Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason locasina üye adayı onerme  (Okunma sayısı 6804 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 26, 2016, 10:55:02 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konuyla ilgili benim de söyleyeceğim birkaç şey var. Öncelikle, fakirler mason olamaz mevzusu bana da itici geliyor. Bunun haklı sebepleri vardır, doğrudur. Fakat benim dışarıdan bakan birisi olarak gözlemlediğim bazı çelişkiler var.

İnternet üzerinde masonlara ait paylaşımlarda sürekli olarak vurgulanan eşitlik mevzusunu ele alalım. Böylesine aşırı vurgu yapılan bir kavramın yanında "fakirler mason olamaz, fakirler önce kendini düzeltsin" şeklinde ceberut bir tavır bana garip geliyor. En başından "eşitlik, barış, üstün ilkeler" gibi vurgular yapılmış olmasa, fakirlik mevzusunu normal karşılayabilirim.

Birde foruma üye olmak isteyen kişilerin mason olarak zengin olma hayalleri de var. Sayıları da hayli fazla. Bunu "masonlar.org'a gönderilenler" başlığı altındaki mesajlardan görebiliyoruz. Zor durumdaki kişilerin, insancıl bir yaşama ulaşabilmek için uğraşmaları, en olmayacak şeye ümit bağlamaları daima beni hüzünlendirir. Bu yüzden bu tarz hayalleri veya umutları olan arkadaşlara hayata dair birkaç tavsiye vereyim ki en azından insanlık görevimi yerine getirmiş olayım.

Öncelikle, kimse bizi kurtarmayacak. Bunu aklımıza ne kadar çabuk yerleştirirsek o kadar yararımıza. Bizi kurtaracak tek kişi var, o da kendimiziz. Herhangi bir kurum, teşkilat, tarikat, organizasyon, arkadaş ya da ailemizden birisi bile bizim için kurtarıcı olamaz. Örneğin: Babamıza güvenerek okul okumadık diyelim, babamız vefat edebilir ve işlettiğimiz mekan batabilir. Bu örneği veriyorum çünkü böyle bir durumu yaşayan birisini gördüm.

Hayatta yapabileceğimiz tek şey çok çalışmaktır. Geri kalan her şey boş bir umuttur ve bizi hayal kırıklığına sürükler. O yüzden iyice düşünün, kendinize gelin ve bir an önce geleceğiniz için çalışmaya koyulun.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Nisan 26, 2016, 11:54:57 ös
Yanıtla #11

Konuyla ilgili benim de söyleyeceğim birkaç şey var. Öncelikle, fakirler mason olamaz mevzusu bana da itici geliyor. Bunun haklı sebepleri vardır, doğrudur. Fakat benim dışarıdan bakan birisi olarak gözlemlediğim bazı çelişkiler var.

İnternet üzerinde masonlara ait paylaşımlarda sürekli olarak vurgulanan eşitlik mevzusunu ele alalım. Böylesine aşırı vurgu yapılan bir kavramın yanında "fakirler mason olamaz, fakirler önce kendini düzeltsin" şeklinde ceberut bir tavır bana garip geliyor. En başından "eşitlik, barış, üstün ilkeler" gibi vurgular yapılmış olmasa, fakirlik mevzusunu normal karşılayabilirim.

Birde foruma üye olmak isteyen kişilerin mason olarak zengin olma hayalleri de var. Sayıları da hayli fazla. Bunu "masonlar.org'a gönderilenler" başlığı altındaki mesajlardan görebiliyoruz. Zor durumdaki kişilerin, insancıl bir yaşama ulaşabilmek için uğraşmaları, en olmayacak şeye ümit bağlamaları daima beni hüzünlendirir. Bu yüzden bu tarz hayalleri veya umutları olan arkadaşlara hayata dair birkaç tavsiye vereyim ki en azından insanlık görevimi yerine getirmiş olayım.

Öncelikle, kimse bizi kurtarmayacak. Bunu aklımıza ne kadar çabuk yerleştirirsek o kadar yararımıza. Bizi kurtaracak tek kişi var, o da kendimiziz. Herhangi bir kurum, teşkilat, tarikat, organizasyon, arkadaş ya da ailemizden birisi bile bizim için kurtarıcı olamaz. Örneğin: Babamıza güvenerek okul okumadık diyelim, babamız vefat edebilir ve işlettiğimiz mekan batabilir. Bu örneği veriyorum çünkü böyle bir durumu yaşayan birisini gördüm.

Hayatta yapabileceğimiz tek şey çok çalışmaktır. Geri kalan her şey boş bir umuttur ve bizi hayal kırıklığına sürükler. O yüzden iyice düşünün, kendinize gelin ve bir an önce geleceğiniz için çalışmaya koyulun.

Herşeyden evvel,anlamak gerekir."Anlamak bir tohum olsa; Hatalar ve yanlış anlamalar bahçesin de bile yeşerebilecek bir hăl kazanır." Bu site,bahsettiğim bahçe varsayılabilir.
Sen Özelsin

Nisan 27, 2016, 09:42:04 öö
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Fakat benim dışarıdan bakan birisi olarak gözlemlediğim bazı çelişkiler var.

Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik, Masonluğun tüm dünyadaki insanlar için öngördüğü bir ülkü, bir istemdir. Bir mevcut durum tanımı değildir. Kaldı ki günümüzde insanların özgür, eşit ve kardeş olduklarını varsaymak olsa olsa safdillik olur. Masonluk kendisi insanları özgür veya eşit kılamaz, böyle bir iddiası veya taahhüdü de yoktur. İnsanları özgür ve eşit kılacak olanlar, politikacılar, onların izledikleri siyaset ve iktisadi ve bilimsel ilerlemedir. Eğer bir ülke, kalkınmasını ve medeniyetini tamamlayıp, insanlarının gelirinde artışa imkan tanırsa, zaten o zaman fakirlik asgariye indirileceği için, çok daha fazla insan da masonluğa girebilir. Bu yapılamıyor ise, ülkeyi geçmişte ve günümüzde yönetenlerin suçunu "çelişki var" gibi iddialarla masonlara atmak, ülkenin içinde bulunduğu şartları bilip de bilmiyormuş gibi davranmaktan başka bir şey değildir. Herkes demagoji yapabilir, önemli olan gerçekler üzerinden konuşmaktır.
Live long and prosper.

Nisan 27, 2016, 09:45:44 öö
Yanıtla #13
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın spock

Ilginiz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim... öncelikle sn tesla'ya ii niyetinden ötürü teşekkür ederim. Ama yazdıkları benim soruma tam olarak cevap olmamış. Yine de çok teşekkür ederim ilgisine.

Ve sayın spock yazdiklariniz tam olarak açıklayıcı ve tatmin edici oldu benim için buradan yola çıkarak daha mantıklı bir yol izlenilmis  tam bir cevap aldım teşekkür ederim...

Saygılarımla
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN
            KAYBEDECEK BAŞKA BÎRŞEYÎ KALMAMIŞTIR

(    BOLSE..  )

Nisan 27, 2016, 10:28:19 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik, Masonluğun tüm dünyadaki insanlar için öngördüğü bir ülkü, bir istemdir. Bir mevcut durum tanımı değildir. Kaldı ki günümüzde insanların özgür, eşit ve kardeş olduklarını varsaymak olsa olsa safdillik olur. Masonluk kendisi insanları özgür veya eşit kılamaz, böyle bir iddiası veya taahhüdü de yoktur. İnsanları özgür ve eşit kılacak olanlar, politikacılar, onların izledikleri siyaset ve iktisadi ve bilimsel ilerlemedir. Eğer bir ülke, kalkınmasını ve medeniyetini tamamlayıp, insanlarının gelirinde artışa imkan tanırsa, zaten o zaman fakirlik asgariye indirileceği için, çok daha fazla insan da masonluğa girebilir. Bu yapılamıyor ise, ülkeyi geçmişte ve günümüzde yönetenlerin suçunu "çelişki var" gibi iddialarla masonlara atmak, ülkenin içinde bulunduğu şartları bilip de bilmiyormuş gibi davranmaktan başka bir şey değildir. Herkes demagoji yapabilir, önemli olan gerçekler üzerinden konuşmaktır.

