Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Muhammed Video ve Karikatürleri ve SANSÜR

Sansür uygulanmali, Video ve karikatürler yayinlanmamali
Sansür uygulanmamali, Video ve karikatürler yayinlanmali
Dini kanularda sansür uygulanmali
Dini ve siyasi konularda sansür uygulanmali
Buna ülkenin halki karar vermeli
Buna ülkenin mahkemeleri karar vermeli
Basina hic bir sebep ve sart altinda sansür uygulanmamali

Gönderen Konu: Muhammed Video ve Karikatürleri Ve SANSÜR  (Okunma sayısı 21720 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 15, 2015, 07:34:13 ös
Yanıtla #50
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Türk ; Öğün,çalış,güven

Bugüne kadar kendimi şanslı hissettiğim tek konu Müslüman olarak dünyaya gelmiş olmamdır,fakat bu olaylar ve insanların verdiği tepkiler beni o denli üzüyor ki,bazen hayretler içinde şaşkınlıkla izliyorum olanları.

Dostlar;  Bu konu altında en çok yazılan cümleyi bende tekrarlamak istiyorum. Terörün dini,dili,ırkı,rengi olmaz. Bu olayı ve yaşananları lütfen iyi analiz edelim ve yaşanan olayda saldırıyı haklı karşılayanların Müslümanlığı tekrar derinlemesine incelemesi gerektiğini hatırlatalım.

Charlie hebdo saldırısı sizce islamofobinin bu kadar uç noktaya çıktığı bir dönemde gerçekleşmesi tesadüf müdür ? madem bu Hz. Muhammet'in karikatürlerine bir misillemeydi neden bunca zaman beklendi ? bu tarz karalamalar yıllar öncede yapılmıştı.

Neden Hollande "İslam karşıtlığı cezalandırılmalı" derken,bizim medya şaklabanlarımız hep  "Türkiye ne çektiyse dinden çekti","İslam terörü" gibi cümleler kurdu? Merak konusu.

Şimdi Saldırıyı haklı görenlere sormak lazım. Mekkede yapılan her türlü kötülüğe,işkenceye rağmen Hz Muhammed kimseyi öldürmemiş veya öldürülmesini emir etmemişken,siz bir karikatürden dolayı nasıl insanların öldürülmesini haklı görürsünüz ? Ben kılıcına kan değmemiş bir peygamberin dininin mensubuyum. Peki ya siz ?
Sır Bekcisi

Ocak 16, 2015, 09:56:49 ös
Yanıtla #51

Selamlar,
yukarıdaki yorumların hepsini okudum, bana göre tüm inanışların kutsalları vardır. Ve belki birey kimsenin kutsalını aşağılamadan, mizahını yapabilir. Ama mizahın bazı unsurları biraz da üstüne gitme yerme içermez mi? Şöyle ki biraz mizahı tanımak istersek
Mizahi Anlatım
İnsanın gülmesine sebep olabilecek olayların, durumların, karşılaştırmaların, kelime ve kelime gruplarının mizaha başvurularak anlatılmasıdır. Mizahi anlatımda amaç, okuyucuyu düşündürmek ve eğlendirmektir. Bu anlatımın diğer bir amacı da eleştiridir. Kişilerin, kurumların, toplumların eksik, kusurlu, hatalı söz ve davranışları mizahi anlatımla eleştirilir. Bu eleştiriyle eksikliklerin, hataların, kusurların ortadan kaldırılması amaçlanır.

Mizahi unsurları oluşturmada karşılaştırmalar, durumlar, hareketler, kelime ve kelime gruplarından da yararlanılabilir. Bu anlatımda dil, bir olayı anlatmak için kullanılır.

