Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833894 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 08, 2010, 11:21:02 öö
Yanıtla #310
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn. lucifer,

Sn. abdkeskin' in dikkatinden kaçmış herhalde MASON Kardeşim daha önce çok basit çok net bir tanım yapmıştı zenginlik konusunda ortalama gelirli çocuksuz evli bir çiftin rahatlıkla karşılayabileceği bir tutar diye. Sanırım Sn. abdkeskin bunu trilyonluk adamlar olarak yorumlamış. Zenginlik konusunun harici alemde masonluğa bakışta bu kadar yanlış olması ve öne çıkması bir Mason olarak beni çok üzüyor.

Forumda gerçek Mason olmadığını söylemek için mason olmak, forum yöneticilerini ismen tanımak ve mason olmadıklarını bilir diye düşünüyorum. Aksi hale saçma bir iddia olarak kalacaktır.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Ekim 11, 2010, 12:23:25 ös
Yanıtla #311
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Omnia Tempus Alit

evet o mason kardeşinizin yazısını bende hatırlıyorum. fakat gerçekten o yazıyı okuduğundada insan öyle bir düşünce çıkarması genede biraz abartı diye düşünüyorum. cevaplarınız içi,n teşekkür ederim.

saygılarımla

Ekim 14, 2010, 03:35:24 ös
Yanıtla #312
  • Ziyaretçi

Hür Ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasını ziyaret ettim ve gerçekten çok iyi ve samimi birşekilde karşılandım..Beni karşılayan insanlara ve Masonlugun bu güçlü samimi anlayışına teşekkürü bir borç bilirim.

Bu medeni cesaretinizden dolayı sizi kutlarım.

Ekim 14, 2010, 08:13:19 ös
Yanıtla #313
  • Ziyaretçi

"Sanırım Sn. abdkeskin bunu trilyonluk adamlar olarak yorumlamış. Zenginlik konusunun harici alemde masonluğa bakışta bu kadar yanlış olması ve öne çıkması bir Mason olarak beni çok üzüyor." diye bir forumumuzun bir üyesi yorum yapmış cevaben diyorum ki: Ben zaten trilyonluk olmaları gerekmiyor anlamında yazmıştım. Sözlerimin çarpıtılmamasını rica ederim.

Ekim 15, 2010, 03:58:00 ös
Yanıtla #314
  • Ziyaretçi

Ben psikolojik bazı problemlerimden dolayı üniversite eğitimimi yarıda bırakmak zorunda kaldım ve bir daha da devam etmedim. Şu an çok iyiyim sağlık olarak. Ancak üniversiteyi tamamlayamamış olmam kendimi yetersiz hissetmemi sağlıyor.

Kısaca sormak istediğim; mason olmak için illa önemli biri mi olmak gerekir. Biliyorum istenilen özellikler arasında üniversite mezunu olmak gibi bir zorunluluk yok. Ama sanki bana öyle geliyor ki masonlar birilerini aralarına kabul ederken bazı meziyetler arıyor. Bir yere gelmiş önemli kişiler mason olabiliyor gibi bir intiba var bende. Hani bende boş biri değilim o kadar ama kendimde yeterli cesareti bulamıyorum diğer arkadaşların yaptığı gibi gidip loca kapısını çalmak gibi..

Değerli arkadaşlarım benle görüşlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olacam.

Ekim 17, 2010, 07:41:59 ös
Yanıtla #315
  • Ziyaretçi

sayın Cin Ruhi,

Sizinde söylediğiniz gibi böyle bir zorunluluk yok.eğer siz kalbinizde mason olmayı başarırsanız , yani kendi içinizde tam olarak kendinizi adarsanız sosyal statünüzün önemli olacağını zannetmiyorum..

tabiki ben bu yorumu bir harici olarak yapıyorum..en doğrusunu forumdaki mason arkadaşlarımız söyleyecektir..

Sevgi Ve Saygılarımla..

Ekim 17, 2010, 08:12:45 ös
Yanıtla #316
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Öncelikle evet belli meziyet -nitelik- aranır. Ama bu ifadeden kasıt asla bir makam-mevki sahibi olunması demek değildir. Mason olmaya aday olarak görülen birinde neyin arandığını o cevherin ne olduğunu buradaki yazılardan da cikartabilirsiniz.

