Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834106 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 26, 2012, 01:08:51 ös
Yanıtla #400
  • Aktif Uye

Bu sorunun cevabını doğru orantılıdır diye yanıtlıyorum bizzat yaşadığım olaylar doğrultusunda bunu söylemek isterim.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Mayıs 26, 2012, 01:27:55 ös
Yanıtla #401
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayan Arais'in dediklerinin birçoğu doğru fakat üyeliğe alınacak bir kimsenin suç işlemiş olması ya da sabıka kaydı konusu, bunun Dernekler Yasası ile bağlantısı ve o yasanın mason örgütlerine yansıyışı ya da uygulanışı pek öyle değil.

Bir de mason örgütlerinin sadece bulundukları ülkedeki yasalara değil, ayrıca kendi evrensel yasa, töre ve geleneklerine de uymak durumunda bulunduklarını göz ardı etmeyelim.  Bunların yanı sıra elbette ilgili örgütün bir de ilkeleri ve bunlar uyarınca düzenlenmiş bir iç tüzük ya da yönetmeliği var.

Böylece işler karma karışık mı oluyor?... Hayır, sonucuna bakarsanız pek değil.

Suçlar kategorilere ayrılır. Bunlar hukukçuların işi; aynrıntılarını pek bilmem. Fakat taksirli denlen suçlar vardır; trafik suçlarını bunların arasına yerleştirebilirsiniz. Fikir suçları vardır. Çok çekmiştir bundan ülkemiz; hâlâ çekiyor. Bu gibi suçları işlemiş olanların Masonluğa girmesine engel yoktur.

Öte yanda bir de yüz kızartıcı suçlar vardır. Böyle bir suç işlemiş olan bir kişi, bundan ötürü  yargılanmış ama ceza görmemiş olsa bile Masonluğa alınmaz; alınmaması gerekir.

Bir kişinin Masonluğa alınabilmesi, mason olabilmesi bakımından böyle engelleyici ve ekstrem sayılabilecek sorunları bir yana bırakıp, kimlerin mason olabileceğini düşünmek, mason olabilmek için gereklilikleri göszden geçirmek çok daha iyi ve doğru olur.

Olumluya bakılmalı, olumsuza değil.   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 26, 2012, 06:43:33 ös
Yanıtla #402
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluk kapılarının parası olanlara ne kadar kolay açıldığının ispatı olan bir roportaj vereceğim sizlere..

http://www.aktifhaber.com/sinan-aygun-nasil-mason-oldu-448862h.htm

üsluba, masonluğa bakış şekline dikkat edin.. İşte bu insanlar mason yapılır, sonra istifa eder sizleri rezil ederler..
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 26, 2012, 07:05:51 ös
Yanıtla #403
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konu başlığının çok dışına taşıldı ama çare yok...

Masonlukta kötü örnekler, yanlışlıkla Masonluğa alınmış, yanlışlıkla mason olmuş kişiler vardır.

Vardır.

Bundan sonra da olacaktır.

Tersine, çok güzel ve şahane örnekler vardır kendini pek belli etmeyen, üzerinde durulması gerekmeyen.

Masonluk bu örneklerin hiçbiriyle yargılanamaz.

Masonlar başka Masonluk başkadır.

Masonluğa girip mason sıfatını almış ama "mason" olmamamış zavallılar çok daha başkadır.

Mayıs 27, 2012, 01:22:17 ös
Yanıtla #404
  • Ziyaretçi

Sayan Arais'in dediklerinin birçoğu doğru fakat üyeliğe alınacak bir kimsenin suç işlemiş olması ya da sabıka kaydı konusu, bunun Dernekler Yasası ile bağlantısı ve o yasanın mason örgütlerine yansıyışı ya da uygulanışı pek öyle değil.

Bir de mason örgütlerinin sadece bulundukları ülkedeki yasalara değil, ayrıca kendi evrensel yasa, töre ve geleneklerine de uymak durumunda bulunduklarını göz ardı etmeyelim.  Bunların yanı sıra elbette ilgili örgütün bir de ilkeleri ve bunlar uyarınca düzenlenmiş bir iç tüzük ya da yönetmeliği var.

Böylece işler karma karışık mı oluyor?... Hayır, sonucuna bakarsanız pek değil.

Suçlar kategorilere ayrılır. Bunlar hukukçuların işi; aynrıntılarını pek bilmem. Fakat taksirli denlen suçlar vardır; trafik suçlarını bunların arasına yerleştirebilirsiniz. Fikir suçları vardır. Çok çekmiştir bundan ülkemiz; hâlâ çekiyor. Bu gibi suçları işlemiş olanların Masonluğa girmesine engel yoktur.

Öte yanda bir de yüz kızartıcı suçlar vardır. Böyle bir suç işlemiş olan bir kişi, bundan ötürü  yargılanmış ama ceza görmemiş olsa bile Masonluğa alınmaz; alınmaması gerekir.

Bir kişinin Masonluğa alınabilmesi, mason olabilmesi bakımından böyle engelleyici ve ekstrem sayılabilecek sorunları bir yana bırakıp, kimlerin mason olabileceğini düşünmek, mason olabilmek için gereklilikleri göszden geçirmek çok daha iyi ve doğru olur.

