Mason ve Masonluk Nedir? > Turkiye`de Masonluk

Atatürk mason muydu?

(1/19) > >>

ES:
Bilirsiniz ki bu konu ile bir çok söylenti vardı. burada bu başlığı açmamın sebebi; forumda mason olan büyüklerimizin bu konu ile kendi görüşlerini dile getirmelerini istememdir.

bilirsiniz ki mason nizam duruşunu M.K Atatürk sıkça yapmaktadır. Tüm bunlar mason olduğunu gösterirken 1935 'te Atatatürk'ün mason localarını kapattığı gerçeği var.

Hal böyle olunca bu soru da işin içinden çıkılamaz bir hal alıyor.

Benim mantığım şu şekil de; Atatürk gerçek anlamda lider vasıfına sahip bir insandı. Bunun yanında o dönemin liderleri hepsi nizam duruşu sergilemekteydi. Atatürk'te belki bu rüzgara uymak istemiş olabilir. Tabii ki ozamanın teknolojisinde bu şekilde organizasyon nasıl gerçekleşecek bu da ayrı bir muamma.

ES:
not düşmek istedim; fransa'daki büyük mason locası'nda dünyaca ünlü masonlar listesinin en tepesindeki isimlerden birisi M.K Atatürk diye bi bilgi aldım, bunun gerçekçiliğini öğrenmek için fransa'ya gitmek gerekiyor. o yüzden sorayım dedim; gerçekçilik payı nedir?

ADAM:

Atatürk'ün mason olup olmadığı üzerine birçok spekülasyon vardır.

Tamer Ayan'ın başlı başına bu konu üzerine yazmış olduğu bir kitap vardır: Atatürk ve Masonluk. Bu kitap piyasada bulunabilmektedir.

Bu forumda Atatürk'ün mason olup olmadığına ilişkin çok yazı yazılmıştır. Baktım da Sayın ES forumun pek eski bir üyesi. Tüm bunları bugüne dek okuyup incelememişse, şimdi yapabilir. bunun için Fransa'ya gitmeye de gerek yok. Gitmesi gerekenler gitti; gereken araştırmaları yaptılar; Belçika'daki arşivleri de incelediler. Sonuç olarak hçbir şey bulamadılar.

Sayın ES Fransa Büyük Locası'nın bir listesinde  bu konuda bir bir bilgi olduğundan söz ediyor... Hangi büyük loca bu?

Atatürk'ün aülışkanlık edinmiş olduğu bir duruşun Masonluktaki düzen duruşu ya da nizam vaziyeti ile bir ilgisi, bağlantısı yoktur. Ayno söz daüha birçok devlet başkanı için söylenmiştir. Sanırım bu bağlamda birinciliği Napoleon Bonaparte kazanır.

Ne kadar saçma bir düşünce... Masonlar, ritüelik duruş ve işearetlerini mason mabedi dışında bir yerde kesinlikle kullanmaz. Dolayısıyla o duruş ya da işaret bir mason duruşu ya da işarieti ile böyle ydetaü örtüşecekt düzeyde benzeşiyorsa, bu durum onu kullanan kişinin mason olmadığını gösterir; Masonluk ile bir bağlantısı olduığunu değil.

1935 yılında Atatürk'ün mas on localarını kapattığı gerçeği diye bir şey yoktur. Bu resmen ve açıkça bir uydurma, antimasonik cephede çıkarılmış bir safsatadır. Bunun niçin olamayacağının belgeleri ve kanıtları vardır, bırakın olduğunun, niçin olabileceğinin bile değil.

Atatürk'ün bir rüzgara uymuş olmak istemesine ilişkin varsayımı ise, ben yüce önderimize olmayacak bir yakıştırma olarak görürüm.  Umarım Sayın ES bu konuda hatalı bir söz kullanmış olduğunu anlar ve gereğini yerine getirir.

Mustafa Kemal:
Atatürk'ün Masonluğu ile ilgili kayıt, Fransa'da değil, İtalya'da çıkan bir Mason Dergisidir. Yanlış hatırlamıyorsam Tamer Ayan'ın kitabında bir kopyası olacak.

