Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Mason Locasına Üye Olmak – 4 (Son)  (Okunma sayısı 36378 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 26, 2010, 06:14:57 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

LOCA DEĞİŞTİRME – SONRADAN ÜYE OLMAK

Herhangi bir zorunlu neden doğmaksızın bir başka locaya üye olmak isteyen bir mason, (yeni bir loca kurulması olayı dışında) bu yeni üyeliği her ne şekilde ve hangi statüde olursa olsun, önce o locanın toplantılarına birkaç kez konuk olarak katılır. Hem o locayı tanır hem de o locanın üyelerinin kendisini daha yakından tanımalarına fırsat verir.

Locasını değiştirmeye karar verdikten sonra, ilgili locanın üstad-ı muhteremi ya da birinci nazırı ile bu konuda bir ön görüşme yapar. Düşüncesini belirtip görüşlerini alır. Ancak zaten o locanın üstad-ı muhteremi ya da ileri gelen diğer üyeleri, onu böyle bir girişimde bulunmak üzere teşvik etmişse böyle bir görüşme yapmaya gerek kalmaz.

Mason örgütlerinin tüzüklerinde loca değiştirme işlemiyle bağlantılı olmak üzere böyle bir ön görüşme gereğine değinilmez. Çünkü bu bir tüzük kuralı değil, etik tutum ve davranışın gereğidir. Gerekçesi de şudur: Eğer o loca, onu bir üye olarak kabul etmeye eğilimli değilse, bir kez resmen başvurduğunda başvurusunun geri çevrilmesi üzücü ve incitici olur. Olasılık görülmese de, böyle bir durumla karşılaşmamak için önce bir “nabız yoklaması” yapılmasında yarar vardır.

Olumsuz bir sonuç doğmayacağı belliyse, ilgili mason, üye olmak istediği bu yeni locaya bir dilekçe verir. Bu sıradan bir dilekçedir; ayrıntılı bilgi açıklamalar içermez.

Bundan sonra, eğer az önce değindiğim ön görüşme yapılmamışsa, üstad-ı muhterem bunun için o masonu görüşmeye davet edebilir hatta belki locasının ileri gelenlerinden birkaç kişiyi daha bu görüşmede bulundurur.

«Neden?... Buna ne gerek var?» diye sorabilirsiniz.

Bakınız… Bir harici mason olmak için bir locaya başvurduğunda, onunla ilgili olarak birçok işlem yapılır. Sanırım bunları daha önce bir başka başlık altında anlatmıştım. Bu bağlamda locada görüşme açılır ve sonunda oylama yapılır. Bunun sonucunda haricinin başvurusu geri çevrilebilir (reddedilebilir). Fakat bir masonun başvurusu geri çevrilemez; böyle bir şey olmamalıdır. Olursa, bu gerek o locada gerekse ilgili mason topluluğunda hayli olumsuz bir yankı oluşturabilir. Masonlar bunu bilir ve göze almaz.

Sadece tek bir etken vardır; ilgili masonun kendi locasında “düzenli” olup olmadığı… Bunun için de önceki locasının bu bağlamda bir onay vermesi gerekir. Bazı büyük locaların tüzükleri uyarınca bu onay, büyük locanın ilgili yönetsel organından bile geçirilir. Öyle ki, büyük locanın yönetimi de bir masonun şu locadan ayrılıp o locaya geçmekte olduğunu bilsin.

Şöyle bir soru da sorabilirsiniz: «Şayet o masonun önceki locasında bir geçimsizlik durumu varsa ne yapılır?»

Bunun yanıtı basittir: Böyle bir işlemde öyle bir durum olsa da olmasa da göz ardı edilir. Bur loca bir başka loca üyesinin dilekçesini “Kendi locasında bir geçimsizliği var. Bize gelecek olursa burada da geçimsizlik yaratabilir.” görüşüyle geri çevirmez. Gerekiyorsa, önceki geçimsizliğin gerekçesi araştırılabilir. Tüm bunlar, ilgili masonun dilekçesi locanın onayı için gündeme getirilmesinden önce yapılır.

Evet, doğru bildiniz. Sonunda locada bir oylama yapılacak ve o masonun bu locaya üye olmasına ya da kabul edilmemesine karar verilecektir. Bunun arkasından da onun için bir mini-tören düzenlenecektir.

Böylece “Bir Mason Locasına Üye Olmak” başlığı altında yazacaklarımı bitirdim. Çok fazla ayrıntıya girmedim yüzeyden ilgilenenleri boğmamak için. Soru sormak, konuyu biraz daha açmak isteyen olursa ne âlâ.

« Son Düzenleme: Şubat 05, 2011, 11:17:02 öö Gönderen: dogudan »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 17, 2011, 12:42:36 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sayın Adam ben daha yeniyim fakat bıkmadan usanmadan paylaştığınız bu 4 sürükleyici başlıgı okudum ve kafamda genel bir temel oluştu. Teşekkür etmeyi borç bilirim. Saygılarımla...

