Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Dernekleri Tarafından Tutulan Defterler  (Okunma sayısı 4405 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 17, 2015, 05:41:04 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Bir çok dernek ve kuruluşlarda bilindiği gibi üye kayıt defterinde ismi olmasa bile o derneğin bir kısım faaliyetlerine katılabiliyor..

Örnek verecek olursam pasif,fahri,şeref,doğal üyeler gibi.

Sorum şu arama yaptım ama bu konu hakkında bir bilgiye ulaşamadım yada yanlış arama yaptım.

Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup bir askerin başvuru şartlarında  mason localarına üye olmamak şartı aramaktadır  bundan 3 sene önce şartlarda özenle belirtiliyordu şimdi kısmen kaldırıldı güvenlik soruşturmasında engelliyorlar.

Bir Mason olmak isteyen Askeri personelin talebi üzerine üye kayıt defterine kayıtlı olmadan masonluk faaliyetlerinde bulunabilir mi ?  bu konu hakkında bilgi  verirseniz sevinirim.

Nisan 17, 2015, 07:16:37 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bir çok dernek ve kuruluşlarda bilindiği gibi üye kayıt defterinde ismi olmasa bile o derneğin bir kısım faaliyetlerine katılabiliyor..

Örnek verecek olursam pasif,fahri,şeref,doğal üyeler gibi.

Sorum şu arama yaptım ama bu konu hakkında bir bilgiye ulaşamadım yada yanlış arama yaptım.

Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup bir askerin başvuru şartlarında  mason localarına üye olmamak şartı aramaktadır  bundan 3 sene önce şartlarda özenle belirtiliyordu şimdi kısmen kaldırıldı güvenlik soruşturmasında engelliyorlar.

Bir Mason olmak isteyen Askeri personelin talebi üzerine üye kayıt defterine kayıtlı olmadan masonluk faaliyetlerinde bulunabilir mi ?  bu konu hakkında bilgi  verirseniz sevinirim.

Askerler mason değil, sadece özel derneklere üye olmaları istenmiyordu. Ancak günümüzde bir çok derneğe üye olan subaylar, astsubaylar mevcut.
Şu konuyu ve yorumları okumanızı tavsiye ederim:

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=1501.0
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 18, 2015, 01:08:17 öö
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

HKMBL Dernekler Kanununa göre faaliyetleri ve üye bilgilerini Dernekler masasına bildirmek durumundadırlar. TSK personeli olan bir kimse , hiç bir derneğe üye olamazlar. Üyelik başvurusu yapılsa bile, ilgili birimler tarafından reddedilirler..

Nisan 18, 2015, 08:22:06 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Mason dernekleri tarafından tutulan defterler sadece üye kayıt defterleri değildir. Daha birçok yasal defter vardır ama nedense birçokları sadece mason derneklerine üye olanlarla ilgilenir. Çünkü diğer defterler (örneği gelir ve gider defteri) herhangi bir sansasyon yaratmakta kullanılır nitelikli değildir.

Bunların arasında Türk Silahlı Kuvvetler mensupları da özel ilgi taşır. Kuşkusuz sadece onlar değildir ilgi konusu… Polisler, üniversite öğretim üyeleri, yüksek yargı kurullarının üyeleri de aynı çerçeveye alınabilir.

TC Dernekler Kanunu hiçbir devlet memurunun üye olabileceği dernekleri sınırlandırmaz. Bu sınırlandırma ancak ilgili devlet organlarının kendi yönetmeliklerince belirlenir.

Nitekim Silahlı Kuvvetler mensuplarının da hangi derneklere üye olabilecekleri konusu, kendi yönetmeliklerince belirlenmiştir. Hangi derneklere üye olamayacakları belirtilmez. Böyle bir olumsuzluk söz konusu değildir.

Ancak bir Türk Silahlı Kuvvetler mensubu da, bu mesleğinden önce bir TC vatandaşıdır ve yapıp etmelerinde özgürdür. İstediği derneğe istediğince üye olur. Bunun üzerine bağlı olduğu kurum onun hakkında bir yaptırım uygulayabilir. Fakat o yaptırım uygulaması olasılığı kişinin ancak istemini etkileyebilir; zorlayamaz. Kişi istediğini yapar.

