Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834170 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 22, 2013, 05:43:08 ös
Yanıtla #440
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Sayın SkullG' ye ve sayın Adam' a verdikleri cevaplardan dolayı çok teşekkür ederim. Benim için çok aydınlatıcı oldu. Saygılaımla...
Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Ocak 22, 2013, 09:28:31 ös
Yanıtla #441
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

mevlana "ne olursan ol gel" demiş. masonluk böyle demiyor tabi "paran varsa gel" diyor :)

memur maaşıyla mason olunmaz, işçi maaşıyla mason olunmaz, öğretmen maaşıyla mason olunmaz.

peki ne maaşıyla mason olunur?

cevap : zengin maaşıyla :)

ee biz masonluk zengin kulübü diyince neden kızıyorsunuz?

neyse masonları fazla kızdırmadan uzaklaşalım en iyisi :)

Ocak 22, 2013, 09:42:06 ös
Yanıtla #442
  • Seyirci
  • Uzman Uye

İlginç bir pencereden bakış olmuş gerçekten farklı ama mevlananın sözüne görede bir o kadar doğru
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 23, 2013, 08:21:39 öö
Yanıtla #443
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hayır, Masonluk öyle demiyor.

"Bilimsel nitelikli bilgiye güvenerek, aklını kullanarak, erdemlerini geliştirerek, dogmalardan, kör inançlardan ve bağnazlıktan arınarak, bu arınmış bilinçle  gerçekleri araştırarak, öz eleştirini yapıp insanları sevmeye yönelerek, önce kendine, sonra çevrene, giderek tüm insanlığa yararlı olmak, tüm toplumların ve insanların barış ve mutluluğunun sağlanması yolunda çaba göstermek istiyorsan gel" diyor. Ancak şunu da ekliyor: "Aramıza gelişinin sana maliyeti, ailenin ya da bakmakla yükümlü olduğun kişilerin nafakasını kesmene yol açmamalı."

Memur maaşıyla, emekli maaşıyla mason olanlar var.

İşçi maaşıyla mason olanlar var. (Bizim ülkemizde pek ender ama bunun nedeni başka. İstenirse ayrıca irdelenir. Batı ülkeleriyle bizim ülkemizdeki insanların sosyo-kültürel farkını ortaya koymak gerekir.)

Öğretmen maaşıyla, din görevlisi maaşıyla mason olanlar var.

Mason olan öğrenciler bile var. (Sonradan üniversite eğitimine girişenleri öğrenciden saymıyorum.)

Masonluğun zengin kulübü olduğu söylenince kızılıyorsa eğer, bunun nedeni, bunca dil döküşe karşın, mason örgütlerinin işte orada göz önünde oluşuna karşın, masonların niteliklerinin b Foruma da yanzımış olmasına karşın, bu lâfların tekrar tekrar ileri sürülmesi.

Gerek geçmişte, gerek günümüzde adı bilinen masonlar  var. Bunların arasında büyük üstatlar var. Dikkat: Sıradan bir mason değil, Büyük Üstat... İster misiniz ben buraya Türkiye'deki masonların gelmiş geçmiş büyük üstatlarının adlarını dökeyim? Sonra var mısınız, o büyük üstatların arasında hangilerinin dediğinizce "zengin kişi" olduğunu göstermeye?

Bakınız ben hiç kızmıyorum. Bu iddiada bulunanları bunu kanıtlamaya davet ediyorum sadece.

Bana  bir mason gösterin ki zengin kişi olsun. (Elbette parasal zenginlikten söz ediyoruz ve bunun ölçüsü görelidir. Kimine göre yıllık kazancı 20 Milyon TL olan bir kişi bile zengin sayılmaz aslında; kimine göre yılda 20 Bin TL kazanan kişi bile zengindir.)

Ha, size göre zengin olanı (varlıklı desek daha iyi) bulursunuz belki... Örneğin herkesin mason olduğunu sonradan, olmadık bir nedanle öğrendiği rahmetli Üzeyir Garih'ten söz edersiniz. Ancak o rahmetlinin kişiliğini, gönlünün zenginlik ölçüsünü bilir misiniz? Yaşamını, insan için insanlık için neler yaptığını bilir misiniz? Bilmenize gerek yoktur çünkü masonlar böyle işlerinin duyurusunu yapmaz. O masondu da, madem dediğinize bakılırsa zenginler kulübüdür bu masonluk, ölümünden önce hemen her gün bir arada olduğu ortağı İzak Alaton niçin mason değildi acaba? Sizde bunun yanıtı var mı?

Masonlar arasında böyle tek tük zenginlerin de bulunması sizi çok mu rahatsız ediyor? Yoksa sizce masonlar varlık düzeyi ortanın üzerinde olan kişileri, bireysel nitelikleri her ne olursa olsun aralarına almamalı mı böyle bir söylentiye yol açabilecekleri için?

Yoksa oturtuğunuz kent ya da kasabada, bildiğiniz bazı yerlerde, akşam üstleri, lacilerini çekmiş, ayakkabıları pırıl, kravat ya da papyonlu ve çoğu fötr şapkalı, saygın görünümlü birtakım kimselerin belli bir yöne gidişleri ama oradaki kapıının (en azından şimdilik) size kapalı oluşu mu rahatsız ediyor sizi? Bu işin içinde biraz kıskançlık gibi bir duygu mu var?   

