Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Üzerine Sorular  (Okunma sayısı 12753 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 15, 2011, 12:05:02 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Foruma sürekli gelmeyen hele son zamanlarda hiç gelmeyen üyelerimizin farkında bile olmadığı ancak şu sıralarda forumu sık sık izleyenlerin kuşkusuz dikkatini ve beğenisini çektiği bir yazı okuduk: Üyelerimizden Sayın enelsır’ın bu sitenin kurucusu ve yöneticisi Sayın MASON ile yapmış olduğu röportaj.

Röportajın kapsamının şahane olduğunu daha önce de belirtmiştim. Yinelemenin zararı yok. Aksine, üstüne vura vura tekrar söylemeli ve bu röportajı ara sıra gündemin başlarında bir yere de getirmeli ki gözden kaçırmış olanlar da okuyabilsin. Gerçi orada, arşivde hep olacak fakat ilgi çekebilmesi için aramak gerek.

Şimdi bu röportajın kapsamından, Sayın MASON’un iki tümcesini çekip almak istiyorum.

Aslına bakarsanız, bu doğru bir yöntem değildir. Bu yöntemi ancak demagoji yapanların kullandığını görürsünüz. Çünkü bütünü içinden alınmış bir iki tümce bütünü ylansıtmayablir. Nitekim çoğu kez öyledir.

Ancak ben şu iki tümcenin öyle olmadığı, Sayın MASON’un bu sözleri bağımsız olarak kendi başına da söylemiş olabileceğini düşünüyorum:

“Forum artik oyle bir duruma geldiki, Masonluk hakkinda sorulmamis, anlatilmamis, konu bulmak hayli zor. Sorulmasi gereken sorulmus, anlatilmasi gereken anlatilmis.”

Bu deyiş kendi başına anlamsız ise, Sayın MASON bunu genişletip anlamlandırabilir. Elbette isterse.

Ötesi bu iki tümcenin bulunduğu yeri bütünüyle görmek istiyorsanız, şurası: 

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,13518.0.html#msg86657

Şimdi benim diyeceğim şu: Ben Sayın MASON’un bu görüş ve değerlendirmesine katılmıyorum.

Masonluk hakkında sorulacak daha o kadar çok soru var ki… Sorulması gereken birçok şey sorulmuş ve anlatılması yararlı birçok şey anlatılmış ama acaba bu forumun üyeleri, özellikle şu sıralarda forumu izleyenler tüm bu soruları ve yanıtlarını dikkatlice inceledi mi? Bu gibi soruların yanıtlarını, Masonluk hakkında bilinmesi gerekenleri biliyorlar mı?

Ben bu soruya yanıt beklerim.

Sayın MASON’un deyişinden bu forumun Masonluk konusuyla bağlantılı işlevie artık sanki sona ermiş gibi bir izlenim çıkıyor. Çünkü bir sonraki tümcesinde şöyle diyor Sayın MASON:

“O nedenle aktivite gun gectikce diger bilgi iceren basliklara kaymakta.”

Aktivitenin gün geçtikçe başka başlıklara kaymakta olduğu doğru ama bence gerekçesi bu değil. son zamanlarda bu foruma aktif olarak katılanlardan birçoğu Masonluk ile değil, başka konularla ilgileniyor. Bu forum alanını, ilgi duydukları ve aslında başka forum alanlarında aktarabilecekleri ya da tartışmasını yapabilecekleri konular için, fırsatını bulmuşken tepe tepe kullanıyorlar. O konuların Masonluk ile uzaktan yakından bir ilgisi varmış ya da yokmuş, umurlarında bile değil.

O başlıklar ile ilgilenmekte olanlardan birine forumda daha önce yayınlanmış olan bir konu üzerine bir sor soracak olsam, bilemeyecek. Çünkü hiç ilgilenmemiş. Üstelik ben bu soruyu sorunca “Acaba bunun yanıtı forumun neresinde ne zaman verildi?” diye de düşünmeyecek. Çünkü ilgilenmiyor.

Bu dediklerim acaba kimilerine yöneltilmiş bir kusurlama niteliği mi taşıyor?

Yarası olan gocunur.

Bence Masonluk üzerine daha çok soru sorulabilir. Eskiden sorulmuş ve yanıtlanmış olan sorular da yeniden gündeme getirilebilir.

Yapılmalı.

Yeter ki Masonluk ciddiye alınsın ve saçmalıklardan sakınılsın.

Ciddiye alınsın derken, Masonluğu tümüyle mizahın dışında tutalım demiyorum. Masonlukta hiciv yöntemiyle eleştirilmeye açık çok şey var.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 15, 2011, 05:23:32 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

sayın adam ben masonluk ile ilgili merak ettiğim kafamda oluşmuş o kadar soru varki ancak daha önce sorulmuşmuydu çekincesinden soramadım önlüklü bayan mason varmı sordum sanki minnetle yanıtlandı ve geçti gitti bu da forumdan uzaklaşmalara neden oluyor. Bıraz daha masonluğu arayanlara yardımcı olunabılirse sevinirim. Adam lütfen eski sorulmuş sorular yeniden ele alınsın.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Aralık 15, 2011, 05:53:21 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Şahsi olarak bireysel çekişmelerden laubali iletilerden ve gereksiz konuların araya sokulmasından rahatsız oluyorum.Direkt olarak konuya odaklanılarak soru cevap yorum şeklinde gidilse katılım sağlamam konusunda sorun yaşamam kendimce ama işte durum hal böyledir.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Aralık 15, 2011, 06:21:26 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İşte bakın... Tek bir katılımcı bile olsa Sayın ruzber benim tezimi doğruluyor. Demek soracakları var.

Buyursun.

