Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk beraberinde insanlığa neleri getirdi?  (Okunma sayısı 4112 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 28, 2011, 07:59:27 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Hacamat sormuş: "Masonluk var olmasaydı ne olurdu?" Konuyu biraz inceledim ve anlaşılan soru amacından saparak hafif de olsa polemiğe dönüşmüş. Kimisi "Böyle soru mu olur?" demiş.
   Böyle olunca benim de aklıma şu soru geldi. Peki "Masonluk var olduğu için neler var?"
   Masonluk -evet topluma kendini yetiştirmiş ve belki de doğruyu arayan bireyler kazandırmış (en azından öyle olduğuna inanıyorum)- toplumsal olarak ne kazandırmış? Topluma bir şeyler kazandırmış mı? Toplum odaklı mı birey odaklı mı çalışmış?
   Elbette toplumun temeli birey ve birey odaklı çalışmadan toplum odaklı çalışamaz. Ama bu bireyler toplumda bir değişiklik yaratmış mı? Muhtemelen kendi çevreleri için bakıldığında bu sorunun cevabı "Evet" olacaktır. Peki sizce genel olarak toplum için bir şeyleri değiştirmiş midir masonluk? Veya onlara bir şeyler katmış mıdır? Yoksa hep bir şeyleri değiştirmeye, doğruyu aramaya mı çalışacaktır. Tıpkı "En azından yolunda ölürüm" diyen karınca misali...
   Saygılarımla... 
                                                                                                                                                MMT
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Temmuz 28, 2011, 08:59:14 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Oy oy oy, yani diyorsun ki ekmek peynire cevap gelmedi peynir ekmek desem ne olacak?

İyi bakalim boyle devam valla seviyorum ben buranin uyelerini. Ciddi ciddi, ciddiler.

Rabbimmmmm sana geliyorumcuklarimla!
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Temmuz 28, 2011, 10:10:03 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Tanınmış masonları, o kişilerin eserlerini; masonların hediye ettikleri kurumları inceleyerek bu soruya bir yanıt bulunabilir.
Sitede vardı ama şu an arayamayacağım, borçlanma tavanı oylamasını izliyorum.
Bulduğunuz linkleri konuya eklerseniz aynı soruyu soran bir başkası faydalanabilir.

Saygılar

Temmuz 28, 2011, 10:39:29 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran ve ilerici adımlar atarak ülkemizi çağdaş bir dünya devleti yapma amacıyla çalışmış kadroyu incelemenizi tavsiye ederim sayın MMT

Saygılarımla
Memento Mori

Temmuz 29, 2011, 12:18:01 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. erim'e teşekkür ederim. Kadroları daha önce incelemiştim. Evet bir yerde haklısınız fakat masonların katmış olduğu eserler olarak ben pek bir şeye rastlamadım açıkçası. Örneğin SEV. Kurucuları arasında mason kadroların bulunduğunu biliyorum ama masonlar kurmuştur demek yanlış olur. Örneğin Kızılay, SHÇEK. Burs falan verdiklerini unutmamak lazım tabi. Ve benim bilmediğim daha çokları.
   Bunları masonluk katmıştır demek doğru olur mu?
   Belki de sorum yanlış anlaşıldı. Bilemiyorum.
   Masonluk kendi dışındaki insanları belli bir seviyeye yükseltmek için uğraşıyor mu? Yoksa sadece o insanlara yardım etmek için mi çalışıyor? İkisi farklı şeyler diye düşünüyorum.
   Cevabınız için teşekkür ederim.
   Sn. Zagzagel'in de ne demek istediğini anladığımı söyleyemeyeceğim. Ama kısaca şunu söyleyebilirim ki peynir arasına ekmek koyulmaz ama ekmek arasına peynir koyulur.
   Saygılarımla...
                                                                                                                                                      MMT
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!