Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Osmanlı nın TÜRK katliamları...  (Okunma sayısı 26346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 28, 2008, 09:06:19 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sin, Şın'a gelince, Muhiddin'in kabri ortaya çıkar...

Yavuzun Kaderi katlettiği Alevi lerin din büyüklerinden birinin mezarını yaptırmak ... Bu kabir Al-Arabi nin kabridir.

Eylül 28, 2008, 09:19:48 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Syn:Semsin
Syn:Dino muhakkak yanıt verecektir,
 Ama aşağıdaki alıntı benzeri bir alıntıyı, ister Şii'ler, Aleviler, isterse Sünniler üzerine araştırma yapan biri yazarsa yazsın, katılmadığımı örnekle tekrar sunarım. Yukarıdaki yazı tamamen gaza getirmek için yazılmış, kaynak göstermeyen, kaynağın da bu türlü bir yazıda, en az beş alevi, beş sün ni, beş şii kaynağından alıntıyla desteklenmesi gerekir ki bilimsel temellere otursun. Bu türden yazılara sosyoloji de sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, demogoji de denir.

(Syn Leon'un yazısından bir not:Türk katliamcısı, yobaz, lanet okunacak bir zalim ve cellattan bir kişiden başka birşey değildir. )
saygılar.

Eylül 28, 2008, 09:26:26 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Syn:Semsin
Syn:Dino muhakkak yanıt verecektir,
 Ama aşağıdaki alıntı benzeri bir alıntıyı, ister Şii'ler, Aleviler, isterse Sünniler üzerine araştırma yapan biri yazarsa yazsın, katılmadığımı örnekle tekrar sunarım. Yukarıdaki yazı tamamen gaza getirmek için yazılmış, kaynak göstermeyen, kaynağın da bu türlü bir yazıda, en az beş alevi, beş sün ni, beş şii kaynağından alıntıyla desteklenmesi gerekir ki bilimsel temellere otursun. Bu türden yazılara sosyoloji de sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, demogoji de denir.

(Syn Leon'un yazısından bir not:Türk katliamcısı, yobaz, lanet okunacak bir zalim ve cellattan bir kişiden başka birşey değildir. )
saygılar.

Cemal Şener--- Alevilik Olayı  Dr. Ömer Uluçayın Kitapları isterseniz siz araştırınız Osmanlı Tarihi ve daha derine inmek isterseniz Emmevi devletinin kuruluşunu araştırınız o devletin nasıl kurulduğunu birde sizden dinlemek isterim.

Eylül 28, 2008, 09:30:20 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Syn:Semsin,
benim size verdiğim örnek en az herbirinden beş kaynak sunmak gerekir diyorum, Emeviler'den bahsetmiyorum, sizinle bu konuda anlaşamayacağız. Allaha emanet olunuz,
Saygılarımla.

Eylül 28, 2008, 09:31:06 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın LEON COMANDANTE  konu başlığınıda yanlış katmış

Yavuz  sadece Türk Şiileri Katletmedi orada yapılan katliam Türk , Kürt vede Arap Şiilere (ALEVİLERE) yapılmış bir yok etme girişimiydi konu başlığı Osmanlının Alevi Katliamları olmalıdır.

Eylül 28, 2008, 09:33:00 ös
Yanıtla #25
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Akasya,

Acikcasi yanit verecek bir durum oldugunu sanmiyorum. Ben Osmanli'nin dunyayi titrettigi donemdeki durumunu, yayilma politikasini ve yontemlerini, bildigim kadar ile aktarmaya calismistim.  Hatta "sasaa" kelimesini kullanmistim. Sasaa, gorkem, gosteris, azamet demektir (butun sozluklere bakilabilir). Diger arkadaslarim da kendi bilgilerini aktarmislar. Burada bir sonuca varmak mumkun degil elbette, Osmanli arsivlerini arastirmadigimiz surece. Siz katliam var diyebilirsiniz, baskalari yok.

Sevgi ve Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Eylül 28, 2008, 09:35:39 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Syn:Dino,

Saygı ve sevgiler, dostluklar, herkesle olsun....

Eylül 28, 2008, 09:41:13 ös
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Dino

Ben burada taraflı yazmak istesey dim Ankara Savaşından hiç bahsetmezdim.

Ama ben sizlere 100 kaynakta sunsam nafile yazımda Osmanlının büyük bir devlet olduğunu bende söyledim yazımda illaki size tarihleride not düşmem gerekiyorsa olayların belli bir tarihsel akışı var ben yazımda Yavuzun neden Alevileri yok etmek istediğini açıkladım sizde Moğol Timurun neden sunni kesimi İranda yok etmek istediğini açıklarsanız sevinirim.

