Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: biri masonluktan çıkarıldığında gizli tutulan kuralları açıklarsa ne yapılıyor?  (Okunma sayısı 32301 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 29, 2010, 10:53:38 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Sn Skullg,

Daha açık sorayım o zaman...  sorularımda art niyet olduğunu düşünüyorsunuz gibi bir hisse kapıldım oysaki yalnızca  bilgilendirilmek amacım...  şöle sorayım masonluğa kabul edilirken tören esnasında gelenekler dahilinde söylenen sözler dışında kişilere bir ültimatom veriliyor mu  bunu merak ediyorum?
      Çünkü bu kadar büyük bir topluluk ve her kesimden insan olmasına rağmen bu insanlardan hiçbiri  bu geleneklere o gruba ait olmasa da uyuyor bunun kontrolü gönül bağıyla sınırlı kalamaz mantık çerçevesine bu sığmıyor...
     Buarada bahsettiğim o kitapçıkları Murat Bardakçı programa çıkarmıştı muhtemelen yine gündemi değiştirmeyi amaçlıyorlardı (bu ülkede gündemi değiştirmek için kullanılan en tatlı konulardan biri de masonlar olduğu için..) bildiğim kadarıyla Murat Bardakçının dedesi bir masondur ayrıca ailesinde birçok mason vardır o konuda haklısınız..

Ağustos 29, 2010, 10:58:43 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

sadece gonul bagliligi ,,yani ihanet elinde iken ihanet etmek istemezsin kalpdan baglanirsin belki o yuzden...yani bana gore oyle :)

Ağustos 29, 2010, 11:00:06 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

hmmm hiç bir ültimatom yok yani.... teşekkür ederim...:)

Ağustos 29, 2010, 11:06:23 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

hayir verilmiyor ama Masonluga ilk girdigin anlarda ilk once soz yemini sora yazili yemin aliyorlar,, ihanet etmiyecegine dair...sora sana bir lakap takiliyor ve masonlukda sen o lakap ile biliniyorsun,,lakabini gizli tutman wart zaten gerekli mason lakabinla seni bulur,,lakab sana seni sececegi yonden bakarak koyuluyor,,,yemin zamani hic bir baski kullanmiyorlar herweyi kalbince yapiyorsun yani..zor olan ve ya korkutucu birwey yok,,rahat sabirli olman yeterli o esnada,,yani ben boyle duydum dedigim gibi gercekleri yalnizca Masonlar bilir...

Ağustos 29, 2010, 11:23:37 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Ağustos 29, 2010, 11:28:21 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Ağustos 30, 2010, 01:52:14 öö
Yanıtla #26
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

cevaplamak zor ola bildigi icindir sayin skullG :)

Sizi zora sokmayayım yazdilariniz zaten gösteriyor, gözümden kaçmış su konuda da ( http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=9950.0 ) sorumun cevabını vermissiniz zaten.

Saygılar

Ağustos 30, 2010, 09:13:19 öö
Yanıtla #27
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kusura bakmayınız ama ne kadar yanlış tutumlu, mesnetsiz sözler ediyor bu konu üzerindeki tartışmaya girenler...

Bir ara Murat Bardakçı'dan söz edildi. O Masonluk hakkında ne bilir ki?... İncelemişmiş... Lâf!... İnvcelemiş olsa öyle saçma sapan lâflar etmezdi.  Bier zamanlar İlhami Soysal da öyle saçma sapan lâflar etmişti, konuyu iyice incelemeden yazdığı ilk kitabında. Sonra inceleme gereğini duydu ve kitabının sonraki basımlarında bülük ölçüde önceki yanlışlarını düzeltip, doğruları yazdı. Daha birçcok ünlü ya da medyatik kişi var Masonluk hakkında bilir bilmez söz eden... İşin kötüsü, bu kişilerin bilerek söz etmeleri gerekiyor ve kendi kendilerini rezil etmekte olduklarının farkında değiller.

