Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nomen est omen'le roportaj  (Okunma sayısı 11618 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 14, 2011, 12:51:02 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygıdeğer forum üyeleri,

Bu kadar güzel , kaliteli bir forum, hiç kuşkusuz kaliteli ve işinin ehli insanlar tarafından yönetilmelidir. Başarı ve kaliteye ulaşmak için olmazsa olmaz kurallardan biri  de, hiç şüphesiz, o işi yapan insanların nitelikleri kadar o işi yaparken ki samimiyet ve iyi niyetleridir. Hele ki bu Masonluk gibi üstünde bir sürü yorum yapılan, sapla samanın karıştığı, eksik bilinen ve bilip bilmeden herkesin hakkın da atıp tuttuğu bir konuysa ,ve siz bunu en doğru ve asıl kaynaktan insanlara anlatmak istiyorsanız , bunun önemi bin kat daha artıyor.

Hele ki her şeyin para ve maddiyatla ölçülmeye çalışıldığı ,yapılan her işin bir karşılığının ( maddi) olması gerektiği gibi bir düşüncenin hakim olduğu bir dünya da , hiçbir maddi çıkar beklemeden sadece gönüllükle ve büyük bir samimiyetle , bir işle uğraşmak , bir davaya adanmak...Belki ilk duyuşta romantik bir olgu gibi gelebilir ama , kabul etmeliyiz ki bunun ötesinde bir erdemdir.

İşte bu haftaki roportaj konuğumuz da bu güzel ve değerli forumumuzun gönüllü emekçilerinden birisi.

Buyurun. Karşınız da Deneme Moderatörümüz Nomen est omen.

enelsır-Eğitiminiz nedir?

Nomen est omen-Ankara Hukuk Fakültesi - Lisans

enelsır- Mesleğiniz nedir?

Nomen est omen-Hukukçuyum.

enelsır- Nomen est omen? Bu özellikle seçtiğiniz bir kullanıcı adı mı? Yoksa isminizin kaderinizi gerçekten etkilediğine inanıyor musunuz?

Nomen est omen-Foruma ilk üye olduğum zamanlarda oldukça iddialı bir kullanıcı adı almıştım.Bu yanlıştan dönmem gerektiğini düşündüm.İşim ve eğitimim gereği latince ile olan ilgim münasebetiyle bu adı seçtim.Gerçek adım, bana bu dünyada bir çok güzel yolda kapılar açtı.Oluşturduğu anlamları kendi kişiliğimde taşıdığımı ve tüm bunların hayatımda önemli bir yeri olduğunu düşünmekteyim.Nomen est omen, bir mecazdır benim gözümde.Ona yüklediğiniz anlamlar nezdinde bir şeyler ifade etmektedir.Tanrı ve kadere imanım da bu doğrultuda bir isim seçmem de büyük etken.

enelsır- Mason musunuz?

Nomen est omen-Bu sorunun cevabının neye göre verilmesi gerektiği hep kafamı meşgul etmiştir.Bir insan muntazam olarak locayı takip etmese de gönlünde bu ateşi filizlendirmişse nasıl bir cevap verebilir ki? Hayır, değilim.

enelsır-Bu site ile yolunuz nasıl kesişti?

Nomen est omen-Bir çok üyemiz gibi, internette aramalar yaparken rastladım. Sonra forumdaki ciddiyet ve konu hassasiyetinden o kadar etkilendim ki forumdan kopamaz hale geldim.

enelsır-Haricilere masonluğu anlatmayı amaçlayan bir forum da moderatörlük yapan birisiniz. Masonlukla nasıl tanıştınız?Masonluk sizin için ne ifade etmektedir?