Mizahi anlatımda kusurlara, eksikliklere, hatalara dikkati yoğunlaştırabilmek için abartmalardan yararlanılır. Abartma yönüyle kişilerin, kurumların, toplumların eksiklikleri gözler önüne serilir. Bu bakımdan mizahi anlatımda gerçeklerden sapma söz konusu olabilir. Mizahi anlatımda dilin kullanımı çoğunlukla değiştirilerek gülünç durumlar ortaya çıkarılır. Bazen de argo yoğun şekilde kullanılabilir. Mizahi anlatımlarda günlük konuşmaya ait unsurlardan sıkça yararlanılır.

Mizahi Anlatımın Kullanıldığı Metin Türleri

“Karagöz, orta oyunu, meddah, köy seyirlik oyunu” gibi geleneksel tiyatro türlerinde mizahi anlatımdan bolca yararlanılır. Bu türlerin ortak yönü gülmecenin şive taklitlerine ve dil oyunlarına dayanmasıdır. Bu türler doğaçlamayla gelişir. Önceden belirlenen yazılı bir metne bağlı kalınmaz. “Komedi” türü tiyatrolar, “taşlama” ve “hiciv” türündeki şiirler, “fıkralar” mizahi anlatıma ait unsurları içerir. “Roman, hikaye, tiyatro, sohbet, deneme” gibi türlerde yer yer mizahi anlatıma başvurulur. Bu türlerde kalem oynatan sanatçılar anlatımı etkili kılmak için mizah unsurundan yararlanabilir. “Karikatürler” de mizahi anlatımın içinde yer alır.

Mizahi Anlatımın Özellikleri

Olayların gülünç, alışılmadık ve çelişkili yönleri yansıtılır.
Okuyucuda uyandırılmak istenen etkiye göre düzenlenir.
Ses, hareket, konuşma ve görünüş taklitleri mizah unsuru olarak kullanılır.
Mizahi unsurlarda abartı ve gerçekten sapma vardır.
Mizahi unsurları oluşturmada karşılaştırmalar, hareketler, kelime ve kelime gruplarından yararlanılabilir.
Dil daha çok, sanatsal (şiirsel) işlevde kullanılır.
Mizahi Anlatımla İlgili Kavramlar

İroni: Söylenen sözün tersini kastederek kişiyle veya olayla alay etme.

Humor: Ciddi bir tavırla söylendiği halde alay olduğu belli olan ince, hoş nükte.

Nükte: İnce anlamlı, düşündürücü ve şakalı söz, espri.

Komik: Gülme duygusu uyandıran, güldürücü, gülünç.

Kara mizah: Yalnız güldürmeyi değil, düşündürmeyi ve yergiyi de amaçlayan mizah türü.

Parodi: Ciddi sayılan bir eserin bir bölümü veya bütününü alaya alarak biçimini bozmadan ona bambaşka bir özellik vererek biçimle öz arasındaki bu ayrılıktan gülünç etki yaratan bir oyun türü.

Taşlama: Bir kişiyi, bir yeri, bir şeyi vb. kusurlu yanlarını alaycı bir dille yeren halk şiiri türü.

Hiciv: Bir kişiyi, bir yeri, bir şeyi vb. kusurlu yanlarını alaycı bir dille yeren divan şiiri türü.

Karikatür: İnsan ve toplumla ilgili her tür olayı konu alarak abartılı biçimde belirten, düşündürücü ve güldürücü resim.

