Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Lions-Masonluk İlişkisi..Gözlemci görüşleri ve sorusu  (Okunma sayısı 10852 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 14, 2012, 02:45:30 ös
  • Ziyaretçi

Merhaba,

Bir Leo kulübünde aday üyelik diye tabir edilen sürece katılarak Lionizm ile tanıştım.Lions Rotary hatta RoundTable benim gözlemlediğim kadarınca masonluktan daha çok merak edilen kuruluşlar.Bunun da sebebini "sizin masonlarla ilişkiniz olduğu söyleniyor doğru mu?" sorusuyla anlatırken bunu soran kişiye "mason ya da masonluk hakkında ne biliyorsun" diye sorulduğunda genellikle yarım bilgiler alıyorsunuz.Anlatmak istediğim Masonluk Lions birleşimi birbirinin içinde varolan iki kavram.

Leo yaşını doldurup Lions kulübe geçtiğimde ki -bu sayı azdır Leo'dan sonra sıkılan gençler Lions'ta vakit kaybetmeyi kendilerinde eziyet görür- Özellikle HKEMBL bağlı Masonlarla görüşmeye en azından kulüp aktiviteleri açısından fikir almaya ve aramızdaki kulüp hiyerarşisi bakımından saygı göstermeye özen gösterdim.Ben kendi açımdan gözlemlediğim konu Masonların Lionlar arasından yeterli bilgi ve kültür birikimine gelmiş kimseleri teklif etme ve üye alma aşamasında büyük yardımları olduğudur.
Herkesin sakız yaptığı "arka bahçe" terimi buradan geliyor.Demek ki bir sonraki basamak masonluk deniyor.Aslında bu tam anlamıyla böyle değil.Mason aynı zamanda Lion üyeler burada üye peşinde koşmak amacıyla gelmiyorlar..Fakaaaat toplumda belirli niteliklere sahip insanların belli seçim yöntemleriyle üye alındığı Lions vb kurumlardan Masonluğa üye adayı seçmenin kolaylığını takdir edersiniz.İşte bu nedenle yıllardır bu Masonluk Lions-Rotary vb ilişkisi dillendirilmiştir..Benim şahit olduğum Leo Yönetim Çevresi Başkanları şu anda HKEMBL üyesidirler..Yolları ışıklı olsun..

Gelelim bu ilişkinin hep söylenen "yönetici" kesiminin özellikle masonlardan seçildiği konusu..Gerçekten buna üyeliğim sırasında ben de akıl erdiremedim.Lions Yönetim Çevrelerinden birinde Genel Yönetmenliğe ulaşmış erkek üyelerin yüzde 90 gibi bir oranı masondur.Bu bir realite.Peki bir şeyi ispatlar mı?İspatlamasa bile bir takım soru işaretleri cevaplanmadıkça hep bulutların ardında kalmış demektir. Üyelerin çoğunun mason olduğu bir ortamda böyle kurumun aslında masonların bir yan kuruluşu olduğu sorusunu ve toplumdaki gerçeğini değiştirmez.Ama bu iletiyi okuyan muhterem üstadlardan şunu dilerim ki,buna cevabı verirken Murat Özgen Ayfer'in "Masonluk nedir nasıldır?" kitabındaki paramasonik kuruluşlar kısmına benzemesin.

Son olarak bu konuyla ilgili gözlemimi sizlere yansıtıp bu konudaki fikirlerinizi okumak için sabırsızca bekleyeceğim.Masonluk kardeşlik demektir.Hepimiz bunu böyle okuduk..ve çevremizde gördük.İki Genel Yönetmen,ya da Uluslararası Direktör veya Konsey Başkan Yardımcısı seçiminde iki adayın da mason olduğu,birbirlerine kardeş dedikleri bir zamanda bu seçim yüzünden birbirlerinin konuşmalarını dinlememek için yek diğeri kürsüye çıkınca diğeri eşini yanına alıp salonu terkediyorsa Masonluk Lions ilişkisi sizce çok önemli bir olgu mudur?Bu konuda duyduklarımı burada anlatmanın en azından bir zamanlar üye olduğum derneğin mahremiyetine gireceğinden sadece yukarıdaki örneği vermek durumundayım...