Sayın Bulgaria da destekliyor anlaşılan. Direkt soru; açık seçik yanıt. Her soruya yanıt verilemez belki ama çoğunun yanıtlanabileceği kanısındayım.

Siz de buyurun.

Başka kimse yok mu?

Kampanya açtık. İsteyen buyursun.

Aralık 15, 2011, 06:58:07 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

“Forum artik oyle bir duruma geldiki, Masonluk hakkinda sorulmamis, anlatilmamis, konu bulmak hayli zor. Sorulmasi gereken sorulmus, anlatilmasi gereken anlatilmis.”

sn.adamın bu tesbitine katılıyorum hatta desteklemek için okuduğum bir kitaptan bana çok ilginç gelen bir pasajıda ilave edeceğim.Bir bilim adamı sanırım telefonun icadından sonra o yıl o kadar çok icad olmuşki kurduğu cümle aynen şu daha ne olabilirki bundan sonra bulunacak ne kaldıki.

sorulacak soru bulunacak icat kalmazssa hayat biter sanırım.İnsanı ayakta tutan şey merakı değilmi o merakın sonucu sorup araştırıp ilerleme yapmazmıyız.O yüzden son gelmeden son diye bir şeyin varlığına inanmıyorum.Konu ne olursa olsun devamlı gelişmedikçe ya yeni bir sistem onu yok eder yada köhner.Kısaca değişmeyen tek şey değişimin kendisi gibi bir şey diyelim.

Mesela benim bu forumda hep merak ettiğim hiç sormadığım hep başka kaynaklardan okuduğum bir gün gerçek bir masona rastlarsam  sorarım dediğim sorularım var elbetteki ama ne kadar açık sorulabilir ve ne kadarına açık yüreklilikle cevap verilir bilemediğimden cevabının gerçekten verileceğinden emin olmadığım bir çok soruyuda sormuyorum.Belki zaman lazım.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 15, 2011, 09:40:57 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

daha önce de sormuştum cemaatler masonluğumu taklit ediyor? Orneğin nur cemaati ismi ve nura kavuşma.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Aralık 16, 2011, 12:34:38 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Cok soru soruldu sorulmasina. Ama arastirmaci ve merakli kisilerin sorabilecegi ve 17.maddeden cok yeminlerimizi cignemeden cevap verebilecegimiz daha cok soru var. Top burada harici uyelerimizde.

Bunun yaninda bir de bugun bilmedigimiz gelecekte olusabilecek olaylara dair Masonluk ile ilgili sorular olacaktir. Ornegin Dan Brown yeni bir kitap yazar, ya da bir antimason birseyler yayinlar. Bu senaryolar gelecekte oldugundan isimiz henuz bitmis degildir diye dusunuyorum.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Aralık 16, 2011, 06:07:31 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Acaba, bu sitede masonlar ya da onları gerçek manada anladığını düşünen Haricilerin arasında “Ben bir Mason'a Namus'umu yıllarca emanet edebilirim, çünkü bir Mason, Dünyevi hırslarından kesinlikle arınmıştır” Diyebilen var mıdır? (Hırs, kesinlikle bir ölçüdür)

Mesela ben “evet” diyenlerdenim.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2011, 06:16:08 öö Gönderen: agnusdei »
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Aralık 16, 2011, 09:25:34 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan korkarım bir karıştırma yapmış. O sözü (soruların ve açıklamaların bittiğini) söyleyen ben değilim; Sayın MASON. Ben ise tümüyle ters görüşteyim. Ne kadar çoık sorulursa o kadar çok yeni soru çıkar. Ne kadar çok anlatılırsa,o kadar çok anlatılacak şey bulunduğunun farkına varılır.

Burada kçırılmaz bir fırsat var merak edenler için. Ancak herkes öyle çok fazla merak etmeyebilir. İlgi konusu başka olabilir.  O başka ilgi konularını karşılayacak başka forum alanları da vardır.

Şu halde Sayın Karahan da sorsun bakalım o gerçek masona rastlarsa sormayı öngördüğü soruyu. Onun da açık yüreklilikle yanıt vermemesi söz konusu olabilecektir nasıl olsa.

Aralık 16, 2011, 11:14:32 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Daha önce belirtmiş olduğu üzere Sayın ruzber'in Masonluk ile bağlantılı soruları olacak.

Nitekim ortaya bir soru atmış. Bence bunun yanıtı kısa ve basit olduğu için söyleyivereyim.

Yeryüzünde Masonluğa benzer bir sürü kurum ve örgüt var. Bunların arasında Masonluktan ezsinlenmiş olanları da var. Masonluğu taklit edenler bir başka grup.

Böyle bir benzerliğin ya da izlemenin olabilmesi için ilk ve kaçınılmaz koşul ilgili kurum ya da topluluğun ezoterik yönteme uyarak çalışması. Cemaatler öyle mi çalışıyor? Nur ya da ışık gibi bir sözcüğü alıp benzeştirme yapmak ya da ortak nokta bulmaya çalışmak da doğru olmaz. Bu kavram çok kurumda simgesel bir anlamda kullanılır; her birinin semgesel değerlendirmesi farklıdır. Masonluğun bu bakımdan bir ayrıcalığıı ya da üstünlüğü yok.

Bu koısa yanıtı verdikten sonra demem gereken şu: Masonluk ile bağlantılı sorular, bu bölümde ama bu başlığın dışında, yenri bir başlık açılarak yapılmalı. Bu başlığın açılmasının amacı olası soruların burada yhnıtlanması değil. Ayrıca soruların özelliğine göre başka bölümler de kullanılabılır; Türkiye'de Masonluk, Evrensel Masonluk gibi...

Örneğin ben de bir soru yönelteceğim Amerika'daki masonlara ve o bölümün altında. (Fırsat bulursam)