Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833843 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 05, 2010, 02:49:43 ös
Yanıtla #290
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bunu söyleyebilmek için bugünkü mason ritüellerini, kökenleriyle birlikte incelemek gerekir.

Bu kökenlerden biri Mu ile değilse de belki Atlantis konusuyla bir bağlantı kurar bir bakıma fakat forumun 17. kuralı uyarınca ne yazık ki onu burada inceleyip irdelememize olanak yok.

Bu arada şunu belirtmek isterim: Masonluğun amaçları ve ilkeleri göz önünde tutulacak olursa, masonek öğretinin hiçbir din ile hiçbir şekilde uyuşma içinde olmadığı ya da tersine hiçbir dinin Masonluğun amaç ve ilkeleriyle örtüşmediği görülür. Buna eski inançlaür ve dinler de dahildir.  Masonluğun herhangi bir şekilde dine karşı olmaması ve ayrıca tarih boyunca gelip geçmiş ve günülmüzde varlığını sürdüren dinlerin birçoğıunda esinlenmiş bulunması bu olguyu değiştirmez.

Dolayısıyla, zorlama yorumlarla bir yere varılması olanaksızdır. Masonluğun amaç ve ilkeleri belirlidir. Bu yorumun çıkarılması için o eski dinlerin amaç ve ilkelerini ortaya koymak ve bir karşılaştırma yapmak gerekir. Böyle bir karşılaştırma Hermetizm gibi ezoterik öğretilerle karşılaştırılacak olursa örtüşmenin daha çok  olduğu görülebilir ama bunu dinlerle yapılacak bir karşılaştırmada görebileceğimizi sanmıyorum.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 05, 2010, 11:23:34 ös
Yanıtla #291
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM;

Masonluk'un hiçbir dinle örtüşmediği hakkındaki görüşünüz pek akla uygun gelmiyor. Nasıl olur da insanı erebileceği en yüksek seviyeye çıkartmaya çalışan bir öğreti dinle örtüşmez. En azından dünya da hakim büyük dinler le. Hangi din insanı kötülüğe ve geriye götürmeyi ideal olarak alır? Dinlerin masonluk karşısın da daha sığ ve yetersiz kaldığını anlatmak istiyorsanız, bu anlaşılabilir. Fakat konu örtüşmemekse ( ben bunu uyuşmamak olarak alıyorum), arasına aldığı insanlar da aradığı en büyük özellik' bir yartıcıya inanmak'  olan bir yapılanmanın en azından bu konu da din'le  örtüşmesi kaçınılmazdır.

Tabii bütün bunlar mason olmayan birinin kendi çapın da yaptığı yorumlardır. Belki de haklı olan sizsinizdir. Masonluk ilke olarak apaçık karşımız da duruyor,fakat, öğreti olarak tam bir sır. Masonluğun öğretisi belki sizi doğruluyordur. Bunu en iyi masonlar bilebilir. Ancak konu örtüşmemek olunca 'kardeşine yardım etmek', 'iyi insan olmak', 'çevresi tarafından iyi biri olarak tanınmak' bütün bunlar (en azından benim tanıdığım) birçok dinle örtüşüyor.

Sevgili ADAM;

Dikkatli ve titiz biri olduğunu biliyorum. Bu konu da verdiğin son yanıtı (benimşu an da cevap verdiğim) ve senin yanıt verdiğin mesajı birdaha konturol et. Konu başlığı ne , tartışışma nerelere gelmiş? Niye uyarmıyorsun? Aynı hataya ben düşşem hemen ensemdeydin (tamam aceleci davrandım senin mesajını beklemeliydim , hata yoktur kesin).  :)

Şaka bir yana masonluk'u veya herhangi birşeyi başka birşeylere ( düşünce , yapılanma,felsefe,din,efsane,vb.) dayandırarak anlamaya çalışmanın ancak o şeyin özünden uzaklaşmaya yararı olur. Masonluk madem ki insanı birey olarak daha iyi bir seviyeye ulaştırmayı ilke edinmiş o hal de onun nerden geldiği, nasıl başladığının hiç bir önemi yoktur. Önemli olan ne olduğudur.

Hermes,toth,idris,atlantis,mu,islamiyet,yahudilik,hıristiyanlık,ölüler kitabı,kuran,incil,tevrat,zebur, ne farkeder. Evet tamam birşey biryerde başlar gelişir yayılır. Bütün bunları bilmek tabiki güzel ve çok yararlıdır. Fakat konumuz nasıl mason olunursa , onu öğrenelim.

Sevgi ve Saygılarımla.

enelsır

Mayıs 06, 2010, 07:40:35 öö
Yanıtla #292
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın enelsır haklı...

Dediğini daha önce de düşünmüştüm ama konu açılmış ve üzerinde tartışma yapılırken ben de başlığa pek ses etmeden araya katılayım dedim.

Buradaki başlık "Nasım Mason olunur? Mason olmak için neler gereklidir? " Bunun Masonluğun içeriğiyle, öğretesiyle, dinlerle uyuşup uyuşmadığı, örtüşüp örtüşmediği ile ne ilgisi var? Eğer bunlar görüşülüp tartışılacaksa, isteyen ayrı bir başlık açar, bildiklerini ortaya serer, bilmediklerini sorar, orada tartışırız.