Mustafa Kemal Paşa, Türkiye Cumhuriyeti'nin babası.

Geçen ibare aynen budur. Ama bir derginin yazdıkları (bu bir Büyük Loca yayın organı olsa dahi) delil değildir. Bir kişinin Mason olup olmadığı Loca/Büyük Loca kayıtları ile ortaya konulur. Günümüze kadar bu tür bir belge ortaya çıkmamıştır.

Son bir söz de "nizam duruşu" hakkında. Zaten terminolojide bir yanlışlık var. O kastedilen duruşun adı nizam duruşu değildir. Sanırım sadakat duruşundan bahsetmek istenildi. Ayrıca, Sn. Adam'ın çok güzel belirttiği gibi, bir kişi Masonsa, harici alemde nizam duruşunda poz vermez... Üstelik Türkiye'de çalışmakta olan BL'lar arasında bile benzeşen duruşlar yoktur. :)

Saygılarımla.

ES:

--- Alıntı yapılan: ADAM - Mayıs 27, 2011, 05:20:28 ös ---
Atatürk'ün mason olup olmadığı üzerine birçok spekülasyon vardır.

Tamer Ayan'ın başlı başına bu konu üzerine yazmış olduğu bir kitap vardır: Atatürk ve Masonluk. Bu kitap piyasada bulunabilmektedir.

Bu forumda Atatürk'ün mason olup olmadığına ilişkin çok yazı yazılmıştır. Baktım da Sayın ES forumun pek eski bir üyesi. Tüm bunları bugüne dek okuyup incelememişse, şimdi yapabilir. bunun için Fransa'ya gitmeye de gerek yok. Gitmesi gerekenler gitti; gereken araştırmaları yaptılar; Belçika'daki arşivleri de incelediler. Sonuç olarak hçbir şey bulamadılar.

Sayın ES Fransa Büyük Locası'nın bir listesinde  bu konuda bir bir bilgi olduğundan söz ediyor... Hangi büyük loca bu?

Atatürk'ün aülışkanlık edinmiş olduğu bir duruşun Masonluktaki düzen duruşu ya da nizam vaziyeti ile bir ilgisi, bağlantısı yoktur. Ayno söz daüha birçok devlet başkanı için söylenmiştir. Sanırım bu bağlamda birinciliği Napoleon Bonaparte kazanır.

Ne kadar saçma bir düşünce... Masonlar, ritüelik duruş ve işearetlerini mason mabedi dışında bir yerde kesinlikle kullanmaz. Dolayısıyla o duruş ya da işaret bir mason duruşu ya da işarieti ile böyle ydetaü örtüşecekt düzeyde benzeşiyorsa, bu durum onu kullanan kişinin mason olmadığını gösterir; Masonluk ile bir bağlantısı olduığunu değil.

1935 yılında Atatürk'ün mas on localarını kapattığı gerçeği diye bir şey yoktur. Bu resmen ve açıkça bir uydurma, antimasonik cephede çıkarılmış bir safsatadır. Bunun niçin olamayacağının belgeleri ve kanıtları vardır, bırakın olduğunun, niçin olabileceğinin bile değil.

Atatürk'ün bir rüzgara uymuş olmak istemesine ilişkin varsayımı ise, ben yüce önderimize olmayacak bir yakıştırma olarak görürüm.  Umarım Sayın ES bu konuda hatalı bir söz kullanmış olduğunu anlar ve gereğini yerine getirir.

--- Alıntı sonu ---

Bilgi için teşekkürler lakin bilgileri eksik buldum. belirttiğiniz üzere nizam duruşu diye bir şey olmadığı yönünde. bunun hakkında bilgi verir misiniz? mason mabedinde nasıl bir duruş sergileniyor şayet dediğim gibi kalbin üzerinde ise link verdiğim Karl Marx aynı duruşu sergilemektedir.

http://www.turkcebilgi.com/images/imgk/481_1.jpg

bu arada Atatürk benim saygı duyduğum liderler arasındadır hiç bir şekilde kötü bir yakıştırma olarak  yazmadığımı bilmenizi isterim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git