşıyoruz. Mason olmak isteyen kişi, her ne kadar böyle bir dünyada yaşamanın gerektirdiği kurallara uymak zorunda ise de, kendi iç dünyasında bunun yanlış ve kötü bir şey olduğunu idrak etmeli, dünya düzeninin bu şekilde kurulu olmasına içten içe isyan etmeli ve bu anlamda materyalist bir kişi olmaktan olabildiğince uzaklaşmalıdır. Ülkü Mabedinin bu düzen içinde kurulamayacağını anlamalı ve eyleme dökmeden sadece düşünsel olarak yapsa bile, kendisine ve yakın çevresine kâr amaçlı bu sistemin ve doğal kaynakların kullanımının para ile ilişkilendirilmiş olmasının, dünyayı felakete götüreceği inancını hissettirmelidir.
Live long and prosper.

Kasım 11, 2014, 08:04:25 ös
Yanıtla #31
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Kadim,

Ben ve benim gibi Avatarsız Masonlar forum içerisinde adeta "önlüksüz Mason" gibi dolaşıyoruz.
Yorumlarımız hizmetinizde...

Saygılar, sevgiler

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Kasım 11, 2014, 08:50:37 ös
Yanıtla #32
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Spock,

Canı gönülden katılıyorum.  Yenileyerek, çıtayı yükselterek ilerlemek bizim için en değerli olan. Ihtiyacimiz olan, bize bırakılani daha iyi hale getirmemiz. Bize bırakılana sıkı sıkı sarılmamalı, sorgulamaliyiz.
Biz dediğim " biz insanlar" anlamında söylüyorum.
Gerçek mutluluk insanın aldıklarında değil verdiklerinde gizlidir.

Kasım 11, 2014, 09:06:41 ös
Yanıtla #33
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Mason olacak kişi" amacına ulaşabilmek için özel birtakım hazırlıklar içerisine girmeli midir  gibi bir tartışma pek akla yatkın değil. Eğer birey masonlukla daha tanışmadan önce böyle bir durum ile karşılaşırsa, kendince bir önyargı oluşturur ve masonluğa farklı bir açıdan bakmaya başlar. Çünkü, hazırlık ve öneri gibi kelimeler kişiyi masonluğun söylemleri ve davranışları çelişen bir olgu olduğunu düşünmeye iter.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Kasım 11, 2014, 09:34:24 ös
Yanıtla #34
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu başlık altında gerekli/gereksiz birçok paylaşımım oldu tıpkı bu paylaşımım gibi.Konu başlığı öneriler ama ben öneri verecek kişi değilim kendi oluşturduğum ve mason olmak istediğimde izleyeceğim yolları birleştirerek kendi adıma önerilerimi oluşturdum.

Önceki paylaşımlarım içerisinde masonluk hakkında bilgi edinmek,aradığı niteliklere uygunluğumuzu kontrol etmenin üzerinde durdum.Mason olmayı (olmaya çalışmak) isteyen kişi olarak kendimden yola çıkacak olursam.

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır (Yunus Emre)

İlk bilgim kendim olacak.İnsan kendi yapısını doğru ve yanlışlarıyla bilmelidir.Yanlışlarının üstünü örtmemeli,iyi göstermemeli üzerine düşüp gidermeye çalışmalıdır.''Herkes kendi penceresinin büyüklüğünce alacaktır.'' Mevlana'nın bu sözünden yola çıkarsak önce kendi penceremizin dayanıklılığını,sınırlarını bilmemiz gerekir.Penceremizi kapatan perdeler varsa bunlardan arınmamız gerekir.Bu pencereyi tamamladıktan sonra masonluğun ışığını (bilgisini) almamız gerekir.Bu bilgi;erdemli,ahlaklı iyi bir insan olmak demektir.İyi bir insan;dürüst,sevgi,cesaret,görgü,alçakgönüllü,ketum,merhametli.. gibi kavramlarla tanımı artırılabilecektir.Bu kavramlar zıtları giderildiği zaman sahip olunacak kavramlardır.''Kötünün bilinmediği yerde iyi tanımlanamaz.Kötü her yerdedir,senin beynindeki düşüncede,senin dilinde ve senin eyleminde.Kötüyü ara ve ona diren içine dön,içini dinle.''(Zerdüşt).Çalışmaya önce içimizde bulunan korkaklık,ayrımcılık (sevgisizlik).. gibi kavramlardan arınmak ile başlamak en doğru olanıdır.Bitmeyen bu süreç içerisinde gayretli olmak gerekir.Masonluğun bence kişilerde aradığı o gayret yani çalışkanlıktır.Her mason iyi bir insan değil daha iyi bir insan olma yolunda daha çok çalışandır.Bununla alakalı olarak sn.Tij önce ADAM olmak gerekir demişti.Nitekim bu tanımda kabul edilebilir.

