Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: suç örtü liderinden mason olur mu  (Okunma sayısı 17912 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 13, 2009, 03:41:45 ös
Yanıtla #10
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Licio Gelli bir mason değildir. Çünkü P2 yada Propaganda Due İtalya Büyük Doğusuna bağlı klandestin bir locadır. Düzenli Masonluk tarafından tanınmamışlardır Grand Orient of Italy hala tanınmamaktadır da .

İtalya'daki tek Masonik otoriteye sahip olan Büyük Loca "Gran Loggia Regolare degli Antichi, Liberi e Accettati Muratori d'Italia " dir.

Sevgi ve Saygılarımla

Ocak 13, 2009, 04:42:40 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

m.afandi

Ocak 13, 2009, 04:59:06 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Bay skullg kendi kendinize polemik yaratmaya çalışınız,beni kendi düşüncelerinizi alet etmeyiniz.Benim düşüncelerimi de başkalarının düşünceleriyle karıştırmayınız yazılanları okumasını öğreniniz.Çünkü ben sizin zanettiğiniz gibi Çetin Altan'ı gözaltına alınmasının ya da yargılanmasının hakkında ne olumlu ne de olumsuz birşey yazdım."Sevgili Çetin Altan" diye başladım o mesajıma bunun nedemek olduğunu öncelikle düşününüz.

saygılar

Sn. Akyol, tutuklama dönemleri hakkında bir bilgi sahibi misiniz? Nihat Erim'in "Balyoz Operasyonu"ndan haberdar mısınız? 1971 Muhtirası sonrası İlhan Selçuk, Uğur Mumcu gibi pek çok yazarın çizerin düşünürün hatta Yaşar kemal'ın eşi Tilda hanım gibi yazar eşlerinin dahi tutuklandığının gözaltı süresi en fazla 24 saat iken bu insanların günlerce Selimiye kışlasında işkenceli sorgularda tutulduklarını sonra Maltepe Askeri Cezaevine gönderildiklerini biliyor musunuz? Kişilerin sadece yazdıklarından çizdiklerinden düşündüklerinden ötürü tezgahlardan geçirildikleri dönemler oldu bu ülkede, sıkıyonetim dönemleri, darbe dönemleri, olağanüstü hal dönemleri... Bu arada Eski TCK'nun 159. maddesi uygulamadaki TCK'nun 301. maddesine tekabül eder.
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2009, 05:02:15 ös Gönderen: M.Akyol »

Ocak 13, 2009, 05:14:27 ös
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Akyol, ne polemik yaratmak maksadıyla ne de başka bir gaye güderek cevap verdim. olumlu ya da olumsuz bir görüş serdetmediğinizin de farkındayım. Sadece soru sorarak aslında bir şeyleri izah etmeye çalıştım. Sizi muhatap alarak sorduğum ve aslında bir şeyleri ifade ettiğim ve sizin de alıntıladığınız bölüm aslında izahat gayesiyle kaleme alınmıştır.

Çok farklı dünya görüşlerine sahip olabiliriz. Bunları saygınlık içerisinde konuşabilir ve ortak noktaları ortaya çıkarabiliriz. Bu bence polemik değildir. Burada karşıt görüşteki kişilerin olmasını kendi adıma kendimi geliştirebilmek için bir fırsat olarak görüyorum. Ve bu anlamda sizin de görüşlerinizden kendimce faydalanıyorum. Dilerim siz de ne kadar karşıt görüşte olursak olalım bendenizin görüşlerinden kendinizi geliştirmek için faydalanabilirsiniz. Toplumda var olan sorunların farklı görüşlerin açıkça ifade edilmesinden değil bilakis korkunç bir taassupla yok sayılmasından kaynaklandığı inancındayım. Bu nedenle karşı görüşte olduğum kimselerle bir arada olmayı onlarla birlikte çalışmayı yeri geldiğinde dost elini uzatmayı bir gelişim aracı olarak görüyorum.