Nomen est omen-Yıllar öncesinde, lisede okurken ailemden farklı bir şehirde okumaktaydım.Annem tarihi ve edebi konularda konferanslara çok sık katılırdı.Bir ziyaretinde beni bir arkadaşı ile tanıştırdı.Kendisi çok kültürlü ve farklıydı.Farklılık arz eden konuların başında onun bir yahudi olması geliyordu.Zaman ilerledikçe çok sık bir araya gelmeye başlamıştık.Hayata bakışımda, hatta meslek seçimimde büyük etkisi olan birisiydi.Hatta onu hepimiz çok yakından tanıyoruz. Yüksek tirajlı gazetelerimizden birinde köşe yazarı kendisi. Yine görüşmelerimizden birisinde elinde bir yüzük gördüm.Bu çok dikkatimi çekti.İşte o gün masonlukla ilk tanışmamdır.Sonrasında şehirler ve uzaklıklar sebebiyle bağımız zayıfladı.Fakat ne gariptir.Okuduğum okulda öyle bir büyüğüm oldu ki ben de yeri özeldir.Onun bana kattığı değerlerin, yardımların ömrüm boyunca unutmayacağım nadir insanlardan olmasında payı büyüktür.Tüm bunları anlatmamın temelinde yatan, masonluğun benim için bir sorgulama ve merak dürtüsüyle sürüp giden arayış olmasıdır.Sonraları bu tanımlar genişlemeye başladı. Ahlak, erdem, kamil insan kavramları beni daimi bir araştırma ya yöneltti. Tüm bunların sonucunda kendime bu soruyu sorduğumda aldığım cevap bana bile ilginç gelmişti: “Kaybettiklerini bulma yolunda ilerlerken, insanın donatılar kuşanmasıdır.Kamil insan olmaktır.”

enelsır-Moderatörülük yaptığınız bu sitenin diğer yöneticileri ile özel hayatınız da görüşüyor musunuz? Yüz yüze bir görüşmeden bahsediyorum.

Nomen est omen-Evet, yüz yüze görüştüğüm çok değerli yöneticilerimiz var.Gerek fikir alışverişi, gerek bir sohbet amacıyla belli aralıklarla bir araya geldiğimiz oluyor. Ama bu tanışıklığın evveli çok eskiye dayanmaktadır.Siteden bağımsız olduğu noktalar mevcuttur.
Fakat, internet ortamında da çok sıkı ve özel bir bağımız da var.

enelsır- Bize günlük hayatında ki Nomen est omen'i anlatabilir misiniz?

Nomen est omen- Nomen est omen, bu siteyi hayatının merkezine koymuş diyebilirz. Kaçamak yapacağı zamanlar,bir sohbetten kaçacağında cep telefonuyla bile olsa hemen forumdan sığınma talep ediyor. Masonluk konusunda sıkı bir araştırmacı.Bulduğu kitapları, akıl süzgecinden geçirerek okumaya çalışıyor.Bu noktada antimasonik yayınlara da zaman ayırıp, tez-antitez-sentez üçlüsünü hayatının her anında olduğu gibi burada da kullanıyor. İnsanların birbirlerine birşeyler katacağına son derece inanan bir insan. Gariptir ki sembolizme de aşırı duyuyor.Bu noktada odasında objelere,resimlere ve yine giydiği kıyafetlerde küçük ayrıntılara,sembollere yer vermekten de çok fazla haz duyuyor.
Ayrıca günlük hayatımı büyük ölçüde meşgul eden edebiyatı bir noktada masonlukla kesiştirmek istiyorum.Bu noktada yeterli olgunluğa eriştiğimde tamamlayacağım güzel bir senaryo kurgum var. Masonluğa olan yanlış bakışları en mümkün mertebede realist ve meşru bir yaklaşımla değiştirmeyi amaçlıyorum bu projeyle. Bir gencin, bir yaşça olgun kişiliğin masonluğa doğru pencereden bakışını anlatmak istiyorum.Doğru örneklerle, doğru kelimelerle.Kısacası ön yargıları kırmak uğraşım. Atomu parçalamak kadar zor bir görevle baş başayım anlayacağınız.

enelsır- Böylesine önemli bir forum da moderatör olmayı anlatır mısınız bize? Zorlukları, güzellikleri nelerdir?

Nomen est omen-En başta söylemem gereken, bu gerçekten hayatımda onur duyduğum nadir olgulardan birisi. Elbet zorlukları var lakin güzellikleri o kadar fazla ki.Örneğin: Zamanımın çoğunu forumda geçirmeme sebep olan, denet amacıyla hemen her yazıyı okumak size o kadar katkı sağlıyor ki. Sorgulamayı, insanlara saygı göstermeyi, yahut tatlı bir dille onları uyarmayı bu noktada öğreniyorsunuz.Hukukçu olmak münasebetiyle, kantarın topuzunu ayarlamak deyimiyle o kadar içli dışlısınız ki, acaba diye sormaktan kendinizi alamayacağınız çok fazla durumla karşılaşıyorsunuz.Ama herşeye rağmen günün her saati forumda olmak isteyecek kadar zevk alıyorum bu görevi ifa etmekten.

enelsır-Forumumuz da böyle bir görev almak arzu ettiğiniz bir şey miydi?

Nomen est omen-Bu görevi almayı arzu ediyordum.Bildiğiniz gibi Sayın SkullG , bu görevi çok uzun süre devam ettirdi.Kendisini, forumda yaptıklarıyla, üslubuyla kendime örnek alıyordum.Onun bu noktadaki çalışkanlığı, bilgisi onu rol-model olarak algılamak, beni tartışmasız formu doldurmaya itti.

enelsır- Mason tanıdığınız var mı?

Nomen est omen-Çok güzel bir hikayesi vardır ki: Ailemde çok yakınımda bir insanın –akrabam- mason olduğunu, kendi sezi ve tahminlerimle öğrendim.Uzun süre bunu konuşmadım onla.Şok olmuştum.Sonra Loca toplantısına katılmakta olduğu bir gün onu almaya gittik.Bu bahaneyle kendisi söylemiş oldu. Şimdilerde ise güzel sohbetlerin doğması için çok güzel bir sebep teşkil etmekte.

enelsır- Moderatörlük yapan biri olarak bize anlatır mısınız , biz nasıl bir foruma üyeyiz?

Nomen est omen-Bunu her fırsatta dile getiriyorum.Bu forum hariciler için bir hazine niteliğinde. Mason üyelerin forum kuralları dahilinde sorulara verdikleri cevaplar, forumdaki saygı ortamı gerçekten bambaşka. “Kapıyı çalınız, açılacaktır.” Sözü bu forumu işaret ediyor demeden edemeyeceğim :) Gidip derneğin kapısını çalmadan bence foruma uğrayıp bir soluklanmak,harika üyelerimizle sıcak bir sohbet etmek, fikirlerin olgunlaşması ve gelişmesi açısından olumlu katkılarda bulunacaktır.Forumdaki misafirperverliği de göz önüne alırsak, bunu demekten kendimi alamıyorum: Masonlar.Org gerçekten bir aile.

enelsır- Ben bu roportaj dizisine başladığımdan bu yana, siz ve sizden önce de başka üye ve yöneticilere ( mason olsun , olmasın) roportaj teklifi yaptım. Bu kişilerden bazıları değişik sebeplerle olumsuz yanıt verdiler.Fakat forum da moderatör , yönetici gibi görevleri bulunan kişilerin olumsuz yanıtlarının gerekçesi hep şuna benzer şekildeydi: '' teklifiniz için teşekkür ederim, mutlu oldum, fakat benden önce şu kişiyle yapsanız, benden önce şu büyüğümle yapsanız daha uygun olur'' gibi . Aranızdaki hiyerarşiyi bize anlatır mısınız?

Nomen est omen-Bir hiyerarşiden ziyade bir saygının, bir mütevazilik ilişkisinin güdüldüğünü düşünüyorum.Meşhur İtalyan menkıbesini hepimiz biliriz. “Askıda Kahve.” Forumumuzda bu usule uygun bir işleyiş hakim.Görevlerimiz askıda, uygun olan kim ise bunu yapmak için üstleniyor, yardımlaşma gerçekleşiyor. Ama şu yadsınamaz bir gerçek ki Sayın Mason’dan ve diğer yöneticilerimizden o kadar çok öğreneceğimiz şey var ki bu sebeplerden ötürü, fikir paylaşımları, görüş alımı çok yaygın olarak kullandığımız yöntemler.Fakat bildiğiniz gibi bir yönetim hiyerarşi şemamız var.Buna uygun davranmak forumu daha güzel bir hale getirmek için ve kolay kararlar almak için gerekli ve şarttır.

enelsır- Bu forum hayatınız da ne kadar yer kaplıyor? Belli çalışma saatleriniz, programınız var mı?

Nomen est omen-Günlük hayatımı programlayan birisiyim.Zamanımı dilimler halinde, uğraşlarıma uygun olarak kullanıyorum.Uykuyla aram iyi olmadığı için günlük üç saat gibi bir uykum var. Bu süre zarfında akşamları foruma çok fazla zaman ayırıyorum. Ama günlük olarak –çok büyük bir manim olmadıkça- foruma giriyorum.

enelsır- Masonluğu bir yana bırakalım. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Nomen est omen-İnsanın kendisini anlatması zordur.Bu yönden geçenlerde arkadaşlarım benim hakkımdaki düşüncelerini yazıya döküp, dillendirmişler.Onların ağzından size anlatacağım.Nomen est omen,hayatının merkezinden insan olan ve insan ilişkilerinde çok atak birisidir.Hiç tanımadığı birisiyle çok rahat bir samimiyet kurabilir.Saygılıdır.İnsana, farklı düşüncelere. Sosyal yönden etkindir.Şiire, tiyatroya çok ilgi duyar.Edebiyat hayatında özel bir yer kaplar.Spor vazgeçilmezlerindendir.Lisanslı olarak basketbol oynamıştır yıllarca.Ailesine de aşırı bir düşkünlüğü vardır.
Özdenet sistemini ilke edindim.Hayatımı, hatalarımı sürekli sorgulama amacındayım.Genel yargılardan arınmaya özen gösteriyorum.Bunların yanında kötü bir yanım: Dostlarıma yeterince zaman ayıramamak. Çevremdeki insan sayısının fazla olması munasebetiyle ve uğraşların yine aynı derece yoğun olmasından zaman yetirmekte sıkıntılar yaşıyorum. Ayrı bir yönüm ise yakın bir zamanda ortaya çıktı.Moda tasarımları yapmaktayım  Alışverişi sevmeyen erkek profilini yıkmak için çabalıyorum. İnsanların temiz ve uyumlu giyinmesinin hayatta çok önemli olduğuna kat-i ölçüde inanıyorum.

enelsır- Masonluğu öğrenmek isteyen ve samimi duygularla onu öğrenmeye çalışan haricilere neler tavsiye edersiniz?

Nomen est omen-Tüm eşyalarını yanına alan bir yolcu edasıyla yolculuğa çıkmalarını söylemeden geçemeyeceğim.Önce her yönden gerek entellektüel gerekse ezoterik olarak heybelerini doldurmalarını tavsiye ederim. Okumak araştırmak, bu yolculuğun biletleridir.

enelsır- Ben sormamış olsam da anlatmak istediğiniz bir konu veya iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Nomen est omen-
Mottomuz: Masonluk,masonlardan öğrenilmelidir. Bu tabiri insanların irdelemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada sorulan sorular, forumdaki tartışmaların kalitesi açısından büyük gelişme ve güzellikler yaşanacaktır.

Masonlar.org bir ailedir.Bu ailenin tüm güzel imkanlarını sonuna kadar kullanmanızı temenni ediyorum Günlük hayatınızda, başarılar diliyorum.

Sn. enelsır, ayrıca size bu güzel röportaj için  şükranlarımı sunuyorum.

enelsır- Ben de size teklifimi kabul edip, bizimle paylaştığınız bu duygu ve düşünceleriniz için teşekkür ediyorum.

Sayın forum üyeleri,

Bu haftaki roportaj konuğumuz sayın Nomen est omen'di. Umarım sizler için zevkli ve öğretici bir roportaj olmuştur.

Bir sonraki roportajım da buluşmak üzere mutlu kalın.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Nisan 15, 2011, 04:01:08 öö Gönderen: Nomen est omen »
enelsır

Nisan 14, 2011, 11:47:46 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Harika bir roportaj olmus. Tebrik ederim. Mukemmel.

Bence yazilarin biraz renklendirilmesi gerek. Kimin sordugu ve kimin cevapladigi karistirilabiliyor.

Bir kucuk husus daha var;

Kimler oldugunu ogrenmemiz mumkun mu? Cok merak ediyorum. Cunku eger bu site her zaman her yerde "Masonluk hakkinda kisisel hicbir yardimda bulunmuyoruz" diyor sonrada bazi harici uyelerle disarida bulusarak samimilesiyorsa, kisisel bilgilerini veriyor ve yuzyuze gorusuyorsa bence bu hos degil. Herkese esit davranilmadigini ve cifte standart oldugunu gosterir.  

Roportajlari yayinlarken biraz renklendirseniz yada yazi tipiyle boyutuyla oynasaniz cok daha kolay okunabilir. Suanki halinda pek okunakli degil, insan kimin sordugunu kimin cevapladigini karistirabiliyor. Ornegin format asagidaki gibi yapilabilir.

enelsır-Bu site ile yolunuz nasıl kesişti?

Nomen est omen-Bir çok üyemiz gibi, internette aramalar yaparken rastladım. Sonra forumdaki ciddiyet ve konu hassasiyetinden o kadar etkilendim ki forumdan kopamaz hale geldim.

« Son Düzenleme: Nisan 16, 2011, 11:24:21 öö Gönderen: Nomen est omen »
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Nisan 16, 2011, 08:29:03 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Yoneticiler ve diger degerli uyeler. Yukaridaki roportajda, ilk yayinlandigi zaman aynen soyle bir ibare vardi:

7-Moderatörülük yaptığınız bu sitenin diğer yöneticileri ile özel hayatınız da görüşüyor musunuz? Yüz yüze bir görüşmeden bahsediyorum.
Eve, yüz yüze görüştüğüm çok değerli yöneticilerimiz var.Gerek fikir alışverişi, gerek bir sohbet amacıyla belli aralıklarla bir araya geldiğimiz oluyor.
 Fakat, internet ortamında  da çok sıkı ve özel bir bağımız da var.

Simdi Sayin Nomen est omen tarafindan bu cevap "roportaj bittikten ve hatta burada yayinlandiktan sonra" bugun su sekilde degistirilmistir...

Evet, yüz yüze görüştüğüm çok değerli yöneticilerimiz var.Gerek fikir alışverişi, gerek bir sohbet amacıyla belli aralıklarla bir araya geldiğimiz oluyor. Ama bu tanışıklığın evveli çok eskiye dayanmaktadır.Siteden bağımsız olduğu noktalar mevcuttur.
Fakat, internet ortamında da çok sıkı ve özel bir bağımız da var.

Bu degisiklik yapilmadan once bir ustte sayin nomen tarafindan degistirilmis olan mesajimda benim sahsim tarafindan su soru sorulmaktaydi...
Gorustugunuzu idda ettiginiz yoneticiler kimlerdir? Eger bu site yoneticileri her firsatta hicbir hariciye mason olmasi yonunda kisisel yardimda bulunmadiklarini idda ediyorlarsa ama siz buradan bazi yoneticiler ile yuzyuze gorustugunuzu, bir araya geldiginizi soyluyorsaniz ben burada bir celiski gorurum. Cunku eger nomen beye kisisel bilgileri veriliyorsa diger uyelere neden verilmiyor? cifte standart mi var?
Ben bu durumu bu site yoneticilerine ve yonetimine yakistiramiyor ve adil gormuyorum. Aciklama bekliyorum.

Yukaridaki gibi bir yazi yazmistim. Hemen arkasindan sayin nomenden bana ozel mesaj ile aciklama yapildi. Ben kendisine sorumu herkesin onunde, forumda sordugum icin yanitinida forumda vermesini oneren bir cevap gonderdim. Ozel mesajlari burada yayinlamak dogru olmaz. Fakat kendisi benim bu onerim uzerine once roportajindaki ibaresini degistirdi. Daha sonra ise benim mesajimi ve benim mesajimdaki sorumu degistirdi.

Ben ise suanda sizlere yaziyorum... benim sorum forum kurallari disinda mi? Bir saygisizlik, hakaret, asagilama vb. bir husus mevcut mu? Neden yazdigim bayagi uzun bir yazi yeteri neden sunulmadan boyle kolaylikla degistirilebiliyor?

Eger bu mesajimda silinir yada degistirilirse site hiyerarsik duzenini takip ederek bir ust makama basvuracagim. En azindan sikayetim, degistirilmez, silinmez ve dinlenir diye dusunuyorum.

Kisisel olarak yuzyuze gorustugunuz bu yoneticiler kim? Bence aciklamaniz gerekiyor.

Sevgilerimle
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2011, 08:32:37 öö Gönderen: Asli »

Nisan 16, 2011, 09:21:57 öö
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Asli,

Sorunuz elbetteki forum kurallarının dışında ya da onlara aykırı değil. Her türlü soruyu sorabilirsiniz, bunda da bir sakınca yok. Ancak sorunun muhatapları her soruyu cevaplamak zorunda da değildir.

Ayrıca "deneme" moderatoru ile ilgili şikayetlerinizi de dikkate alacağımızı bilmenizi isteriz. Şurası da muhakkaktir ki, deneme möderatörlüğü, kişinin hem denendiği hem de forumun işleyişini ve yönetim anlayışını daha yakın ve doğrudan öğrendiği bir süreçtir. Sn deneme moderatörümüzün de bu olaydan daha iyi ve güzel bir idare anlayışının nasıl olması gerektiği konusunda kendisine dersler çıkardığına da eminim.

Yine bir hususu da karşıtırıyorsunuz. Diyelim ki sn Nomen Est Omen ile ben görüşüyorum. Bu ona Mason olma hususunda bir yardım da bulunulduğu ya da bulunulacağı sonucunu doğurmaz. Veya yine diyelim ki benim Nomen Est Omenle site haricinde ve öncesinden gelen bir ilişkim söz konusudur. Bu durumda da onunla olan site dışı ilişkim ne sitedeki üyeleri ve ne de başka birisini ilgilendirir. Ve eğer vaktin geldiğini ve onda bir cevherin var olduğunu görüp Mason olması için teklif de bulunulursa bunun da siteyle alakası olamaz. Bizim hayatımız sadece masonlar.org'dan ibaret değildir. Masonlar.org'da hiçbir üyeye Mason olması için yardımda bulunulmamıştır, bulunulmayacaktır. Ama biliyorsunuz, ben de bu sitede bir zamanlar harici bir yöneticiydim. Sonra Nura kavuştum, sitedeki statüm de Mason olarak değiştirildi. Bu durumda bana siteden yardım mı edildi? Hayır. Dediğim gibi hiçbirimizin hayatı sadece masonlar.org'dan müteşekkil değil. Burası bizim hayatımızın bir parçası sadece. Buranın dışında pek çok arkadaşımız, ilişkilerimiz, gerçek hayatta yaşadığımız bir yaşamımız da var. Olaya böyle bakarsanız, aslında ortada sizin düşündüğünüz gibi büyütülecek ve büyük bir olay da yoktur.

Bu vesile ile saygılarımla.