Olumluya bakılmalı, olumsuza değil.   
Sayın ADAM, Arais düşünceleriniz için teşekkürler.
Dernekler Kanunu ve mevzuat ayrı konu. Önemli olan kimlerin mason olarak kabul edileceği. Sayın  MASON'un  dediği gibi çok sorulan bir soru. Sayın MASON masonluğa alınabilmenin kusursuz sicil ve hangi nedenle olursa olsun hüküm giymemek şartı olduğunu belirtmiş, siz birtakım suçların engel teşkil etmeyeceğini düşündüğünüzü söylediniz. Bu konuya insanların çok merak duydukları ortada. Ben tartışmaya bir boyut kazandırmak istedim. Olumluya bakmalı düşüncenize katılıyorum. Bu başlık uzun süre daha tartışılacak gibi.
Özünde amacın iyi ve diğer insanlara faydalı biri olmak, olması zaten yeterli sanırım.
Saygılarımla.

Mayıs 27, 2012, 03:02:29 ös
Yanıtla #405
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şimdi ben burada "Sayın MASON öyle diyorsa onun dediği doğrudur." derim ve bu iş burada biter.

Ancak bir de Galile gibi yaparım, kenarından köşesinden...

İyisi mi birkaç öneride bulunayım:

1. Masonların bir evrensel anayasası var. İlki 1723 yılında yayınlanmış. Sonra yer yer değişikliklere uğramış. O anayasanın yükümlülükler bölümünün 2. maddesine bakmakta yarar var. (Şimde bana nedir o ikinci madde mi diyeceksiniz? Demeyin. Öyle hep armut piş ağzıı düş olmaz. Gerçekten merak ediyorsanz biraz çalışın, araştırın, bulun. Pek de zor bir iş değil bu.)

2. Mason büyük localarının internet siteleri var. Bunlar Batı ülkeleri için de var Türkiye için de. O sitelerde bir kişinin Masonluğa kabul edilebilmesi için gerekli koşullar yazılı. Bakın, inceleyin, ne yazıyor, neymiş koşullar, kendiniz görün.

3. Konuyu sadece Türkiye'den ele alırsak, mason derneklerinin tüzükleri var. Bunlar gizli saklı şeyler değil. Bakın o tüzüklere derneğe üye olarak alhınabilecek kimselerde ne gibi nitelikler aranıyor? (Bizim ülkede, orada yazılmayan bir nitelik gizliden aranacak, orada yazılı olmayan bir işlem zorla uygulanacak olursa, bilin ki o derneğin başı hemencecik derde girer. Masonlar zaten topun ağzında. Şahane bir fırsat geçer kimilerinin eline.

4. Masonluğun ilkeleri, özgür düşünce ve akıl var... Sizin mantığınız bir düşünce hükümlüsünün Masonluğa kabul edilemeyeceğine eriyor mu?

Ben bütün bunları dedim ama Sayın MASON'un dediği geçerlidir elbette. Ancak belki o biraz başka bir şey demek istemiştir de, kimileri onun demek istediğini biraz farklı anlamıştır. 

Mayıs 27, 2012, 07:15:17 ös
Yanıtla #406
  • Aktif Uye

ftp://
Merhaba

Sn Adam yazdıklarıyla kendisine sorduğum sorulara biraz kızdığını düşünüyoru.

MAsonluk konusunda bilgi ve tecrübesinin yanına yaklaşamayacağım muhakkak.

Ancak snMason ile 180 derece zıt şeyler söylediğinde bende doğal olarak kendisine bir harici olarak bu kadar iddlallı nası konuşabildiğini sordum.

Bilgisine karşı bir saygısızlık ettiğimi düşünmüyorum. Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.

Saygılarımla
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 28, 2012, 07:12:33 öö
Yanıtla #407
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuda benim deyişlerimi "kızmak"  olarak nitelemeyelim lütfen... Bu deyişimin sadece bu başlık için değil, genelde geçerlidir.

Sayın MASON bu sitenin sahibi ve yöneticisidir. Bir açıdan bakarsak, onun dediklerine, yargılarına karşı gelmemiz uygun düşmez; yakışık almaz. Nazik ve görgülü bir insanın olağan tutumu böylesini gerektirir. Ev sahibinin evinde ev sahibinin dediği geçerlidir.

Fakat Sayın MASON'un gerek doğrudan Masonluk ile bağlantılı gerekse bir başka konuda her dediği doğru mu acaba? Bunu hiç irdelemeyecek miyiz? Gerçekleri aramayacak mıyız? Şayet öyle yapmamız gerekiyorsa, Sayın MASON bunun bu sitede yapılmasına karşı mı çıkıyor?

Sayın MASON’un bu sitenin sahibi ve yöneticisi olmadan önce “mason” olduğunu unutmayalım. Kuşkusuz “masonca” davranacaktır. Doğruya doğru, eğriye eğri. Gerçi bazı diretmeleri yok değil ama onlar da Masonluğun bulunduğu kanadındaki genel tutumdan ileri geliyor.