Gelelim benim soruma: "Vicdanı ve fikri hür bir haricinin layık görülerek alındığı loca kendisine yetmiyor mu ki amacı "hizmet ediyoruz" diye geçen aslında felsefi,düşünsel anlamda hiçbir aksiyonu olmayan bir kurumun başına geçmek için bu kadar oportünistçe davranabiliyor.Lions'ta liderlik neye göre bir başarı..Mason locasındaki ilerlemesi bir şekilde bu tür bir ilerlemeyle paralel etki yapar mı?

İşte benim görüşlerim ve naçize sorum buydu..Şunu söylemek isterim ki "Lions Rotary Hür Masonluk,Özgür Masonluk" bir şeyhi olan tarikat değillerdir..Hiçbir zaman da olmayacaklar..Ama lobiciliğin ve benmerkezci davranışların bu kuruma hizmet eden ve bir zamanlar benim gibi etmiş olanları üzdüğünü ve yine bu kurumları etki gücü itibariyle herhangi bir bağnaz cemaatten bile geri düşürdüğü bir gerçektir.Biz yapamadık belki ardımızdakiler dikkat eder ve.."Birlikteliğimiz Gücümüzdür" sloganını bir kere daha hatırlatmak isterim...

Saygılarımla

Kasım 21, 2012, 11:52:28 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Merhaba,

Bir Leo kulübünde aday üyelik diye tabir edilen sürece katılarak Lionizm ile tanıştım.Lions Rotary hatta RoundTable benim gözlemlediğim kadarınca masonluktan daha çok merak edilen kuruluşlar.Bunun da sebebini "sizin masonlarla ilişkiniz olduğu söyleniyor doğru mu?" sorusuyla anlatırken bunu soran kişiye "mason ya da masonluk hakkında ne biliyorsun" diye sorulduğunda genellikle yarım bilgiler alıyorsunuz.Anlatmak istediğim Masonluk Lions birleşimi birbirinin içinde varolan iki kavram.

Leo yaşını doldurup Lions kulübe geçtiğimde ki -bu sayı azdır Leo'dan sonra sıkılan gençler Lions'ta vakit kaybetmeyi kendilerinde eziyet görür- Özellikle HKEMBL bağlı Masonlarla görüşmeye en azından kulüp aktiviteleri açısından fikir almaya ve aramızdaki kulüp hiyerarşisi bakımından saygı göstermeye özen gösterdim.Ben kendi açımdan gözlemlediğim konu Masonların Lionlar arasından yeterli bilgi ve kültür birikimine gelmiş kimseleri teklif etme ve üye alma aşamasında büyük yardımları olduğudur.
Herkesin sakız yaptığı "arka bahçe" terimi buradan geliyor.Demek ki bir sonraki basamak masonluk deniyor.Aslında bu tam anlamıyla böyle değil.Mason aynı zamanda Lion üyeler burada üye peşinde koşmak amacıyla gelmiyorlar..Fakaaaat toplumda belirli niteliklere sahip insanların belli seçim yöntemleriyle üye alındığı Lions vb kurumlardan Masonluğa üye adayı seçmenin kolaylığını takdir edersiniz.İşte bu nedenle yıllardır bu Masonluk Lions-Rotary vb ilişkisi dillendirilmiştir..Benim şahit olduğum Leo Yönetim Çevresi Başkanları şu anda HKEMBL üyesidirler..Yolları ışıklı olsun..

Gelelim bu ilişkinin hep söylenen "yönetici" kesiminin özellikle masonlardan seçildiği konusu..Gerçekten buna üyeliğim sırasında ben de akıl erdiremedim.Lions Yönetim Çevrelerinden birinde Genel Yönetmenliğe ulaşmış erkek üyelerin yüzde 90 gibi bir oranı masondur.Bu bir realite.Peki bir şeyi ispatlar mı?İspatlamasa bile bir takım soru işaretleri cevaplanmadıkça hep bulutların ardında kalmış demektir. Üyelerin çoğunun mason olduğu bir ortamda böyle kurumun aslında masonların bir yan kuruluşu olduğu sorusunu ve toplumdaki gerçeğini değiştirmez.Ama bu iletiyi okuyan muhterem üstadlardan şunu dilerim ki,buna cevabı verirken Murat Özgen Ayfer'in "Masonluk nedir nasıldır?" kitabındaki paramasonik kuruluşlar kısmına benzemesin.