Saygılar

Eylül 28, 2008, 10:36:26 ös
Yanıtla #28
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Semsin,

Dikkat ederseniz hepimiz, kaynaklara dayansin ya da dayanmasin, okuduklarimizdan, duyduklarimizdan edindigimiz kisisel fikirlerimizi beyan ediyoruz. Siz belli seylere inanabilirsiniz, baskalari baska seylere. Herkesin bir degerlendirme yontemi vardir ve ayni olmasini bekleyemezsiniz. Sizin inandiklariniza inanmalari icin kimseye empozelerde bulunamazsiniz. Bunlari sizin icin degil, genel anlamda soyluyorum, lutfen yanlis anlamayin.

Sizi tarafli olmakla suclamadigima eminim, ayrica ikna edilmek icin 100 kaynak sunmanizin nafile oldugu kanisi da dogru degil, insanoglu bir kaynakla da ikna olabilir ya da 1000 kaynak da sunsaniz fikrini degistiremeyebilirsiniz. Her bireyin bir hayat gorusu vardir, hayata bakis acisi. Herkesi boyle kabul etmek de bir erdemdir. Izninizle bunu bir hikaye ile suslemek iseterim:

Cin'de bir adam, her gun boynuna dayadigi kalin sopanin iki ucuna asili testilerle dereden su tasirmis evine. Bu testilerden birinin yan kisminda catlak varmis...

Digeri ise hiç kusursuz ve catlaksizmis ve her seferinde bu kusursuz testi adamin doldurdugu suyun tumunu tasir, ulastirirmis eve. Ama her zaman boynunda tasidigi testilerden catlak olani eve yari dolu olarak varirmis. iki sene her gun bu sekilde geçmis. Adam her iki testiyi suyla doldurmus ama evine vardiginda sadece 1,5 testi su kalirmis...

Tabii ki kusursuz, catlaksiz testi vazifesini mükemmel yaptigi için çok gururlaniyormus... Fakat zavalli catlagi olan kusurlu testi, cok utaniyormus. Doldurulan suyun sadece yarisini eve ulastirabildigi için de çok uzuluyormus.

Iki yilin sonunda bir gun, gorevini yapamadigini dusunen catlak testi, irmak kenarinda adama soyle demis:  “Kendimden utaniyorum, su yanimdaki catlak nedeniyle, sular eve gidene kadar akip gidiyor..”

Adam gulumseyerek donmus testiye; “Goremedin mi? Yolun senin tarafinda olan kismi ciceklerle dolu. Fakat
kusursuz testinin tarafinda hic yok. Cunku ben basindan beri senin kusurunu, catlagini biliyordum. Senin tarafina cicek tohumlari ektim. Ve hergun o yolda ben su tasirken, sen onlari suladin. 2 senedir o guzel cicekleri toplayip, masami susluyorum. Sen kusursuz olsaydin, o çctlagin olmasaydi, evime boyle guzellik ve zarafet veremeyecektim" diye cevap vermis..

Hikayeden alacagimiz ders:

Her birimizin kendine has kusurlari vardir. Hepimiz birer catlak testiyiz. Fakat sahip oldugumuz bu kusurlar ve catlaklardir hayatlarimizi ilginc yapan, mukafatlandiran, renklendiren. Etrafinizdaki her kisiyi, olduklari gibi kabullenin.. Dislarindaki kusurlari degil, içlerindeki guzellikleri gorun.

Saygi ve Sevgilerimle,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Eylül 28, 2008, 10:38:14 ös
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Akasya kaynakların yanısıra başka isteğiniz varmıdır. :)