Manevi hazırlık sürecinin %90-95'i kendi içimizde geri kalan kısmı masonluk hakkında ön bilgi ile alakalı olmalıdır.Bu yüzde %5'lik kısımda dikkat etmemiz gereken en önemli konu aradığımızın ne olduğu.İlahi aşk,ilahi bilgelik,menfaat,sıfat kazanma.. Ne aradığımızı bilmek aradığımızda samimi olmak gerekir. Masonluğu isteyen biri bilgiye aç doymayan bir insan olmalı,doymaya çalışırken yediklerini paylaşmalı açgözlü olmamalıdır...

Daha önce bahsettiğim kalbinde mason olmak (önlüklü-önlüksüz) kendi içimizde olabilmektir.Kendi içimizde bu sıfatı taşıyorsak kapıyı açanlar olacaktır.Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 11, 2014, 09:40:32 ös Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 11, 2014, 09:44:57 ös
Yanıtla #35
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluğu içselleştirmiş olmak bir aşamadır ama yeterli değildir. Kapının nasıl çalınacağı da bilinmelidir ki bu da başka bir konudur.

Saygılar.

Kasım 11, 2014, 10:16:11 ös
Yanıtla #36

Kendime cizdiğim yol iyi insan olmak üzerine kurulu. En buyuk onerim budur kendime. Buyuk kızıma tek nasihatim, yediğin  her lokma ekmeğe muhtaç insanların var olduğunu unutmadır. Bu dünyada herşey olabilirsin, başarılı bir cerrah, müthiş bir yazılım geliştirici, madalyalar sahibi bir sporcu, çok başarılı bir öğrenci  (ki son ikisine  sahip bir kızım var)... Ancak senden yardım isteyen ve senden zayıf insanlara el uzatmayacaksan benim için asla hayırlı bir evlat olmayacaksın!

Ben mason olmayı, bilginin peşinde koşarken bana yardımcı olması için çok istiyorum. Bana verilecek sırlarla  ışığımı daha çok parlatacağımı düşünüyorum.

Fakat dun karımla kitap okurken, kendisi Masonluk-Dünyanın En Eski Gizli Topluluğu/ H.Paul Jeffers okuyor şuan, bir cümle kurdu. Sanırım tam da bu konu başlığına oturdu. Sizlerle paylaşmak isterim, uygun değilse Sayın ADAM zaten siler.

Şöyle dedi; İyi bir mason karısını  çok sever, ışığa giden yolun başlangıcının karısında, sevdiği kadında olduğunu keşfeder.

Saygılarımla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kasım 11, 2014, 10:29:06 ös
Yanıtla #37
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonluğu içselleştirmiş olmak bir aşamadır ama yeterli değildir. Kapının nasıl çalınacağı da bilinmelidir ki bu da başka bir konudur.

Saygılar.
Başkasını Yargılamayın

1 “Başkasını yargılamayın ki, siz de yargılanmayasınız.

2 Çünkü nasıl yargılarsanız öyle yargılanacaksınız. Hangi ölçekle verirseniz, aynı ölçekle alacaksınız.

3 Sen neden kardeşinin gözündeki çöpü görürsün de kendi gözündeki merteği farketmezsin?

4 Kendi gözünde mertek varken kardeşine nasıl, ‘İzin ver, gözündeki çöpü çıkarayım’ dersin?

5 Seni ikiyüzlü! Önce kendi gözündeki merteği çıkar, o zaman kardeşinin gözündeki çöpü çıkarmak için daha iyi görürsün.

6 “Kutsal olanı köpeklere vermeyin. İncilerinizi domuzların önüne atmayın. Yoksa bunları ayaklarıyla çiğnedikten sonra dönüp sizi parçalayabilirler.”