Tüm bunlara rağmen bir bireyin özgürlüğü diğer bireylerin özgürlüğünü kısıtlıyor yada zarar veriyorsa durum değişiyor. Felsefede de bir çok özgürlük tanımı yada akımı varken belkide sansür aynı zamanda özgürlüktür. Flsfdergisi.com' dan Yavuz ADUGİT'in özgürlüğün kısa tarihi adlı yazının özetini ilave ediyorum ve devamınında linki http://www.flsfdergisi.com/sayi16/63-94.pdf'dir.
ÖZGÜRLÜĞÜN KISA TARİHİ
Yavuz ADUGİT
ÖZET
Bu yazıda, özü itibariyle pratik bir fenomen olan özgürlüğün teorik
tarihinin izi sürülmektedir. Bir mit aracılığıyla insanlığın düşün dünyasında
yerini alan özgürlüğün rasyonel teorik çerçevesi Antik Yunan felsefesinde
çizilmiştir. Platon ile birlikte insanın kendi yapısını seçme imkânı olarak felsefe
sahnesinde yerini alan özgürlük, Aristoteles’in bilginin eşlik ettiği tercihte
bulunma gücü olarak karşımıza çıkar. Ne var ki Modern felsefede Spinoza’nın
itirazlarına maruz kalır. Hume’un ebeliğiyle yeniden doğan özgürlük, Kant
felsefesinde reddedilemez, ama teorik olarak hakkında hüküm verilemez gizemli
bir ahlaki koşul mertebesine çıkar. Marks ile birlikte tamamen toplumsal ilişkiler
bağlamında siyasetin nihai amacı olarak felsefede yeni bir görünüm kazanır.
Albert Camus felsefesiyle bir tür düşünce ve eylem belirleme gücü olarak bir kişi
potansiyeli olarak belirir ve Sartre tarafından kişinin varoluşunun temel ontolojik
kategorisi olarak kaçınılmaz ilan edilir

Saygılarımla

« Son Düzenleme: Ocak 16, 2015, 09:59:47 ös Gönderen: muratmazman »
Murat MAZMAN.

Temmuz 27, 2017, 10:24:51 ös
Yanıtla #52
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gazetecilik mezunu biri olarak sansürün her türlüsüne karşıyım. Yayınlansın. Evet dinler kutsaldır ama hatalarını göstermek suç değildir. Eleştirmek ve sorgulamak doğrudur. Müslümanlar radikal islamcılar gidip batıyı bombalamıyor mu? Sebepsiz yere ölen masumlar ne olacak? Al birini vur ötekine..
Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız;
Ya okumaya değer şeyler yazın ya da yazılmaya değer şeyler yaşayın!

Temmuz 27, 2017, 10:36:31 ös
Yanıtla #53

Ankette toplam 42 tane oy verilmiş. 15 oy sansürlensin yönünde... yaklaşık %36'sı yani.

Masonların kurduğu bir forumdayız. Burada bile çıkan rakam korkunç. Sokakta röportaj yapılsa gelecek cevap belli zaten.

Kimseye zorla izletmiyorlar bunları, okutmuyorlar. Takip etmezsiniz olur biter.  İslam dünyası bunu ne zaman aşacak?
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Temmuz 27, 2017, 11:37:39 ös
Yanıtla #54

Hz isa as. Ve hristiyanlığı müslümanlar karikatür yapip karalama yapıp hristiyanlarin dinini,  eleştirmiyorsa , peygamberlerinede müslümanlar saygi gosteriyorsa ayni saygıyı  müslumanlar ve peygamberleri icin gosterilmesi gerekiyor.Şu bir gercekki istedikleri kadar karalasinlar islamiyet herzaman güneş gibi semalarda parlayacak.Hz Muhammet as Allah'ın elçisi ve kuludur.Bu karikatürü yapanin kalbinde kin ve nefret var.Hacli zihniyetini ortaya çıkarmis.Unutmasinki ilerde Avrupa kalmayacak.Son din islamiyettir.Oylede kıyamete kadar kalacak.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Ağustos 01, 2017, 08:35:19 ös
Yanıtla #55
  • Uzman Uye

İnanamıyorum ! bu zamanda bu düşünce. :( Yani ne yazacağımı bilemiyorum. Avrupa kalmayacak, uygar batı yok olup bitecek, acaba Taliban veya İşid düşünceleri mi hakim olacak ? vah ki vah.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 01, 2017, 11:29:39 ös
Yanıtla #56

