Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Eşitlik ve Adalet'de Adalet Kavramı  (Okunma sayısı 2935 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 29, 2016, 09:09:06 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar. Bu başlık altında adaleti neyin belirlediğini tartışalım istiyorum.

Bildiğimiz gibi eşitlik; insanların aynı hak, hürriyet ve sorumluluklara sahip olmasıdır. Hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm insanların sahip olduğu hak ve görevler eşitlik kavramından doğar.

Adalet ise daha çok ''hak edenin hak ettiğini alması'' olarak tanımlanır. Örneğin herkesin vergi vermesi ''eşitlik'' ancak zenginin fakire göre daha çok vergi vermesi ''adalet''tir. Peki burada adaleti belirleyen unsur nedir?

Yani bir şeyin adaletli olup olmayacağına ne karar verir? Tıpkı iyi kötü kavramlarında olduğu gibi kime göre ve neye göre adalet ''yerini'' bulur?

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Eylül 29, 2016, 11:08:03 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Merhabalar,

Öncelikle adalete bakacak olursak evrensel bir kavram olmadığı ortadadır. Toplumdan topluma değişebilen bir kavramdır ve adalete toplumun vicdanı yön vermektedir. Aynı toplum için bir davranış yüz yıl önce suç iken şu anki toplum normları aynı davranışı suç olarak saymayabilir. Hatta aynı ülke içinde bile adalet kavramı değişkenlik gösterebilir. Birleşik devletlerde bir suç için Wisconsin eyaletinde idam uygulanmazken Florida eyaletinde idam uygulanabilmektedir.

Eşitlik ise daha evrensel bir kavramdır. Mutlak ve mutlak olmayan eşitlik olarak konuya iki farklı noktadan yaklaşmak doğru olacaktır. Mutlak eşitliğe herkesin tek oy hakkı olmasını örnek verebiliriz. Çiftçinin de oy hakkı birdir, işçinin de, doktorunda, milletvekilinin de... Mutlak olamayan eşitliğe engelli bireyler için ayrılmış otopark örneğini verebiliriz. Eğer engelliler için yakın ve uygun otopark yapılmasa diğer kişiler gibi gitmek istediği yere gidemeyecekti.

Sevgi ve saygılarımla

Eylül 29, 2016, 11:33:12 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar,

Öncelikle adalete bakacak olursak evrensel bir kavram olmadığı ortadadır. Toplumdan topluma değişebilen bir kavramdır ve adalete toplumun vicdanı yön vermektedir. Aynı toplum için bir davranış yüz yıl önce suç iken şu anki toplum normları aynı davranışı suç olarak saymayabilir. Hatta aynı ülke içinde bile adalet kavramı değişkenlik gösterebilir. Birleşik devletlerde bir suç için Wisconsin eyaletinde idam uygulanmazken Florida eyaletinde idam uygulanabilmektedir.

Eşitlik ise daha evrensel bir kavramdır. Mutlak ve mutlak olmayan eşitlik olarak konuya iki farklı noktadan yaklaşmak doğru olacaktır. Mutlak eşitliğe herkesin tek oy hakkı olmasını örnek verebiliriz. Çiftçinin de oy hakkı birdir, işçinin de, doktorunda, milletvekilinin de... Mutlak olamayan eşitliğe engelli bireyler için ayrılmış otopark örneğini verebiliriz. Eğer engelliler için yakın ve uygun otopark yapılmasa diğer kişiler gibi gitmek istediği yere gidemeyecekti.

Sevgi ve saygılarımla

Özellikle eşitlik konusunda çok güzel bir noktaya değindiniz sayın Surgeus. Bir an için üniversitede hukuka giriş dersini hatırladım =) Adalet konusunda adaletten ziyade ahlak, iyi ve kötü yargılarına getirilen bir yorum gibi oldu. Ancak buradan yola çıkarak sizin yorumunuzdan adaleti, toplumun ahlak kurallarının uygulanması ve korunması olarak düşünebiliriz sanırım. Örneğin günümüz şeriatının en yoğun olduğu ülkeyle demokratik bir ülkeyi kıyaslarsak;

Şeriatın olduğu ülkede hırsızın teki eşya çalıyor ve eli kesiliyor. Bu yaptırım muhtemelen o ülke için ''adaletli'' ancak demokratik ülkeler için ''adaletsiz'' ve ''zalimce'' olacaktır. O halde ''adalet'' diye bir şeyin olduğuna nasıl emin olabiliriz? Yani her ülkenin bir takım toplumsal ahlak yapısı ve kuralları var. Her ülke kendince bu kuralları uygulayıp, muhafaza edip düzeni sağlamaya çalışıyor. O halde her ülkenin kabul edebileceği, ''evet adalet budur, bu demektir'' diyeceği bir adalet yok mu?

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Eylül 29, 2016, 11:39:30 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Vardır elbette. Ancak dünya üzerinde ortak bir adalet anlayışına ulaşmaya maalesef ömrmüz yetmeyecek gibi görünmektedir.

Selam ve saygılarımla...

Eylül 29, 2016, 11:42:22 ös
Yanıtla #4

hukuk/adalet iktidarların hayat kadınıdır. "mihail aleksandroviç bakunin"

Diyen olmuş. Ne kadar doğrudur; tartışılır.
Sen Özelsin

Eylül 29, 2016, 11:46:40 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Adalet ? Hangi adalet ? Kimin adaleti ? Şunu iyi biliyorum ki dünya kuruldugundan beridir adalet yok.. Boşuna arama bulamazsın! Ki bundan sonra da olacagına inanmıyorum. Fakat şöyle bir durum var.. Adaletli insan var.. Önemli olan adaletli insanı bulmak.. Eğer o adaletli insanı da bulamazsan işte o zaman finish..

Geç kalan adalet adaletsizliktir. (Walter Savage Landor)

saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Eylül 29, 2016, 11:48:51 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Tik-Tak,  bu sözü tuttum :) Başka türlü anlatılamazdı zaten..

hukuk/adalet iktidarların hayat kadınıdır. "mihail aleksandroviç bakunin"

Diyen olmuş. Ne kadar doğrudur; tartışılır.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Şubat 14, 2017, 05:08:34 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Adalet ? Hangi adalet ? Kimin adaleti ? Şunu iyi biliyorum ki dünya kuruldugundan beridir adalet yok.. Boşuna arama bulamazsın! Ki bundan sonra da olacagına inanmıyorum. Fakat şöyle bir durum var.. Adaletli insan var.. Önemli olan adaletli insanı bulmak.. Eğer o adaletli insanı da bulamazsan işte o zaman finish..

Geç kalan adalet adaletsizliktir. (Walter Savage Landor)

saygılarımla.

Peki Sayin malang o adaletli kisi nasil bulunur? bulunmali midir? Yoksa o kisi  gercek adaletin verdigi gucle mi adalete ihtiyaci olan insanlari bulur? Peki bulamazsa ne gibi sonu olacaktir insanin? Yani insana ait olan ,hakki olan adalet sadece bir insanda mevcut ve onu bulamazsan bu hakkin gecersiz ve hukumsuz mudur?
Simdiden tesekkur ederim
Saygilarimla..
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes