Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Lions Kulübü  (Okunma sayısı 28015 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 04, 2014, 02:44:21 ös
Yanıtla #30
  • Yeni Katilimci
  • *

Teşekkürler. Sanırım Lions yada Rotary de davet prensibi ile üye alıyor değil mi?
Tabiiki Bir çok dernek, üyelerinden bir iki kişi tarafından önerilen birini üyeliğe kabul eder. Bu son derece normal.

Sayın Gezdirici,
 http://www.lionsturkiye.org adresini ziyaret etmenizi şiddetle öneririm. Belki orada "Bize Ulaşın" kısmından bir kulüp bulur, kulüp başkanına ulaşır ve üye olma istediğinizi dile getirebilirsiniz. ;)

Saygılarımla,
Anzagot
Kilise çanında
Uyuyakalmış kelebek.

Kasım 04, 2014, 03:28:09 ös
Yanıtla #31
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Lions klüplerinin Masonlarla organik bağı olmadığı belirtilmekte fakat ülkemizde Başta Fahrettin Gökay olmak üzere kurucuların tamamı mason.Ayrıca ilk Amerikalı kurucular da mason.Buradan organik bir bağ kurmak gerekir mi ? yada sadece hizmet etmek adına araç mı kabul etmeliyiz ?
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Kasım 04, 2014, 05:28:54 ös
Yanıtla #32
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İki kuruluşa birden üye olmak hatta iuki kuruluşun birden kurucusu olmak organik bağ yaratmaz. Çünkü kurumlar yaşamını ayrnı kişilerle sürdürmez.

Organik bağ, iki örgüt arasında kurumsal bağlantı ile oluşur. Örneğin ÖMBL ile Türkiye Süprem Konseyi arasındaü bir organik bağ bulunduğu söylenebilir. Çünkü bir anlaşmaları vardır. Fakat HKEMBL ile Türkiye Yüksek Şûrası arasında bir organik bağ yoktur.

Ayrıca mason örgütleri ezoterik niteliklidir. Lions Kulüpleri değildir. Masonluğun bir öğtetimi vardır; Lions Klüpleri üyelerini bir öğretimden geçirmez. Masonluğun amaç ve ilkeleriyle Lions Kulüplerinin amaç ve ilkeleri de örtüşmez. Bir tek çevreye ve topluma hizmet birlikteliği böyle bir örtüşmeyi sağlamaz.

Tüm üyeleri mason olan başka dermen ve sivil toplum örgütleri de olabilir. Onlarla da Masonluk arasında o nedenle organik bağ kurulmaz.

ABD'ndeki Shriner örgütlerinin tüm üyeleri masondur. Bu nedenle bu örgütün bile bir mason örgütü olduğunu ileri sürenler vardır ama değildir. Organik bağ da yoktur çünkü Shriner örgütlerinin üyeleri herhangi bir mason örgütünün üyesi olabilir.

Sanırım "organik bağ" kapsamını çok kısıtlamış oldum. Doğru çünkü öyle.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 04, 2014, 06:42:16 ös
Yanıtla #33
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Lions ve Masonluk arasında ki en temel fark; Lions, topluma hizmet etmek amacıyla kurulmuş bir kulüptür. Masonluk ise bir kardeşlik cemiyetidir. Masonluk üyelerinin insan olarak gelişim ve büyümeleri içindir.Pek tabi ki Masonluk toplum yararı için olan projeler üretmiş ve/veya destek vermiştir.

Sayın Davut un dediği gibi Bay Melvin Jones bir Mason (Garden City Lodge No. 141, Illinois) Bu saklı ve gizli bir durum değil.

Bir bağ kurmak gerekirse şayet. İnsanı açıdan kişisel ve gelişim amaçlayan her birey, doğal olarak toplum içinde çalışmalar yapar. Sahip olduğu maddi veya manevi gücü, yardımcı olabileceği-ihtiyacı olan kişilere ulaştırmak için çabalar. Lions/Rotary/Kiwanis gibi kulüpler birer aracıdır.

Üyeleri veya kurucuları Mason diye bir yardım ve hizmet organizasyonunu, ezoterik tabanlı kardeşlik cemiyeti ile organik bir bağ kurmak doğru değil bence.

1 soru: Bir Mason un yardıma ihtiyacı olursa diğer Masonlar (eğer yapabiliyorlarsa) yardım ederler mi ? Peki bir Lions üyesi bir başka üyeye, kulübün hizmet amaçları dışında kalan kişisel bir konu ile ilgili, sadece aynı kulübe üye oldukları için yardım eder mi ?

