Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833958 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 23, 2016, 10:55:06 öö
Yanıtla #590
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Davet edilen kişi soruşturuldu,uygun görüldü,tekris töreni ile kardeşliğe katıldı. Davet eden  ve kefil olan Mason kardeşlerimiz ile bu çırak arasında ki durum/ilişki nedir? Bu kardeşler yeni gelen 'çırak'ın tüm gelişimi süresinden sorumlumudur. Bir Mentorluk,Koçluk, Öğretmenlik gibi bir sorumlulukları özel olarak varmıdır? Yoksa Yeni katılan kardeşin gelişimi başta kendisi olmak üzere kendisinin  ve tüm kardeşliğin ortak sorumluluğumudur?

Bir kişiyi masonluğa girmek üzere teklif eden mason, o kişinin masonluğa kabul edilmesi durumunda, o kişinin doğal rehberi olur. Öğretir, cevaplar, yardım eder, Çırak Masonun hazırladığı çalışmaları gözden geçirir ve tavsiyelerde bulunur.

Masonluğa yeni giren çırak masona, doğal rehberinin dışında, başka bir mason da rehber olarak atanabilir. O da aynı şekilde elinden gelen bilgi yardımını yapar ve tavsiyelerde bulunur.

Fakat diğer tüm kardeşler de bundan sorumludurlar. Çırak mason diğer tüm masonlara sorular sorabilir. Tüm masonlar, çırak masonun sorduğu soruları, kendi bilgileri çerçevesinde cevaplamakla yükümlüdürler. Tüm bunlar loca binasında olmak zorunda değildir. Dışarıda buluşup konuşabilirler, görüş alış-verişi yapalabilirler.

Yeni çırak elbette aileye yeni doğmuş bir çocuk gibi düşünülebilir. Bu çocuğa konuşmayı kim ve nasıl öğretiyor. Bir diğer deyişle kural kaide,terbiye,görgü ne şekilde aktarılıyor. Zira törenlerdeki oturacağı yeri yada yapacaklarını dahil olmak üzere hiçbir bilgisi yoktur. Ellerine bazı 'özel' kitaplar tutuşturulup bunları oku gel mi denir,yoksa davet eden Kardeşi  esprili bir deyişle,yanımdan ayrılma ben ne yaparsam onu yap mı der?

Ellerine bazı 'özel' kitaplar tutuşturulup bunları oku gel mi denir? : Bu yapılır.

Davet eden Kardeşi esprili bir deyişle, yanımdan ayrılma ben ne yaparsam onu yap mı der? : Bu da yapılır.

Ama bunlar dışında, Çırak Masonun kendisinin gözlemlemesi ve süreç içinde kendisini eğitmesi, sorular sorması beklenir. Bu süreçte tüm kardeşler kendisine yardımcı olurlar. Çırak Mason, izleye izleye öğrenir. Hatta Çırak Masonun, diğer locaların çalışmalarına katılması teşvik edilir. Özellikle diğer localardaki Tekris törenlerine giderek, kendi yaşadığı deneyimi bir de izleyici olarak görmesi istenir.

Ayrıca, bazen loca toplantılarından önce Çırak ve Kalfa masonlar için eğitim seansları düzenlenir. Her seansın konusu, farklı ve tecrübeli bir Usta Mason tarafından anlatılır. Bu seansların belli bir konusu olabileceği gibi, tamamen soru-cevap şeklinde ucu açık bir şekilde de yapılabilir.
Live long and prosper.

Ocak 31, 2017, 01:18:02 öö
Yanıtla #591
  • Yeni Katilimci
  • *

açıklayıcı bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz

Ocak 31, 2017, 05:05:20 ös
Yanıtla #592
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Forum'da daha önce bahsedilmiş olabilir.

Mason olmak için davet edilmek gerekir. Burada referans ve tanıdık devreye giriyor.

Diğer türlü kişinin kapıyı kendisi çalması, başvurması ile kabulü daha zor ve uzun bir süreç olduğunu düşünüyorum.