Son olarak bu konuyla ilgili gözlemimi sizlere yansıtıp bu konudaki fikirlerinizi okumak için sabırsızca bekleyeceğim.Masonluk kardeşlik demektir.Hepimiz bunu böyle okuduk..ve çevremizde gördük.İki Genel Yönetmen,ya da Uluslararası Direktör veya Konsey Başkan Yardımcısı seçiminde iki adayın da mason olduğu,birbirlerine kardeş dedikleri bir zamanda bu seçim yüzünden birbirlerinin konuşmalarını dinlememek için yek diğeri kürsüye çıkınca diğeri eşini yanına alıp salonu terkediyorsa Masonluk Lions ilişkisi sizce çok önemli bir olgu mudur?Bu konuda duyduklarımı burada anlatmanın en azından bir zamanlar üye olduğum derneğin mahremiyetine gireceğinden sadece yukarıdaki örneği vermek durumundayım...

Gelelim benim soruma: "Vicdanı ve fikri hür bir haricinin layık görülerek alındığı loca kendisine yetmiyor mu ki amacı "hizmet ediyoruz" diye geçen aslında felsefi,düşünsel anlamda hiçbir aksiyonu olmayan bir kurumun başına geçmek için bu kadar oportünistçe davranabiliyor.Lions'ta liderlik neye göre bir başarı..Mason locasındaki ilerlemesi bir şekilde bu tür bir ilerlemeyle paralel etki yapar mı?

İşte benim görüşlerim ve naçize sorum buydu..Şunu söylemek isterim ki "Lions Rotary Hür Masonluk,Özgür Masonluk" bir şeyhi olan tarikat değillerdir..Hiçbir zaman da olmayacaklar..Ama lobiciliğin ve benmerkezci davranışların bu kuruma hizmet eden ve bir zamanlar benim gibi etmiş olanları üzdüğünü ve yine bu kurumları etki gücü itibariyle herhangi bir bağnaz cemaatten bile geri düşürdüğü bir gerçektir.Biz yapamadık belki ardımızdakiler dikkat eder ve.."Birlikteliğimiz Gücümüzdür" sloganını bir kere daha hatırlatmak isterim...

Saygılarımla

Sevgili kardeşim seninle tanışmıyoruz ancak sözlerime güvenmeni rica ederek cümlelerime başlamak istiyorum.
Çok uzun süredir leo ve lions camiası içerisinde üst mertebelerde görevler aldım. Konsey bazında halen çalışmalarıımı devam ettiriyorum. Türk Lions ve Leo hareketi içinde halen görev alan bir kardeşin olarak , sordugun soruların ve belirttiğin görüşlerin yeri malesef üzülerek belirtiyorumki burası değil. hatta altını çizdiğin kaygıların ve dikkat çektiğin hususlar hakkında uzun cevaplar verilmiş bir çokmkonu var. Lütfen bunlar hakkında bilgi sahibi olmaya gayret edelim. Bana lions leo vs hakkında tüm sorularını yönetebilirisin ancak genel anlamda yazdıkların içinde bulunduğumuz camianın da karşısında olduğumuz imajını vermektedirki ben su içtiğin kapa saygılı olunması gerekir şeklinde düşünenlerdenim.

Ancak görüş paylaşmak istediğin her türlü Lions ve Leo sorusunda sana ışık tutacak cevaplara verebileceğimi umud ediyorum.

sevgi ve saygılarımla

Kasım 22, 2012, 06:49:38 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

İyi Günler,

Lions camiasındaki görev ve ünvanınızı bilmediğim için bence en Lions'un tüm görevlerden üstün sayıldığı "Başkan" sıfatını kullanarak siz hitap etmek istiyorum.Bize öğretilen Lions'ta iki başkan vardır biri uluslararası başkan diğeri kulüp başkanı..İkisi de Lionizm de belki liderliği temsil eder.Diğerleri de Lionistik hiyerarşi içinde saygı duyulan bilgi ve çalışmayla alınmış görev ve ünvanlardır..Yine de görevinizi söylemek isterseniz size öyle hitap etmeyi eski bir Lion olarak mutlulukla karşılarım.