Buyrun söz sizindir.

(Bu arada bir hatırlatma yapayım: Kişi yanlış düşünmüş ve davranmış olduğu için özür dilerse küçülmez.) 

« Son Düzenleme: Ocak 23, 2013, 08:24:26 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 23, 2013, 09:54:30 öö
Yanıtla #444
  • Aktif Uye

Masonluk, para, zenginlik konuları konuşulunca aklıma hep Zeki Alasya geliyor. Forumun bir yerinde olacak, bulup okunmalı. Ben mason olduğumda kiramı zor ödüyordum diyor.

Acaba mason olunurken masonlar adaydan maaş bodrosu veya gelir belgesi mi istiyorlar?  Bugün kitap almaya para bulamayan, buna bir bütçe ayıramayan kişiler hangi meslek gurubundan olursa olsun mason olmaları zordur. Entellektüel birikim okumayla, çabalama ile, merak etme ile, aklını kullanmayı istemekle gerçekleşir. Eh o zaman biraz da sosyal kurumlara, derneklere üye olabilecek kadar para da lazım elbet.

Benim bildiğim mason olabilmek için maddi durum birinci öncelikli değil. Önce erdemli, doğru bireyler olmak, hayatın temeline akıl ve bilimsel düşünceyi koymak gerekli. Uyumlu olmak, insanları sevmek, yardımsever olmak ve digerleri.

« Son Düzenleme: Ocak 23, 2013, 09:56:57 öö Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 23, 2013, 02:59:46 ös
Yanıtla #445
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Hepinizden çok özür diliyorum. Aklıma bir soru takılmıştı, cevabını öğrenmek istiyordum ancak benim sorum başka başka yönlere kaydı. Keşke sormasaydım ancak masonluğa karşı öyle bir önyargı var ki ben o soruyu sorsam da sormasam da forumda başka konular üzerinden de yine aynı kısır döngüye takılıyoruz. Aslında bel ki de sorumda da belittiğim üzere fakirliiğin çok geniş bir kavram olduğundandır olayın bu yöne kayması.  "Fakir olmaması" ancak kişinin hangi gelir düzeyinde olması gereklidir? sorum buydu. Sayın SkullG ve sayın Adam çok güzel yanıtladılar. Kişinin ailesinin ihtiyaçlarından kısıntıya gitmeyecek kadar bir gelire sahip olması yeterliymiş. Bunu evirip çevirip Masonluk zenginlerin bulunduğu bir klüp şeklinde bir çıkarsamaya nasıl götürebiliyoruz anlamış değilim.
Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Ocak 23, 2013, 06:57:10 ös
Yanıtla #446
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Tek tanıdığım mason arkadaşım var daha doğrusu babası arkadaşım oda fakir ama üst düzey bir eğitimi var iyi yetişmiş bir lakin babasının evinde oturup ancak geçiniyor.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 23, 2013, 07:07:45 ös
Yanıtla #447
  • Aktif Uye

Sayın Karahan anlatım tarzınız  ilginç.
Ayrıca noktalama işaretleri de olmayınca yazdıklarınız biraz anlaşılmaz oluyor.

Şunları merak ederim:

Tanıdığınızın fakir olduğunu nereden biliyorsunuz. Kime göre fakir?
Ancak geçiniyor diyorsunuz, o kişinin mason olduğunu gerçekten biliyor musunuz?

Bu kişiyi öyle bir anlatmışınız ki, okuyanlar akşam eve ekmek zor götürüyor zannedecek.

Biraz açmanızı rica etsem, madem bu işe bulaştınız.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 23, 2013, 07:24:36 ös
Yanıtla #448
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Noktalama?
Bu sorunuma forumda takılmayan kalmadı;problem değil.

Babası benim bir dönem mesai arkadaşım olmuştu.
Gelir durumunu gayet iyi bildiğim bir aile.
Gerçekten Mason olduğunu biliyorum bana anlatan babası idi.
Mason olduğunda gelir durumu iyi değildi,şimdi ise biraz daha iyi fakir dediğimde öyle sürünüyor anlamı çıkmasın.

Umarım cevaplar tatmin eder.

Bazı yerlere noktada attım bu sefer olmuştur herhalde.

EDMUND BURKE

Şubat 02, 2013, 04:20:35 öö
Yanıtla #449

Bu siteye üye olduğum zamanlar henüz üniversiteye başladığım yıllardı aradan epey zaman geçmiş artık işim var kendime bir hayat kurmayı başardım... Aradan geçen yıllarda okuduklarım merak ettiklerim üzerine daha çok sayfalar açtım... gizemlerin üzerime düşmediğini onları aralamak için zaman ve o bilgileri paylaşabilecek uzmanlar gerektiğini çözdüm yıllar yılları kovaladı eskiden sadece merakla sorduğum sorulara şimdi tebessüm edip soruyu soranlara da sadece daha fazla bilgi ve ahlakınızı geliştirin o zaman cevap size kendiliğinden gelecek demeye başlamışım... Galiba artık birileriyle gerçekten tanışma vaktim geldi yaş oldu 27 artık daha fazlasına zuhur etmeye ihtiyacım var umarım duyar anlarsınız bu çağrımı... sevgilerle uzun bir aradan sonra fraternis :) skullG hocam gibi bende artık kapının aralanmasını bekliyorum çağrımı yaptım Saygılarımla.