Organik bir bağ kurmak bana komplo teorisi gibi geliyor.

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Kasım 04, 2014, 08:09:16 ös
Yanıtla #34
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Metatron'un dedikleri doğrudur.

Ancak Masonluk sadece bir kardeşlik cemiyeti değildir. Çok daha fazladır. Zaten kardeşlik de o çok daha fazladan, Masonluğun evrensel ülküsünün paylaşımından ileri gelir.

Masonların bireysel gelişim doğrultusundaki çabaları salt kendileri için değil, tüm insanlar ve toplumlar içindir, ki bu da Masonluğu salt bireyel gelişimi hedefleyen kurumlardan farklılaştırır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 30, 2017, 02:36:29 öö
Yanıtla #35

Lions kulubu Masonluktan ayri bir yardim kurulusudur. Birlikte hicbir aktiviteleri yoktur. Yanliz Masonluk insanlarin baska derneklere (gayri muntazamlar haric) uye olmasini yasaklamadigindan dolayi Mason olanlar genelikle baska yardim derneklerinede uye olurlar. Lionstada bircok Mason Kardesimiz vardir. Fakat kurum olarak bir baglantilari yada ortak calismalari soz konusu degildir.
Sayın mason, izninizle bende birsey sormak istiyorum..
Medyada su sekilde bahsediliyor, Rotary ve lions kulupleri masonlugun alt kollari burada mason olabilecek kisiler gozlemlenir ve secilir.. ben bunun dogru olup olmadığını merak ediyorum.  Tabiki su doğaldır bu topluluklar icinde mason olan kişiler vardır ve bazı kişileri masonluğa aday gosterebilir bu gayet hos birsey.. ama gercekten masonluğa bağlı bir altyapı mıdır eger degilse neden forumda yer verilmistir.. yanitlarsaniz sevinirim teşekkürler

Temmuz 30, 2017, 04:10:40 öö
Yanıtla #36
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Lions kulubu Masonluktan ayri bir yardim kurulusudur. Birlikte hicbir aktiviteleri yoktur. Yanliz Masonluk insanlarin baska derneklere (gayri muntazamlar haric) uye olmasini yasaklamadigindan dolayi Mason olanlar genelikle baska yardim derneklerinede uye olurlar. Lionstada bircok Mason Kardesimiz vardir. Fakat kurum olarak bir baglantilari yada ortak calismalari soz konusu degildir.
Sayın mason, izninizle bende birsey sormak istiyorum..
Medyada su sekilde bahsediliyor, Rotary ve lions kulupleri masonlugun alt kollari burada mason olabilecek kisiler gozlemlenir ve secilir.. ben bunun dogru olup olmadığını merak ediyorum.  Tabiki su doğaldır bu topluluklar icinde mason olan kişiler vardır ve bazı kişileri masonluğa aday gosterebilir bu gayet hos birsey.. ama gercekten masonluğa bağlı bir altyapı mıdır eger degilse neden forumda yer verilmistir.. yanitlarsaniz sevinirim teşekkürler

Sayın@night manager,

Müsaadenizle bir Lions kulübü üyesi olarak bu sorunuzu ben yanıtlayayım. Böyle bir algının olduğu aşikar ancak bu doğru değil. Kulübümüz içerisinde mason olanlar da, masonluğa karşı olanlar da var. Fakat mason olan kişiler genelde mason olduktan sonra kulübümüze gelmişler. Yani kulübe üye olup sonrasında mason olana ben denk gelmedim. Ha yok mudur elbette vardır. Fakat iyi insan olan, daha iyi insan olmak için çabalayan ve mason olmayan birçok kişi var. Lions & Rotary kulüpleri masonluğun bir alt kolu olsaydı bu kişiler çoktan mason olurdu. Ayrıca;

Biz kulübümüzde yardım faaliyetleri dışında hiçbir konuda konuşmuyoruz. Masonluğa alınacak bireyin entelektüel birikimi de önemlidir ve Lions kulüplerinde bireylerin bu yöndeki birikimini fark etmek zordur nitekim felsefi, tarihi vb. sohbetler olmaz. Daha çok aktiviteye yönelik, projelere yönelik çalışma ve toplantılar olur. Bu yüzden bireylerin entelektüel birikimini anlamak da zorlaşır.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Temmuz 30, 2017, 02:01:47 ös
Yanıtla #37