Başkanım,ben kulübümde başkanlık sırası bana geldiği bir zamanda "başkan yardımcılığı" görevindeyken Lions'u bıraktım.Bilirsiniz bir çıkarılanlar vardır..Bir sürü laf ederler..Aslında yaptıkları davranışlardan dolayı dışlanmışlar ve bir şekilde rozeti yakalarından çıkarmak zorunda kalmışlardır.Bir de benim gibi istifası iki kez kabul edilmeyip büyük ısrar üzerine de olsa bir daha dönmemek için istifa dilekçesi bile vermeyip sıradan bir çıkarılma işlemiyle ayrılmayı tercih edenler çıkmıştırlar.

Lafı çok uzatmak istemiyorum,haklısınız bazı şeylerin konuşulacağı yer burası olmayabilir..Benim açtığım başlıkta biz üyelerin bile masonluk-lions ilişkisi üzerinden bir takım olaylar anlatılmakta.Ama bir kez daha okursanız konunun ..konu başlığı ile doğru orantılı ilerlediğini göreceksiniz..Yazımdan burada alıntılar yaparak ilerlemeyi kendime yakıştıramıyorum..Masonluk-Lions ilişkisi hakkında "bizim de üyelerimiz arasında bir çok mason vardır" açıklamasından başka ayrıca söylemek ve bilgilendirmek istediğiniz birşey olursa eski bir üye olarak ben de öğrenmekte mutluluk duyacağım...

Çok hafifte olsa bu konuyu açıklamak isterken Lions mahremiyetine girmiş olabilirim..Tekrar söylemek istiyorum,o mahremiyette dahi açtığım konu başlığı ile alakalıdır..Böyle bir şeyi "su içtiği kap" şeklinde yorumlamak,Fahrettin Kerim Gökay'ın Lionizm anlayışından 2012 yılının Lionizm anlayışına dair bir karşılaştırma yapma fırsatı verdi bana..Belki de haklısınız, ID seçimlerinde otelin lobisinde oy kullanacak kulüp görevlilerine kulis yapmak,Lions'un kurduğu vakıflarda cebi doldurmak su içilen kap konusunda pek aydınlatıcı fikirler vermiyor..Ne yazık ki bir zamanlar taktığımız rozetin seviyesi bunları söylemeye yetmiyor..Ama malumunuzdur ki burası "hür bir ortam" en azından gerçekleri bulma yolunda doğru bir adres...

Yine Lions harici konuşmak istediğiniz bir konu özellikle Masonluk Lions konusu (başlık konusu) olursa sizi eski bir Lion olarak dinler bizleri takip edenleri de bilgilendirmiş oluruz.

Son olarak Başkanım,bazı şeyler konuşulmadığı zaman inanın gerileme çıkıyor.Bunu size öğretecek had ve rütbede değilim.Aday üye bile olmadan sadece konuk olan bir kişiye,daha ikinci toplantıda başkanın dedikodusunu yapan bir toplantı yönetmeninin bulunduğu bir ortam yok olmaya mahkumdur.Ondan sonra sorarız 15 kişilik aday üye seminerine katılmış bir kitle neden üye giriş töreninde 10'a düştü diye..Bunlar sizin de bildiğiniz şeyler...29 Ekim Vatan Caddesi yürüyüşlerini bilirsiniz..Elimde yönetim çevresi bayrağı vardı..O meşhur takım elbisemizle yürüyorum..Caddenin sonuna doğru lise öğrencileri var kenarda  izleyici olarak bir lafı hiç unutmadım "abi siz ajan mısınız"...

Bu dernek kendi iç problemini çözmeden,dışarıda kendini anlatmaz..Olmaz yani..Onun için bırakalım su içtiğimiz kabı falan hiyerarşiyi bozmadan en azından böyle özgür platformlarda başkalarının da duyabileceği şekilde çözüm üretilsin..Bu bana da düşmedi..Eski bir Lion'nun vazifesi de değil ama herşey de Uluslararası Başkan Pinini takıp Kuruçeşme Divan'da yemek yemek değil ki...

Başkanım,size en derin Lions Sevgi ve Saygılarımla demek isterdim..Bu hem özenti olur,hem de bunu demek yetkisine sahip değilim..Size söylemiş kabul edin..