Ocak 31, 2017, 06:03:14 ös
Yanıtla #593
  • Uzman Uye

Kalbinde Mason olmak önemli olan, gerisi sonradan gelir .Masonluğu sevmek gerek anlamaya çalışmak gerek , Gözünde fazla büyütmemek gerek önce ADAM olmak gerek ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 31, 2017, 07:40:03 ös
Yanıtla #594
  • Uzman Uye

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 01, 2017, 02:14:57 öö
Yanıtla #595
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason mu olmak istiyorsun. Kimseye degil, Kalbine sor. O sana her seyi soyleyecek. Onemli olan kalp.. o ne derse o. Peki oldun  diyelim.. Bunu kaldirabilecek misin? Bu ayri bir konu tabi. Bu zamana kadar yaşadıklarını unutabilir mısın? Belki aklının bir köşesinde her zaman kalacaktır. Lakin yeni doğmuş bir bebeği düşünün.. işte o işte o.. Fakat şunu unutma o kardeşliğe girdiğin de o eski halinden eser kalmayacağını da bil. Bir çok badire ve badireler atlatacaksin. Korkusuz musun, Meraklanma.. Korkusuzun korkusuzu olacaksın.. Geceleri ve Karanlıkları AYDINLIK yapabilir misin? O zaman Gokkusagindan bir renk seç. Devam et.

Saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Şubat 03, 2017, 02:16:41 ös
Yanıtla #596
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sadece bir masonu onu da internet arkadaşı olarak tanıyorsak. Diğer bütün şartları sağlıyor durumda olduğumuzu var saydığımızda, internet arkadaşımıza ne şekilde mason olmak istediğimizi söylememiz tavsiye edilir? Ona söylememiz gereken tavsiye edeceğiniz birşey var mı?
Mesela özelliklerim bunlar bunlar ama ne var ki bana kefil olacak yüz yüze tanıdığım biri yok ne yapabilirim diye sorulsa sizce münasip olur mu?
Saygılarımla...

Şubat 06, 2017, 11:50:01 öö
Yanıtla #597
  • Yeni Katilimci
  • *

Sadece bir masonu onu da internet arkadaşı olarak tanıyorsak. Diğer bütün şartları sağlıyor durumda olduğumuzu var saydığımızda, internet arkadaşımıza ne şekilde mason olmak istediğimizi söylememiz tavsiye edilir? Ona söylememiz gereken tavsiye edeceğiniz birşey var mı?
Mesela özelliklerim bunlar bunlar ama ne var ki bana kefil olacak yüz yüze tanıdığım biri yok ne yapabilirim diye sorulsa sizce münasip olur mu?
Saygılarımla...

Gayet yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Zaten karşılanması gereken bir takım kriterler ve kişinin sizden almak istediği bilgiler konusunda o kişi size gerekli cevabı verecektir.

Şubat 06, 2017, 12:15:31 ös
Yanıtla #598

Herkesin konuya doğru yanlış bir cevabı var bana sorarsanız bu konuda cevap sadece yöneticilere bırakılmalı. Sadece hurafeler ile hareket ediliyor.
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Şubat 06, 2017, 09:21:47 ös
Yanıtla #599
  • Yeni Katilimci
  • *

Olumlu, olumsuz eleştiriler ve bir çok sorulanı okudum fakat olumsuz eleştiriler neticesinde gördüm ki bu büyük ilerleyişi bu zamana daha da güçlü taşıyan o olumsuz eleştirilerdeki noktaların yapılmaması yani olumsuzluğu ortaya çıkaran maddelerdir. Örnek vermek gerekirse bir tanesi hayatında yanlış yapan birine burada şans verilmesi ve fakirlik konusu. Üstadın verdiği cevaplar gibi her şey somut ve ortada o tür kişiler sadece geriye götürecektir oysa bu oluşumun amacı daima ileri gitmektir, hep ileri.