Sayın risus,
Tesekkur ederim ilk agizdan bilgi almak en dogrusudur, bu da benim sansima oldu. Eksik olmayın

Temmuz 30, 2017, 10:10:56 ös
Yanıtla #38
  • Yeni Katilimci
  • *

Alıntı
Sayın@night manager,

Müsaadenizle bir Lions kulübü üyesi olarak bu sorunuzu ben yanıtlayayım. Böyle bir algının olduğu aşikar ancak bu doğru değil. Kulübümüz içerisinde mason olanlar da, masonluğa karşı olanlar da var. Fakat mason olan kişiler genelde mason olduktan sonra kulübümüze gelmişler. Yani kulübe üye olup sonrasında mason olana ben denk gelmedim. Ha yok mudur elbette vardır. Fakat iyi insan olan, daha iyi insan olmak için çabalayan ve mason olmayan birçok kişi var. Lions & Rotary kulüpleri masonluğun bir alt kolu olsaydı bu kişiler çoktan mason olurdu. Ayrıca;

Biz kulübümüzde yardım faaliyetleri dışında hiçbir konuda konuşmuyoruz. Masonluğa alınacak bireyin entelektüel birikimi de önemlidir ve Lions kulüplerinde bireylerin bu yöndeki birikimini fark etmek zordur nitekim felsefi, tarihi vb. sohbetler olmaz. Daha çok aktiviteye yönelik, projelere yönelik çalışma ve toplantılar olur. Bu yüzden bireylerin entelektüel birikimini anlamak da zorlaşır.

Saygılarımla

Sayın Risus,
Yazınızda Lions Kulübü üyesi olduğunuzu belirtmişsiniz ve açık ve net bir cevap vermişsiniz. Fakat cevabınızda benim anlayamadığım bir husus var.
"Fakat mason olan kişiler genelde mason olduktan sonra kulübümüze gelmişler. Yani kulübe üye olup sonrasında mason olana ben denk gelmedim. ...daha iyi insan olmak için çabalayan ve mason olmayan birçok kişi var. Lions & Rotary kulüpleri masonluğun bir alt kolu olsaydı bu kişiler çoktan mason olurdu." derken masonlukla ilgili bu bilgileri nasıl belirtebiliyorsunuz. Lions'a yeni üye olan her kişinin mason olup olmadığını mı soruyorsunuz? Yani kısacası Lions Kulübü içerisinde masonluk (ve mason dernekleri üyeliği) ile ilgili bu kadar net bilgiler olabiliyor mu?

Saygılarımla..
Olmamak, olmak..

Temmuz 30, 2017, 10:33:04 ös
Yanıtla #39
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Alıntı
Sayın@night manager,

Saygılarımla

Sayın Risus,
Yazınızda Lions Kulübü üyesi olduğunuzu belirtmişsiniz ve açık ve net bir cevap vermişsiniz. Fakat cevabınızda benim anlayamadığım bir husus var.
"Fakat mason olan kişiler genelde mason olduktan sonra kulübümüze gelmişler. Yani kulübe üye olup sonrasında mason olana ben denk gelmedim. ...daha iyi insan olmak için çabalayan ve mason olmayan birçok kişi var. Lions & Rotary kulüpleri masonluğun bir alt kolu olsaydı bu kişiler çoktan mason olurdu." derken masonlukla ilgili bu bilgileri nasıl belirtebiliyorsunuz. Lions'a yeni üye olan her kişinin mason olup olmadığını mı soruyorsunuz? Yani kısacası Lions Kulübü içerisinde masonluk (ve mason dernekleri üyeliği) ile ilgili bu kadar net bilgiler olabiliyor mu?

Saygılarımla..

Sayın @Fason,

Oldukça güzel bir noktaya değinmişsiniz. Elbette kulüp üyeleri kimlerin mason olup olmadığını bilmemektedir. Fakat bizler gibi masonlukla ilgilenen, sembolleri araştıran kişiler "çoğu zaman" masonları tanımaktadır. Tanışıklık olduktan sonraki sohbetlerde ben her tanıdığım masonun, mason olduktan sonra kulübe geldiklerini öğrendim. Elbette Lions kulüpte yıllarını geçirip mason olan/olmayan da var. Yani neticesi; Lions kulüpleri masonluğun alt kolu değildir ve hiçbir zaman olmamıştır.

Bunun haricinde kulübe üye olan kişiler başka hangi kulüplere/derneklere üye, ne yapar sorulmaz.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe