Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Platon (Eflatun) - Devlet  (Okunma sayısı 16712 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 02, 2011, 01:17:17 ös

Devlet, Diyaloglar'a bölüştürülmüş Platon felsefesinin bu Diyaloglar'ı birbirine bağlayan orta ve ana halkasıdır; bu özelliğiyle en başta Platon felsefesini anlama çabasında bir kilit metin özelliği taşır. Aynı metin, İÖ 4. yüzyılın başında gerileme dönemine girmiş olan Atina devletinin politik, sosyal, kültürel ihtiyaçlarına cevap ve çözüm arayan bir metin olarak yüzünü tamamen pratiğe dönmüştür. Pratik ile felsefi teorinin bu birlikteliği, adaletin ne olduğu, devletin doğuşu, en iyi devlet, en iyi insan, en büyük 'iyi', devletin bekçileri, yöneticileri, filozof kral, bilgi biçimleri, idealar öğretisi, karakter tipi ile devlet biçimleri ilişkisi vb. üzerinden cennet ile cehennem tasvirlerine ayrılmış bir mitosa kadar götürür bizi. İdeal devlet, içinde, toplumun ahlaki birlikteliğinin kurulduğu, felsefe ile politikanın, teori ile pratik hayatın bütünleştiği, idea bir cemaatin düşünülebilecek en üst biçimidir.
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Ağustos 02, 2011, 02:23:32 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu yapıtın bende bir e-kitap olarak bulunmasını isterdim doğrusu; niçin isterdim o ayrı bir konu; Sayın Zarathustra bu olanağı tanıdığı için teşekkürler.

Başka da var mı?...

Milli Eğitim Bakanlığı yayınlarından olan çevirinin dili, günümüz açısından hayli ağırdı. Öyle oluşu da olağandı. Sonra bir başka çeviri görmüştüm, öz Türkçe. Ben de öz Türkçeciyim ama her şeyin bir ölçüsü var; o çeviri iğrençti ve ne denilmek istendiği pek zor anlaşılıyordu.

Bu kitabın içine baktım: İyi. Çevirenler Cenk Saraçoğlu ile Veysel Atayman. Sorunsuz görünüyor ama sanki biraz kısa gibi, Okuma olanağım olmadı; olsa da anımsayamam şimdi bunun özgün metnini; karşılaştırmam gerek. Acaba bir kısaltma mı yapmışlar? Öyleyse açıklamışlardır.

Bu e-kitabın önemli, eleştirilecek bir sorunu var bence... Yüzlerce dipnot var. Bunların hepsi, ikinci kitabın sonuna yerleştirilmiş. Okurken izlenmesi pek zor. İki dosya brden açık tutacaksınız baştan; dipnot gelince hemen ötekine bakacaksınız.

Oysa e-kitap basılı kitap gibi değil ki. Bu işin kolayı var.

Burada ise bu işin kolayı yok. Neden yok? Çünkü aslında bu bir e-kitap değil. Bu iki kitaplık bir basılı çeviri. Sadece pdf olarak aktarımı yapılmış elektronik ortama. Benim o dediğim ancak başından e-kitap olarak düzenlenseydi olurdu. Dolayısıyla eleştirimiz haksız.

Peki buna e-kitap diyen kim? Ben. O neden? Eh, çünkü ileti e-kitaplık bölümüne yerleştirilmiş ondan.

Şaka bir yana, aydın olduğunu düşünen bir kişi bu kitabı mutlaka okumalı. Aydın olduğunu düşünen bir kişinin mutlaka okuması gereken başka kitaplar da var kuşkusuz ama bu da onlardan biri işte.

Bugüne dek okumamış olan okuyunca anlayacak niçin böyle dedğimi. (Bu forumu sürekli izleyenler biliyor: Ben politik konulara pek girmem. Fakat bu yapıt söz konusu olunca girerim. Zaten asıl adının Türkçesi: POLİTİKALAR.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 02, 2011, 02:26:54 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

E-kitap şeklinde okumak istersen ve dahada bulabileceğin ender kitaplarda dahil size bir site linki vereyim sıklıkla yararlanırım ben ordan.

http://www.cizgiliforum.com/forumdisplay.php?f=5

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 02, 2011, 02:46:03 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bilirsiniz ki, ben forumda ikili görüşmeleri uygun bulmuyorum.

Bu nedenle Sayın Karahan'a tüm formu üyielerimiz adına teşekkür ederim.

Belirttiği linke baktım: Orada iki sorun var. Önce, bir şiy alabilmek için üye olmak gerekiyor. Peki. Gerekiyorsa olunur. Ancak hayli geniş bir kategori düzenlemesi görünmesine karşılık, arama olanağı yok gibi geldi bana. Yanılabilirim de.

Burada dediğim ise öylesi değil.  Bu forumda ilgi alanlarımız belliridr. "Falanca foruma ya da siteye git, orada bol bol e-kitap var." demek bana bir olumlu tutum olarak gelmiyor. Burada bir hizmet sunulacak, bir katkıda bulunulacaksa, e kitap alınır; burada Sayın zarathustra'nın yapmış olduğu gibi bir özet tanıtım  ile aktarılır.

Nitekim Sayın ozkann bu bağlamda büyük bir katkıda bulunmuştur bu foruma.

Benim sorum da bu bakımdandı işte.

Ancak bir ara Sayın Karahan'ın belirttiği forumu da gözden geçirmek isterim. Bu bakımdan teşekkürler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 02, 2011, 02:52:55 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Site üyelik istiyor evet,üye olduğunda arama bölümü açılıyor oda var size o linki vermemin nedeni aslında çok okuyor ve çok araştırıyorsunuz sadece size değil tüm forum arkadaşlarımda faydalansın isterim.Site ücretsiz hizmet veriyor  bir çok kitap indirip okudum buradan bir çokları piyasada dah zor bulunabilecek kitaplar var tam bir sahaf gibi.Kitap görgüm ve bilgim ne okunur ne okunmaz bu siteden çok faydalandım birkaç sefer aklımda idi bu paylaşım ama siz sorunca birden aklıma geldi.Umarım işinize yarar.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 05, 2012, 03:54:44 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Paylaşım için çok teşekkürler.