Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: YEHOVA ŞAHİTLERİ  (Okunma sayısı 17143 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 03, 2008, 04:12:25 ös
Yanıtla #10

böyle diyorsun ama bence sadece dilin böyle konuşuyor reel hayatta basına geldimi tipik olarak sende aynı tepkiyi vericeksin nekadar burda inkar etsen de bu böyle

:) Tabiki İnsan organizmasi karsilacagi seylere karsi otomotikman tepki vermek zorunda ve buna hazir olmayan kisiler haliyle olumsuz tepki verip korkma v. kacma gibi ya da zarar verici hareketlerde bulunmalari normaldir. Ama alistirilma yontemleri ve metodlarini ogrenip uygulamak gereklidir. Kendini hazirlama ve alistirma teknikleri...

Bunu da zaten biliyorun ruhsal psisik guclerimizi aktif hale getirip meditasyon yaparak ve astral seyahatlara cikarak uygulayabiliriz.     
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 03, 2008, 04:17:10 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

ses dalgalarıyla beynimizin ritmini yavaşlatıcak okadar çok program var ki.ama program kullanmak yerine neden kendimizi kullanarak bu sesleri çıkarmıyoruz kendim bulduğum bir yöntemle bu sizi daha rahat astral seyahate çıkarıcaktır

ilk önce yataktaysanız yada dışarıda dolaşıyorsanız eve dönün ve yatağa gidin hemen dinlenmeden uzanın yatağa ses olmasın etrafta nefesinizi yavaş bir şekilde alıp verin kalbinizi dinleyi hızlıdan yavaşa doğru bir ses ritmi oluşacaktır(tık tık tık tık tık tık tık tıııık tııııık tııııık gibi)
onu iyi dinleyin ve beyninizin ritmi yavaşlıcaktır kalp atışlarına uyum sağladıktan sonra rahatça astral bedeni deneyin

sanırım böyle birşeyden bahsettin; ya ben bunu denedim ciddi anlamda cokda araştırdım ama sanırım ya bende bir sorun var yada gerckten istemediğim için hiçbir gelişme olmadı yani

Eylül 03, 2008, 04:21:21 ös
Yanıtla #12

:) Anladim, uygulicam.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 03, 2008, 04:27:07 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

bunu zaten sen biliyorsundur herhalde:) Gerçi dedim ya umarım sana faydalı olur:)

Ocak 06, 2012, 09:06:49 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yehova şahitlerinin ölümden sonraki dirilimi hakkında bazi ayrıntılara girmiştim.Ruha inanmazlar ,can derler.Can çıkar ve toprağa gömülürsün.Zamanı geldiğinde tekrar dirilirsin...Bu bana biraz zonbileri anımsattı.Açıkca bana saçma geliyor.Aklıma şöyle  geliyor;insan yaşamı  için bir laboratuarmı gelişicek aydın çağla birlikte???...Enteresan.Ben insan ruhunun ,özünün tek bir yaşama tek bir bedene hapsolacağına inanmıyorum bu kadar basit değil, küçük yaşta ölen çocuklar ne anladı bu işten?nereden bakarsam bakayım bu gibi inanışlar beni hiç bağlayamıyor.Kendilerini tanıyorum,çalışma amaçları temiz bir toplum kurmak ve saygı duyarım.Ama insan oluşumuna yaklaşımları tüm dinler gibi;özgür iradeye kelepçe vurarak ve yaratıcıya  tek kendi yollarından ulaşılacağını söylemek..

Kitaplarda "Tanrı insanı kendi suretinde yarattı" diye geçiyorsa bunu her birey kendi fikri ve şuuruyla anlamalı yolunu çizmeli..Aklımız aynı tornadan çıkmış robot değil ki...Yoksa gelecekte bizleri böyle robotlaştıracak yeni bir çağmı oluşturmayı düşünüyor dinler yada yeni oluşacak kurumlar..Valla olumu olur.Kitaplar boşuna dememiş,özellikle İsa nın dedği gibi "uyanık kalın,kalın ki  sizi kandıramasınlar"  :o
Sevgi ile kalın

Nisan 19, 2012, 03:18:17 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Aklımız aynı tornadan çıkmış robot değil ki...Yoksa gelecekte bizleri böyle robotlaştıracak yeni bir çağmı oluşturmayı düşünüyor dinler yada yeni oluşacak kurumlar..Valla olumu olur

Aynen Namaz esnasında İmam' a uymak gibi  ;D
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 17, 2019, 09:10:52 ös
Yanıtla #16

Asistanken iki kez sohbet edip, broşür bırakmışlardı. Resmî sitelerini de incelemiştim.

Bir sualim olacak. Masonluğun Yehova şahitlerine bakış açısı nedir?

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 18, 2019, 12:57:29 öö
Yanıtla #17
  • Yeni Katilimci
  • *

Bir sualim olacak. Masonluğun Yehova şahitlerine bakış açısı nedir?

Yüce bir Yaradan'a inanan her kişi Mason olabilmekte. Bu şart bir ayrım gözetmemekte, Masonluk tüm inançlara saygılı olmaktadır. Yine locada her kardeşin inancına ait kutsal kitap bulundurulur. Sorunuzda ki Yehova Şahitleri neye inanır bilmem, bahsettiğiniz grup ile ilgili bilgim yok ancak genel olarak Masonluk Yüce Yaradan'ın birliği reddedilmekdikçe ve amacı iyilik yapıp iyilik yaymak olan her inanca saygı duyar. Tabiki Hıristiyanlık Masonluk için önemlidir nitekim ilk zamanlarında kaynağını Hıristiyanlıktan alan ve Hıristiyanlarca kurulmuş bir yapıdır.

Genel olarak Masonluk bu bahsettiğim konulara ters düşmedikçe herhangi bir dini inanca karşı özel olarak sıcak olamaz. Bu anlatıya uyan her inanca aynı derecede yakın ve sıcaktır. Nitekim loca içindeki tüm masonlar kardeştir. Üstad-ı Muhterem hariç tüm kardeşlerin eşit olduğu bir yapıdan söz edildiğinde, sadece dini inancından dolayı bir kimsenin daha iyi Mason olduğundan söz edilemez. Ancak Masonluğun kendisi gibi nice ezoterik yapılardan, dini inanışlardan etkilendiği de yadsınamaz bir gerçektir çünkü inanç ve iyilik söz konusu olduğunda tüm inanışların ortak payda buluşamaması mümkün değildir.

Sonuç olarak, anlattıklarım doğrultusunda Yehova Şahitlerinin durumunu değerlendiriniz ve Masonluğa uygun olup olmadığına karar veriniz. Unutmamakta fayda var ki sırf bir dine mensubiyetinden dolayı kişiye Mason olması için bir ayrımcılık yapılmayacaktır.

Hatalarım varsa mazur görmeniz dileğiyle sevgili forum okurları ve bu konuyu benden çok daha iyi bilen sevgili Masonlar.

Saygılarımla.
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.

Ocak 18, 2019, 01:37:32 öö
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.adonai
Forumda cevval ve ateşli bir arkadasimizsin,oldukçada yeni aklına ne gelirse soranda birisin .Aksi gibi sordugun bir çok soru forumda zaten var.Sana önerim uzun bir müddet forumu sadece oku.Okursan eğer yehova sabitlerine masonlarında seninle aynı gözle baktığını göreceksin.
Masonların neden ilgi alanında olsunki?
Mesela onlara hkmbl yahut ömbl ye nasıl bakıyorsunuz gibi sorulmuş bir soru değil.Ilgi çekmez.

Bence önce sen fikrini şöyle boşver masonları,onlar neden vaktini harcasin yada sana ne desinler.

Şimdi ben bir cevap vereyim sana eski işyerimin orda feneryolunda yan komsum yehova şahidi idi dükkanın altında mabet gibi bir yer yapmış orada toplaniyorlardi. Banada birgün bir sürü kitap getirdi okudum sohbet ettim sonrada gördüm ki adam cahil hatta bu işi boşlukta kaldığı için ve çevre için yapıyor.
Sorduğum sorularada cevap vermekte aciz kaldı abi hala gelmemi istermisin dedim yok dedi.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 18, 2019, 01:24:26 ös
Yanıtla #19
  • Yeni Katilimci
  • *

Yüce bir Yaradan'a inanan her kişi Mason olabilmekte.

Böyle bir şey yoktur.

Yine locada her kardeşin inancına ait kutsal kitap bulundurulur.

Bu uygulamalar obediyans (Büyük Loca) lara göre farklılık göstermektedir.

Öncelikle Sayın ANARCHOSA'ya katkılarından dolayı çok teşekkür ederim.

Kendisi benim açıklamadığım diğer obediyanslar hakkında da bilgiler vererek yazımı genişletmiş ve çok değerli bilgiler ilave etmiştir. Yazımı İngiltere Büyük Locası tarafından tanınan Mason Locaları hakkında yazmıştım. Kısa süre içerisinde Masonluğu araştırırken edinmiş olduğum bilgileri akıl süzgecimden geçirdiğimde sanırım bir kişinin Mason olabilmesi için Yüce Yaradan'a inanması gerektiğini savunuyorum. Bu tamamen şahsi fikrimdir o nedenle ne Sayın ANARCHOSA'nın nede diğer Özgür Mason Büyük Locası üyelerine karşı bir tutumdur. Sadece Fransada ayrılma sırasında sanırım ben ayrılmamayı tercih edenlerden olurdum.

Tabiki Hıristiyanlık Masonluk için önemlidir nitekim ilk zamanlarında kaynağını Hıristiyanlıktan alan ve Hıristiyanlarca kurulmuş bir yapıdır.

Böyle bir şey de yoktur. Zannederim siz İngiltere Birleşik Büyük Locasının kuruluşu olan 1717 ve onunla ilişkili olarak Anderson Nizamnamesini kast ediyorsunuz. Masonluk ne 1717 de başladı ne de UGLE ile. Ne de Hristiyanlarca kurulmuş bir yapıdır. Öğretisinde kimi derecelerde Eski ve Yeni Ahit den alınma dini hikayeler öne çıkar. Ancak masonluk bunları birer alegori olarak alır. Dini yönü masonluğu ilgilendirmez. Hatta hikayenin kimi yerlerde farklılaştığı, kitaplarda sadece 1-2 kelime ile önemsizce geçiştirilen kısımlarınsa çok daha önemli hale gelerek uzunca işlendiği olur. Masonlukta önemli pek çok karakter (örneğin Pisagor) yaşadığında daha İsa'nın doğumuna yüzlerce yıl vardı.

Sayın ANARCHOSA burada aslında benim eksik açıklamalarımı ve benim kafamda var olup eksik yazdığım düşünceleri daha iyi açıklamış. Burada şu an günümüzde ki spekülatif Masonluk hakkında bilgi vermek ve ilk 1717 tarihinde ki kuruluşa atfetmek istemiştim. Katkısından dolayı çok teşekkür ederim.

Nitekim loca içindeki tüm masonlar kardeştir. Üstad-ı Muhterem hariç tüm kardeşlerin eşit olduğu bir yapıdan söz edildiğinde...

Üstad-ı Muhterem'de loca içerisindeki bir kardeştir. Dolayısıyla ilk cümleniz iile ikinci cümleniz çelişmiyor mu? Kişi olarak kardeş, makam olaraksa simgesel farklı bir anlamı vardır. Değil Üstad-ı Muhterem (Saygıdeğer Üstat), En Muhterem Büyük Üstat (Pek Saygıdeğer Büyük Üstat) dahil olmak üzere tüm masonlar eşittir, kardeştir. Yoksa Özgürlük-Eşitlik-Kardeşlik diye bağrışmanın ne anlamı kalırdı?
Sayın ANARCHOSA burada yine benim yanlış açıklamamı düzeltmiş yine gözümden kaçan bir hususu açıklamış. Öncelikle belirtmek isterim ki loca faaliyetleri sırasında Üstad-ı Muhteremin makamsal ve sembolik açıdan üstünlüğünü belirtmek istemiştim. Tamda sizin katkıda bulunduğunuz gibi. Ancak cümleme tekrar tekrar dönüp baktığımda çelişmiyor. Üstad-ı Muhtereme loca faaliyetleri içerisinde koşulsuz bir itaat vardır çünkü o nitekim onun makamının geometrik konumununda simgelediği gibi o Yüce Yaradan'ın loca içerisindeki İradesini Temsil eder. Bu sebeple benim anladığım Tanrının İradesine karşı gelinemeyeceğidir.. Burada ben hiyerarşinin varlığını görmekteyim. Sadece Masonluk için değil genel olarak bir düzenin ayakta kalabilmesi, bozulmadan devam edebilmesi için hiyerarşi (yanlış anlaşılmasın kardeşler arasında değil Üstad-ı Muhterem'in mevki ile alakalı) olmazsa olmazdır.
Tabii ki kardeş olarak eşittir.
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.