Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kutsal Kitaplar’a neden bu kadar saygı gösterilir?  (Okunma sayısı 25341 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 06, 2012, 03:14:41 öö
Yanıtla #20
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Devaminda birkac soru daha sorulmus, onlara da cevap vermeye calisayim.

Alıntı

İlk Masonun ve kurucusunun Hz Musa olduğunu biryerlerde okumuştum.

Hz.Musa hayatini onceleri bir danisman, sonralari da dini ve sosyal lider olarak gecirmistir. Bildigim kadariyla Masonlukla baglantisi yok.

Alıntı
Derece rituellerinde o açılan belli sayfalar   genelde eski ahitmi yoksa yeni ahit bölümlerinimi içeriyor?

Ikisi de. Bunun da toreye gore degistigini gozlemliyorum. Bazi yerlerde, her uc derecede de Eski Ahit'ten pasajlar acilirken, diger bazi yerlerde derecelerden birinde Yeni Ahit'teki bir bolum aciliyor.

Alıntı
Bu soru ilk kurulan eski locaları daha çok ilgilendirebilir belki.. Ama bu konuda bir bilginiz olabileceğini düşündüm.Söz konusu bu kitap Kuran olarak ele alınırsa bir bütün olarakmı yoksa sadece bazi bölümlerimi içeriyor?

Bir butun olarak ele aliniyor. Locanin eskiligiyle bu uygulamanin bir baglantisi yok. Diger Localari ziyaret eden eski bir locanin uyesi olarak bunu soyluyorum.

Alıntı
Kadim Masonlar'ın Kutsal kitabların hangi bölümleriyle ,töresel bağlılıkları daha çok oluyordu?

Bu sorunun bir benzerini Sayin ADAM da sormustu. Bunu acik olarak, "su derecede bu bolum, bu derecede su pasaj" seklinde paylasmamin dogru olmayacagi kanisindayim. Bunun yaninda, bunlarin internette bulunmayan bilgiler olmadigini soylemek isterim.

Altarda her derecede acilan sayfadaki pasajlar, ilgili derecenin rituelindeki temayla cok yakindan ilgilidir. Bu sayfalarin secilmesinin ve toresel hale gelmesinin nedeni de budur.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka

The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ocak 06, 2012, 03:57:05 öö
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Şimdi soruyorum. Gönye ile pergelin o kitabın üzerine konması ne anlama gelir?

İsterseniz şöyle sorayım: Niçin kitap gönye ile pergelin üzerinde değil de gönye ile pergel kitabın üzerindedir?

Bildiğim kadarıyla gönye ve pergel kişinin derecesine göre farklı şekillerde konumlandırılabiliyor.3. derece Masonluk için en önemli derecelerden biri ve sadece olgunluğa erişmiş daha ayrıntıya inmek isteyen kişiler üstad seviyesinden sonrasına devam ediyor ki bu zorunlu değil. Öğretinin sırlarına bir nebze daha yaklaşma ve araştırma arzusunda olan kişinin töreninde araştırmayı simgeleyen pergel ve uygulamayı simgeleyen gönyenin tarihinin aslında insanların tarihini belirttiği ortak temele dayanan dinlere bağlı herhangi bir kitabın üzerine konularak edilen yeminde hangi din olduğu fark yaratmadan tek bir yaratıcının olduğunu ve sezginin yardımı ile aklı kullanarak ve bunu pratikte yaşantımıza geçirmenin önemini vurgulayarak ezoterik ilk kıvılcımları kişiye veriyor olabilir mi ?
Sayın ADAM amacım cümlelerimden yola çıkıp anlamamı kolaylaştırarak doğru bilgiyi verebilmenizdir.

Ocak 06, 2012, 08:48:17 öö
Yanıtla #22
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Euraka ile ben ADAM, başka başlıklar altında önceki tartışmalarımızdan biliyoruz ki, birçok konuda uyuşuruz ama uyuşamadığınmız hatta aykırı düştüğümüz birçok konu da vardır.

Bu da o başlıklardan biri olabilirdi ve tartışmalarımız, bu konularda daha az bilgili üyelerimiz ile okurlara bilgi edrinme bağlamında yarar sağlayabilirdi.

Fakat gelin görün ki, iki üyemiz bu başlık altında olmayacak bir tarzda atışarak, kaliteyi dehşetli düşürdü. Bu başlık altındaki yaszılar saçmasapan bir hal aldı.

Derken bir diğer üyemiz Müslüman masonları inançlarından ötürü aşağılayıcı bir söz etti.

Dolayısıyla benim için bu başlık altında başka bir şey yazmaya, bilgi vermek için çalışmaya gerek kalmadı. Belki konunun sonrasını bir başka başlık altında uygar insanlara yakışır bir nezaketle sürdürme olanağı buluruz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 06, 2012, 09:07:56 öö
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM haklı olarak bana da kızmış... Kendince haklıdır tabi...

((Ben, Kuran'ı, el basıp yemin edecek kadar ölçü tutan bir insanın "Aydın" olabileceğini gerçekten hayal bile edemiyorum! yalan mı söyleyeyeim?))

Saygısızlık yaptığım düşünülmüşse, yine de özür dilerim.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2012, 09:11:09 öö Gönderen: agnusdei »
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Ocak 06, 2012, 05:04:50 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgi ile kalın

Ocak 09, 2012, 12:34:06 öö
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Başlık terkedilmiş gibi olsa da ben yine de yazacağım.

Bidiğim kadarı ile genellikle eski ahidin krallar bölümü sıklıkla açılır zira eski ahidin en ortalarında bu var. Yer yer ezgilerin ezgisi de denk gelebilir. Tapınağın yapılışının anlatıldığı kısımların daha çok açık kalacağını tahmin etmek zor olmaz..

Mabedin girişinde genellikle kapıdan içeriye bakarsanız en arkada kürsü görürsünüz solunda ve sağında güneş ve ay figürü olur kürsünün yaklaşık 2 ila 3 metre önünde altar şeklinde kitap açılan kısım bulunur. Yerleşim bildik şekildedir. Eğer kürsüye doğru yzünüz dönükse ve önünüzde kitap varsa ayakları yukarı bakarak gönye ve onun üzerinde ayakları size bakan pergel şeklinde olmalı. Bildiğim bu kadar.

Diğer bir sorun da hangi elin basılacağı yönünde. Bildiğim kadarı ile kimi törenlerde diz çöküp iki el birden üzerine konduğu oluyor (Büyük üstat atamaları sanıırm böyle) Ama temel kural üzerine sağ elin konup sol elin göğse konmasıdır. (Benzer bir hareket yürür pozisyonda sağ elin göğse sol elin ise parmak ucları yere bakar vaziyette olduğu özel bir duruştur.

Bildiğim kadarı ile kitabın çırak seviyesinde çelse yerleşiminde konumu budur. Genellikle masonlardan kitap ehli olmaları beklenmez ama tercih konusu olduğu da olur. Üç kitabın açılması her zaman gerekmez. Sıklıkla iki kitap açılır zira altar daha fazlasını kaldıramaz. Kimi altarların kücük olmasından dolayı kitaplar üstüste dahi gelebilir ama hep açıktırlar. Acık olması celsenin açılışı için ön koşullardan biridir.

Bir diğer soru da kitabın sonra nereye gittiğidir. Kitap genellikle mabedin içerisinde kalır. Yani görevlinin biri alıp eve götürmez..