Sayın Alşah, Avrupa kalmayacak derken;kisa bir aciklama ile açıklayalım.Avrupa insani modern olarak görüyoruz ama kendilerine moderrnler.Sebebi savaş çıkardıkları , böldukleri ülkelerden hic mülteci aldilarmi?Giden az miktardaki mültecilere nasil davrandiklari ortada?Yapilan karikatürüstteki hakaret ortada?Hangi davranis bicimi barbarca? Avrupa'da nufusu azalıyor?Nastrodamus ve Babavanga,Avrupa'nin ilerde olmayacağını kehanetlerinde dile getiriyor?Tabi bunlar komplo teorisi.Benim paylaşimda bulunduğum tez.Saygilarimla..
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Ağustos 01, 2017, 11:45:06 ös
Yanıtla #57

Ben İşidçiligi asla kabul etmem.İşid diye islami bir örgüt yoktur.İslamiyetten insanlar nefret etsinler diye insanlara İslamiyet'i kötü göstermek icin çizilmiş ve icerisine yobazlari ve tinerci insanlar cinsinden icerisine insan  koymuşlar pazarlayip sahaya sürmüşler.İsidi besleyen bugünlere getiren bizi yöneten ve Abd ortaklı bir yapı.İsteseler işidi bir gunde yok edilir.Ama islerine gelmeyecek.Sebebi Ortadoğuyu o zaman nasil bahane üretip sömurecekler?İsidden ve yaptıgi insanlik suçları bir dine bağlanamaz.Ben yobazlardan nefret ederim.Ama islamiyeti ve içeriğini iyi bildiğim icin Allah'ın indirdigi hic bir din kötü değildir.Biz insanlar yaptığımiz davranislari dinlere bağlayıp sonuc çıkarmak istiyoruz.....Ben Mustafa Kemal Atatürk'çuyum.Muslumanim ve dinimi kaynagindan Türkçe okuyorum.Anlayip özümsemiş bir insanım.Saygilarimla.

Ağustos 02, 2017, 12:01:48 öö
Yanıtla #58

Ülkemizdede yobaz zihniyetli insanlar ortalığı karistirmak icin piyasaya sürüldü.Mustafa  Kemal Atatürk'un büstünü saldiran yobaz ve kisir düşünceli insan gibi.Bu tarz zihniyetlerin altında pskolojik sebep,baski aramak lazim.Yetisme bicimi,yasayis sekli,cehalet vb.hersey siralanabilir.Kimler bu davranisi ona yaptıriyorsa ortalığı karıştırmak icin piyonlar sahaya sürülmüş.Amac ic karışıklık ve bu bahaneyle insanlari birbirine kirdirip ülkemize dışardan müdahale.İnsanlarimiz bu oyunlara gelmez... Ülkemizi büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve ecdadimiz bu vatan toprakları icin Çanakkalede savaştilar  sehit  düştuler.Nekadar uğraşsalarda Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal Atatürk sevgisi asla bitmez.Bu vatan icin savaşmaya ve sehit olmaya hazirim.Saygilarimla.

Ağustos 02, 2017, 01:42:56 öö
Yanıtla #59
  • Uzman Uye

Sayın Farmakoloji ; Benim açımdan Mustafa Kemal ATATÜRK denildi mi akan sular durur. Ben ATATÜRK'e muhafızlık yapmış bir babanın oğluyum. Babamın anlattıklarını ne yazık ki tarihimiz bile tam olarak yazmıyor. Bu bakımdan ATATÜRK'çü oluşunuzdan memnuniyet duyduğumu özellikle belirtmek isterim. Ancak ; nacizane tavsiyem dini inancınız ile bilimi karıştırmamanızdır. Gerek batı dünyası ve gerekse islami konulardaki anlatınız sadece sizin düşüncelerinizden ibaret olup gerçeğe pek uymamaktadır. Dini tartışmak isterseniz ben hazırım. Yok ben sadece kendi inandıklarımı savunurum başka bir şeye itibar etmem diyorsanız, ben yokum.
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"