Temmuz 17, 2011, 02:50:08 öö
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin ADAM'in yazdiklarina birkac kisa ekleme, bir noktada da acilim yapmak istiyorum.

Loca degistirmek, bir nevi cekirdek aile degistirmektir. Turkiye'deki Masonlar bu surece Tebenni derler, evlat edinmek manasi vardir.

Loca degistirmek, bircok sebepten olabilir. Mason'un bir cografi bolgeden bir baskasina tasinmasi, bagli oldugu Loca'nin kapanmasi veya duzenliligini yitirmesi vb. sebepler bulunabilir.

Ayrica, bazi Masonik juridiksiyonlarda, Loca degistirmeye konu olarak yakin bir kavram daha vardir. Bu da "Plural Membership" denilen birden cok (genelde 2) Loca'ya es zamanli olarak uye olmak durumudur. Ornegin, bir Mason, ABD'de her biri farkli eyaletlerde, veya biri ABD'de biri bir baska ulkede olmak uzere iki ayri Loca'nin uyesi olabilir.

Sadece tek bir etken vardır; ilgili masonun kendi locasında “düzenli” olup olmadığı… Bunun için de önceki locasının bu bağlamda bir onay vermesi gerekir. Bazı büyük locaların tüzükleri uyarınca bu onay, büyük locanın ilgili yönetsel organından bile geçirilir. Öyle ki, büyük locanın yönetimi de bir masonun şu locadan ayrılıp o locaya geçmekte olduğunu bilsin.

Bir de Sayin ADAM'in Loca degistirmek konusuyla ilgili yazdiklarindan yukarida alintiladigim kismi acmak zaruriyetini hissediyorum. Ilgili Mason'un kendi Locasi'nda duzenli olup olmamasi gerekli bir kriter olmasina ragmen yeterli bir kriter degildir. Eminim Sayin ADAM bu konuyu cok iyi biliyordur ancak diger uyelerimizin bilgi eksikligi olabilir.

Duzenliligin uc seviyede olmasi esastir.

Bunlar:
1. Mason'un Locasinin bagli oldugu Buyuk Loca'nin, Muntazam Masonluk dunyasi tarafindan duzenli goruluyor olmasi,
2. Mason'un Locasinin, Buyuk Loca tarafindan duzenli goruluyor olmasi,
3. Mason'un, kendi Locasi tarafindan duzenli goruluyor olmasi.

Bunlardan herhangibiri dogru degil ise, Mason muntazam degildir ve bu kriterlerin hepsini saglayan Masonlarin uye oldugu muntazam bir Loca'ya tebenni edilmesi kolay olmayacaktir. Ornegin, adayin dereceleri tekrar almasi, eskiden uye oldugu dernekle ilisigini kesmesi vs gerekebilir.

Kisacasi, sadece Mason, kendi Locasinda muntazamdir demek, Mason muntazamdir demek degildir. Duzenli olmayan bir Buyuk Loca'nin uyeleri, her ne kadar kendi Localarindan duzenlidir belgesi alabilseler de, Masonluk acisindan halen gayrimuntazamdirlar.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Temmuz 17, 2011, 10:01:11 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Eureka iyi, güzel söyler de, bence dedikleri biraz kafa karıştırır.

O nedenden ötürü onun güzel katkısına benim eklemede bulunmam gerekir sanırım.

Sayın Eureka'nın kullandığı , benim pek de hoşuma gitmeyen bir sözcük olarak "tebenni" ile "transfer" birbirine karıştırılmamalı.

Loca değiştirme (tebenni) başka, obediyans değiştirme (transfer) başka. İkili üyelik ya da katılmış üyelik ise apayrı.

Benim sözünü etmiş olduğum loca değiştirme aynı oberdiyansa bağlı bir locadan diğerine geçmektir. Dolaüyısıyla o obediyansın düzenli (muntazam) olup olmadığı sorgulaması yoktur işin içinde çünkü o zaten kendisini düzenli görmektedir.

Bu durumda bir masonun bir locadan diğerine geçmesi söz konusu olduğuna göre, demek ki sözü edilen locaların her ikisi de o obediyansın çaıtısı altında ona göre düzenlidir.

Böylece iş, locasından ayrılıp bir başkasına geçme isteminde bulunan bir masonun, üyeliği sürmekte olsa bile, düzenin gerektirdiği koşulları yerine getirip getirmediğine bağlanır. Buradaki en kritik nokta da ilgili masonun ödenti yükümlülüğüdür. Locasın ödenti borcu bulunan bir masıon, dzensizliğine karar verilmiş olmasa da, bu borcunu kapatmadan bir başka locaya geçemez; bu kadar basit.