Böyle olması istenmeseydi, bu foruma ayrı ayrı bölümler, ayrı ayrı başlık açma olanakları konmazdı. 

Dolayısıyla ben de daha önce söylediklerim üzerine Sayın enelsır'ın yönelttiği eleştirel düşünceleri yanıtlamayacağım.  Yanıtlamak istemediğim için değil, yeri burası olmadığı için.

Teşekkürler sayın enelsır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 06, 2010, 10:57:58 öö
Yanıtla #293
  • Uzman Uye

Sayın enelsır haklı...

Dediğini daha önce de düşünmüştüm ama konu açılmış ve üzerinde tartışma yapılırken ben de başlığa pek ses etmeden araya katılayım dedim.

Buradaki başlık "Nasım Mason olunur? Mason olmak için neler gereklidir? " Bunun Masonluğun içeriğiyle, öğretesiyle, dinlerle uyuşup uyuşmadığı, örtüşüp örtüşmediği ile ne ilgisi var? Eğer bunlar görüşülüp tartışılacaksa, isteyen ayrı bir başlık açar, bildiklerini ortaya serer, bilmediklerini sorar, orada tartışırız.

Böyle olması istenmeseydi, bu foruma ayrı ayrı bölümler, ayrı ayrı başlık açma olanakları konmazdı. 

Dolayısıyla ben de daha önce söylediklerim üzerine Sayın enelsır'ın yönelttiği eleştirel düşünceleri yanıtlamayacağım.  Yanıtlamak istemediğim için değil, yeri burası olmadığı için.

Teşekkürler sayın enelsır.

İşte,tölerans diye ben buna derim!...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 08, 2010, 12:05:13 ös
Yanıtla #294
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.skullg

Kitabın bendeki baskı numarası 12.Her yeni baskıda hemen hemen her yazar çeşitli ilaveler yapıyorlar sanırım burdada durum farklı değil.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 07, 2010, 12:56:58 öö
Yanıtla #295
  • Ziyaretçi

bir roportajda ustat mason istanbula yeni localar acilacagini soyluyordu, genclerden gelen yogun ilgi nedeniyle mevcut localarin yeterli olmadigini gerekce gosteriyordu..

Bu yogun ilgide bulunan ve yeni loca yapilmasina sebep olan genclerin hepsini bir mason mu onermis? Bu bana zor geliyor..geriye kalan ihtimal bana gore bu gencler kapiyi kendileri caliyor ve guven kazanirlarsa kabul edilme surecine giriyorlar..yani oneren biri olmasa dahi eger samimi iseniz kabul edilme sansiniz azimsanacak kadar dusuk degil..bu konuda goruslerinizi merak ediyorum..

Sevgi ve saygilarimla..

Haziran 07, 2010, 06:27:48 öö
Yanıtla #296
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn. hiramsavas,

Bahsettiğiniz şekilde kabul edilen kardeşim varsa dahi o derece istisna düzeydedir ki ben böyle bir tekris törenine şahit olmadım...

Bu konuda, bu başlıkta pek çok bilgi mevcut. "Bence"den önce o "bence" nin oluşması için bilgi sahibi olmak lazım. Tek başına fikir sahibi olmak insanı hatalı "bence"lere yönlendirebilir.

HKEMBL bu konuda oldukça ketumdur. Ancak istisna? Her daim mevcut.

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Haziran 07, 2010, 11:31:43 ös
Yanıtla #297
  • Ziyaretçi

Sn. hiramsavas,

Bahsettiğiniz şekilde kabul edilen kardeşim varsa dahi o derece istisna düzeydedir ki ben böyle bir tekris törenine şahit olmadım...

Bu konuda, bu başlıkta pek çok bilgi mevcut. "Bence"den önce o "bence" nin oluşması için bilgi sahibi olmak lazım. Tek başına fikir sahibi olmak insanı hatalı "bence"lere yönlendirebilir.

HKEMBL bu konuda oldukça ketumdur. Ancak istisna? Her daim mevcut.

Saygılarımla,
tabiki haklisiniz "bence" demek yanlis olmus gercekten.Zaten forumda yazan bilgiler soylediginiz gibi bencelerle dogacak suphelere yer birakmayacak netlikte..yorumlayamadigim bir konuyu paylasmak istemistim ilgi ve alakaniz sebebiyle cok tesekkur ederim..

Sevgi Ve Saygilarimla..

Temmuz 08, 2010, 11:36:39 ös
Yanıtla #298
  • Ziyaretçi

Hür Ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasını ziyaret ettim ve gerçekten çok iyi ve samimi birşekilde karşılandım..Beni karşılayan insanlara ve Masonlugun bu güçlü samimi anlayışına teşekkürü bir borç bilirim.

Temmuz 09, 2010, 06:16:39 öö
Yanıtla #299
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Selam Sn hiramsavas

Isik yolunda kendi cabalarinizla birseyler yapmaya calistiginiz icin biz size tesekkur ederiz...

Hür Ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasını ziyaret ettim ve gerçekten çok iyi ve samimi birşekilde karşılandım..Beni karşılayan insanlara ve Masonlugun bu güçlü samimi anlayışına teşekkürü bir borç bilirim.
İmza -M-