Saygılarımla
BeyazKale

Kasım 22, 2012, 10:47:05 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sizi yürekten anlıyorum. Üzülmüş, beklediklerinizde karşılaşmamış hatta kılırmış ,gücenmişsiniz. Anlatılan ,yaşatılan ortamın karşılaştığınızla farklı olduğunu görünce camiadan soğumuşsunuz. Söylediklerinizde haklısınız da.Ancak şunu konuşmak lazım.Şuan Türkiye de son rakamlara göre Leo lar ile birlikte toplam 9000 Lion mevcut. anlattıklarınızdan da çok uzun yılllar yönetim de görev almadığınızı anlıyorum. Evet en asil görevlerden olan kulüp başkanlığı yapma şansınız olmamış , keşke kaçırmamış olsaydınız bu fırsatı. Şayet bu görevi yerine getirmiş olduğunuzda kulüp üyelerinizinde de desteği ile olumsuz olarak yorumladığınız durumları değiştirme eleştirme konsey toplantılarına taşıma fırsatı bulup bunu doğru platformda değerlendirip , çözebilirdiniz. Konu başlığınız farklı olabilir ama içerik lions etiğine uygun değildir. Üzüldüm açıkçası lions camiasında bu tarz durumları az da olsa duyuyoruz bu leo larda da mevcut rotary de de insanın olduğu heryerde olan durumlar. ama malesef çözüö yeri KESINLIKLE burası değil. keşke lions içerisnde bunu çözme çalışmanız olsa imiş ki kanaatim yanlış bir kulüp te yada bakış açıınıza uygun olmayan bir kulüpte lionstik hayatınıza başlamışşsınız.

Bazı konuları anlamak adına soruyorum Uluslararası Başkanın Türkiye  ziyaretinde bulundunuz mu?

Kasım 22, 2012, 11:30:29 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Değerli Lion Büyüğüm,

Öncelikle Lionistik toleransı ve anlayışı bir kez daha burada bana yaşattığınız için teşekkür ederim..Eski günlere de gitmedim değil..Uzun zamandır tıpkı 1 No'lu Ln Ord.Prf Fahrettin Kerim Gökay Üstadımızın da dediği gibi "fikirleri serbestçe tartışmak,değerlendirmek" imkanı bulamamıştım.

Burada kendime bir özeleştiri getirmek istiyorum.Benim ayrılış sebebim aslında kendimi yetersiz bulmamdır.Ben belirli vasıflara sahip bir başkan olmalıyım ki üyelerime de bu vasıfları kazandırabileyim.Ama ben yapamayacağımı anladım.Fikirsel anlamda ya da bir başka deyişle dünya görüşü açısından Lions'a göre daha anarşist düşüncelere sahip olduğumu farkettim.Bu arada şunu da belirtmek isterim Leo Kulüplerinin çıkardığı aylık dergide köşe yazısı yazdım..Hangi konuda derseniz size daha sonra özel olarak dergilerin tarih ve sayılarını verebilirim.Şu anda Leo dergisi çıkmıyor,maddi bir takım zorluklar nedeniyle.Ayrıca yine kendi Leo kulübümde kulübe ait aylık bir ufak bülteni de hazırlardım.Bunları neden söylüyorum,anarşist fikirler derken bu dünya bakışımı Lionizme en ufak bir zarar vermemesi gerektiği konusunda kendimi eğittim.
Başkanlık konusuna gelmek istiyorum.Kulübüme ve üyelerime faydalı olmayacaksam başkanlığın lüzumsuz yer işgal etmek olduğunu düşündüm.Benden öncekiler ya da benden sonrakiler çok mu iyiydiler..Onu değerlendirme makam ve durumunda değilim.Bir kulüp ahengini sağladığı sürece başarılıdır,çünkü Lionizm sadece "hizmet ediyoruz" demek değildir.Ben Leo'ya aday olduğumda konuklara söz verilmesi sırasında kekeleyerek konuşuyordum.1 Sene geçtiğinde kürsüde Atatürk konulu bir görsel ve sözlü sunumu kardeşlerime sunmuştum.Bu Lionizmin mucizedir..Kim ne derse desin?Farklı hiçbir söze burada itibar etmiyorum..