ALEVİLERİN KATLEDİLMESİ İLE İLGİLİ VERİLEN İKİ FETVA

1) YAVUZ SELİM’İN ŞEYHÜLİSLAMI MÜFTÜ EL HAMZA’NIN

KIZILBAŞLARLA İLGİLİ FETVASI (1512)
Müslümanlar! Bilin ve öğrenin ki şu Kızılbaş toplumunun başkanları Erdebil-oğlu Şâh İsmail'dir. Peygamberimiz aleyhisselâmm şerîatini ve sünnetini ve İslâm dinini ve din bilgisini ve Kur'ânı küçümsedikleri ve de Allah Tâlâ'nın haram kıldığı günahlara helâldir dedikleri ve Kur'ân'ı ve Mushafları ve şerîat kitaplarını hor görüp ateşte yaktıkları ve de bilginlere ve dindarlara ihanet edip öldürüp mescitlerini yaktıkları ve de pis başkanlarını Tanrı sayıp secde ettikleri ve de Hazret-i Ebu Bekir'e ve Hazreti Ömer'e sövüp halifelik halifeliklerini inkar edip sövdükleri ve de peygamberimizin şeriatını ve İslâmı yok etmeye kast ettikleri, bu anılan ve de bunların Şeriata karşı söz ve davranışları bu fakire ve diğer İslâm âlimlerine göre tevatürle bilinip açıkça belli olduğundan biz dahi şeriat’ın hükmü ve kitaplarımızın nakli ile FETVA VERDİK ki adı geçen toplum Kızılbaşlar-Kâfir ve dinsizdirler ve de her kimse ki onlara uyup o sapık dinlerine razı ve yardımcı olurlarsa onlar da kâfir ve dinsizlerdir. BUNLARI DAHİ ÖLDÜRÜP, TOPLUMLARINI darmadağın etmek tüm Müslümanlara vacip ve farzdır. Müslümanlardan ölen said ve şehid olup cennete girer ve onlardan ölen aşağılık cehennemin dibindedir, bunların hâli kâfirlerin hâlinden daha fena ve çirkindir. Zira bunların kestikleri ve avladıkları ister doğan'la ister ok ile ve av köpeği ile olsun murdardır ve nikâhları gerekse kendilerinden ve gerekse başkasından alsınlar bâtıldır ve de bunlara kimseden miras Yoktur.bir bucak halkı bunlardan olsa da) Allah yardımcısı olsun Osmanlı Padişahına gerekir ki bunların (Kızılbaşların) ileri gelenlerini öldürüp mallarını ve kadınlarını dahi ve çocuklarını İslâm gazilerine taksim ede ve bunları ele geçirilince tövbeliklerine ve pişmanlıklarına inanmayıp öldürülmeli ve de bir kimse ki vilayette olup onlardan olduğu bilinirse ya da onlara giderken yakalanırsa öldürülmeli ve tüm bu toplum hem dinsizdir ve hem bozguncudur, iki yönden katledilmeleri vaciptir. Ey Allahım dine yardım edene sen de yardım et ve Müslümanları hor göreni sen de hor gör, (bu fetvayı veren) Sanı Görez adıyla meşhur el-Müftü Hamza"1

1) Yavuz Sultan Selim’in İran Seferi, İ.Ü.Ed.Fak. Tarih Dergisi sayı 22 s.17. 1968

İslamiyet Türkler ve Alevilik, Gülağ Öz, s. 188, 1999 Ankara

2) PADİŞAH YAVUZ SULTAN SELİMİN VEZİRİ ŞEYHÜLİSLAM İBNİ KEMAL'İN ÇALDIRAN SAVAŞIYLA İLGİLİ FETVASI

FETVA 2

Bu yerde adı zikri dolaşan, bütün zamanlarında tanındığından dolayı varlığının açıklanmasına gerek duymayan, Rahman ve Rahim adıyla ; Şah İsmail’in ve din gününe (kıyamet) kadar lanetlenmiş guruplarının ve tebalarının yenik zelil askerlerinin küfrü hususunda Hamd Kerim, Kuvvetli büyük olan Allah içindir. Övgü doğru yola rehberlik eden Hz. Muhammet’i ve doğru dinde ona uyanlar (övgüler olsun) şianın (Şah İsmail ve tebasının) kendi imanlarından başka doğru yola götüren imam, imamlığını ilk dört halifenin halifeliğini inkar ettikleri, İmam Ebu Bekir'le, İmam Ömer', İmam Osman’a (yüce Allah hepsinden razı olsun) açıkça küfür ettikleri Sünni memleketlerinden bir çok yere hakim oldukları, oralarda boş mezheplerini ortaya koydukları, haberleri ard ardına geldi, Müslüman ülkelerde bu durumun etkileri çoğaldı. Şeriatı ve ona uyanları küçümsüyorlar, bu şeriatla içtihat edenlere kendi mezheplerinin tersine, müctehatlarının mezheplerinde zorluk olduğunu ileri sürerek (şeriate tabi olanlara) sövüyorlar. Tarikatlarının Liderine de Şah İsmail adını verdiler.

Onlar Şah İsmail tarikatinin metodunun son derece kolay olduğunu ileri sürüyorlar. Şah İsmail'in "helaldir" dediğini helal, haramdır dediğini haram sayıyorlar. . Şah şarabı helal kılsa, şarap helal oluyor. Özetle, küfürlerinin çeşitleri, Dinden dönmeleri küfürlerinde şüphe etmiyoruz. Sürekli gelen haberlerle bize ulaşmıştır. Ülkeleri Dar'ul-Harb'tır. Erkeklerinin ve kadınlarının nikahı geçer­sizdir. Onların çocuklarının her biri zina çocuğudur. Onlardan birinin kestiği hayvan (ölü) mundar olur, her kim bir kadınları ve çocukları helal olur. Adamlarına ge­lince, onlar Müslüman olmadıkça öldürülmeleri zorunludur. Müslüman olduk­larında, zındıklıklarının tersine, diğer Müslümanlar gibi hür olurlar. İnsanlar­dan birisi (Darüs-Selâmı)-(şeriatın hüküm sürdüğü) terk etse bile, onların dini­ni seçse, onun da kesinlikle katli vaciptir.*

Kaynak :

Mecımüa-i Resal, Süleymaniye ktp. Pertev Paşa kısmı No:621,yk
« Son Düzenleme: Eylül 28, 2008, 10:44:11 ös Gönderen: semsin »