Masonlukta ne gizliymiş?... Gizli olan hiçbir şey yok. Gizli denilen şxeylerin büyük çoğunluğu internette açık seçik bir şekilde ortaya serilmiş durumda. Basılı kitaplarda da var. Bir önceki masonun bu konuda açıklama yapması için Masonluktan çıkarılması ve bundan ötürü honçla dolması gerekmiyor. Zaten hınçla dolmuşsa, onun daha başından Masonluğa girişinde büyük bir yanlışlık var. Ancak böyle yapmayanlar da yok değildir tarihte. Fakat kimi masonlar kendi dilekleriyle Masonlukta ayrılır. Bunlardan kimileri sonradan başkalarının "gizli" dediği şeyleri yayınlayarak açıklayabilir. İşte size bsir örnek: Sabahattin Arıç'ın "Masonların Dünyası" adlı kitabı. Çok yllar önce basılmış olmasına karşın piyasada hâlâ bulunaübiliyor; en azından internette on-line kitap satan sitelerde var.

Sadece o kadar mı?... Masonların da açıklamaları var. Masonların yazdığı kitaplar da var. Gerek internette gerek kitapçılarda rahatça bulunabilen bu yayınların adlarını sıralamam mı gerek.

Üstelik ben burada Türkiye'deki yayınlardan söz ediyorum; dünyünon başkaü yerlerinde değil.

Buna karşın, Masonlukta bir masona kendisine verilen sırları açıklayacak olursa cezalandırılacağı söylenir. Bakın işte bu doğru. Bununla bağlantılı olarak bir ara Sayın II.Abdülhamid bir noktaya değinmiş, fiziksel bir ceza mı yoksa vicdanî mi diye... Elbette fiziksel değil ama aslına bakarsanız bu söz ya da benzeri SİMGESEL bir nitelik taşır. Bu sözün ne anlama geldiğini kavrayabilmek için, simgeciliği yani sembolizmi iyi bilmek gerekir.

Dolayısıyla sorunun sonuç yanıtı: Hiçbir şey olmaz. Eğer bir kişi açıklanmaması gereken şeyleri  açıklrsa, kendi düzeyini sergiler.

Sizin ailenizde, aile içi konularınız başkalarına açıklanabilir mi?... Diyelim ki ailenizdeki kişilerden biri böyle bir şey yaptı. O zaman siz ne yaparsınız? Töre infazı mı düzenlersiniz?

Basın ve medya geçmişti bu konuyu bol bol abarttı. Dolayısıyla kişilerin zihinlerine de birtakım acabalar yerleşti. Bu forumun bulunuşuna teşettür etmeliyiz. Yanlışların ileri sürülüşü ve doğruların açıklanmasına olanak tanıdığı için.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 30, 2010, 10:00:37 öö
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Öncelikle açıklamar için teşekkür ederim Sn ADAM,

Öncelikle belirtmem gerek cevap verenler olarak sorduğum basit bir soru karşısınıda tuhaf bir gerginlik hali yarattınız  ve bu beni çok üzdü açıkcası.. ikinicisiyse sorularımda bir ithamda bulunma durumu yok insanların gözünün önünde olan şeyleri içtenlikle burda sizlere soruyorum hepsi bundan ibarettir yani dayanaksız veya bir kayanağa dayanması gerekmiyor sorduğum sorunun .. tekrar yanıtınız için teşekkür ederim oldukça açıklayıcı oldu.... iyi günler

Ağustos 30, 2010, 10:04:15 öö
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Murat bardakçı meselesinde de bu şahıs biçok araştırma yapmıştır tarzı bir konuşma yapmıyorum burda yalnızca sokaktan geçen herhangi kimsenin eline geçiremeyeceğini söylediği bitakım kitapçıkların nasıl o kişiye verilip ekranda okuduğunu merak ettim.. altını çizmem gerekiyor sanırım "merak".... üslübumu yanlış anlamayın  ama belirtmek zorunda bırakıyorsunuz...