Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rotary  (Okunma sayısı 38159 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 04, 2009, 06:05:59 ös
Yanıtla #20
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sevgili dostlar lions ve rotary klüplerin oluş amacı nedir.batuda ve amerikada bu tarz klüpler bir statü sahibi insanları buluşturmak için kurulmuş klüplerdir.türkiyedeki anlamı nedir mason locaları ile doğrudan bağlantıları ne şekilde oluyor.bilgi verirseniz sevinirim
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 04, 2009, 06:13:25 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Her şey bir adımla başlar...

Mayıs 04, 2009, 06:27:08 ös
Yanıtla #22
  • Seyirci
  • Uzman Uye

teşekkürler mericcan

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 04, 2009, 06:35:39 ös
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Uzman Uye

ABDnin Şikago (Chicago) şehrinde avukat Paul P. Harris adlı bir mason tarafından 1905 senesinde hizmet kulübü görünümünde kurulmuş olan mason kulübü. Toplantıları, üyelerin bürolarında sırayla yapıldığı için İngilizcede “dönüşümlü” anlamına gelen Rotary adı verilmiştir. “Rotary International” adıyla da bilinir. Rotaryen adı verilen kulüp üyeleri yakalarına yuvarlak yaldızlı bir rozet takarlar. Rotaryenler her hafta bir yerde yemekte toplanırlar. Toplantılara devam etmeyenler üyelikten çıkarılır. Rotaryenler ilk tanıştıkları kimselere masonlukla ilgileri olduğundan bahsetmezler.
Din, millet ve vatan kavramlarını ortadan kaldırmak için çalışan, “Dindarlara ve mâbetlere galebe çalmak kâfî değildir. Asıl maksadımız dinleri yok etmektir. Dinin yerini farmasonluk, mâbetlerin yerini de mason locaları alacaktır”(Beynelmilel Mason Kongresi zabıtları s.860) diyen masonlar, fikirlerini yayabilmek için çeşitli gizli yollara başvurmaktadırlar. Ticâret ve sanat hayâtında ve serbest mesleklerde, doğruluk, dürüstlük, güven ve dayanışma idealini hâkim kılmak, iş ve meslek adamlarından meydana gelen, dünyâ çapında bir dernek kurmak, insanlar arasında dostluğu geliştirmek gibi maksatlar arkasına gizlenerek Rotary kulüpler açmaktadırlar. İnsanlara görünüşte hoş gelen bu gâyeler için kurulduğu belirtilen Rotary kulüpleri gerçekte masonluğun yayılması, milletlerin sâhip oldukları millî ve mânevî değerleri yok etmek için çalışmaktadırlar. Kendi ülkeleri dışında mezuniyet sonrası öğrenim görmek veya çalışmak isteyen kimselere burslar vererek, bu öğrencileri kendi idealleri doğrultusunda yetiştirmektedirler. Böylece doğrudan idâre edemedikleri milletleri ve toplumları, yetiştirdikleri bu kimseler eliyle dolaylı olarak idâre etmektedirler.
“Gerek onu teşkil eden muhit îtibâriyle, gerekse onun masrafını temin eden elemanları îtibâriyle masonluk zenginlerin cemiyetidir” (Revue Maçonique s.207) “Hiçbir siyâsî ve kültürel kânun yoktur ki masonlar tarafından tanzim edilmiş olmasın”(Nansi Üniversitesi Bülteni)“Asker rûhunu mahvediniz. Masonluğun ideali orduda disiplini yok etmek ve dâimî ordu yerine milis ikâme etmektir” (Gabr Saullacroix, Fransız Locası Maşrıkı Azamı) “Hür Masonlar, Yahûdîlerin dünyâ hâkimiyeti plânını esas tutarak çalışırlar”(Farmasonluk Târihi s.8) gibi sözlerle asıl maksatları ortaya çıkan masonlar, kurdukları Rotary kulüpleri vâsıtasıyla ülkelerin idârî, askerî, siyâsî ve ekonomik gelişmelerini kontrol altında tutmaya çalışırlar.
Rotary kulüplerine üye olan kimseler, masonluğun bir hayır ve yardımlaşma kurumu olduğunu, kendilerinin hayırsever kimseler olduklarını, masonluğun gücünün abartıldığını, kendilerinin güçsüz ve etkisiz olduklarını söylerler. Kulüplerini kendi hâline toplanmış bir arkadaş grubu gibi göstermeye çalışırlar.
Bugün dünyânın 150 ülkesinde teşkilatlanmış olan Rotary kulüplerinin genel merkezi ABDde Illinoisdaki Evanston şehrindedir. Türkiyede de şubeleri bulunan Rotary kulüpleri bilhassa ekonomi ve sanâyi kesimi üzerinde etkili olmaktadır.

EDMUND BURKE

Mayıs 04, 2009, 06:36:31 ös
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sevgili mericcan kurucusu paul harris masonmudur bilginiz varmı.