Buna karşın, birçok subayın ve diğer devlet memurunun çeşitli derneklere, bu arada mason derneklerine, öyle gizliden falan değil, açıkça üye olduğu bilinmektedir. Aralarında locada görev alanlar hatta büyük üstat olanlar bile vardır. Fakat o kişilere karşı ilgili kurumların uyguladığı bir yaptırım ile bağlantılı bir bilgimiz yoktur.

Örneğin bir mason derneğine üye olan bir subay ile ilgili olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde nasıl bir olumsuz karar, bir ceza uygulaması söz konusu olmuştur? Bu konuda bilgisi olan varsa belirtebilir; biz de öğreniriz.

Dolayısıyla bu konu hiç de büyütülecek, sorun edilecek bir konu olmasa gerektir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 19, 2015, 10:21:14 öö
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Risus ve Sayın ADAM verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Yaptırım demeyelim'de eski zamanlarda yani 2010'da önceki yıllarda Mason iken TSK mensubu olan varmış TSK yaptırımını bilemiyorum ama şunu iyi biliyorum ki güvenlik soruşturmalarında iptal edip olumsuz sonuçlandırıyorlar. bununda neden yapıldığını sadece mason localarına mı genel olarak mı yapıldığını pek bilmiyorum.

Şunu açıklamak gerekirse bir devlet memurunun partiye üye olması yasak ama o partinin faaliyetlerine katılmasında herhangi bir ceza i işlem yok.
Memurluk'ta eğer TSK mensubu değilsen Adalet Bakanlığı gibi yerlerde görev yapmıyorsan sıkıntı olmuyor teyidini aldım. diğer memurluklarda sadece o ilin emniyet müdürlüğü veya jandarma komutanlığı bakıyor güvenlik soruşturmasında sabıkan yok ise olumlu sonuçlanıyor sıkıntı çıkmıyor

Ancak yukarda yazdığım TSK'da en ufak sözleşmeli er olmak için bile O İlin Valiliği Emniyet Müdürlüğü,Milli İstihbarat yaptığı için soruşturmayı çevrende eğer mason olarak tanınmıyor isen fişleme olmamış ise bulunamıyor bilgisini aldım ama nakadar doğru bilemiyorum.

Hatırlarsınız Belki 2011 ve 2013 Yılında H. ilinin H.ilçesinde binlerce vatandaşın fişlendiği daha ileri gitmek gerekirse şahısların günlük aylak yıllık faaliyet raporlarının tutulduğunu bilmekteyiz bu bilgilerin alınması veya fişlemenin yapılabilmesini şu kanun maddesine dayandırıyorlar.

2559 Sayılı PVSK kanununa göre ''Polis devletin bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzene dair önleyici tedbirleri almak üzere ülke seviyesinde istihbarat faaliyetinde bulunur. Bu amaçla bilgi toplar değerlendirir ulaştırır'' Terör gibi olaylarda bu kanunun kullanılması gerekirken günümüzde bu kanun İşe alımlarda 60 gün boyunca fişle bütün bilgilerini al özgürsün anlamına geliyor.

Üzülerek belirtmek istiyorum ki gerçek doğru bilgiler dışında halkımız devletimiz ne yazık ki yaygın bilgilere inanıyor. örnek verecek olursam herhangi bir derneğin olağanüstü toplantısında nasıl yabancı kişilerin giremediği gibi Mason derneğinin üyeleri haricinde yabancılar katılamamaktadır.

Bu ülkede doğru bilgileri bırakıp yaygın bilgilere inanan vatandaşlarımız olduğu sürece Mason olmak iyi bir erdemli insan olmak insanların gözünde hainlik gibi adlandırılabiliyor. bu konuda örnekler vererek daha ağır şeyler yazmak isterdim ama gerek yok kanısına vardım bir dize ile bitirmek istiyorum

Ömer Hayyam'a ait rubainin ilk dizesi
celladına aşık olmuşsa bir millet
ister ezan ister çan dinlet
itiraz etmiyorsa sürü gibi illet
müstahaktır ona her türlü zillet

« Son Düzenleme: Nisan 19, 2015, 10:25:18 öö Gönderen: Kağan »