Bence siz de bütün sorumluluğu politikacılara atarak demagoji yapmışsınız. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar sitesinde alıntı yapayım, bakalım masonluk neymiş: "Masonluk, evrensel bir kardeşlik birliğidir. İnsanlar arasında sevginin, toleransın ve kardeşliğin hüküm sürmesini; insanlığın hürriyet, barış, adalet ve huzur içinde gelişmesini hedefleyen Masonluk, ortak bir insanlık ülküsünü hedefler. Bu ülkünün gerçekleşmesi için insan kişiliğine saygıyı, bütün insanların iyiliğine çalışmayı, bireyin özgürlüğünü ve ahlaki sorumluluğunu, insanlar arasında hak ve ödev eşitliğini, bilime saygıyı ilke olarak benimser."

"İnsanlar arasında hak ve ödev eşitliği" kısmına iyi değinmek lazım. Bir kişi bunu benimsiyorsa o zaman etrafındakilere eşit davranmalıdır. "Fakirler maddi durumlarını düzelttikten sonra üye olabilirler" demek bu görüşe uymaz. Kaldı ki fakirlere para verilsin diyen birisi de görmedim ben bu forumda, sadece fakirlere de mason olma şansı verilmeli diyenleri gördüm.

Masonlara bir suç atmamış olmama rağmen, bayağı bir celallenmişsiniz. Ben çıkıpta "masonlar fakirliği bitirsin!" veya "masonlar ülkeyi zengin etsin!" mi dedim? Dediysem nerede dedim? Lütfen gösteriniz.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar sitesinden bir alıntı daha yapalım:
" 3. Masonluk tüm insanlar için ortak bir insanlık ülküsünün gerekliliğini kabul eder. Bu ülkünün gerçekleştirilmesi için özellikle şu noktaları önemli sayar:

İnsanlar arasında sevgi, saygı ve hoşgörü.
İnsanın temel hak ve özgürlüklerine saygı.
İnsanın ahlakî sorumluluğu.
İnsanlar arasında hak ve vazife eşitliği.
İnsanlar arasında evrensel kardeşlik.
İnsanlar arasındaki farklılığın bir zenginlik olduğu.
Özgür düşüncenin ve bilimsel gelişmenin önemi

... 12. Masonluk, bu ilkeleri benimseyip kabul eden ve bu amaçlara kendini adamak isteyen insanların çabalarını bir araya getirir."

Tüm bu ilke seremonisinden, adanmışlık ve hedef uğrunda çabalama andından sonra çıkıpta "Biz mi yapacağız kardeşim, devlet düzeltsin durumu. Biz sadece böyle olmasını istiyoruz, gerçek bir uğraşımız olmasına gerek yok." demek bana çelişki gibi geliyor. Üstelik tekrar belirteyim, bu tartışmanın kaynağı da "fakirler mason olamaz" ibaresidir. Yani kimse sizden yapamayacağınız ütopik bir şey beklemiyor.

Devlet rakamlarına bakacak olursak yoksulluk sınırı 4 kişilik bir aile için 4500 küsür lira. Ben adım kadar eminim ki ülkenin %95'lik kısmı hatta daha fazlası bu sınırın altında.
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2016, 10:46:43 öö Gönderen: kurt »
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Nisan 27, 2016, 11:34:06 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

burası düşünmek yeridir.
  düşünmeyi bilen için.
burası öğrenmek yeridir.
  öğrenmeyi bilen için.
burası inanmak yeridir.
  inanmayı bilen için.
bu masonların en güzel tarif eden sloganı olsa gerek çok canlı.mason locasına üye adayı önerme konusu çok detaylı ve sağlıklı bir şekilde tartışılmış.bunda güncelleşecek bir şey bulamadım berrak su gibi net.

Nisan 27, 2016, 02:40:06 ös
Yanıtla #16
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın kurt size diyecek laf bulamıyorum ve alkışlıyorum çok ama çok güzel bir yazı olmuş emeginize sağlık.