Tanrı’dan Dileyin

7  “Dileyin, size verilecek; arayın, bulacaksınız; kapıyı çalın, size açılacaktır.

8 Çünkü her dileyen alır, arayan bulur, kapı çalana açılır.

9 Hanginiz kendisinden ekmek isteyen oğluna taş verir?

10 Ya da balık isterse yılan verir?

11 Sizler kötü yürekli olduğunuz halde çocuklarınıza güzel armağanlar vermeyi biliyorsanız, göklerdeki Babanız’ın, kendisinden dileyenlere güzel armağanlar vereceği çok daha kesin değil mi?

12 “İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın. Çünkü Kutsal Yasa’nın ve peygamberlerin söylediği budur.”(İncil:Matta 7)

Bu kelime masonlukta da kullanılan bir kelime olup gerçekten İncil'deki anlamı için kullanıldıysa bu kelimeden ne anlıyoruz.

Kısacası neyi arıyor ve istiyoruz ki buna bağlı olarak kapıyı çalıyoruz.Aradağımızı bulduk,istediğimiz verildi kapıyı çalmak kaldı.

Direk kapıyı çalmaya gidersek yanlış kapıya gitmiş oluruz bence.Neyi nerede arıyoruz ve ne istiyoruz.Kastedilen loca kapısına gidin demek değildir herhalde.Bunları biz kendi içimizde aramalıyız diye düşünüyorum.

Bir de şu kelime var;6 “Kutsal olanı köpeklere vermeyin. İncilerinizi domuzların önüne atmayın. Yoksa bunları ayaklarıyla çiğnedikten sonra dönüp sizi parçalayabilirler.”

Kutsal olan nedir ?Bilgi,hakikat,sır.. bunlardan hangileri ?

Bu kelimelerin cevabına kendi içimizde ulaştığımız takdirde başarılı oluruz.Çünkü masonluğa girildiğinde bile öğretmen-öğrenci kişinin kendisi olacaktır.

Sonuç olarak belki bu önerilerin hiçbir önemi bile olmayabilir.Çünkü masonlukta bir de  ''inisiyasyon'' (yeniden doğuş) süreci vardır ki belki önceki bilgilerimize bile ihtiyacımız olmayacaktır.İnisiyasyon sürecindeki önceliklerden biride kendimizi tanımaktır.Kendini tanımayan biri nasıl olgunlaşabilir.

Masonluk hakkında edindiğimiz bilgiler belki de doğru bilgiler olmayacaktır ama kendimizi bilmek yanlış olabilir mi ? Olsa olsa aldatmaca olur ve bu durum sadece masonlukta değil hiç bir yerde bize bir şey kazandırmaz.Dediğiniz gibi bence büyük bir aşama olup,yeterli olmayabilir.Saygılarımla.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 12, 2014, 07:23:08 öö
Yanıtla #38
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Dün akşam ve gece, bu başlık altında öylesine bu başlık ile bağlantısız, başka başlıklarda yer alması gereken yazılar yazıldı ki, bu alan iyice yozlaştı ve bitti.

Katılımcılarımızın yazdıklarını kötülemiyorum. Emek verilmiş, yazılmış. Fakat buradaki başlıkla bağlantısız.

Buradaki başlık Mason Olmaya Niyetlenen Kişiye ilk önerinin bilgi edinmesi bağlamındaydı. Başka bir şey değildi; olmamalıydı.

Yazılmış olanları düzeltmek, ilgili yerlere aktarılmasını rica etmek ya da gereksizleri kaldırmak gibi bir uğraşıya girişmektense, ben bu kendi açmış olduğum başlığı terk ediyorum.

Mason Olmak İsteyen Kişiye Öneriler konusunu bir başka başlık altında sürdürürüz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 12, 2014, 08:57:45 öö
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM,  yazdıklarınız o kadar çok önemli ve o kadar çok  manidar ki hayatımızın sonuna kadar belki de hayatımızdan sonra bile size minnettar kalacağız.  :)

Saygılar.