Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Referandumda Seçiminiz Ne Olacak?

Evet
6 (40%)
Hayır
9 (60%)
Kararsız
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 7

Oylama kapandı: Eylül 11, 2010, 12:21:39 öö

Gönderen Konu: 12 Eylül Referandum Anketi  (Okunma sayısı 6460 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 13, 2010, 12:21:39 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

2 ay sonra yapılacak Anayasa değişikliğine ilişkin yasanın halkoylamasında Masonların ve Masonlar.org üyelerinin seçimi ne olacak?

Anket, "sonuçlar yalnızca üye oylayınca gösterilir" şeklinde ayarlanmıştır.
Katılımcılar, referandum tarihine kadar anket üzerinde verdiği oyu değiştirebilir.(kararsız seçeneği için)

Anketde seçtiğiniz şıkkı niçin seçtiğinizi de yazarsanız daha samimi bir başlık haline dönüşebilir.

Saygılar.

Temmuz 13, 2010, 11:55:35 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Referandum sonucu ne olacak bilmem ama ben evet oyu vericem, sebeplerini de, sayın Barbaros'un belirttiği üzere yazıyorum;

Öncelikle, AYM kısmi iptal kararı ile nispeten AKP'nin yüksek yargıdaki kadrolaşmasına sekte vurulduğunu düşünüyorum. Ek olarak da propaganda malzemesi olarak, bu yapı değişikliğindeki iddialar bana çok tutarlı gelmiyor.

Diğer maddeler için ise genel olarak anayasamızdaki cunta kalıntılarının temizlenmesi ve temel hak ve özgürlükler adına olumlu adım olarak nitelendiriyorum...

Bam teline dokunmaya gelirsek de;
daha önce bazı arkadaşlarında yazdığı gibi usul olarak abesle iştigal bir şekilde getirildi bu paket, yanlıştır ayrı konu, ancak içeriğe baktığımda ben genede şahsen desteklemem gerektiğini düşünüyorum. Zira, propaganda malzemelerine baktığımda çok daha mesnetsiz fiiller var ki aklın izahı mümkün değil....

Örneğin parti kapatmayı zorlaştıran maddeye BDP'nin red oyu vermesi, kimi maddelerin komisyonda CHP ve MHPile eşgüdümlü hazırlanmasına ve onaylanmasına rağmen, *siyaseten* blokaj oluşturulması vs vs vs...

Benim asıl beklentim anayasanın topyekün değişmesi idi... Ancak bir değişikliğe bile çıkan tepkiyi gördüğümde ve bazı sohbelerde duyduklarımı bir araya getirdiğimde, AKP'ye yeni bir anayasa yaptırılmayacağı aşikar, hatta ellerinde taslak olmasına rağmen, ve diğer hiçbir partide de alternatif bir taslak getirilmemesine rağmen, fiiliyatta tekrar yeni bir cunta anayasası ile karşı karşıya kalmak gibi bir durum söz konusu; bu noktada da zaten yapıcak bir şey yok... Özetle yeni anayasa getirseler idi daha iyi olurdu ama, en azından sonuçlarını görerek geri adım atmaları gereksiz maceralardan kurtarmış ülkeyi diye düşünüyorum(!!!!)

Zannederim ki, bir AKP güvenoylamasına dönüşücek bu referandum, -ki muhalefet algılamada ve propaganda da çok ciddi bir hataya imza atıyor... CHP tabanı da MHP tabanı da reddederse değişiklikleri aslını inkar etme ve özünden kayma noktasına gelir *benim düşüncem* ANcak aynı şekilde benim değişikliği kabul etmem ya da referandumun genel kabulü de AKP'nin geniş kitleler tarafından desteklendiğini göstermez...Bu perspektiften, muhalefet partilerinin hüsrana uğraması yüksek ihtimaldir...

Çünki, bu darbe anayasasında yapılacak bir düzeltme, darbenin en çok zararını gören kesimlerin buna aksi bir tavır alacağını düşünmüyorum...

Son olarak, hizipçi, atışmalara karşı baştan belirteyim; şu anda mecliste grubu olan partilere *o zamana kadar düşüncemde değişiklik olmaz ise* genel seçimde oy vermeyi düşünmüyorum...

saygı ile

Temmuz 13, 2010, 12:31:59 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Darbe Anayasasına hayır! Bu yüzden 'evet'!
Çöl Bilgesi

Temmuz 14, 2010, 11:32:14 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Muhalefet malesef herşeye muhalefet. Akp nin tabiki yanlışları var fakat yanlışları olduğu gibi doğal olarak yaptığı doğru şeylerde var. Önümüzdeki referandum ise çok mantıklı ülkemiz için. Muhalefet buna da karşı çıktığı gibi başka bir fikir de beyan etmiyor. Özellikle mhp beni şaşırttı. Önümüzdeki seçimlerde mhp nin mecliste olacağı düşük bir olasılık. Irkçılık ve matıksızlıklarla dolu bir parti oldu ne yazıkki.
''Kızıl elmada buluşalım''

Temmuz 15, 2010, 01:55:10 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Arkadaşlar AKP hükümetinin yargıyı ele geçirerek iktidarı kaybettiklerinde kendilerini belkide ömür boyu hapisten kurtaracak adamlarını yerleştirmek için sağına soluna bir iki memur işçiyi mutlu ederek süsledikleri bu anayasa saçmalığını kesinlikle HAYIR oyuyla reddetmeliyiz.

Temmuz 15, 2010, 04:27:46 ös
Yanıtla #5

Mevcut anayasanın çarpıklığı yüzünden birçok suçlu ömür boyu hapisten kurtuluyor, hatta suçları takdir edilip övülüyor. O yüzden Evet.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Temmuz 16, 2010, 12:01:42 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın Popperist,
Bu anayasa değişikliği ile gerçekten suç işlemiş insanların hapisten kurtulmasının önüne geçilecek bir düzenleme getirilmiyor ki...

Temmuz 16, 2010, 12:31:30 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Temmuz 16, 2010, 10:55:26 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Sayın futurum

Yargıyı ele geçirmek mi ? Bundan bir kaç yıla kadar az kalsın milletin seçtiği başbakanını, cumhurbaşkanını ve diğerlerini yargı yoluyla resmen darbe yapılıyordu. Yargıyı akp hükümeti  ele geçirmedi demokrasiyi biraz olsun geri getirdi. Tabi o sıralarda akp nin kapatılmaması sizi çok üzmüş olabilir fakat bu düşünce tam anlamıyla bencil ve bir o kadar da  saygısız.  Size tüm samimiyetimle söylüyorum bir partiden ne kadar nefret edersem edeyim o partinin kapatılmasını asla ve katiyen istemem. Kapatılacağı vakit yüzlerce belkide milyonlarca insanın fikrini hiçe sayıyorsunuz. Bu sadece problem getirir.

İleride daha az problemli bir ülke için evet.
''Kızıl elmada buluşalım''

Kasım 24, 2012, 12:39:50 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

kesinlikle  evet  olacak  sun adda  turkiye   cok buyuk adim  atiyor   referandumdan   yuzde  doksan dokuz  evet  cikacak
hasan