EDMUND BURKE

Mayıs 04, 2009, 06:44:39 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın karahan bu sorunun  cevabını ben bilemem fakat daha önce Mason olduğunu duymuştum fakat Masonlardan duymadım,o yüzden kesin birşey söyleyemem.
Ancak kesin olarak söyleyeceğim tek şey şudur bir mesaj önceki alıntınız da Rotary'nin bir Mason kuruluşu olduğu ve üyelerininde Mason olduğu konusu doğru değildir ,aramızda Mason üyelerimiz vardır.Ben bu kulübün içerisindeyim ve idarî görevlerde de bulundum ve Mason değilim öyle olsaydı bu forumda bunu gizlermidim?Mason olmuş olsam bunu Kardeşlerimden saklayarak üye olurmuydum buraya?
Ayrıca kurucularımız arasında Masonlar var ise ben şahsım adına bundan gurur duyarım tıpkı kulübümde bulunan Mason ağabeylerimle gurur duyduğum gibi.

Saygılar...

Mayıs 04, 2009, 06:51:36 ös
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın karahan bu sorunun  cevabını ben bilemem fakat daha önce Mason olduğunu duymuştum fakat Masonlardan duymadım,o yüzden kesin birşey söyleyemem.
Ancak kesin olarak söyleyeceğim tek şey şudur bir mesaj önceki alıntınız da Rotary'nin bir Mason kuruluşu olduğu ve üyelerininde Mason olduğu konusu doğru değildir ,aramızda Mason üyelerimiz vardır.Ben bu kulübün içerisindeyim ve idarî görevlerde de bulundum ve Mason değilim öyle olsaydı bu forumda bunu gizlermidim?Mason olmuş olsam bunu Kardeşlerimden saklayarak üye olurmuydum buraya?
Ayrıca kurucularımız arasında Masonlar var ise ben şahsım adına bundan gurur duyarım tıpkı kulübümde bulunan Mason ağabeylerimle gurur duyduğum gibi.

Saygılar...

sevgili mericcan ben sizi öyle anlamadım zaten.ben lions ve rotayr gibi klüplerin oluşumunun altyapısını masonların hazırladıklarını biliyorum hatta bu forumda büyük klübe üye olan ilker başbuğ paşanın mason olup olmadığı soruldu.bu klüpte görev almanız münasebetiyle konu hakkında sizin kadar bilgim olduğu söylenemez ama benim araştırdığım birazda üstteki yazılardan masonik alt yapısı olan kuruluşlar olarak biliniyor ve telaffuz ediliyor.tabiki aralarında mason olduğu kadar olmayanlarında olması muhtemeldir.sevgiyle kalın

EDMUND BURKE

Mayıs 04, 2009, 07:02:21 ös
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın karahan ben toplumda yanlış bilinen bu konuyu kendimden örnek vererek cevaplamak istedim,alıntıladığınız yazınızda Kulüplerimize üye olanların bir kısmının Mason olduğu doğrudur ve büyük çoğunluğumuz da buna saygı duyarız ben şimdiye kadar ne kendi kulübümde ne de misafir olduğum ki bunlara İstanbul ve Ankara'daki Rotary kulüpleri de dahildir Masonluk hakkında konuşulduğunu duymadım.Ayrıca kulübüme veya kulüplerimize üye olan ve benim Mason olduklarını bildiğim üyeleri şahsım adına kimse ile paylaşmam ,Mason olduğunu herkes biliyor dahi olsa konuşmam kendisine sorun derim çünkü bu kendilerinin açıklama yapması gereken bir özelliğidir , benim içinde bu saklama konusu saygı meselesidir.Konuya olan ilginizden dolayı da teşekkür ederim.
Saygılar sunuyorum.
[/quote]

sevgili mericcan ben sizi öyle anlamadım zaten.ben lions ve rotayr gibi klüplerin oluşumunun altyapısını masonların hazırladıklarını biliyorum hatta bu forumda büyük klübe üye olan ilker başbuğ paşanın mason olup olmadığı soruldu.bu klüpte görev almanız münasebetiyle konu hakkında sizin kadar bilgim olduğu söylenemez ama benim araştırdığım birazda üstteki yazılardan masonik alt yapısı olan kuruluşlar olarak biliniyor ve telaffuz ediliyor.tabiki aralarında mason olduğu kadar olmayanlarında olması muhtemeldir.sevgiyle kalın
[/quote]

Mayıs 04, 2009, 07:12:31 ös
Yanıtla #28
  • Seyirci
  • Uzman Uye

ben teşekkür ediyorum size asıl sevgili mericcan.
söylediklerindede haklısın zaten açıklama hakkı sana ait olmamalı zaten kişisel bir durum o.ayrıca belli bir öğesi ve oluşumu olan bir klübe sen masonsun öbürü komünist ayrımı yapılıp üye yapıldığınıda sanmıyorum.bu konuya olan özel ilgim aslında az masonluğun alt yapılanamsı olarak biliyorum masonluğun daha kalıcı daha güçlü olabilmesi için düşünülmüş bir tarz bence

EDMUND BURKE

Mayıs 04, 2009, 07:17:25 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sitede bulunan tüm Rotaryen ve Rotaract üyesi arkadaşlara çalışma yaşamlarında başarılar ve kolaylıklar diliyorum..

Sevgilerimle
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..