Nisan 16, 2011, 09:27:37 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Aslı,

Evet size bir özür borcum olduğunu düşünüyorum.Sizden özür diliyorum.Lakin röportajda değişiklik yapmamın sebebi yanlış anlaşılmaya muktedir olmasıdır.Bu tanışıklık, yahut görüşme benim kişisel durumumdur.Forumlun konuşulması da gayet doğaldır.
Ayrıca sizin sorunuzu değiştirilmemiştir.Editlenip kaldırılmıştır.Tarafımdan yanlış anlaşılmalara meyil vermesi engellenmek istenmiştir.
Forumumuzdaki üyeleri daha  yakından tanımanın, foruma etkinlik katmanın amaçlandığı bu güzel röportajlarda böyle tabir-i caizse cımbızla ifadeler çekmenin yanlış bir durum olduğunu savunmakla beraber, yaşadığım durumun üzüntüsü içindeyim.
Kim ya da kimler olduğu konusunda bir açıklama yapmayacağım.

Saygılarımla

Nisan 16, 2011, 11:21:56 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin skullg ve nomen, oncelikle aciklamalariniz icin tesekkur ederim. Nezaket ve saygi gosterdiniz. Acikcasi bu sert mesajima karsilik boyle bir buyukluk beklemiyordum. Sayin nomen yuzyuze gorustugunuz yonetimden kisiler varmi sorusuna oyle bir cevap vermistiki, ben acikcasi sayin MASON la gorustugunu dusunmustum. O yuzden konuyu belki biraz buyuttum. Zaten aciklamasinda birden fazla yoneticiden bahsettiginide belirtiyor. O yuzden ben sayin MASON ile gorusup gorusmedigini merak ediyorum acikcasi. Belki benden baska merak eden yok ama ben kimler ile gorustugunu bilmek isterdim. Cunku sayin nomen, suana kadar yonetimden kimler ile gorustugunu aciklayan ilk kisi. Sevgilerimle.

Nisan 16, 2011, 11:29:17 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Sayın Asli'nin mesajında geçen kısım ilk yazıldığı hali ile benim de dikkatimi çekmişti.

Röportajı yapan Sayın enelsır'in sorusundaki gaye çok açıkken 'ama yüzyüze görüşme' ısrarlı sorusuna, deneme moderatörümüz de evet görüşüyoruz cevabı verince, ben de deneme moderatörümüz ile site yöneticilerinin masonlar.org sebebi ile yüz yüze görüştüklerini düşündüm.

Bu yüzyüze görüşme dikkatimi çekse de, bundan bir yardım alıyorlar, masonluğa ön adım gibi hiçbir sonuç çıkartmadım. Site güvenliği, yetki teslim edilen moderatörün birebir tanınması vs gibi yönetimsel bir sebep olduğunu düşündüm.

Sihirli cümle 'Ama bu tanışıklığın evveli çok eskiye dayanmaktadır.' henüz yoktu.

Röportaja daha sonra edit ile yeni bir cevap eklenilmesi ile belki Sayın enelsır'a da özür olmasa bile kusura bakma anlamında el kol işareti, belki bir mimik borçlu kalınmıştır.

Okunulan röportajlara verilen cevaplara edit yapıldıktan sonra okuyuculara tekrar haber verilmesi ve yeni cevapları ile tekrar okunabilmesi talebimi de uygun konuya yazacağım.

Saygılar Sevgiler

Nisan 16, 2011, 11:33:41 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Aslı,
Sanırım şurada bir hataya düşüyorsunuz hep.Türkçe esnek bir dildir. -ler eki saygı içinde kullanılabilir.Ayrıca size gönderdiğim cevabı aşağıda yayınlamakta bir sakınca görmüyorum.Çünkü bahsettiğiniz gibi ne çok sert ne de forum standartları dışında.Ayrıca bu kadar büyütmek çok yanlış.Çünkü profil bilgilerimde Ankara'da yaşadığım açıkça ortada.Bu görüşme nasıl sıklıkla gerçekleşebilir?
Ayrıca kimler ile görüştüğümü açıklamış da değilim.Sanırım kullandığımız dilin cilvelerinden dolayı bir iletişim kopukluğumuz var.
Sitemizde bir çok hukukçu var size bu konuda açıklama yapılabilir.Benim Site dışında bir hayatım var.Bu hayatta kime selam verdiğim, kimlerle görüştüğüm benim özel hayatıma girer. Hukuk tarafından korunmaktadır.