Bazı obediyanslarda toplantılara katılma da düzenin gereklerinden biri sayılmaktadır. Bundan ötürü de bir mason düzensiz ilan edilebilmektedir. Ancak bu işlem yapılmamışsa yani düzensiz ilan edilmemişse, toplantılarına devam etmedieği bir locadan ayrılıp bir diğer locaya geçmkesinin engellenebileceğini sanmıyorum. Heç sanmıyorum ki bir büyük locanın iç tüzüğünde "Locasının toplantılarına yeterli ölçüde katılmayan bir mason, bir başka locaya geçme isteminde bulunamaz." gibi bir koşul olsun. Var mı? Yanılıyor muyum?

Yazdığım yazılarda, Masonlukta bir obediyanstan diğerine geçmenin yöntemi ve koşulları üzerinde bir irdeleme var mıydı, anımsamıyorum. Merak edilen bir konuysa yazılabilir.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 17, 2011, 11:50:56 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin ADAM ustaca toparlamis. Kendisi Loca degistirme konusunu, ilk akla gelen islemi ifade edecek sekilde olceklendirmis. Elbette ki bu dogrudur. Ben burada, hazir konusu acilmisken Loca degistirmeyi biraz daha genel anlamiyla irdelemek, bu sekilde, okuyucularin ve ozellikle haricilerin dikkatini daha genis bir resmin varligina cekmek istedim.

Ornegin, Iki obediyansin da muntazam oldugu kosulda, birindeki Loca'dan digerindeki Loca'ya gecmeye tebenni denildigine ben sahit oldum. Obediyanslardan biri muntazam degilse, tebenni mi denir, transfer mi? Acikcasi hic tecrubem olan bir konu degil. Biraz da, benim obediyansimin bulundugu ABD'nde gayrimuntazam masonik derneklerin bulunmamasindan veya tesirlerinin yok sayilir kadar az olmasindan, bu olayla karsilasmadim. Sayin ADAM transfer diyorsa tabii ki dogrudur, kabul ediyorum.

Acikcasi, Sayin ADAM, "transfer" konusunda tecrube ve bilgilerini paylasirsa, forumu takip edenler icin faydali olur kanisindayim. Loca degistirmekten bahsederken, eger imkan varsa, buna da kisaca deginmek cok konu disi degildir diye dusunuyorum.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Temmuz 17, 2011, 01:29:02 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Guzel bilgiler! De benim bunu bilmemin bana ne faydasi var. Bilmek iyidir amenna katilirim.

Ben bir hariciyim, burasi da yukarida yazdigi kadariyla anladigim Harici Forum. Yani?..

Yanisi su, tebenni mi dersiniz transfer mk dersiniz ya da katilma deyip ikisini de icine alir bir ifade mi kullanirsiniz bilemem ama bir Harici icin bu kadar tartisma agir kacar.

Benim bu diziden cikardigim ozet su:

Birisi Locaya nasil uye olur?

Ya tekris olarak,

Ya daha once aydinlanmistir ama yer degistirecektir baskanlocaya gecme bicimiyle

Ya ana locasini terketmeden baska birlocaya katilarak

Ya yeni bir loca kurarak

Ya ayrilmitir sonra tekrar donmek biciminde

Bu kadar!

Benim bunfan fazlasini bilmem gerekiyor mu? Ya da fazlasini bilince ne olacak?

Bu da benim elestirim. Kabul etmeyebilirsiniz.

Sevecenliklerimle.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Temmuz 17, 2011, 08:28:49 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

:) koca sitedeki tek harici sen degilsin .....digerleri merak ediyor ..ögrenmek istiyorlar ve en dogru bilgi kendi kaynagından alınır .....seni tebrik ederim ,senin  kadar bunları bilmiyorum...derneksel faliyetleri  vs şu an icin ilgimi cekmiyor.hic belli olmaz belki bir gun ihtiyac duyar döner bakarım arşivlerinde arastırırım..zararı olmaz ama faydası olabilir degilmi .....bizden saklı olan bilgiyide sorguluyoruz ama neden diye ?

Temmuz 18, 2011, 12:52:42 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonların usul ve erkanlarını ögrenip onları tanımayacaksak ,ortak sohbet etmiyeceksek ne işimiz var
burada ? Haricten gazel okumayamı geldık:)

Mayıs 27, 2013, 07:54:47 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Ben bir bayan olarak nasıl üyeliğe başvurabilirim...Bayanlar da kabul ediliyormu...Masonlukla inanç şeklim birbirini tamamlıyor.Ama yüksek mevki sahibi değilim gelir düzeyimde kendime yetecek şekilde ve bayanım ama mücadeleci bir bayan güçlü gücü seven bir bayan korkusuz bir bayan kabul görürmüyüm alırlar mı aralarına kardeş olarak benimseyip beni eğitirlermi acaba ?

Mayıs 27, 2013, 08:10:52 ös
Yanıtla #9
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

sayın sprldgn,

Öncelikle hoşgeldiniz, sorduğunuz sorunu cevabını forum da biraz araştırsanız eminim, bulursunuz.Ben kısaca cevap vereyim.Kadın mason locaları var.Kadın mason localarına üye kabul ediyorlar ama ne şartlar da onu bilemiyorum.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.