Ben kalbinde Mason olma ifadesinden ne anlaşıldığını da merak ediyorum. Benim anladığım kalbinde Mason olmadan kastedilen kisinin Masonlugun ilkelerine uygun olması, onda benzerlerinden onu farklı kılan bir niteliğin olmasıdır. Yoksa kalbinde Mason olma gercek bir Mason olanın özelliklerini tamamen taşımak değildir. Hakikati araştırma istegi, bağnazlıktan uzak olma, farklılıkları beraber çalışabilme, ailesi ve vatanı için çabalama, calışma, kendini geliştirme istemi vs... liste uzatilabilir, bu meziyette olmaktır kalben Mason olmak. Yani Masonlugun temel İlkeleriyle örtüşür bir yasam bakışı, dünya görüşü. Hiç kimsenin mükemmel olması beklenmez yeter ki kendini işleyebilme iradesine sahip iyi bir insan olunsun. Bunun disinda burada sayılan medeni hakları kullanmaya ehil iyi ahlaklı belli bir yasin üstünde yaşamını insan onuruna yaraşır seviyede sürdürebilecek ekonomik güce sahip akil ve vucut sagligi yerinde Masonluk calismalarini algilayabilecek seviyede bir egitim-öğretim düzeyinde erkek olma şartlarını da taşımak gerekir. Ama bunlardan önce yukarıda söylediğim cevherin o ınsanda olması gereklidir. makam mevki sahibi olmak lafı guzaftir.

Saygilarimla

Ekim 17, 2010, 11:37:44 ös
Yanıtla #317
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sayın SkullG bu forumda uzun süredir süren gereksiz bir diyaloga son noktayı koyup herşeyi herkesin anlayabileceği bir şekilde ifade ettiğiniz için size teşekkür ederim...

Saygılarımla..

Kasım 24, 2010, 07:35:24 ös
Yanıtla #318
  • Ziyaretçi

Merhaba,

Bu soru; bana son gunlerde en cok sorulan soru oldugu icin yazma geregi duydum. Mason olma kurallari ve gereklilikleri Dunyanin hemen hemen heryerinde aynidir. Ama arada kucuk farkliliklar vardir. Her Buyuk Loca kendi istegine gore bu gereklilik kurallarini belirli cercevede degistirebilir. Degismez kurallardan bazilari sunlardir;

1- Yuce bir Yaradana inanmak. (Bu Yuce Yaradan, Allah, Buda, God vs... olabilir. Ona ne sekilde hitap ettiginiz onemli degildir.)
2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)
3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)
4- En az 2 Masonun size kefil olmasi gerekir. (Size kefil olacak en az 2 Mason zorunludur. Bu kisilerin sizi belli bir suredir taniyor olmasi gerekir.)
5- Siciliniz temiz olmak zorundadir. (Suc kayitlariniz ve sicilleriniz kusursuz olmak zorundadir. Herhangi bir nedenle hapis yatmis, suc islemis yada hukum giymis kisiler asla topluluga alinmazlar.)
6- Etrafiniz tarafindan iyi taninmaniz gereklidir. (Etrafinizdaki kisilerin sizi Erdem, Karakteri oturmus, Kulturlu, Ahlakli ve Egitimli birisi olarak gormeleri gerekir. Etrafi tarafindan sevilmeyen, cok dusmani olan kisiler Mason olduklarindada onu sevmeyen ve ona dusman olan kisileri kendileri ile birlikte getireceklerdir. Bu Masonlugun gururu ve birliginin zedelemesine risk yaratabilir.)

Öncelikle Verdiğin Bilgiler İçin Çok Teşekkürler Ancak Bir Tv Programında Üstat Masonumuz Sayın Remzi SANVER'in Yaptığı Açıklamarı Dinleyen Varsa Mason Localarını Ziyaret Edebilir Bilgi Alabilir Ve Kayıt Yaptıra Bilineceğini Söylemişti Ve Kayıt Yaptırıpta Yüksek Mertebelere Kadar Yükselen Kardeşlerimizin Çok Olduğunu Belirtmişti Burda 4 Maddede En Az 2 Masonun Kefil Olması Zorunluluğu Yer Alıyor Bu Maddeyi Biraz Daha Açıklayıcı Anlatırsanız Sevinirim..

Kasım 24, 2010, 09:27:23 ös
Yanıtla #319
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin lionbrave,

2007 yilina ait alintiladiginiz mesajda, 2 Masonun size kefil olmasi zorunlulugu suandada sadece Turkiyede degil Dunyanin bircok yerinde devam etmektedir. Locaya giderek, basvuruda bulunmak yada teklif gonderilmesi onem tasimaksizin resmi basvurularda basvuru formunun alt kisminda 2 uyenin size kefil olduguna dair imza bolumleri vardir ve doldurulmak zorundadir. Siz isterseniz bir Locaya giderek Mason olmak istediginizi belirtebilirsiniz. Ancak basvuru formunuzu imzalayacak 2 kefil Mason bulunamaz ise resmi basvurunuz asla tamamlanamaz.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.