"Tanışıklığımız siteye değil, site öncesine dayanmaktadır.Ayrıca siteye davetimde vesile olan ve tanıdığım bir çok üyemiz var.Bu noktadan anlayacağınız gibi bir çifte standart olmamakla beraber, hangi üyenin neye göre harici olduğu yahut kimlerle bağlantısı olduğu site dışında ve menfi bir konudur.Sorgulamak özel hayatın gizliliğinin ihlalidir.Hukuki müeyyide ile sonuçlandırılır."

Bilmenizi isterim; hiçbir cevap vermeyip, kendime yakıştıramadığım bir polemiğe de girmezdim.Lakin, size ne kadar şeffaf olduğumuzu göstermek nezdinde  açıklama yaptım. Aynı röportajımda olduğu gibi.

Fakat sizin bu konuyu bu kadar ciddiye almış olmanıza şaşkınım.Röportajımı alıp kopyalayacak kadar...

Sayın özkan'ın da bahsettiği gibi, zaten yöneticilik başvuru formuna bakarsanız: tüm kişisel bilgilerimizi vermek zorundayız.
Saygılarımla
« Son Düzenleme: Nisan 16, 2011, 11:56:17 öö Gönderen: Nomen est omen »

Nisan 17, 2011, 12:30:55 öö
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Naçizane fikrimi belirtmek isterim,
Kişi ne olursa olsun, kimlerle nasıl ve ne şekilde diyaloğa girerse girsin, buna kimsenin karışmaya hakkı yoktur.
Sayın nomen est omen veya sayın skullG isterlerse, siteden sonra tanışsınlar, isterlerse önce. Hatta sayın omen est masonluk konusunda buradan destek alsın. Kimsenin kimseye bir şey söyleme hakkı olduğunu da sanmıyorum. Atıyorum buraya yeni üye olacak birisi, fikirlerinden, zekasından ve kişiliğinden ötürü çok kısa bir süre içinde masonluğa da davet edilebilir, yol yordam da anlatılabilir, özel yardım da alabilir. Açıkçası böyle bir şeye kendimde itiraz hakkı göremiyorum.
Ancak şu var ki. Yazılanların, cevap geldikten sonra noktasına bile dokunulmaması taraftarıyım. Yanlış anlaşılma varsa ek bir açıklamayla şöyle olacak denilebilir. Ama bir edit olayını, herhangi bir cevaptan sonra doğru bulmuyorum. hele bu edit olayı, saygısız veya kanunlara, kurallara  aykırı olması dışında, bir başkasının iletisine yapılmasını asla uygun görmüyorum.

Saygılarımla...

Edit : Sayın Aslı'ya konudan dolayı bir + yı uygun gördüm.
« Son Düzenleme: Nisan 17, 2011, 12:34:15 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Nisan 22, 2011, 05:09:26 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Sayın Aslı'ya konudan dolayı bir + yı uygun gördüm.

Sayin Prometheus, tam olarak artiyi alma nedenimi aciklarmisiniz? Konudan dolayi demissiniz fakat konu benim konum degil. Ben sadece elestirmenlik yapiyor, sorular soruyorum.

Alıntı
Sayın Asli'nin mesajında geçen kısım ilk yazıldığı hali ile benim de dikkatimi çekmişti.

Teşekkür ederim Sayın Özkan. Yanlız olmadığımı görmek güzel.

Sayın Nomen galiba yönetimden kimlerle yüzyüze görüştüğünüzü söylemeyeceksiniz. O zaman bana göre bu herkez olabilir ve tahmin ediyorum Sayın MASON lada yüzyüze görüşüyorsunuz. Bu konuda bir açiklama bekliyorum.