Bununla birlikte, üst perdeden konuşulmasını hoş karşılayacağım gibi bir sonuca da varılmamasını dilerim. "Yazılanları okumasını öğrenin" gibi maksadını ziyadesiyle aşan ifadelerinizi şahsıma yöneltmeniz ilk olmamakla birlikte -ki daha önce de benzeri noktada sıkıntımı dile getirmiştim- son olmasını diliyorum. bunlar olmadan da gayet insani ve medeni olarak konuşabiliriz, tartışabiliriz ve ortak noktalarımızı bulabilir ve farklılıklarımızı değişik bir renk olarak kabul ederek ve bundan mutlu olarak bir arada yaşayabilir ve insanlar arasında kardeşlik bağlarının kurulması, insanlığın özgürlük ve barış içerisinde gelişerek ilerlemesi Amacına yönelik bir şeyler yapmış olabiliriz diye düşünüyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Dilerim anlaşılır.

Bay skullg kendi kendinize polemik yaratmaya çalışınız,beni kendi düşüncelerinizi alet etmeyiniz.Benim düşüncelerimi de başkalarının düşünceleriyle karıştırmayınız yazılanları okumasını öğreniniz.Çünkü ben sizin zanettiğiniz gibi Çetin Altan'ı gözaltına alınmasının ya da yargılanmasının hakkında ne olumlu ne de olumsuz birşey yazdım."Sevgili Çetin Altan" diye başladım o mesajıma bunun nedemek olduğunu öncelikle düşününüz.

saygılar

Sn. Akyol, tutuklama dönemleri hakkında bir bilgi sahibi misiniz? Nihat Erim'in "Balyoz Operasyonu"ndan haberdar mısınız? 1971 Muhtirası sonrası İlhan Selçuk, Uğur Mumcu gibi pek çok yazarın çizerin düşünürün hatta Yaşar kemal'ın eşi Tilda hanım gibi yazar eşlerinin dahi tutuklandığının gözaltı süresi en fazla 24 saat iken bu insanların günlerce Selimiye kışlasında işkenceli sorgularda tutulduklarını sonra Maltepe Askeri Cezaevine gönderildiklerini biliyor musunuz? Kişilerin sadece yazdıklarından çizdiklerinden düşündüklerinden ötürü tezgahlardan geçirildikleri dönemler oldu bu ülkede, sıkıyonetim dönemleri, darbe dönemleri, olağanüstü hal dönemleri... Bu arada Eski TCK'nun 159. maddesi uygulamadaki TCK'nun 301. maddesine tekabül eder.

Nisan 24, 2010, 12:07:48 öö
Yanıtla #14

Ben çevresi tarafından iyi bilinen, iyi niteliklere sahip olan, suç işlememiş vb özelliklere bakılarak eleme yapılırken %100 güvenilirliğe ulaşılabileceğini düşünmüyorum açıkçası çünkü çok ilginçtir ki seri katiller komşuları ve çevreleri tarafından harika birer insan olarak anlatılırlar.
Saygılarımla . . .
Küçük bir hakikat, büyük bir yalandan iyidir.

Temmuz 21, 2010, 03:17:40 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben çevresi tarafından iyi bilinen, iyi niteliklere sahip olan, suç işlememiş vb özelliklere bakılarak eleme yapılırken %100 güvenilirliğe ulaşılabileceğini düşünmüyorum açıkçası çünkü çok ilginçtir ki seri katiller komşuları ve çevreleri tarafından harika birer insan olarak anlatılırlar.
Saygılarımla . . .

Sayın nonserviam,

Dediğinizde haklısınız, Masonluğa kabul ile ilgili konuşuyorsanız, müracatınız sonrasında bununla görevlendirilmiş Masonlar hakkınızda detaylı araştırma yapılıyor diye biliyorum. Ve bu süre en kısa birkaç ay sürüyor diye biliyorum. Demek istediğim, elbette hata payı vardır, %100 güvenirliğe ulaşılamaz ama sadece bu niteliklere bakıldıktan sonra listeye artı koyarak karara varılmıyor.