Ancak buradaki konumuz Sayın MASON’u eleştirmek değil.

Ben de bu sitede ADAM olarak çok yazı yazmış bulunmaktayım. Tüm dediklerim doğru mu? Hiç yanlışım olamaz mı? Benim yargılarımın da irdelenmesi gerekmez mi?

Ben buna açık kapı bırakmak istiyorum. Araştırılmasını öneriyorum. Fakat bunun için de merak eden, soran, öğrenmek isteyen kişinin pasif kalmasının doğru olmadığını, kendisinin de bir çaba göstermesi gerektiğini söylüyorum.

Bütün bu sorun, bu tartışma nereden çıkıyor?... Masonluğa alınabilecek olan kişilerin nitelikleri arasında daha önce herhangi bir suçtan ötürü hüküm giymiş olup olmadığının nasıl bir kriter olarak yer aldığından... Sayın MASON bu bağlamda "herhangi bir suç" demiş. Ben ise o sözün orada "öylesine" söylenmiş olduğu görüşündeyim. Orada bir sicil temizliğinden de söz etmiş Sayın MASON. ABD’nde kişinin siyasi görüşünün sicilini kirlettiği dönemleri biliriz. Güya özgürlüğün kol attığı o ülkede bir zamanlar sokakta birisine “Komünist” dediğiniz zaman, onun hiç de öyle olmadığını kanıtlayabilene kadar günlerce göz altında kaldığı yalan mı? Ya Türkiye’de?... Kaç kişi aylarca hapis yattı evinde “^Kapital” bulunduğu için. Şimdi onlar mason olamayacak mı yani?

Bir ülkede suç olan bir tutum ya da eylem, bir diğerinde hiç de öyle olmayabiliyor. Bu konuya Sayın MASON'un yaşadığı ABD açısından hatta oradaki eyaletler arasındaki farkı bile göz önünde tutarak bakarsak başka, Türkiye'deki durum açısından bakarsak başka... Türkiye'de bu bağlamda Türk Ceza Kanunu bilmem kaç kere değişikliğe uğradı şu son elli yıl içinde.

Herhangi bir ülkedeki bir mason örgütü kendini o ülkenin yasalarının üzerinde görmez. Bunu açık seçik bir şekilde ortaya koyalım. Bizim ülkemizde suç sayılan bir eylem nedeniyle Masonluğa alınamayacak olan bir kişinin bir başka ülkede karşı karşıya olduğu  nedir, ona bakalım. Masonluk açısından bunların hepsini bir ortak paydada değerlendirebilmek için ise, Masonluğun Anayasası’na bakmak doğru olmaz mı?

İşte benim yapmış olduğum onu önermek… O anayasa bulunmaz Hint kumaşı değil. Üstelik Türkçe çevirilerine (kimisi pek kötü yapılmış olsa bile) kolayca ulaşılabiliyor. Ben bir de ipucu verdim; ikinci maddeye bakılmasını önerdim.

Sonuç: Sayın asimov’un dediği bir düzeye kadar doğru. Sayın MASON’un dediği ile benim dediğim arasında bir çelişki var. Fakat bu, Sayın asimov’un dediğince öyle 180 derecelik bir çelişki, bir taban tabana zıtlık değil. Sadece bir farklılık. Sayın MASON bundan beş yıl önceki yazısında pek ayrıntıyla girmemeyi yeğlemiş. Biz ise burada ayrıntıya girmiş durumdayız.

Bakın aklıma ne geldi?... Bir mason örgütünde üye olarak kalabilmek için Masonluğa girmek için gerekli olan bireysel koşulların Masonluğa girdikten sonra da korunur durumda olması zorunludur. Bir diğer deyişle, Masonluğun kabul etmediği türde (Sayın MASON’un deyişine göre “herhangi bir”) suç işleyen kişinin, o mason örgütünün üyeliğinden çıkarılması gerekir. Nitekim bu işlem yapılır da…

Şimdi…

Türkiye’de birçok yazarımız, birçok gazetecimiz, birçok politikacımız, şu ya da bu nedenle ama bir yüz kızartıcı suçtan ötürü değil de yazdıklarından ya da politik tutumundan ötürü  yargılanarak hapis yattı. Bunların arasında mason olduğu bilinenler de var. Ne olacak şimdi?

Haziran 01, 2012, 12:06:59 öö
Yanıtla #408
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Nasıl Mason olunur?Mason olmak için neler gereklidir?........
2007 yılından beri sayfalar dolusu aynı konu. Hala nelerin gerekliliğini oturtamadınız mı? Dünya da onca nelerin gerekliliği, yeni dünya projeleri tartışılırken, bizimkiler  hala dönme dolap gibi aynı yerde dolanıp duruyor.
Sevgi ile kalın

Haziran 07, 2012, 12:14:16 öö
Yanıtla #409
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın hypatia;

yazıldıkça okuyor,
okudukça doluyor,
doldukça büyüyoruz...

doğrudur yıllardır yazılan bir konu ancak yazıldıkça insanları, görüşleri, karşı görüşleri görüyor yolumuzu çiziyoruz. 
bekle, izle, gör, hisset, anla...