Saygılarımla
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN
            KAYBEDECEK BAŞKA BÎRŞEYÎ KALMAMIŞTIR

(    BOLSE..  )

Nisan 27, 2016, 11:28:39 ös
Yanıtla #17

Ben;"Fakir edebiyatından" cok korkuyorum.Keza,toplumun en alt tabanı makül bir gelir seviyesin de tutulmalı.
Tarih sayfalarına bakıldığın da; Her soykırım, her darbe, her yıkımın ardın da,bu fakir edebiyatı göze çarpıyor.
Kültürel yıkımlar da, Dini yıkımlar da, Siyasi yıkımlar da...

Sayın ADAM'ın;Form da, Fakirlik hakkın da, fıkra vari bir hikaye anlatımı mevcut; Okunmasın da fayda görüyorum.Zenginlik kime göre; Ne ye göre....
Sen Özelsin

Nisan 28, 2016, 12:08:54 öö
Yanıtla #18
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Eşitlik, onur, sevgi, özgür düşünce gibi kavramlar masonluğun töresel ilkeleri içerisine girer. Aday olacak kişinin yazılı olmayan kurallara  uygun olması çok daha önemlidir.

’’Masonlar fakir olamaz’’ ibaresi itici geliyorsa değiştirelim ve diyelim ki ‘’gerekli maddi yeterliliğe sahip olan kişiler mason olabilir.’’ Biraz daha yumuşak bir ibare oldu değil mi ?

Masonluğa giriş için belli bir giriş ödentisi ve yıllık aidat bedeli var. Vakti zamanında HKEMBL büyük üstadı pek muhterem Remzi SANVER  bu rakamlara açıklık getirmişti. O günden bugüne enflasyon oranında artış yapıldığını varsayalım ve bu çok yüksek bir ücret değil..

Bunların yanı sıra düzenli giderler vardır. Locaya ulaşım, yemek, yurt  içi /yurt dışı geziler ve en önemlisi yapacağı araştırmalar için edineceği kaynaklar vs. gibi bir takım giderler bulunmaktadır.

Şimdi gerekli maddi yeterliliğe sahip olmayan fakat diğer tüm nitelikleri üye olmasına uygun olan bir adayın giriş ödentisini, her yıl ödemesi gereken aidatı ve bahsi geçen diğer giderleri kardeşlerinin üstlendiğini varsayalım. Bu durumda eşitlik bozuldu ama bu yardımın kardeşlik sevgisi ile yapıldığını göz önünde bulunduralım. Peki  ya onur ? Kendi üstüne düşen yükümlülükler için kardeşlerine bağlı kalan ve bu durumdan huzursuz olan kişi kendini ne kadar mutlu, huzurlu ve onurlu hissedebilir ? Sonuçta bir süre sonra ayrılmak zorunda kalır.

Bir kişi öncelikle kendisinin ve ailesinin geçimini sağlamakla yükümlüdür. Kişi bunu rahatlıkla yerine getiriyor ve yukarıda bahsi geçen bir takım giderleri karşılayabiliyorsa aday olmasında bir engel yoktur. Masonluğa girişte bir adayın üstüne düşüne maddi yükümlülükler kendisini bildirilir ve bu sadece bilgi amaçlıdır.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Nisan 28, 2016, 02:37:14 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Fakirler alınmıyor kısmına çok fazla ön yargı ile bakmayın, düşündüğünüz gibi sınıf ayrımı ile alakalı bir durum değil, eğer böyle bir kriter koymasalardı masonlar hakkında az çok bilgi sahibi olan insan aralarındaki bağı, gücü ve ekonomik destekleri bildiğinden bulunduğu durumdan (maddi olarak) ne olursa olsun kurtulmak için mason olmaya çalışacaktır ve bunu sadece maddi olarak iyi yerlere gelebilmek için yapacaktır. Yani masonlar aralarına birilerini alıp onları kurtarmak ve geliştirmek yerine hazır gelişmiş, birçok alanda güçlü ve sözü geçen kişileri alıp direkmen diğer insanlara faydalı olmaya çalışıyorlar. Diğer türlü hayır kurumu olurdu, bütün işsizlerin ve garibanların hayatını kurtarabilmek amacıyla girdiği bir dernek gibi birşey olurdu.

Tamamen bağlı değildir elbette ama dolaylı da olsa etkisi vardır bu düşüncemin.
"Acı çekmek, büyük bir zekaya ve duyarlı bir yüreğe sahip kişiler için her zaman kaçınılmazdır."