Üyeliğimin sonlanması da -genelde başkana kırılır üye,ya da biri bir şey söyler- öyle olmadı.Medeni bir şekilde rozetimi cebime koydum.Çünkü o hatıraydı bana.Sistemin yanlışlığı mı sebep oldu?Lions sisteminin doğruluğu ya da yanlışlığı tartışılır.Tartışılmalıdır da..Çünkü ABD Lionlarının Türkiye ziyaretlerinde aslında bizdeki gibi sistemin amacı geçmediğini gördüm.Biz de sorun buydu..Sistemin varlığından beslenmek bir şekilde yer edinme ve yerden kopmamaya çalışmayı getiriyordu..Belki ayrılış nedenlerimden biri de buydu..

Son olarak dile getirmeyeceğim-yeteri kadar söyledim çünkü-bazı yanlışlarla -bunlar önemli yanlışlardı- hoş olmayan bir takım insan münasebetleri kopuşu getirdi..Bu nedenle belki ben bırakıp kaçtım.Ama öncelikle insan kendini aynada görmeli ve dedikleri gibi evrenin merkezindeki taşa ulaşmaya çalışmalı.Ben başaramadım..Lafı uzatmadan,kulübümün ve yönetim çevresine bu söylediklerimi ve daha birçok söyleyeceklerimi iletmeye..belki birşeyleri değiştirmeye gücüm yoktu..buna çoğu insanın da gücü yoktur..

Yanlış olmasın 2006 ya da 2007 yıllarında Uluslararası Başkan Sn.Ln. Ashok Mehta ve heyetini Atatürk Havalimanında karşılama görevim nedeniyle Leo Kulüp Saymanı iken birkaç akşam sonra İstanbul Valisi Muammer Güler'in de katılımıya gerçekleştirilen akşam yemeğine Kuruçeşme Divan Restaurant'ta katıldım..Yanlış hatırlamıyorsam o akşamın tercümanlığını da Geçmiş Uluslararası Direktörlerimizden ve benim de her liona duyduğum saygıdan biraz daha öte saygı duyduğum bir Lion büyüğümüz gerçekleştirmişti...

Başka sormak istedikleriniz ya da paylaşmak istedikleriniz varsa..ve ayrıca vaktiniz varsa tabi.cevaplamaya ve yazmaya her zaman hazırım.

Saygılarımla
BeyazKale

Kasım 22, 2012, 11:47:59 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

4-6 Mayıs 2007 Ulusal Lions Konvansiyonuna bir Lion olarak katılmıştım.Sanırım Uluslararası Başkan ziyareti 2005 olacak...

Saygılarımla

Temmuz 25, 2013, 08:49:53 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Sn. Beyazkale içeriden bir kişi olarak kurum ile ilgili özeleştiri yapmış. Çokta iyi olmuş bence. Tabi burası yeri midir? Değil midir? orası kişiden kişiye değişir. Bence burası da yeridir. Sonuçta bu forumda bu örgütlere de ait bir başlık açılmış. Bu özeleştiri pek çok üyeyi rahatsız eder. Nitekim hemen tepkide almış. Hatta bu görüşlerini LYÇ toplantılarında dile getirse neler olurdu diye düşünüyorum. Burada bir gizlilik mevcut olduğu için sorularını daha rahat sorabilmiş.

Aralık 12, 2013, 08:40:01 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Lions'ların da Rotary kulüp gibi toplum yararına çok faydalı işler yaptığını izliyorum. Bence bunlar son derece yararlı kuruluşlar. Kıymetlerini bilmek lazım.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 12, 2014, 10:25:55 öö
Yanıtla #8

Konu açılalı ve tartışılalı epey bir zaman olmuş. Sayın BeyazKale enteresan noktalara değinerek ve içeriden birisi olarak eleştirilerini sıralamış. Üye Aday olarak oldukça dikkatimi çekti. Yazdıklarını bir kaç defa okudum ve üzerine düşündüm. Doğal olarak bir çok soru ürettim.

Sayın BeyazKale konuyu devam ettirmek isterse kendisine sorularımı iletmek isterim.

Saygılarımla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Ağustos 18, 2015, 11:59:31 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.