Sevgi ve saygılarımla..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Temmuz 21, 2010, 09:20:05 öö
Yanıtla #16
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Biz masonlar aramiza yeni bir kardesi kabul ederken o kardesinde kendimiz gibi olmasini isteriz. Dolayisiyla Masonik felsefe iyi insani daha iyi yapar, yani kisiligi ve piskolojisi idolojisi masonluga uygun kisiler aramiza katilabilir. Bahsettiginiz gibi suc islemis ve birilerinin canini yakmis bir insanin piskolojizi felsefesi bizim aradigimiz nitelikte degildir. Bu nedenle kotu insanlari iyi insan yapmak gibi bir luxumuz yok ve bunuda kisi istemedikce kimse basaramaz. Umarim soruyu birazda olsa aciklayabilmisimdir.

Saygilar

-M-
İmza -M-

Temmuz 22, 2010, 03:23:24 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Ne ilginç sorular. :) Allah size kolaylık versin :D
''Kızıl elmada buluşalım''

Temmuz 23, 2010, 10:48:07 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Çok fazla karıştırmadan fikrimi beyan etmek istiyorum,

Hiçkimsenin kimseyi savunma gerekliliği yoktur diye düşünüyorum;
yani, velevki bir mason suç örgütü lideri, velevki suç işleyen ahlaksız biri, ortağının ölümüne sebep olabilecek yahut doğrudan şahsi çıkarları için iş ortağını öldürebilecek biri, ihalelerde yolsuzluk yapmaktan çekinmeyen biri,  bu masonluğun temeldeki ideallerini  ırgalamaz.

Mason olma şartları, referansları, prosedürü belli olmasına rağmen velevki bu şartlarda bile bir kısım mason (az ya da çok) yozlaşmanın dibine vuröuş olsun... BU durum masonluğun ana ideallerini ve bireysel erdemliliğinin gereğini/hakkını yerine getirenleri ırgalamaz/etkilemez...

Neden böyle düşünüyorum?

Nasıl ki İsrail'in bazı politik ve askeri hareketleri kendi dinlerine ihanet olsa, uluslararası hukuku hiçe saysa, Musevilik kurumunun bunlardan mesuliyeti yoktur... Radikal Hristiyanların kimi hareketleri, hatta ve hatta, Afrikada kimi rahiplerin rahibelere tacizi, kimi çocuk tacizlerinin Hristiyanlık kurumuna dinsel gayelerine karşı nasıl ters düştüğü ortada iken, hatalı olanların tüm dine mal edilemeyeceği gibi...

Bir de Al-Qaeda örneği, İslamiyet dışındaki hatta İslamiyet öncesi cahiliye uygulamalarını kendisine düstur edinenlerin hataları İslamiyeti bağlamaz ve ırgalamaz... (Hamas/el-Fetihin İsraile ve kendi halkına karşı uygulamaları da dahil...)

Daha özele indirgenmiş örnek vermek gerekirse, dünyanın dört bir tarafındaki farklı sufi akımlarından kiminin temel tasavvuf merkezinden sapmaları ve asını kullansalar bile Pir Mevlana Celaleddin Rumi'ye bir bağlayıcılığı yoktur....

Neden yazma gereği hissettim?
Bir sosyal örgütlenme olarak masonluğa ve diğer sosyal/dini gruplara/topluluklara karşıt önyargılarımızla mı yoksa saygı ile mi yaklaşıyoruz? Buna cevap verebilmek için, hadi toplulukları ve insanları geçelim en azından fikirlere ve akımlara maddiyat dışında bile saygı ile tahlil edebiliyor muyuz? yok yok daha çooook fırın ekmek yememiz lazım...
saygılar

Temmuz 25, 2010, 01:51:36 ös
Yanıtla #19

cardiffmonster güzel bi fikir olmuş teşekkürler :)
"Bu sır ancak bilinir söylenemez."